Sofonisba Sofonisba komentáře u knih

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Trochu slabší než první díl, ale pořád vtipná.

12.01.2021 4 z 5

Ženy, které mi nedají spát Ženy, které mi nedají spát Mia Kankimäki

Na první pohled příjemné, oddechové čtení o cestách, cestování a lidských osudech. Na ten druhý je to výborně napsaná kniha se spoustou poutavě předkládaných informací o zajímavých lidech. Vlastně o zajímavých ženách, které nejsou tak úplně běžně známé. Nádherně strávený čas s knihou :)

12.01.2021 5 z 5

Evangelium Máří Magdalény Evangelium Máří Magdalény Jan Bauer

Vysloveně nepovedené dílo, které se pokusilo smíchat pohádku, historické pojednání a rádoby thriller. Hlavní hrdinka? Taková hodně špatná napodobenina "tetičky Kateřiny". Krásná blondýna, která jde hlavou proti zdi, přesvědčená, že ji všichni muži budou zachraňovat a milovat. Byla mi neskutečně nesympatická, už na 100 stránce jsem si přála, aby ji konečně někdo zabil a kniha mohla skončit. Díky tomuto "pokusu o román" jsem zjistila, že i čtení může být ztráta času. :((

07.03.2024 odpad!

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Velké zklamání, moc jsem se na knihu těšila. Jednoznačně nejslabší dílo :((

21.11.2023 1 z 5

Napoleonův syn: Orlík - hříčka politiky 1811-1842 Napoleonův syn: Orlík - hříčka politiky 1811-1842 Renate Fabel

Napoleon - jméno, kterého se mocní tehdejší doby neskutečně báli. Co na tom, že patřilo malému, vyděšenému chlapci, kterého opustili všichni, dokonce i vlastní matka. Smrti mladého Orlíka (Napoleona II.) snad ani nelitovali, spíš si oddechli. Problém "co s ním" byl vyřešen.

22.01.2023 5 z 5

Slzy katovy schovanky Slzy katovy schovanky Sabine Martin (p)

Úspěšné a hodnotné pokračování prvního dílu.

25.07.2022 5 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Leila Meacham

Úžasná kniha, která si podmanila nejen mě, ale i manžela :-).

15.02.2022 5 z 5

Cesta na poledne Cesta na poledne Václav Křístek

Kniha se více věnovala rozbrojům mezi katolíky, luterány, českými bratry a dalším náboženským odnožím. Na malém množství stran, kde se Krčín vůbec vyskytoval, se zase jeho postava jaksi "potácí" - bez souvislostí k ostatnímu ději.

03.01.2022 2 z 5

Polyxena z Lobkovic: Obdivovaná i nenáviděná první dáma Polyxena z Lobkovic: Obdivovaná i nenáviděná první dáma Marie Ryantová

Výborná monografie. Hlavně oceňuji, že po řadě mužských osobností se věnuje zajímavým ženám. Kniha se mi moc líbila, dobře se četla. Autorce velký dík.

18.10.2021 5 z 5

Láska v knihkupectví Láska v knihkupectví Annie Darling

I když se jedná o knihu typu "oddechový žánr", přesto za mě hodně slabé. Četla jsem lepší - zábavnější a lépe promyšlené. Ještě, že Jane Austenová už nežije! Z porovnávání tohoto dílka s dějem a hrdiny své knihy by jí musela ranit mrtvice.

26.07.2021 1 z 5

Životní příběh Jana Mikoláška: Pravda o slavném českém léčiteli Životní příběh Jana Mikoláška: Pravda o slavném českém léčiteli Ivana Šulcová

Do nedávné doby téměř neznámý bylinkář a léčitel. Po zhlédnutí filmu Šarlatán se jméno "Jan Mikolášek" dostalo do povědomí mnoha lidí. Kniha zhutněný děj filmu zajímavě doplňuje informacemi o životních peripetiích člověka, který byl velmi svérázný a vyčníval za všech okolností a v každém režimu.

06.07.2021 4 z 5

Druhá smrt Druhá smrt Peter Tremayne (p)

Zajímavý a čtivý detektivní příběh ze starého Irska

09.06.2021 4 z 5

Portréty historických osobností - Nejen grafologický pohled Portréty historických osobností - Nejen grafologický pohled Helena Baková

Během četby jsem neustále přemýšlela, co by písmo prozradilo na mě :D. Oceňuji, že kromě rozboru písma doplnila autorka knihu faktografií i rozhovory s potomky slavných osobností. Já jsem si rozhodně rozšířila znalosti.

04.06.2021 4 z 5

Žena v bílém kimonu Žena v bílém kimonu Ana Johns

Román z exotického Japonska padesátých let minulého století, nedlouho po skončení války. Příběh o tradicích, rodinných zvycích a kultuře "země východního slunce" konfrontovaný západním životním stylem, který zde zastupují námořníci z Ameriky. Příběh o lásce, naději, snaze prožít šťastný život navzdory společenským předsudkům.

05.05.2021 5 z 5

Paměti důvěrnice císařovny Alžběty Paměti důvěrnice císařovny Alžběty Marie Louise Von Larisch-Wallersee

Spíše než paměti hraběnky Larischové, jsou to spíš románově zpracované zidealizované vzpomínky. Nelze pominout autorčiny hrubé historické chyby, týkající se její nejbližší rodiny (např. strana 100 a údaje o její tetě Heleně - Nené). Celou knihou se táhnou dvě linie. Jednak zbožňování a obdiv tety Alžběty - Sisi, jednak snaha zlepšit si osobní pověst a najít polehčující okolnosti pro své jednání

29.04.2021 3 z 5

Rudolf - korunní princ a rebel Rudolf - korunní princ a rebel Brigitte Hamann

Autorka opět potvrdila své hluboké znalosti a schopnost napsat životopisnou studii poutavě a srozumitelně. Oceňuji, že v případě chybějících pramenů nabídne možné varianty, jak se věci mohly stát. Prince Rudolfy ukazuje nejen jako následníka trůnu, ale také jako vzdělance, ornitologa, možného zednáře, vojáka atd. Ale hlavně jako hluboce nešťastného člověka, který více než po koruně, slávě a dvorských zábavách toužil po obyčejném životě, možnosti být užitečný a něco dokázat. Ale hlavně toužil po bezpodmínečné lásce a uznání, jaké poskytují rodiče svým dětem.

08.04.2021 5 z 5

Poslední carevna Poslední carevna Greg King

Životní příběh Alex. Ženy, která dokázala vzbuzovat sympatie i antipatie v nebývale velké míře. Na jedné straně milující manželka a matka. Na druhé pak žena až fanaticky věřící, která Rasputinovi věřila každé slovo. Zároveň žena rezervovaná, svéhlavá, domýšlivá, která v pozici carevny ztratila schopnost reálně uvažovat, která dosáhla naprosté izolace cara a nepřímo se podílela na pádu carského režimu. Žena, která do posledních chvil nepochopila, že carův i její život už nikoho nezajímá, že nikdo netruchlí nad jejich uvězněním. Osudy carské rodiny se uzavřely zavražděním v Jekatěrinburgu. Jejich smrt zkrátka byla nutná. A jak říká sám autor: "Tento masakr...poprvé převedl lidstvo přes práh záměrné genocidy. Bolševici je zabili proto, že zkrátka mohli..."

28.03.2021 5 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

Dojemný příběh dvou kluků, kteří by snad ani nemohli být odlišnější. Na jedné straně kluk z Washingtonu, ve kterém úspěšní rodiče a nadaná sestra vidí outsidera. Na druhé straně muslimský sirotek, s láskou vzpomínající na svou ztracenou rodinu. Setkají se a přes jazykové bariéry, počáteční strach a nedůvěru dokáží najít nejen řeč, ale porušit ve jménu opravdového přátelství všechna pravidla světa dospělých.

13.03.2021 5 z 5

Medová smrť Medová smrť Hanni Münzer

Kniha toho hodně slibovala, ale... spousta historických a gramatických chyb a k tomu naprostá naivita (až zaslepenost) Deborah, která se lusknutím prstu změní v zapálenou členku odboje :(

13.02.2021 3 z 5

Městečko Kytice Městečko Kytice Martin Šinkovský

Erbenovy balady jako detektivka v ponurém městě Kytice? Investigativní novináři-dvojčata? A proč ne? K. J. Erben skutečně pocházel z dvojčat, jen jeho bratr zemřel už v dětství. A některé balady byly inspirovány skutečnými zločiny. Dobrý způsob, jak mladé generaci přiblížit klasiku a zároveň je trochu poučit

05.02.2021 4 z 5