spencer spencer komentáře u knih

Skandar a přízračný jezdec Skandar a přízračný jezdec Annabel Steadman

Skandar a přízračný jezdec je poměrně povedeným pokračováním této nadějné série Annabel Steadman.

Opět se shledáváme s naší známou partou tvořenou Flo, Bobby, Mitchellem a samozřejmě naším hlavním hrdinou - Skandarem. Stejně jako posledně, to nemá Skandar jednoduché. Jeho schopnosti, jakožto duchovládce, děsí většinu spolužáků. Když se potom objeví proroctví, v němž stojí, že ostrov bude zničen duchovládcem, netrvá dlouho, než se objeví první obvinění.

Přestože se mi první díl líbil malinko víc, oceňuji že se autorka tentokrát více zaměřila na postavy. Vztahy mezi nimi nejsou tak jednoduché, jak tomu bylo předtím. Jsou komplikované, což je dělá zajímavějšími.
Co se týče zbytku dění, neuškodilo by, kdyby se více věnoval Ostrovu a lidem na něm žijícím. Je s ním spojeno mnoho otázek a stále se nemohu zbavit dojmu, že nám něco uniká.

Pokud máte rádi příběhy podobné Percy Jacksonovi, mohla by vás tato série zaujmout. Má jednorožce s jedinečnými a zábavnými jmény, kteří si snadno získají vaše srdce.
I když u mě tímto dílem trochu Skandar klesl, budu se těšit na pokračování :)

3,5/5*

21.07.2023 3 z 5

Orange. Kniha sedmá Orange. Kniha sedmá Ichigo Takano

Tohle je poslední volume z této série. Na rozdíl od předchozích dílů, se hodně soustředí na pohled Kakeruka. Když ho zachránili před smrtí, hodně tím změnili. Jenže Kakeru na tom ještě stále není úplně dobře. Stále zažívá silné vlny smutku a bolesti. Přesto jeho touha žít převládá. Zpráva, jež se snaží autorka předat je velmi silná a jsem moc ráda, že jsem si tuto sérii přečetla :)

11.06.2023 5 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Alessa je hlavní hrdinkou čelící těžkému úkolu. Aby zachránila svůj lid před zkázou, musí si najít manžela obdařeného magickými schopnostmi, ze kterých by mohla sama čerpat. Lehký úkol? Bohužel, stěží, neboť to má háček. Je obdařená darem zabíjejícím každého, koho se dotkne. Když tedy svým dotykem zabije již třetího manžela, začne všem docházet trpělivost. Dojde k rebelii a její vlastní vojáci se proti ní obrátí. Pak ale potká Danteho a přemluví ho, aby se stal jejím osobním strážcem. Jak se ale situace zkomplikuje, když Alessa zjistí, že jeho se záhadným způsobem může dotknout? Co za tím vězí a je skutečně tím, za koho ho považuje?

Tenhle debut plný magie má snad vše, co byste si od fantasy románu mohli přát. Vystupuje v něm hrdinka se zvláštním darem a tak trochu nevrlý bodyguard, který s příběhem dost zamíchá. Chemie mezi nimi byla patrná od prvních momentů a Danteho si tak snadno oblíbíte. Co se týče vedlejších postav, byly taky zajímavé, komplexní a určitě vás zaujme, že nejsou všechny od prvního momentu čitelné.

Nicméně, hlavním důvodem, proč nedávám Krutému požehnání plný počet hvězdiček je worldbuilding. Přestože mě námět a všechny motivy vyskytující se v ději zaujaly, nebránila bych se více detailům, zejména v první polovině. Dále mi některá přátelství přišla ukvapená a pár dialogů navíc by tomu rozhodně prospělo.

Titul ovšem můžu velmi vřele doporučit. Je čtivý a plný zajímavých a nejednotvárných postav. Věřte, že se vám jen těžko bude věřit tomu, že se jedná o prvotinu. Těším se na pokračování!

28.05.2023 4 z 5

Tři životy Tři životy Natasha Lester

Alix St. Pierrová žila tři životy. Jeden jakožto sirotek, druhý jako špionka během 2. světové války a poslední coby zaměstnankyně u známého módního návrháře Ch. Diora. V průběhu knihy putujeme z jedné doby do druhé a sledujeme hlavní hrdinku v různých obdobích jejího života.

Titul je jasnou ukázkou toho, jak válka dokáže změnit člověka. Jak už jsem naznačila, v příběhu se vyskytují tři dějové linky, jež sledují Alix v různých obdobích jejího života (před, během a po válce). Je na každém čtenáři, aby se rozhodl, která z rolí, jež Alix zastala, se jejímu nitru skutečně podobá. I když se autorce podařilo udělat každou z nich zajímavou, jednotlivé části se mezi sebou pletly, a to především kvůli většímu počtu postav. Pokud ji navíc máte načtenou, odhadnete některé motivy předem a nenajdete tak uvnitř tak velká překvapení, jak tomu bylo u jejích předešlých knih.

Tři životy bych se nebála doporučit fanouškům historických románů plných napětí a romantiky. Třebaže mě knížka tolik neoslovila, moc se mi líbil Alixin pohled roli ženy ve společnosti a způsob, kterým autorka do příběhu zařadila prvky feminismu. Otevřela na tehdejší dobu důležitá témata a jsem moc ráda, že je do děje zařadila.

19.05.2023 3 z 5

Co ti svírá hrdlo Co ti svírá hrdlo Chimamanda Ngozi Adichie

Co ti svírá hrdlo je sbírka dvanácti krátkých povídek vyprávějících nejen o strastech a starostech nigerijských žen, ale též o životě afrických imigrantů v Americe. V rámci jednotlivých příběhů se autorka zabývá lidskými vztahy, které rozpitvává z několika úhlů. Všechny jsou důležité, neboť nabízejí vždy něco nového, co se z nich můžeme naučit.

Na psaní krátkých příběhů je nejtěžší, že musíte čtenáře okamžitě zaujmout, což se autorce podařilo. Opět dokazuje, jak neuvěřitelnou je vypravěčkou, když hravě přechází z tragédie do humoru. Každá z povídek je vyprávěna jinou formou a oceňuji, že se objevila i du-forma. Právě část v ní vyprávěná se mě dotkla nejvíce a myslím, že to tak pocítí více čtenářů*čtenářek.

Knihu vám můžu vřele doporučit. Samozřejmě se nebude jednat o čtení pro každého, neboť tento druh literatury pro všechny není. Ale pokud si chcete rozšířit své obzory a přečíst si něco, co má silný hlas, rozhodně dejte této sbírce povídek šanci.

27.04.2023 4 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Démon z lesů je naprosto překrásný počin. Do příběhu jsem se snadno ponořila a přečetla jsem jej na posezení. Temnyjova minulost je o něco víc poodhalena a moc jsem si toto objevování užila. Ilustrace skvěle ladí s dějem a jsem velmi ráda, že autorka zvolila právě tento způsob zpracování.

23.03.2023 5 z 5

My všichni neřádi My všichni neřádi Amanda Foody

Pokud hledáte temnou fantasy připomínající Hunger Games, ale obohacenou o špetku magie, přišli jste na správné místo.

Děj se odehrává ve světě, ve kterém se vyskytuje vysoká mágie. Když vyjde Krvavý měsíc, rodiny potomků sedmi zakladatelů města Ilvernath vyšlou své zástupce, aby proti sobě bojovali v turnaji, ze kterého vyvázne živý jen jeden. Jelikož vítěz získá neomezenou vládu nad tajným zdrojem vysoké magie, jsou tito šampióni již od narození připravování na roli, kterou v tom celém musí sehrát. Turnaj byl celé roky držen v tajnosti, ale nyní o něm vyšla pravda na povrch prostřednictvím knihy obsahující podstatné informace o jednotlivých rodinách. Bude tato kniha pro jednotlivé šampióny výhodou? Kdo za ní vůbec vězí?

My všichni neřádi je ten typ četby, která vás pohltí. Nejenže se od první stránky dění nezastaví a bude se neustále pohybovat kupředu, ale taktéž si vás snadno získají postavy, jenž jsou velmi různorodé. Pohánějí je rozdílné motivy, ale všem jde o to samé - přežít. Stejně jako v případě Hunger Games, i tady musí činit nelehká rozhodnutí a jednat, dokud jim zbývá čas. Věřte, že ve vás vyvolají všemožné emoce, a to od těch kladných, až po ty záporné. To jen dokazuje, jak velkou práci si při jejich vymýšlení autorky daly, neboť jim všem vymyslely dost zajímavou minulost.

Jedná se o první díl ze dvou, takže se nebudu moc zmiňovat o konci. Jen chci zmínit, že se velmi těším na pokračování. Závěr rozehrál zajímavou hru a jsem zvědavá, jak se to dále bude vyvíjet. Máte-li rádi příběhy, které toho v sobě skrývají víc, než se na první pohled zdá, dejte tomuto titulu šanci:)

27.02.2023 5 z 5

Štvaná zvěř Štvaná zvěř M. A. Bennett

Devět studentů, tři sporty a jeden smrtící víkend. Takto by se dal ve zkratce shrnout tento titul, který bohužel úplně nenaplnil svůj potenciál.

Hlavní hrdinka Greer má stipendium na škole, kam chodí hlavně děti bohatých rodičů. Je všemi ignorovaná, až do momentu, kdy obdrží pozvánku na prázdninový víkend od nejhezčího a nejpopulárnějšího kluka na škole. Programem onoho prázdninového víkendu má být lukostřelba, hon a rybolov. Klasická zábava privilegovaných dětiček. Z počátku je k celému pozvání skeptická, ale poté, co zjistí, že jsou pozvaní i další "outsideři", přece jen nabídku přijme.

Námět zní velmi zajímavě, že? Háček spočívá v samotném stylu vyprávění. Z počátku vás možná oslní, že je vše vyprávěno v minulém čase. Ke ztrátě onoho kouzla dojde v momentě, kdy se začnete až moc událostí dozvídat dopředu a přijdete tak o moment překvapení.

Co se týče postav, přestože oceníte autorčin pokus o jejich charakteristiku, nedojde u nich k žádnému dalšímu posunu. O jejich povaze se přímo dozvídáte z textu a nepoznáte ji z jejich jednání. Osobně nejsem tohoto stylu vyprávění fanoušek, protože takto jsou pro mě postavy jen jmény na papíře a jen těžko se mi k nim hledá nějaký vztah.

Zarazit by vás taktéž mohly neustálé odkazy na různé filmy a knihy v průběhu příběhu. Skutečně se nevyskytla kapitola, kde by nebyl nějaký jiný počin zmíněn a časem se to stalo otravné. Ne každý jednotlivé snímky či knihy zná a může na vás takto vykouknout několik spoilerů.

Přestože námět považuju za velmi zajímavý, samotné provedení za ním krapet zaostává. Štvanou zvěř bych tedy doporučila především těm, kteří se do žánru YA thrillerů teprve pouští. Pokud jste jedním z těchto čtenářů*čtenářek, bude pro vás čtení určitě zajímavější a originálnější. Jestliže máte tento žánr načten, možná se poohlédněte po něčem zajímavějším.

20.12.2022 2 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Jak zmiňuje anotace na přebalu, kniha je skvělou volbou pro fanoušky filmu Na nože, neboť obsahuje hodně podobných prvků, díky kterým si budete čtení užívat.

Příběh sleduje Avery Grambsovou, chudou holku, která chce pouze úspěšně dostudovat střední školu a posunout se dál ve svém životem. Jednoho dne se ale stane něco naprosto nečekaného - zdědí všechen majetek zesnulého Tobiase Hawthorna. A to i přesto, že jej nikdy v životě nepotkala. Ten ve své závěti nic neodkázal své rodině, ale dal ke zdědění svého majetku Avery podmínku: může majetek zdědit pouze pokud stráví rok na jejich rodinném sídle a nechá tam žít i jeho rodinu. Jak už tomu ovšem bývá, sídlo má svá tajemství...stejně jako rodina Hawthornů. Proč se Tobias rozhodl odkázat majetek právě Avery? Na to má protagonistka teprve přijít...

Jedná se o titul, jehož čtení si budete užívat. Má v sobě spoustu hádanek, rodinných dramat a tajemství. Hlavní hrdinka Avery je sympatická a chytrá. I když je vyprávění z jejího pohledu, děj se nesoustředí jen na ni. Tobias Hawthorne má totiž vnuky, kteří rozhodně nechtějí všechen jejich rodinný majetek přenechat Avery a plánují zjistit, proč si jejich dědeček vybral právě ji. Díky krátkým kapitolám vám bude děj utíkat před očima a myslím, že neurazí ani ty, kteří již nejsou cílovou skupinou.

Pokud máte chuť si přečíst něco z žánru Young Adult, kde se vyskytuje plno podezřelých postav, určitě dejte tomuto titulu šanci!

18.12.2022 4 z 5

Za prokletými zdmi Za prokletými zdmi Lauren Blackwood

V knize Za prokletými zdmi sledujeme příběh debtery Andromedy, která začne pracovat v domě mladého dědice. Má za úkol provádět exorcismy a očistit dům od Zlého oka.

Titul měl slibný námět - gotický fantasy román na styl Jane Eyere s prvky etiopského folklóru. Kdyby tomu tak skutečně bylo, byla bych nadšená. Bohužel se v knize většina děje odvíjela od motivu instalásky a vše ostatní ustoupilo do pozadí. Co se týče postav, byly buď ploché nebo nudné. Magnus Rochester nepřináší do tohoto žánru nic nového, jelikož je snadno zaměnitelný s kterýmkoliv jiným bohatým ústředním hrdinou, do kterého se z nějakého prapodivného důvodu zamiluje hlavní hrdinka. Netajím se tím, že nejsem zrovna velká fanynka instalásky, ale v tomto případě se skutečně zrodila z ničeho nic. Dokonce jsem si chvíli i myslela, že jsem nějakou z kapitol přeskočila. Bohužel ne.

Autorce se nicméně nedá zapřít čtivost jejího vyprávění a schopnost barvitě vykreslit atmosféru. Jen škoda, že více originálně nepracovala s motivem strašidelného domu a samotnou magií...

2,5/5*

06.12.2022 3 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

2,5/5
Straky jsou mysteriózním YA thrillerem odehrávajícím se na internátní škole v Anglii, kde nedávno za nejasných okolností zemřela studentka. Příběh sleduje Audrey a Ivy, dvě dívky, ze kterých se na počátku knihy stanou spolubydlící. Audrey je ve škole nová, čerstvě se přestěhovala z Ameriky a stále ji denně pronásledují vzpomínky na její starý život. Ivy už na škole předtím studovala a z této Američanky není vůbec nadšená. Obě nicméně brzy zjistí, že jejich škola skrývá více tajemství, než se zdálo...

Na tento titul jsem byla velmi zvědavá, ale abych byla upřímná, byl pro mě docela zklamáním. Ne že by se jednalo o špatné čtení, ale myslím, že čtenářům*řkám seznámených s tímto žánrem nic nového ani zajímavého nepřinese. Děj se točí okolo nejasného úmrtí a snahy o jeho vyšetření ze strany studentů. Naše dvě hlavní hrdinky mi přišly poměrně ploše napsané. Jejich rozhovory byly dost vyumělkované a myslím, že kdyby autorky ubraly na jejich charakterových stereotypech, udělaly by je pro čtenáře*řky sympatičtější a realističtější.

Styl vyprávění je ovšem čtivý a věty jsou též poměrně jednoduché (občas až moc). Proto bych knihu doporučila spíš mladším čtenářům, ve věku hlavních hrdinek...

04.11.2022

Vítězství větší než smrt Vítězství větší než smrt Charlie Jane Anders

Vítězství větší než smrt vypráví příběh Tiny, kterou její matka vychovala na Zemi, přestože nikdy nebyla člověkem. Je totiž mimozemšťankou, a ne ledajakou. Má v sobě jakýsi meziplanetární záchranný maják, který jednoho dne nasdílí její polohu spojencům a nepřátelům. V doprovodu Rachel, své nejlepší kamarádky, se Tina tak vydává do vesmíru, aby se svému osudu postavila vstříc.

Přestože anotace a obálka působily velmi lákavě, úplně jsem si čtení této knihy neužila. Příběhu totiž chybí postupné uvedení do dění, jehož absence způsobila velkou smršť informací v jeden moment. Předtím, než se pořádně seznámíte s jednotlivými postavami jste vhozeni do koloběhu nejrůznějších událostí. To má nakonec za následek to, že se v nich začnete ztrácet. U postav můžu pouze ocenit způsob jejich představení. Autorka zahrnula i jejich pronouns (zájmena), které nám dost napomáhají při oslovování. LGBTQ+ linka titulu taktéž přidala na hodnocení, i když v jejím případě zastávám stále názor, že si zasloužila větší péči.
Je škoda, že se vše dělo velmi rychlým tempem a na počtu postav nebylo ubráno. Kdyby autorka trochu ubrala na akci a více se věnovala jednotlivým postavám, mohl být titul více zdařilejší...

22.09.2022 2 z 5

Elfí princ Elfí princ Kazu Kibuishi

Věci se mění a příběh nabírá nový obrat. Seznamujeme se s minulostí vedlejších postav a dostalo se nám i několika větších odhalení. Jsem zvědavá na pokračování :)

09.08.2022 4 z 5

Poslední strážci Poslední strážci Kazu Kibuishi

Další skvělý díl a dokonce se zajímavým plot twistem! Tak nějak jsem jej viděla přicházet, ale přesto se mi to moc líbilo. Na této sérii mám moc ráda způsob vyprávění a především to, jak se stává díl od dílu temnější. Už se těším, až se pustím do pokračování.

18.07.2022 4 z 5

Most duší Most duší Victoria Schwab

I když je to nejspíš můj nejméně oblíbený díl z této série, moc jsem si ho užila!

Tentokrát se společně s Cassidy vydáváme do New Orleans, což je město, kde se to strašidelnými místy jen hemží. Nyní ale narazí na toho největšího protivníka ze všech, samotnou Smrt.

Most duší byl stejně zábavný a napínavý jako všechny předešlé díly. Cassidy Blakeová je skvělou protagonistkou, kterou si snadno zamilujete. Přestože jsem o Jacobovi a jeho úmyslech zpočátku pochybovala, teď vím, že chce pro Cass jen to nejlepší. Cassie zárověň obdivuju, protože si vůbec nedokážu představit, že bych takhle měla neustále kolem sebe ducha, který mi čte myšlenky. Myslím, že by se brzy jeden z nás zbláznil. Nebo spíš oba. Návrat Lary mě taktéž potěšil. Sice mi trochu nesedí to, jak se jí podařilo dostat do New Orleans, ale chápu, že se to muselo nějak vymyslet.

Autorčin styl psaní si mě opět získal a líbily se mi odkazy na Sekerníka a madam LaLaurie. Ty byly zajímavě podány tak, že zaujmou, ale zároveň nevystraší mladší čtenáře. Pokud by se někdy Victoria Schwab rozhodla s touto sérií pokračovat, budu jen ráda. Vůbec by mi nevadilo nakouknout do života Cass za nějakých pár let, kdy bude třeba v pubertě :)

4,5/5*

12.07.2022 4 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

Mezi světy přináší příběh o přežití, opuštění a nově nalezené rodině. Od ostatních YA fantasy sérií se liší v tom, že se nesetkáváme s nebezpečnou silou, kterou je nutno porazit ani se zlým králem. Přestože se nejedná o nic složitého, může chvíli trvat, než se do dění dostanete, protože se děj poměrně pomalu rozjíždí. Já byla zvědavá především na pirátské dobrodružství, které mi bylo ve většině recenzí slibováno, ale možná právě to podpořilo mé zklamání.

Hlavní hrdinka je velká bojovnice, to se jí musí uznat. Zpočátku se zdá poměrně ztracená, ale postupně si buduje svou vlastní cestu. Pracuje tak, aby nikomu nic nedlužila a líbila se mi její cílevědomost. Tím to pro mě nicméně končí. Doufala jsem, že si ji více zamiluju, ale během druhé poloviny jsem o její osobu začala ztrácet zájem. Nepomohla tomu ani romance, bez které by se dle mého názoru příběh obešel. Změna v dynamice mezi Fable a Westem mi nepřišla vůbec přirozená a neviděla jsem v ní to kouzlo. Kéž by se autorka této dvojici začala věnovat až v druhém díle, kde by na tuto změnu měla už připravenou půdu.

Nejedná se o špatné čtení. Po většinu času jsem se i bavila, jen to nebylo něco, od čeho bych se nemohla odtrhnout. Pořádně mě zaujal až konec, takže doufám, že nebudu na vydání druhého dílu muset čekat moc dlouho, abych vše hned nezapomněla :D

06.07.2022 4 z 5

Jsi tam? Jsi tam? Dolly Alderton

Dvaatřicetiletá Nina žije v Londýně. Je úspěšnou autorkou kuchařek, ale je sama od doby, co se rozešla se svým posledním přítelem. Muže k životu nepotřebuje, avšak už ji unavuje sledovat, jak se její kamarádky vdávají a rodí děti. Proto se zaregistruje na online seznamce, kde brzy potká Maxe. Bohužel se jí brzy stane to, co se v životě přihodí skoro každému, kdo byl někdy na seznamce. Max ji začne ghostovat.

V originále se titul jmenuje Ghosts, což k samotnému příběhu velmi sedí. Ghosting je hovorový termín, který znamená ukončit veškerou komunikaci a kontakt s druhou osobou. Toto téma hraje v titulu velkou roli. Autorka se mimo něj věnuje randění po třicítce, a proč je to pro ženy této věkové kategorie těžší než pro muže. Kromě toho se věnuje i těžším záležitostem. Otce hlavní hrdinky totiž postihne nevyléčitelná nemoc a v momentě, kdy by se měla hledat, začne ztrácet osobu, která tu pro ni vždy byla.

Dolly Alderton napsala velmi upřímný román, ve kterém se mnoho čtenářů*řek jistě najde. Podává v něm reálný pohled na měnící se přátelské a rodinné vztahy. Za sebe jej můžu rozhodně doporučit :-)

03.07.2022 4 z 5

Blackout Blackout * antologie

Blackout je antologie tvořená šesti povídkami od šesti různých autorů odehrávajícími se jednoho letního večera v New Yorku. Nejedná se o ledajaký den, ale o den, kdy dojde k velkému výpadku proudu a město se ocitne ve tmě. Přestože má každá z autorek na svědomí jeden příběh, osudy postav jsou vzájemně propleteny.

Líbilo se mi, že titul prozkoumává lásku mezi teenagery tmavé pleti, a to ve všech možných podobách. Setkáváme se tak se zlomenými srdci, konverzacemi točícími se okolo sexuality a podobně.

Přestože velmi oceňuji, že tato antologie existuje, měla jsem velký problém se do jednotlivých povídek začíst. Osobně si myslím, že je velmi těžké napsat krátkou povídku s tématikou lásky a dobře ji čtenářům*čtenářkám prodat. Přeci jen musíte danou lovestory dobře vykreslit na malém počtu stran, což není jednoduché. Ze šesti příběhů se mi tak líbily pouze dva. U zbytku jsem měla velký problém se zorientovat a najít si k postavám nějaký vztah. Chyběla mi navíc mezi hrdiny chemie, která je za mě tím nejdůležitějším...

Za sebe tedy můžu říct, že byl námět velmi zajímavý, ale samotné provedení za ním zaostalo.

2,5/5*

13.06.2022 2 z 5

Králova mlha Králova mlha Aleš Diviš

Příběh se odehrává v říši Sylothys, která je složena z pěti království. Žádné z nich nemá svého krále, neboť je po své porážce legendární Bílý král všechny proklel. Jelikož jeho skon zůstal zahalen tajemstvím, nemůže si být nikdo jistý, zda skutečně zemřel, či zůstal naživu.

Děj je vyprávěn v er-formě a točí se okolo zloděje Nydeona, který společně s elfem Thelianem prchá z vězení s úmyslem obávaného Bílého krále jednou pro vždy přemoci. Po cestě se k nim přidávají další společníci, které kromě magické síly na cestě provází i poměrně velká dávka humoru.

Slibuji vám, že jakmile se v ději po několika prvních kapitolách zorientujete, bude vás během čtení doprovázet touha zjistit, jak se vše vyvrbí. Svět, kde se příběh odehrává je totiž velmi dobře promyšlený a originální. Šanci zaujmout má také samotné fungování magie a srozumitelný způsob, kterým je vše vysvětleno. Charakteristika postav byla velmi dobře provedena a oceňuji, že se dění nesoustředilo pouze na jednoho hrdinu, ale objevilo se jich tam hned několik. Na pokračování jsem velmi zvědavá, a to i přes to, že jsem měla čas od času problém se v ději zorientovat. Ale to už tak u prvních dílů bývá. Věřím, že to bude příště lepší:)

04.06.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

3,5/5*
Hannah se rozhodla na chvíli utéct od své práce právničky do kulinářské školy v Irsku. Hned první den se jí do cesty připlete neznámý sympatický muž jménem Conor, který (jak asi všichni tušíme) nezůstane nadlouho neznámým, tak jak by si Hannah nejspíš přála...
Na tomto díle Romantických útěků mě nejvíce bavilo prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Irsko je jedním z míst, které v sobě skrývá kouzlo, a to se autorce podařilo poměrně dobře do děje přenést.
Romantická linka pro mě fungovala spíše ze začátku. Poté jsem měla menší problém si k ní opět hledat cestu kvůli tomu, že byla na část příběhu přesunuta do pozadí. Mimoto si myslím, že Conor jakožto hlavní mužská postava úplně nenaplnil svůj velký potenciál. Mohl příběh dost svou osobností obohatit, ale takto jej jen po většinu času vídáme jako muže s velkým bolavým egem.
Když se zaměřím na samotnou školu vaření, tak se mi na jednu stranu líbilo, že se hlavní hrdinka rozhodla nevzdávat i přes to, že její kulinářské schopnosti nebyly nic moc. Na druhou stranu mi ale nesedí, jak se s takovými schopnostmi dokázala dostat na vyhlášenou kulinářskou školu, kam se nedostane jen tak někdo.
Můžu vám ale slíbit, že se vám v průběhu čtení budou dělat chutě na různé irské speciality. Sama jsem si už vyhledala recept na irský barmbrack, který je v titulu několikrát zmíněn a věřím, že nebudu jediná.
Podtrženo, sečteno, jedná se o příjemné oddechové čtení, které vám pomůže zapomenout na okolní svět a odpočinete si u něj. Jen jej bohužel nemůžu zařadit mezi nejlepší díly, protože má své nedostatky a postrádá poutavost, kterou autorčiny předešlé tituly měly přece jen větší. Přesto se těším na další díl a jsem zvědavá, kam nás autorka vezme příště.

27.04.2022 3 z 5