Sybelle Sybelle komentáře u knih

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

Odposloucháno ve slovenském vydání, které bylo pěkné namluvené. Zpočátku jsem čekala klasickou honbu za pokladem zasazenou na Slovensko v 2. polovině 19. století. Konec knihy a případné pokračování už bude asi jiný žánr. Každopádně to byl pěkný dobrodružný příběh s propracovaným historickým pozadím.

22.08.2023 4 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Tato kniha se mi bohužel moc do paměti nezapíše. Ne že by se špatně četla, ale bylo to trochu jako kdyby se společnost Disney pokoušela vytvořit upíří, krvavý román. Na jedné straně snaha o drsný román. Na straně druhé naprostá naivita a nedotknutelná hrdinka, které vše projde a vše dokáže.

02.08.2023 3 z 5

Holmes z Kjóta 2 Holmes z Kjóta 2 Mai Močizuki

Opět pěkné čtení s dávkou historie a kultury. Vedle řešení případu se dozvíte víc o minulosti postav (nejen hlavních hrdinů) a jak se k ní postaví. Nechybí ani trochu vtipu. Druhý díl zdařile pokračuje v příběhu.

12.07.2023 4 z 5

Odvrácená strana hříchu Odvrácená strana hříchu Jan Dvořáček

Srozumitelný a dobře čtivý příběh z budoucnosti roku 2085. Věnuje se hlavně vývoji společenské situace, kdy se změnilo sociální postavení a vztahy mužů a žen. Ve změnách technologických nebo v zábavním průmyslu se dá snadno orientovat díky vysvětlení v textu.
Příběh poskytuje zajímavý náhled na vývoj lidské společnosti jak s dobrými, tak už méně dobrými aspekty. Prostě něco dávalo smysl a něco je příliš. Bylo to pěkné čtení na pár večerů.

20.06.2023 4 z 5

Hůl prokletí Hůl prokletí Åsa Larsson

Příběh dvou bratrů, kteří se zapletou do potíží tajné knihovny a jejích strážců je velmi pěkný. Je dobře napsaný a rychle ubíhá. Jedná se o kratší příběh, který člověka dobře zabaví. V audio verzi je to i poutavě a pěkně namluvené. Příběh se odehrává ve Švédsku, tak se těším na trochu té severské mytologie v sérii.

12.04.2023 3 z 5

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Další krásně zpracovaný díl ze série Harryho Pottera. Doprovodné ilustrace příběh oživují.
Je to také první díl, kde jsou už rozdíly mezi filmem a knihou větší. U prvních dvou to tolik nebylo znát. I když ve výsledku se obě zpracování dostanou ke stejnému cíli a jsou obě dobré. Ale pokud chcete zjistit více informací z pozadí (například jak se povedlo Blackovi utéct z Azkabanu a jiné) knihu vřele doporučuji.

05.04.2023 5 z 5

Dívka ze země Venku 11 Dívka ze země Venku 11 Nagabe

Závěr série krásně uzavřel příběh. I když konec je tak trochu ve stylu domysli si.
Nicméně se dozvíte vše důležité. Jen jedna věc, byla trochu nejasná. Série jako celek byla příjemné čtení.

31.03.2023 3 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Povídky z posledního dílu zpřehledňují minulost a další informace o starých rasách, které ve vyskytují v předchozích povídkách. Kniha obsahuje konkrétně dvě povídky (Hory šílenství a Stín z času), kde si uděláte přehled o tom, kdo koho stvořil, s kým kdo bojoval a jakou měli staré rasy povahu.
Sérii jsem dočetla, protože mi přišli některé věci zajímavé (například, jak do některých svých postav promítá i něco ze svého života) a věřím, že ve své době musela Lovecraftova tvorba být ještě zajímavější.
Bohužel ve stylu psaní mi trochu vadilo krajinkářství (myslím tím velmi rozsáhlé popisy okolí podle, kterých by se daly malovat obrazy). Ale beru, že je to součástí povídek na vytvoření atmosféry. Na rozdíl od některých novějších hraných zpracování jeho povídek, Lovecraft často jen nastiňuje a nechává si čtenáře domýšlet některé věci.

22.03.2023 3 z 5

Dívka ze země Venku 10 Dívka ze země Venku 10 Nagabe

Z náznaků z předchozího dílu jsem si udělala určitou představu, co bude dále. Ale nakonec je vše jinak. Příběh vede trochu více do minulosti a dává dohromady kousky informací sesbíraných ze starších dílů. Teď jen počkat na poslední díl.

17.03.2023 4 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Má Lady Jane je zajímavý počin. A i když to není to, co obvykle čtu byla to příjemně osvěžující četba. Je to moderní/fantasy pojetí historických událostí. Má všechny prvky, kterými v příběhu nic nezkazíte (dobrodružství, vtip, magie, historie, láska). Pokud máte zrovna chuť na něco lehčího a dobře napsaného je to určitě dobrá volba. Styl psaní je jednotný, ani není poznat, že je to práce tří různých lidí.

30.01.2023 3 z 5

Johny, jen ty můžeš zachránit lidstvo Johny, jen ty můžeš zachránit lidstvo Terry Pratchett

Jedná se o krátký příběh ze života 12-letého chlapce, jehož rodiče se právě rozvádějí. Po přečtení jsem nabyla dojmu, že příběh není koncipovaný jako klasický příběh, kde dostanete odpovědi na příčiny událostí. Ale jde spíše o myšlenku, kterou chce sdělit. Také bylo zajímavé ocitnout se v době, kdy se hry ještě instalovali z disket. Místy se projevuje i typický autorům styl a postřehy. Takže i když to nebylo to nejlepší, co jsem od Terryho Pratchetta četla, knížka se mi líbila.

25.01.2023 3 z 5

Dívka ze země Venku 8 Dívka ze země Venku 8 Nagabe

Sice ještě zbývají 3 díly, ale už se rýsuje konec příběhu. Zároveň však nedává tolik indicií, aby se dal domyslet. Jako přechozí díl se i tento věnuje jedné události a dává nahlédnout více do světa lidí (země uvnitř).

23.01.2023 3 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Povídky v tomto díle jsou určitě propracovanější a delší. Také oproti předchozímu dílu se zde nesetkáte se snovými světy. Děje povídek se odehrávají v naší realitě ve vermontských kopcích či městech a vesnicích okolo Arkhamu. Je tu vidět vývoj od odkrývání hrůz k jejich otevřenému zobrazení. V těchto povídkách už víte, s kým mají postavy, co dočinění. Poslední část knihy věnovaná autorovi a jeho tvorbě byla také moc zajímavá.

10.01.2023 3 z 5

Dívka ze země Venku 7 Dívka ze země Venku 7 Nagabe

Tento díl je úzce zaměřen na jednu konkrétní událost a jednu informaci, která předznamenává další vývoj. Ta hlavní seznamovací část příběhu (myšleno seznámení se situací, postavami, minulostí) už je u konce. Čtení mangy jsem si opět užila.

02.01.2023 3 z 5

Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení Jak se evropští národové v Americe vdávají a žení Morris Salmonson

Krátká, pěkná publikace z konce 19. století. V e-book formě je text již v moderní podobě. Autor měl zřejmě velmi blízko ke kanceláři, která vydávala povolení k sňatku, protože mnohé popisy jsou hodně detailní. Dle popisu se jedná hlavně o zážitky a informace z Chicaga. Také je vidět, že měl smysl pro humor. Knížka se mi líbila. Je psaná z nezaujatého pohledu, který neodsuzuje v textu nikoho (z etnického, vzdělání nebo náboženského hlediska). Obsahuje i hodně charakteristik jednotlivých národnostních etnik, které se v oblasti Chicaga usídlili. Nechybí ani zmínka o české povaze.

24.11.2022 3 z 5

Aincrad 1 Aincrad 1 Reki Kawahara

Po přečtení light novely mě potěšilo, že anime se drží předlohy. I když anime je složeno z více dílů série (myslím, že 2. a 3. části navíc). Knížka se dobře četla a líbilo se mi, že vztahy postav nebyly na klasické školní bázi, která je pro hrdiny takového věku častá. Pěkný byl i náhled do psychiky hráčů uvězněných ve hře. Celkově to bylo pěkné čtení a lehké doplnění k anime sérii.

02.11.2022 4 z 5

Herec Herec Don Miguel Ruiz (p)

Herec je kratší rozšíření tématu 4 dohod. Jedná se spíše o aplikaci a metody, jak využít 4 dohody pro autentičtější život. Autor se snaží skrze podobenství herce ukázat, jak mechanicky a naučeně jednáme. Také radí jak pomocí uvedených metod vypadnout z role a napsat si jiný scénář. Místy jsou přirovnání vysvětlována na můj vkus zbytečně dlouze. Bylo by to pochopitelné i v kratší verzi. Ale to bude jen autorův styl a nijak to nepřekáží.

29.09.2022 3 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Nejraději bych dala 3,5 hvězdičky :). Nejedná se o klasický životopis, ale spíše o momenty z autorova života, které ukazují Lovecraftovu povahu. Nebo chvíle inspirace a vývoje ve tvorbě. Najdete zde i ukázky a odkazy na povídky. Jak jinak než v grafické podobě s textem. Pro lepší přehlednost přijde vhod znát aspoň trochu autorův životopis před přečtením. Protože tak některé informace zapadnou rychleji.

16.09.2022 3 z 5

Zkouška ohněm Zkouška ohněm Anthony Del Col

Komiks vás zavede do současných problémů assassinů. Konkrétně do roku 2015, kdy se k bratrstvu za divokých okolností přidá Charlotte de la Cruz. I zde animus sehraje svou roli. Je to spíše záležitost pro fanoušky série. Ale to neznamená, že se v příběhu nedá vyznat, i když fanoušci nejste nebo se ve světě assassin creed moc neorientujete. Kresba také moc pěkná. Je to můj první komiks k sérii assassin creed a jak se mi to zatím jeví, tak komiksy budou doplňovat, to co ve hrách není.

12.09.2022 3 z 5

Persona Persona Maxime Girardeau

Tady jsem hodně na vážkách. Nejradši bych dala 2,5 hvězdy, kdyby to šlo.
Na mě moc brutality. Fyzické i vlastně psychické. Po přečtení ani nevím,
jaká strana (oběti či útočník) byla horší. Pokud chtěl autor docílit, že vám obětí
nebude ani moc líto, tak se mu to jejich popisem povedlo. Na druhou stranu autor představil příběh s méně typickým pohledem na vyhodnocení případu a ukázal následky, které má násilí na lidskou psychiku.
Zajímavá byla technická stránka příběhu a využití technologií v řešení případu.

24.08.2022 2 z 5