stagno stagno komentáře u knih

Moudré děti Moudré děti Angela Carter

Takto má /nebo alespoň může/vypadat poslední román.Psán s vědomím blížící se smrti,nicméně optimistický,přímočarý,nevyumělkovaný.Patrná radost autorky ze psaní a překladatelů z překládání vede i k radosti čtenáře ze čtení.Pocta životu i milovaném Shakespearovi/"Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci"/.

14.01.2020 5 z 5

Repríza Repríza Alain Robbe-Grillet

Rutinérův eintopf.Oblíbené základní ingredience/špioni,sex/,trochu té psyché/opakující se sny,dvojníci/,atraktivní lokalita/poválečný Berlín/,vše zahuštěno ponurem a tajemnem.Kvantita ale tentokrát v kvalitu nepřešla.Třetí hvězdička za zásluhy"papeže nového románu"-Dům milostných schůzek se mi moc líbil.

14.01.2020 3 z 5

Čevengur Čevengur Andrej Platonov (p)

Do Čevenguru mě přivedly Zábranovy deníky.Z čistě formalistického hlediska není román dokonalý,je patrná určitá fragmentárnost,umělecky je ale ohromující.Zachycuje celou širokou duši ruského člověka,přírodu,která je zde opravdu živá i utopický komunistický experiment,který nemůže uspět.Platonov tímto vším prošel,procítil,mýlil se a o to je dílo cennější-že ho psal insider,který svým postavám rozumí a soucítí s nimi.A tak i ta ironická poloha,které si musel být autor vědomý/postupně?/,není zlá,výsměšná,ale chápající.Oceňuji také kultivovaný a jistě kvalitní překlad Anny Novákové,který umožňuje i českému čtenáři potěšit se,i když asi jen zčásti,krásou Platonovova jazyka.

01.01.2020 5 z 5

Hranice Hranice Cormac McCarthy

Druhá kniha z tzv.Hraniční trilogie se dost podobá té první/Všichni krásní koně/,je ale temnější a bezútěšnější.Samotný konec románu,poslední dvě stránky,které popisují setkání Billyho Parhama se zmrzačeným toulavým psem,jsou opravdu brutálním úderem na čtenářovu duši.

24.12.2019 5 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Skvělé povídky.Jakoby průběžný autobiografický záznam autorčina života,příběhy drsné a zároveň křehké,plné citu,emocí,humoru/podobně jako v povídkách-i básních-Charlese Bukowského/.Pro mě povídkářský Olymp.

24.12.2019 5 z 5

Fuga trium Fuga trium Jan Křesadlo (p)

Postmoderní román,hravý,pestrý,mnohovrstevný.O pronásledování a pronásledovaných,o úkrytech a ukrývajících se a především o svobodě a její relativnosti-zde ji nalezneme v jakési dvojí negaci v podzemí totalitního blázince.Můj nejoblíbenější Křesadlo.

22.12.2019 5 z 5

Straka na šibenici Straka na šibenici Daniel Petr

Dobrý román o outsiderovi ze Šluknovského výběžku,značný narativní"drajv".Místy až příliš se předvádějící autor/stran kunsthistorických znalostí/,ale budiž.Příjemné čtení.

20.12.2019 4 z 5

Všechno je jenom dvakrát Všechno je jenom dvakrát Michal Přibáň

Pro mě srdeční záležitost,český román desetiletí.Pečlivě zkomponované nostalgické retro zachycuje léta šedesátá,hlavně potom sedmdesátá a čas porevoluční a nepřímo téměř celé minulé století.Výborný styl i onen originální/pro někoho kontroverzní,dle mého názoru zcela ústrojný/konec katapultují román do české prozaické extraligy.

Společenský agent Jiří Mucha Společenský agent Jiří Mucha Charles Laurence

Poutavá kniha.Jiří Mucha byl mimořádná osobnost,pojila se v něm inteligence,charisma,hedonismus,ale i oportunismus a vášeň manipulovat s ostatními.Byl také agentem ,minimálně STB,rozsah páchaného zla už ale nebude možné nikdy zjistit.
Velmi zajímavý je i vhled do autorovy rodiny,plastická charakteristika rodičů,bratra i nešťastné sestry.Jeho maximální úpřímnost je třeba ocenit.

Skořápka Skořápka Ian McEwan

I mistr šlápne někdy vedle.Příběh by se dal ještě akceptovat,McEwan je výborný vypravěč,ale monology přemoudřelého fetu byly už vskutku těžko stravitelné.

19.12.2019 2 z 5

Odysseus Odysseus James Joyce

Velká literární exibice autora,ale i překladatele Aloyse Skoumala.Impresionistické zachycení jednoho dne-16.června 1904-v irském Dublinu.V poklidně ubíhajících pochůzkách Leopolda Blooma se odráží sám život,složitý a neuchopitelný.Skutečný zrod moderní literatury/první vydání 1922/.Román vyžaduje soustředění,je ale překvapivě zábavný a čtivý.

Sestra Sestra Jáchym Topol

Sestru čtu vždy asi po deseti letech,tedy zatím třikrát a považuji ji za výjimečné dílo a nejlepší český román.Autorův vnitřní přetlak a potřeba psát explodovaly do drsně poetického příběhu hledajícího Potoka.Mám rád i jiné Topolovy prózy,ale tento skvost se už asi překonat nepodaří.

Když jsme byli sirotci Když jsme byli sirotci Kazuo Ishiguro

Neuvěřitelné,že jde o autora skvělého"Soumraku dne"/a nositele Nobelovy ceny/.Kýčovitý příběh plný náhod a nepravděpodobností.Čekal jsem,že se na konci vypravěč z toho všeho probudí.

19.12.2019 2 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Nelaskavá próza,jednorozměrná,literárně slabá.Emoční lynč téměř na každé stránce.A na konci opravdu únava čtenářova materiálu.

18.12.2019 2 z 5

Šarlák Šarlák Petr Mano

Sbírka dvanácti povídek z Písku z období 1980-1992,kde a kdy autor,zběhlý pedagog,prošel četnými zaměstnáními.Je to literatura naprosto autentická,která neanylyzuje,ale poctivě,bez příkras zaznamenává a výtečně evokuje atmosféru tehdejšího bezčasí.

18.12.2019 5 z 5

Zelený dům Zelený dům Mario Vargas Llosa

Geniální román a skvělý překlad Vladimíra Medka.Dvě místa,pralesní Santa Maria de Nieva a pouštní Piura,desítky postav,jejichž osudy se prolínají,s určitou mírou nejednoznačnosti,v úchvatný obraz a pro mě v nezapomenutelný čtenářský zážitek.

17.12.2019 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Mimořádně čtivý román.Výtečné zachycení ducha krajiny i atmosféry horkého léta,během kterého se vypravěč noří do starého příběhu viny Rozálie Zandlové.Když však vystupující postavy začnou mluvit,když má čtenář pochopit jejich vnitřní motivace a vzájemné vztahy,začínají problémy.Ale i přes občasné nelogičnosti a povrchní psychologii ve mně román zanechal velmi příjemné čtenářské vzpomínky/četl jsem ho před třinácti lety/.

17.12.2019 4 z 5

Vítr, tma, přítomnost Vítr, tma, přítomnost Václav Kahuda (p)

Pokud to Kahuda myslí vše vážně,jde o psychopata/v reálu je invalidní důchodce/.Pokud pouze fabuloval a vytvořil obraz postupující paranoidní schizofrenie,studii internetového šmíráka,který si to,co potřebuje"vygoogluje",ovšem selektivně,má můj obdiv.Je-li to tak napůl a autor využil textu k dehonestaci reálných osob,schovaný za evidentně nenormálního vypravěče/to přece neříkám já,to on!/,pak je to svinstvo.Podle rozhovorů,které VK poskytl,to vypadá na třetí možnost.Nechci ale být nespravedlivý,snad je to všechno jinak.
V každém případě postava umolousaného namachrovaného pátrače,který po nastartování internetem prochází Prahou a posléze celou Evropou,aby odhalil celosvětové spiknutí tajných služeb,tlachá přitom o dobru a zlu,o vesmíru a o svém"vibrujícím ptákovi",cit./,patří k literárním postavám nejodpudivějším.

15.12.2019 2 z 5

Divocí detektivové Divocí detektivové Roberto Bolaño

Naplněné očekávání,úchvatný originální román,velký obdiv i Anežce Charvátové-za výborný překlad,podrobné poznámky a doslov.

15.12.2019 5 z 5

Falešná trefa Falešná trefa Louise Welsh

Nevyrovnaný román/a řekl bych,že i překlad/.Dobrý rozjezd,potom nuda,oživení v poslední třetině,rozpačité finále.Postavy dobře/např.nejednoznačný hlavní hrdina/ i ploše vykreslené.Zajímavý je pohled do glasgowského i berlínského polosvěta.

14.12.2019 3 z 5