Ja parkáč

Ja parkáč https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517467/bmid_ja-parkac-647a0b37bab77.jpg 5 5 3

Vlado vymyslel Triangel, pesničkovú reláciu, ktorá v osemdesiatom druhom bola ako zjavenie a Ďuro, režisér, ktorý vyrobil všetky tie skvelé pesničkové klipy pre Luciu, Tublatanku, Všechno na Mars od Dalibora Jandu alebo Mullerovu pecku Prečo vy, ľudia dvadsiateho storočia, máte vždy zachmúrené obočia... – Do piče, – nadával opitý režisér Ďuro Takáč nad decákom borovičky – si ma zavolajú tí kokoti komunistickí na koberec a hovoria, súdruh režisér, prečo nepoviete súdruhovi Mullerovi, že ľudia u nás v Československej socialistickej republike nie sú vždy zachmurení. Nech zaspieva, že občas majú zachmurené obočia – to je oveľa lepšie, nie? Takáč, jedovitý chlapec z Gemera, s veľmi zlými opicami, tresol do stola, chytil ma pod krk namiesto súdruha, a zreval: – Tak im hovorím, súdruzi, kokot téš neni občas kokot, ale furt kokot! Je tak? – Je, – povedal som uškrteným hlasom. – Tak vidíš, – povedal Ďuro a zahodil ma do prepraviek s vínom, kde som pre istotu zostal ležať. – Nehaj Čecha, do piči, – zastal sa ma vysokánsky chalan v kabáte z medvedej kože, menom Titus. Bol krmič v ZOO, čundrák, a po pätnástich rumoch skvelý spevák českej country. V ten deň, kedy sa riešil Mullerov klip, sa vzadu vo výčape varili medvedie laby, fakt nekecám. Za všetko, čo som nevidel z civilizovaného sveta, ďakujem komunistickej strane a jej úžasnému vynálezu železná opona. Zároveň jej ďakujem, že mi umožnila aspoň dostať sa do Ruska, zeme, kde včera zožrali to, čo mali na zajtra, zeme obrovských obchodných domov GUM, kde ľudia sedeli v hajzloch bez dverí, srali, rozprávali sa a pili vodku. Najviac som sa čudoval, čo serú, keď nič nebolo. Nikde nebolo nič! Ani hovno.... celý text

Szigeti
02.03.2024 5 z 5

Smial som sa aj plakal. Plakal som pri posledných kapitolách. Bolo mi ľúto, že bol už koniec.

Gracian1964
16.08.2023 5 z 5

Dobré čítanie, také autentické, ale miestami dosť desivé a smutné.

smazenaryba
03.07.2023 5 z 5

Ja Parkáč je v mnohom podobný predchadzajúcim dvom autorovým knihám. Vracajú sa známe postavy, dobré babičky, hulvátski ockovia a voľnomyseľnkárske mamičky. "Staré dobré časy komunistické" prerozprávené šialenými príbehmi a hurónskym slovníkom. No teraz je tam toho akosi viac. Viac to hovorí o tom, akí sú slováci, akí sú česi, akí sú ľudia teraz. A tie poviedky, i keď humor nikdy nechýba, sú často krát viac smutné, ba mrazivé. Dobrovoda je rodený rozprávač. Huba mu bez zaváhania melie, slová sa z neho rinú ako z Andera z Košíc, no pokiaľ Ander zábava len lacnými frkmi, Dobrovoda cez tie frky na nás kričí "ľudia, vy kokoti, spamätajte sa, veď to rozprávam o vás". Jedna z kníh, ktorá by za režimu nikdy vyjsť nemohla. A aj teraz isto mnohí zatínajú päste, či utierajú spotené čelo, aj keď sa ich meno priamo objaviť nemusí. Alebo inak, autorovými slovami: "Kokot téš neni občas kokot, ale furt kokot!".

Ľubo Dobrovoda
slovenská, 1962