smazenaryba smazenaryba komentáře u knih

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Harari si na jednu knihu zobral príliš veľké sústo. História ľudstva totižto nieje niečo, čo by sa dalo zhustiť do jednej knihy. Výsledok je obrovský mišmaš. Chvíľu sa hrá na historika, chvíľu na prognostika, chvíľami fantazíruje, ba miestami sa so svojimi teóriami blíži k úrovni pána Danikena. Nedá sa uprieť, že v knihe sú zaujímavé postrehy, ktoré ľudstvo opomína, či lepšie, zatvára pred nimi oči, no ako celok je to veľmi zaujatá zbierka poloprávd, špekulácií a faktov vytrhnutých zo širšieho kontextu. Lepšie spravíte, ak si k jednotlivými témam prečítate samostatné knihy, ako napríklad aj tu spomínané Bohatstvo národov, či O pôvode druhov. Alebo si prečítajte toho Danikena.

08.10.2022

Cosi z hloubi Cosi z hloubi S. T. Joshi

Áno, celoživotné štúdium Lovecraftovho diela a osoby je jasne poznať. Len som si nie úplne istý, do akej miery sa to na tejto knihe podpísalo v pozitívnom slova zmysle. Ten špecifický sloh a opakované používanie Lovecraftových ikonických slov zdarilo navodzuje ilúziu, že čítate niečo, čo mohol napísať, no som toho presvedčenia, že to neboli práve Lovecraftove literárne schopnosti, ktorými si získal státisíce fanúšikov. Získal si ich svojou predstavivosťou a víziami a ako sa ukazuje znova a znova, tie sa tak ľahko napodobniť nedajú. Minimálne nie spôsobom, že sa budete snažiť profesorsky replikovať každý aspekt jeho tvorby. Kniha baví v momentoch, kde Joshi zapája kreativitu vlastnú, ako napríklad zakomponovanie historických momentov a postáv v poviedke Incident ve Ferney, či súčasné ekologické hrozby v poviedke Jakýsi omyl. Periodická hrozba je naopak práve tou útrpnou rekonštrukciou. Titulnej novele Cosi z hloubi sa síce nedá uprieť snaha originalitu, no na väčšom priestore vyniká to, čo má s Lovecraftom naozaj spoločné. Nieje to žiaden velký literát. Bavil som sa, Joshiho prácu veľmi oceňujem (najmä jeho zbierky Lovecraftových bočných prác), ale kniha je tým, čím je - celkom zdarilou imitáciou majstrovej práce. Nič viac, nič menej.

30.09.2022 3 z 5

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

Je zaujímavé sledovať, ako Lovecraftom stvorený mýtus žije dodnes a ďalej sa rozvíja. Vieme, že je to len akási zbierka temných rozprávok stvorená podivínom z Providence, no sú také znepokojivé a sugestívne, že sa k nim stále vraciame a pribúdajú noví fanúšikovia, ktorí do tohto sveta vnikajú a bezvekými tunelmi zostupujú hlbšie a hlbšie do zapovedaných a bezbožných svätýň služobníkov veľkého Cthulhu. Neonomicon je zaujímavým prírastkom, akousi modernou nadstavbou, ktorú môžete aj nemusíte brať ako pokračovanie. Pracuje s Lovecraftovým odkazom vcelku inovatívne a prevracia na ruby isté dogmy, ktoré sú spájané s jeho tvorbu, či osobou samotnou. Až by sa dalo povedať, hravým spôsobom, i keď slovo hravý môže pôsobiť v spojení s obsahom trochu dvojznačne. Komix si zrejme užijú najviac čitatelia, ktorí sú s mýtusom Cthulhu aspoň z časti oboznámení, na druhú stranu, nevidím dôvod, prečo by práve toto dielo nemohlo byť vstupom do tohto sveta. Som zvedavý, čo odhalí Providence.

27.09.2022 4 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

V rámci Gaimanovej tvorby trochu preceňovaná kniha. Kostra príbehu fajn, rovnako postavy, no chýba tomu tá iskra a punc jedinečnosti, ktorú mala napr. skvelá Kniha hřbitova, či Nikdykde. V rámci žánru stále silný nadpriemer.

23.09.2022 3 z 5

Tehanu Tehanu Ursula K. Le Guin

Kto si zamiloval Le Guinovej pokľudné, priam meditačné rozprávanie, nemôže byť sklamaný ani tu. Áno, je to ešte pomalšie a komornejšie ako predchádzajúce diely, no aj rovnako sebaisté a osudové. Priestor viac dostávajú takpovediac svetské záležitosti a vzťahy, no ani tí, čo očakávajú závan mágie a epiky neprídu nakrátko, predovšetkým v závere. Je to tak špecifické, tak jedinečné čítanie, že nemôžem inak ani teraz ako za päť.

21.09.2022 5 z 5

Sila rozumu v bláznivej dobe - Manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe - Manuál kritického myslenia Ján Markoš

Veľmi dobrá, dôležitá a veľmi aktuálna kniha, z ktorej keď si odnesiete aspoň niečo a dokážete to využiť, môže zlepšiť kvalitu vášho života. A nie, nieje to žiadna motivačná príručka, zázračný návod, ale skôr analýza verejného a predovšetkým mediálneho prostredia v ktorom žijeme, podložená zdrojmi a príkladmi so súčasného a nedávneho diania.

20.09.2022 5 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Pavel Fritz je dobrý remeselník, jeho poviedky majú hlavu a pätu, spád, ideu, zvrat. Problém som mal s tým, že pracuje s námetmi, ktoré som už videl veľa krát a lepšie spracované. Priam by som povedal, že sú to také variácie na slávne poviedky a štýly autorov, podoba bola občas až príliš očividná . Ďalší problém opísal dobre het2 - je badať značná diskontuita medzí príbehmi a pointami. Akoby autor budoval text len kôli tomu, aby fungovala šokujúca pointa, pričom samotný text spätne pôsobí trochu zbytočne, samoúčelne. Zrejme aj ďalší autori pracujú podobným spôsobom, no vedia postup ukryť do celistvejšieho, lepšie fungujúceho textu. Spomenul by som aj istý manierizmus. Autor často používa mnohé vedecké termíny takmer nahodilo, samoúčelne, len ako akúsi ozdobu, čo nepôsobí vobec dobre. Aby som len nekritizoval, niektoré texty fungovali dobre, ucelene, autorovi nechýbaju zaujímavé nápady a predstavivosť, cit pre zaujímavý okamih. A na rozdiel od mnohých zbierok, kniha veľmi dobre funguje ako celok, so silným spoločným motívom a atmosférou, ktorú veľmi dobre vystihuje názov.

15.09.2022 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Psychologický horor podobného rázu ako Blochove Psycho, azda ešte lepšie, lebo tu stupňujúcu sa zlovestnosť podfarbuje nástup fašizmu a s tým spojené vyvražďovanie zle skrývané za vznešené frázy, čo je vlastne aj paralela k príbehu hlavného "hrdinu". Najviac ma na tom bavili tie rôzne drobné náznaky, ten prerod Koprfingla, pred tým, než sa z narušeného stane ozajstné monštrum. Napríklad výlet na vyhliadkovú vežu s vyšinutou dámou. Kto z nich dvoch bol väčší blázon? Myslím že odpoveď je viac než jasná.

06.09.2022 5 z 5

Táto izba sa nedá zjesť Táto izba sa nedá zjesť Nicol Hochholczerová

Čo napísať. Vediac, že to nie je len kniha, ale aj reálna udalosť, skúsenosť, relatívne čerstvá výpoveď mladučkej autorky. Zrazu sa kniha vznáša uprostred verejnosti, všetkým na očiach, so všetkou svojou citlivosťou a otvorenosťou a zarazení ľudia nevedia, čo si počnúť, čo povedať. Akoby sa na svetlo dostalo niečo skutočné, čo nie je iba správa o pedofilnom kňazovi v novinách, ktorú vnímame ako súčasť toho zlého sveta kdesi tam vonku, ale niečo, čo vyplynulo na povrch spomedzi nás, niečo, o čom sme možno aj vedeli, ale tvárili sme sa, že to nevidíme, že sa nás to netýka. Môžeme napríklad vyradiť knihu z literárnej súťaže, pretože "na to nie sme pripravení" a čakať, čo sa stane ďalej. Ale dosť o tom. Samotný text je výborný, s kusom sureálna, pri tom je ale jasné, že autorka sa snaží iba nájsť ten správny spôsob na vyjadrenie pocitov a myšlienok hlavnej hrdinky - tínedžerky. Darí sa jej to, badať je to hlavne v spôsobe, akým hrdinka vníma ústredný vzťah, resp ako s pribúdajúcimi rokmi vplýva na jej psychiku. Je z toho cítiť autentický pohľad súčasného mladého človeka. Dalo by sa povedať, že je to neoceniteľný pohľad do vnútra mladistvej, ktorá prežíva niečo, čo by sa nemalo stať. A nielen o nej, ale aj o tom, ako to berie verejnosť. Aj to, čo sa dialo po vydaní knihy je koniec koncov súčasť tohto príbehu.

01.09.2022 4 z 5

Slovensko NOIR Slovensko NOIR * antologie

Na papieri to znie skvelo. Spoločný motív, veľké mená zo slovenskej umeleckej scény, mladší aj starší spisovatelia, bezprecedentné audio spracovanie, originálna hudba. Bohuziaľ, samotné texty sa pohybujú zväčša na úrovni priemeru, výber pôsobí nekoherentne a zážitok, ktorý sa snaží názov prezentovať, sa nedostavil. A to sú veci, na ktorých každá zbierka stojí a padá. Soltész, Lavrík a Šikulová to z biedy nevytrhnú. Takmer by som chcel napísať, že to spracovanie, predovšetkým audio, bolo s ohľadom na obsah až príliš dobré. Ako projekt veľmi zaujímavé, nebránim sa pokračovaniu, len by som kládol väčší dôraz na samotné texty. Skladby, ktoré sú súčasťou audioverzie, sú vynikajúce.

01.09.2022 3 z 5

Virtuóz Virtuóz Václav Kostelanski

Neviem úplne presne, ako by som pomenoval to, čo som práve dočítal, ale viem presne, že som sa perfektne bavil. Azda len toľko, že som ešte nečítal nič, čo by napriek krajnej absurdnosti a sureálnosti tak perfektne plynulo. Aj keď jednotlivé texty si možno maximálne hodnotenie nezaslúžia, knihe mám chuť napáliť plný počet. A prečo aj nie.

26.08.2022 5 z 5

Utažení šroubu Utažení šroubu Henry James

Boj vôlí o detskú dušu. Jediné, čo ma trošku mrzí, že autor nevenoval viac pozornosti popisu usadlosti a jeho okolia. Inak výborné, vyberaný štýl, veľmi umne až do poslednej strany stupňované napätie. Veľa otázok zostáva aj v závere zastretých rúškom tajomstva. Nejde ako v moderných hororoch o odhalenie minulosti či šokujúci zvrat (ako napr v seriálovej adaptácii), ale ako bolo už viac krát spomínané, román stojí hlavne na pôsobivej psychológii postáv, predovšetkým malého Milesa. Ľuďom dnes očividne vyhovuje viac útrpná doslovnosť a jednoznačnosť.

24.08.2022 4 z 5

1947 1947 Elisabeth Åsbrink

Jedna z ďalších kníh, pri ktorej čítaní si človek uvedomuje, ako málo vie, koľko súvislostí mu uniká, a predovšetkým, ako rýchlo ľudia zabúdajú. Dalo by sa to nazvať až akousi civilizačnou amnéziou. Netreba ani hovoriť o storočiach, či dekádach. Stačí jedno volebné obdobie a ľudia sú vygumovaní ako novorodenci. Mali by sme viac čítať. A snažiť sa prebúdzať záujem o históriu či čítanie celkovo u detí a mladistvých.

20.08.2022 4 z 5

Biliard o pol desiatej Biliard o pol desiatej Heinrich Böll

Ťažká kniha, nekompromisná, neberie žiaden ohľad na čitateľa. To nieje ani klad, ani zápor, púhe konštatovanie. Podobne ako autorove poviedky, je veľmi hĺbavá, a ústredný motív - dopad vojny na bežných ľudí - opisuje nepriamo. Konkrétne historické udalosti sa spomínajú len veľmi okrajovo, naopak, autor do detailov rozpitváva vzťahy ústredných postáv, predovšetkým vzťah trojice otec-syn-vnuk, ktorých životy vojnové obdobie poznačilo rozdielnym spôsobom. Robí tak hlavne pomocou vnútorných monológov, akýchsi nepretržitých prúdov myšlienok, postavy a čas sa pri tom neustále striedajú. Hádam sto strán mi trvalo, kým som začal jednotlivé postavy/rozprávačov správne identifikovať. Z knihy vystupuje akýsi duch nemeckého človeka, nie národa, nie ideológie, prosto človeka, ktorý sa v nemecku narodil a bol nútený sa s tým, čo sa tam odohralo, vyrovnať. Kniha mi dala spomenúť na Mňačkov Nočný Rozhovor, ktorý taktiež opisuje morálnu a duševnú roztrieštenosť povojnového nemecka, teda predovšetkým tých, ktorí udalosti prežili a musleli sa na nich rôznym spôsobom podieľať.

10.08.2022 4 z 5

Nestydatá brána Nestydatá brána André Pieyre de Mandiargues

Dymom zahalené bary, zamat, zvláštne pohľady, ešte zvláštnejšie indivíduá, podivné vystúpenie v tajnom divadle, to všetko a ešte ďalšie veci z týchto textov pripomínajú filmové vízie Davida Lyncha. Myslím, že by si s Mandiarguesom mali čo povedať. Znepokojivé a pohlcujúce. Určite sa obzriem po ďalších autorových knihach.

03.08.2022 4 z 5

Písně mrtvých Písně mrtvých George R. R. Martin

Skvelá ukážka tradičného storybuildingu. Čítateľ síce môže byť občas o krok napred a vyústenie nemusí vždy šokovať, no skvelá výstavba a stupňovanie deja to bohato vynahrádza. Veľmi sebavedomé, bez zakopnutí. To platí o väčšine poviedok. Sú to predovšetkým príbehy. Na druhú stranu, ide o výber naozaj rôznorodý. Poviedky majú spoločné hororové motívy, no zasadenia sú veľmi pestré, od sci-fi, cez klasickú duchárčinu, urban legendu, až po supernatural detektívku. Vynikajúce.

02.08.2022 5 z 5

Válka na Ukrajině: kontext Válka na Ukrajině: kontext Petr Holý

Toto je to, čo v správach chýba. Prehľad, náhľad do minulosti, motívy, súvislosti. Podané natoľko nevtieravo, aby text nevyznel, že sa snaží názor vtlačiť. A i keď sa autor, hlavne v závere, nevyhne sentimentu, myslím, že ide o výbornú knihu. Predovšetkým objasnenie motívov jednotlivých veľmocí bolo veľmi zaujímavé a prínosné.

13.07.2022 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Nedočítané. Myslím, že je načase, aby som s podobným žánrom raz a navždy skončil.

12.07.2022

Morelův vynález Morelův vynález Adolfo Bioy Casares

Tak trochu iná fantastika. V románe sú prvky klasickej science fiction, no technická podstata "vynálezu" je potlačená do úzadia, tak povediac nepodstatná, a slúži hlavne ako nástroj na vykreslenie počudovaniahodnej situácie a prostriedok pre ponor do psychiky hlavnej postavy. Veľmi originálne. Jedno z tých diel, ktoré sa vám navždy usadia v hlave ako niečo výnimočné.

04.07.2022 4 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Jednoznačne jedna z autorových najlepších. Tri samostatné a zároveň úzko prepojené príbehy, každý v niečom jedinečný. Kniha postráda väčšinu nedostatkov/zlozvykov, ktoré sa v Asimovových knihách často opakujú. Veľmi sebavedomo, presvedčivo a dynamicky odvypravané. Nepreberné množstvo teórii, prekvapení a postrehov, všetko skĺbené v pútavom nosnom príbehu.

24.06.2022 5 z 5