smazenaryba smazenaryba komentáře u knih

Sběratel Sběratel John Fowles

Neviem úplne čo si mam o knihe myslieť. Áno, je to zaujímavý obraz mysli narušeného (ne)človeka, ktorému chýbajú základné ľudské inštinkty, ale mimo toho, ide o príbeh prostý, posteádajúci väčší zmysel, či literárnu zaujímavosť. Ponúka sa porovnanie s Kingovou Misery, ktorá je tak trochu z iného súdka, no napriek tomu je v mojich očiach po všetkých stránkach oveľa zaujímavejšou knihou. Niekto by mohol namietať, že hľadám v diele niečo, čo tam nie je a byť nemá, za mňa však púha fascinácia chorou mysľou nestačí.

12.07.2023 3 z 5

Legenda Legenda David Gemmell

Máličko naivná, priamočiara, no perfektne fungujúca hrdinská fantasy s pár veľmi podarenými momentmi. Sklamaný by nemal byť nikto, no odporúčam predovšetkým fanúšikom Conana a podobných príbehov.

06.07.2023 4 z 5

Ja parkáč Ja parkáč Ľubo Dobrovoda

Ja Parkáč je v mnohom podobný predchadzajúcim dvom autorovým knihám. Vracajú sa známe postavy, dobré babičky, hulvátski ockovia a voľnomyseľnkárske mamičky. "Staré dobré časy komunistické" prerozprávené šialenými príbehmi a hurónskym slovníkom. No teraz je tam toho akosi viac. Viac to hovorí o tom, akí sú slováci, akí sú česi, akí sú ľudia teraz. A tie poviedky, i keď humor nikdy nechýba, sú často krát viac smutné, ba mrazivé. Dobrovoda je rodený rozprávač. Huba mu bez zaváhania melie, slová sa z neho rinú ako z Andera z Košíc, no pokiaľ Ander zábava len lacnými frkmi, Dobrovoda cez tie frky na nás kričí "ľudia, vy kokoti, spamätajte sa, veď to rozprávam o vás". Jedna z kníh, ktorá by za režimu nikdy vyjsť nemohla. A aj teraz isto mnohí zatínajú päste, či utierajú spotené čelo, aj keď sa ich meno priamo objaviť nemusí. Alebo inak, autorovými slovami: "Kokot téš neni občas kokot, ale furt kokot!".

03.07.2023 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Viac menej som dostal čo som čakal. Zaujímavý pripad, azda lepší ako ten prvý a posun vo vzťahu ústredného dua. Vlastne je celkom rafinované na kostre detektívneho príbehu a priestore niekoľkých kníh minimalistickým spôsobom rozvíjať vzťah hlavných postáv. Kto by to bol povedal aký romantik zo mňa bude.

27.06.2023 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

Číročíra, bezchybná žánrovka. Tu niet čo vyčítať. Azda len to, že by jej to viac pristalo v spoločnosti ďalších troch, štyroch podobne ladených príbehov.

21.06.2023 5 z 5

Pozvanie na popravu Pozvanie na popravu Vladimir Nabokov

Šiel som úplne na slepo (nie, že by som autora nepoznal, no nič som od neho nečítal). Názov napovedal, že by mohlo ísť o existencionálnu drámu. Vykľula sa z toho Bulgakovská groteska. No ale v polovici mi to už viac pripomínalo Kafkovské absurdno. I keď chvíľkami aj Zamyiatinove distopické vízie. Ale koniec koncov to predsa len bola existencionálna dráma. Ale viete čo, radšej si to prečítajte sami.

20.06.2023 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Na to, že niesom detektívkový, som si to užil. Môže za to fakt, že kniha netlačí na pílu ako mnohé ďalšie moderné knihy tohto žánru, ale naopak inklinuje skôr ku klasike. A teda, menej dôrazu na akciu a naopak, viac na samotné vyšetrovanie, postavy a ich vzťahy. Samozrejme, stojí to na charizme a chémii ústredného dua, a popravde, viac než ďalší pribeh ma zaujíma, ako sa bude vyvíjať ich vzťah. Za mňa príjemné prekvapenie.

12.06.2023 4 z 5

Vitajte v dobe autoritárov Vitajte v dobe autoritárov Gideon Rachman

Kniha ktorá západnému čitateľov predostiera globálny problém, v ktorom invázia na Ukrajinu je akýmsi klimaxom, no v žiadnom prípade nie počiatkom onoho problému. Ako prekvapivý a bezprecedentný môže vyzerať pre obyvateľa západu, ktorý dlhú dobu nepocítil ziaden priamy účinok vojnového konfliktu či opresívneho režimu, no v globálnom merítku to tak nieje. Kniha predostiera nepekný obraz o tom, že autoritárske režimy sú na vzostupe po celom svete už dlhú dobu a zoznamuje čitateľa s jednotlivými osobnosťami, ktorých spôsoby sa vzďaľujú, alebo už úplne vzdialili demokracii. Neveselé, no dôležité čítanie.

09.06.2023 4 z 5

Temná noc v říši hraček Temná noc v říši hraček Bob Shaw

Príjemná žánrová klasika, mix scifi, fantasy, hororu, riešenie morálnych dilém, ale aj čierny humor. Takmer akoby som čítal zbierku od Bradburyho, ktorý podobne rád a prirodzene plával medzi viacerými žánrami a témami. Nečakajte uchvacujúce prekvapenia, ale skôr dobre uchopené a premyslené variácie na známe témy. Inu, klasiku.

06.06.2023 4 z 5

Harry Potter a väzeň z Azkabanu Harry Potter a väzeň z Azkabanu J. K. Rowling (p)

Z prvých troch s prehľadom najlepší diel. Niekoľko rafinovane prepletených dejových liniek, dynamický dej, napätie a príjemne mrazivá atmosféra. Bez nadsádzky moderná klasika fantasy žánru.

01.06.2023 5 z 5

Pouliční kreslíř Pouliční kreslíř Marc Taro Holmes

Dobrá publikácia, predovšetkým časť tykajúca sa kreslenia ceruzou a tušom. Odporúčam každému, koho láka urban sketching.

26.05.2023 4 z 5

Najbohatší muž v Babylone Najbohatší muž v Babylone George Samuel Clason

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že múdrosti obsiahnuté v týchto starých babylonských pribehoch su banálne, samozrejmé. A predsa, keď sa pozriete okolo seba (či na seba), zistíte, že tieto jednoduché pravdy by mohli byť práve to, čo by mnohým v ich dennodennom živorení pomohlo. Ako sa hovorí, tie najväčšie tajomstvá uspech zvyknú byť prekvapivo jednoduché, žiadna mágia za tým nieje. Plus, celý ten mystický opar okolo histórie Babylonu je veľmi putavý, takže aj v tomto má kniha svoje čaro.

26.05.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

V istom zmysle je to presne kniha, ktorú som chcel, aby King napísal. Také to úplné popustenie uzdy fantázie ako pri Temnej Veži. Plné podivuhodností, kúziel, hororu (ako inak), ale aj dobrodružstva, napätia, priateľstva a šťastných koncov. V nejakom rozhovore King povedal, že by rád napísal pokračovanie Temnej Veže, no nevie nájsť ten správny spôsob. Nuž, za mňa ho našiel. Možno to nieje úplne to, čo sme v tomto smere čakali, ale o to bol ten zážitok krajší. Aspoň za mňa. Pretože sú i iné svety, než tento.

25.05.2023 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Strhujúce, emotívne, hlboké. Ako najväčší klad považujem veľmi prirodzený, nesilený dej, ktorý, podobne ako aj v autorových dalších dielach, plynie ako život skutočný a teda nenasleduje umelú trajektóriu, ale dramaticky stúpa a klesá veľmi rôznorodo. Prirodzene, v závere má svoje naplnenie, no to nepôsobí ako koniec príbehu, ale len ako pozastavenie v živote, ktorý kdesi plynie ďalej, ako rieka.

24.05.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Veľmi som chcel, aby sa mi kniha páčila. Zaujímavý námet a skvelý prológ naznačovali, že to inak ani nebude. Trpezlivosť mi pri čítaní nechýba, viem dať šancu každej knihe, no s pribúdajúcimi stranami narastalo iba rozčarovanie. Nazval by som to ako zaujímavý, no čitateľsky veľmi, veľmi nevďačný experiment. Mohla z toho byť výborná poviedka, alebo noveleta, ale na román je to prosto príliš prázdne, príliš statické a bez dostatočne silného nosného deja. Boľavý zážitok, len v inom zmysle ako úžasné Do tmy.

13.04.2023 2 z 5

Harry Potter a Tajomná komnata Harry Potter a Tajomná komnata J. K. Rowling (p)

Detektívny aspekt je v druhom dieli trochu prekombinovaný, a v strednej časti autorka tápala, no inak si zaslúži všetku priazeň, ktorú séria dostáva. Magické, pútavé, zábavné.

03.03.2023 4 z 5

Dom hluchého Dom hluchého Peter Krištúfek

Nie je úplne jednoduché naladiť sa na autorov štýl, udržať pozornosť pri tom počte postáv, udalostí a plávaní v čase. Na druhú stranu, pokúsiť sa vysvetliť čo sa vlastne so slovenskom po prvej svetovej vojne až do prítomnosti dialo, prečo je aké je, prečo ľudia ktorí tu žíjú sú akí sú, to jednoduché nie je tiež. Nečakajte žiadne doslovné odpovede, ale keď vydržíte, určite budete k pochopeniu nášho malého národa so šialenou históriou oveľa bližšie. Ako doplnok ku knihe odporúčam autorovu knihu Atlas zabúdania, jednotlivé udalosti a fakty vám ešte viac priblíži vďaka autentickým dokumentom. Piatu hviezdu dávam za autorovu odvahu o niečo takéto sa vôbec pokúsiť, za tú číru výpovednú hodnotu a pre to, lebo sa o týchto veciach rozpráva hanebne málo. A ľudia zabúdajú. ŠIalene rýchlo a dôkladne zabúdajú.

25.02.2023 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Dôstojný nástupca klasických distópií od Zamjatina, Orwella či Boyeovej. Atwoodovej štýl je špecifický, nezameriava sa na dramatický príbeh, ale skôr opis situácií, prostredia a predovšetkým psychiky hlavnej postavy. S tým je spojené pomalšie tempo, hĺbavosť. Kto čítal Alias Grace, vie, o čom hovorím. Hlavnou devízou je hlavne ten ženský pohľad, možné dopady totality na ženskosť ako takú. Už len kôli tomu román za to stojí. Plusom je taktiež vzťah k prítomnej dobe. Zrod totality, premena a nútené odvykanie, či zabúdanie je spojené so svetom, ako ho poznáme teraz.

07.02.2023 4 z 5

Roztrhaný čas a iné poviedky Roztrhaný čas a iné poviedky Amparo Dávila

Mitana, Cortazár a teraz aj Dávila. Tajomno, ľahké absurdno, sureálno. Autorkine texty nedajú poľaviť z pozornosti, prekvapujú, udivujú a viete, že nech pôsobia niektoré situácie akokoľvek fantasticky, nejde o fantazírovanie. A znova sa dostavil ten krásny pocit, podobne ako pri menovaných autoroch, keď som sa tešil na každú ďalšiu poviedku, pretože som vedel, že to bude niečo iné, nečakané a originálne. Škoda, že tých poviedok nebolo viac.

04.02.2023 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Druhé čítanie. Perla na perle. Takmer každá snaha slovami opísať krásu Hrabalovho rozprávania je márna. Ľahšie a lepšie odporučenie by bolo k človeku prísť, podať mu knihu a povedať :"Máš rád knihy? Tak toto si prečítaj".

03.02.2023