špulo špulo komentáře u knih

Odvážný mladý muž na létající hrazdě Odvážný mladý muž na létající hrazdě William Saroyan

Nebudem nikoho presviedčať, že W.S. bol výborný spisovateľ. Pre mňa bol. Mal dar sprostredkovať vlastné zážitky tak, aby boli zážitkom aj pre druhých. Využíval pri tom všakovaké finty spisovateľského remesla a určite mu viac sedela forma poviedky ako román. Táto kniha je toho dôkazom.

10.12.2023 5 z 5

Tati, tobě přeskočilo Tati, tobě přeskočilo William Saroyan

Milé, zábavné a inšpirujúce. Nie len pre otcov. Neverte komentárom, že "nikterak obohacující". Podobne ako v Tracyho tigrovi, stačí len trochu nakloniť hlavu, priškúliť oko a otvoriť dvere na svojom čele.
Tie, ktoré väčšina z nás zavrie okolo 18-teho roku svojho života ;)).

09.12.2023 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tygře, tygře planoucí,
Lesem černým za noci,
Čí ruka nesmrtelná
Stvořila krásu tak děsivou?

Verše, ktoré mi plávajú dušou cez 30 rokov od prvého prečítania tejto knižôčky. Je to jedno z tých minidiel, ktoré si vás buď samé nájdu, opantajú a doživotne vás budú držať za srdce. Alebo vás minú, ani nemrknú a už nikdy o seba nezakopnete. Mňa táto novela stále vie roznežniť, rozosmiať, rozsnívať, rozspomínať... A vždy mi pripomenie jedno pravidlo - keď nevidíš svojho tigra, niečo sa stalo ;)).

09.12.2023 5 z 5

Věčný luňák Věčný luňák David Gemmell

Časovka podľa Gemmella. Pokiaľ máte Dejvida načítaného, tak vás zásadne neprekvapí. Snáď len scifi prvkami, ktoré sú do deja zakomponované. Vadila mi istá nelogickosť v správaní niektorých postáv. Možno len môj dojem. V každom prípade poctivá hrdinská fantasy s trochou pátosu, s mierne ošúchanou osnovou a pár správňackými chlapskými hláškami. Dámy si tiež prídu na svoje ;)).

08.12.2023 4 z 5

Léto na krásném bílém koni Léto na krásném bílém koni William Saroyan

Kedysi môj prvý Saroyan. Ešte na gympli. Rozžiaril moju tínejdž dušu a nasmeroval moje literárne oko novým smerom. Nejde o veľký mocný intelektuálny zážitok. Je to ako keď vás niekto počas hnusne upršaného uzimeného dňa chytí za ruku, priloží si ju k lícu a usmeje sa na vás. A žmurkne ;))

06.12.2023 5 z 5

Sláine: Poklady Británie Sláine: Poklady Británie Pat Mills

Scenár je skratkovitý, úderný, ale občas stratí dych a ťah. Často rozsekaný akoby ho autor písal Sláinovou sekerou. Kresba je atmosférická, surová, niekedy dokonale detajlistická, inokedy temne neprehľadná. A keď to celé na seba necháte pôsobiť bez zbytočného nimrania sa v tom a moc nad tím nepřemýšlíte (ako píše v komentári predomnou Zmiu), príjemne vás to prešimrá na nejakej podvedomej úrovni vlastného zastrčeného barbarstva ;)).

03.12.2023 4 z 5

Sme schopní liečiť Sme schopní liečiť José Silva

Kto nájde odvahu skúsiť, určite sa dočká aj výsledkov. Tak ako ja kedysi dávno. Len, hlava mladá, nenašla vôľu vydržať a zotrvať...

28.11.2023 5 z 5

Bastard Bastard Jaroslav Mostecký

Sympatický dobrodružný román s prvkami fantasy v štýle pána Mosteckého.
Mám dve výhrady. Autor svoju fascináciu skalami a útesmi v tejto knihe dotiahol do dokonalosti. Priam až fyzicky som na tých skalách bol a visel na každom výčnelku. Až tak, že to bolo trochu únavné.
Atmosféra doby síce od začiatku zavoňala, ale jaksi sa zľahka a nenápadne vydymila. Utopená v maniacky detajlných popisoch myslenia postáv, v zbytočnom odkladaní vysvetlení a občas v totálne nelogickom správaní postáv. Vďaka tomu bol dej ako prílivové vlny. Ak to bol zámer, tlieskam. Skôr to však vidím na autorský štýl, ktorý nemusí každému sadnúť. Aj mňa sem tam rozhodil.
Ale, máme tu tri kopce napätia, prekvapivých momentov, nejaké rodinné a iné intrigy, závan romantiky či epiky, požmurkávania po predošlých autorových knihách. A trochu zdravého chlapského prístupu a humoru. Aj dámy si prídu na svoje (si teda aspoň myslím ;))).
Preto spokojnosť a ľútosť za odchodom tohto pána spisovateľa. Jaroslave, skol!

25.11.2023 4 z 5

Černý jednorožec Černý jednorožec Terry Brooks

Fantasy starej školy (čiže žiaden sex, krv a psychológia) so štipkou humoru a trochou povinnej vaty (lebo šak Amerika).
Ani netreba poznať prvý diel. Všetko podstatné sa dozviete, aby ste mali jasno. Príbeh pekne odsýpa, stránky sa vrtia a na konci príjemný pocit rozprávkovo stráveného času. A tej vaty je máličko ;)).

21.11.2023 4 z 5

Olgerd ze Scallbornu: Meč z Thormarenu Olgerd ze Scallbornu: Meč z Thormarenu Thorleif Larssen (p)

V podstate poviedka. A keď to vezmete takto, tak je to conanovka jak maľovaná. Dokonca má väčší drajv a ťah než niektoré regulérne romány s Conanom od regulérnych aj neregulérnych posthowardistov. Námet je však klasika klasikovitá a spracovanie tiež. O postavách sa dozviete minimum a finále prirýchle. V kontexte autorovej tvorby dnes - chuťovka kvůli sečtělosti ;)).

15.11.2023 3 z 5

Mise na planetě Mise na planetě Michael Mammay

Príjemné prekvapenie. Oddychové military scifíčko, ktoré záverom dodá aj niečo na zamyslenie. Nemal som žiadne očakávania, len chuť zmeniť žáner a bola to fajn voľba.
Príbeh postupne naberá rýchlosť, hlavný hrdina si získava čitateľove sympatie. Objaví sa pár šťastných náhod a vy ich s radosťou akceptujete. Pridá sa nejaká tá akcia, stupňuje sa hláškovanie a koniec vás trochu rozomelie na drobné. Presne na toľko, aby ste začali zháňať pokračovanie. Ja už som začal ;)).

14.11.2023 4 z 5

Malvína z Bretaně Malvína z Bretaně Jerome Klapka Jerome

Tri poviedky, každá o niečom inom...
A možno ani nie. Závisí od toho, na koľko necháte do seba túto knižku preniknúť a na koľko ona dokáže do vás vsiaknuť. Pre niekoho mačkopes, pre iného geniálne dielo, ďalší len mykne brvami...
Ja som Malvínou nasiakol už pekne dávno a doteraz tam niekde vo mne je. Melancholická, nostalgická, s malým žmurknutím...

12.11.2023 5 z 5

Štěňata vlků Štěňata vlků Jaroslav Mostecký

Strašne rád by som pridal na hodnotení, ale nedá sa. Úroveň predošlých dielov tu proste nie je. Z jedného konkrétne dôvodu: málo strán. Pravidelne tu žehrám, že má nejaká kniha priveľa stránok, že bolo treba skrátiť atď. Tu je to naopak. Máme tu pár motívov, ktoré až žiarili túžbou po rozpísaní. A nič. Len pár slov a šlo se dál. Veľká škoda.
Inak ide o klasickú dobrodružnú fantasy vikingovku. Dobre sa číta, dej odsýpa, nejaký ten zvrat... Nečakajte veľa a presne toľko dostanete. Ak máte radi túto tému, tak niet čo riešiť. Na pár hodín vás kniha príjemne zabaví ;)).

11.11.2023 3 z 5

Bratranci Daltonovi Bratranci Daltonovi René Goscinny

Smial som sa a smial som sa nahlas. Daltonovci sú skvelo vymyslení a ich peripetie sú krásne zábavné. Čo mi opäť trochu vadilo, bola občas odfláknutá kresba. Zvyšok máte v komentári predomnou.
Niekto si dá na dobrý spánok šálku čaju, niekto pohár vína, niekto tabletku... Ja doporučujem Lucky Luka. Nepýtajte sa prečo. Aplikujte. Dobrú noc ;)))

10.11.2023 4 z 5

Svobodní bastardi Svobodní bastardi Jonathan French

Geniálny záver to síce nie je, ale k predošlým dielom sedí jak polorkova prdel v sedle barbara (kto nevie, o čom je reč, je rozpišťaná třasořitka! ;))). Kniha je trochu inak písaná ako dve predtým. Menej epiky a akcie, viac mudrovania a debát, ktoré môžu občas uspávať oko. Opäť sú tu však vtipné scény či hlášky, aj slza po líci stečie, aj pár vlasov vypadne. V istých veciach to autor trochu prehnal, ale v konečnom dôsledku som tomu rád. Dokázal mi, že stále je táto séria v prvom rade rozprávka (ako správna fantasy má byť) a keď zazvoní zvonec, nemusí byť všetkému koniec.
Live in the Saddle, Die on the Hog!

09.11.2023 5 z 5

Barbar Ronan Barbar Ronan James Bibby

Príjemná fantasy blbinka, ktorá bola napísaná cca 30 rokov dozadu a trochu nám za tú dobu vyčpěla. Vtedy mohla pôsobiť celkom originálne, no dnes už nie. Ako pohodový prefuk hlavy však funguje stále.
Jedna hviezdička za Koťátko ;)).

31.10.2023 4 z 5

Lucky Luke versus Joss Jamon Lucky Luke versus Joss Jamon René Goscinny

Opäť skvelá kovbojzábava, aj keď s pomalším rozbehom. Opäť nie dokonalé a opäť na tom trt záleží.
"I am a poor lonesome cowboy...
Far away from home..."

28.10.2023 4 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Jarošova sólovka je fajn dobrodružná kniha, ale stojí a padá práve na tom, že je to Jarošova sólovka. Bohdan je prijemne temne nevyhranená postava, ktorá do série vnáša chladnejšie a tmavšie farby, ale samostatne už to tak nefunguje. A to jednoducho preto, lebo má taký charakter, aký má. Zachraňujú to iné postavy, aj keď by to chcelo väčšiu iskru...
Tento diel sa chronologicky zaraďuje pred ôsmy (doteraz posledný). Čiže, je len takou výplňou, ktorú neviem či vôbec bolo treba. Áno, doplní veci nevypovedané, fandovia jásajú, ale radšej sa mohlo ísť v sérii ďalej. Z posledných strán som mal pocit, že ani autora už to príliš nebavilo a chcel to mať rýchlo za sebou. Možno len môj pocit. V každom prípade mi epilóg dosť pozdvihol pravé obočie ;//.

26.10.2023 4 z 5

Za Modrým měsícem Za Modrým měsícem Simon R. Green

Sympatická grínovka, takmer na úrovni prvého dielu. Ak ste zvládli aj celú sériu o Jestřábovi a Rybářce, tak máte jasno. Ak nemáte jasno v tom, čo to je poctivá braková literatúra, toť žiarivý príklad ;)).

26.10.2023 4 z 5

Jednou za Modrý měsíc Jednou za Modrý měsíc Simon R. Green

Súhlas s Gordonlordom. Je to zbytočne preplácané. Ale, stále brakovo zábavné. Síce by sa ani nič moc nestalo, keby to nevzniklo a ani neviem, prečo tomu dávam až 3*. Asi som predsa len nejakú nostalgiu v sebe objavil ;)).

26.10.2023 3 z 5