slunicko1958 slunicko1958 komentáře u knih

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

První polovina knihy nebyla příliš strhující, měla jsem pocit, že je to čekání na "něco". Jako když se v dálce na obloze stahují mračna a my čekáme, kdy začne bouřka. Bouřka s hromy i blesky nastala zhruba v poslední třetině románu. Až jsem si říkala, že to pan spisovatel trošku přehání. Příliš násilí i mimo led mě rozhodně nenadchlo. Zápletka sice vygradovala, ne všechno bylo pro mě uvěřitelné.
Přidávám se ke čtenářům, kterým vadí napovídání a "mudrování". Před třetím dílem si budu muset od tohoto stylu odpočinout.

03.07.2023 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Když si tak pročítám komentáře, zjišťuji, že všechno, co jsem chtěla o knize napsat, už udělali čtenáři přede mnou. Co teď?
Taky jsem měla ráda hokej. Změna nastala po Naganu. To najednou všichni byli Češi, každé mistrovství byly státní symboly na autech, na tvářích, v oknech... Fanatismus. Jako by to ani nebyla hra. Jako by ani nezáleželo na tom, jaký je kdo člověk, ale jak umí hrát hokej. Zkrátka ne lidi, ale božstvo.
Tuto atmosféru a šílenství mně tento skvělý román připomněl. Naštěstí je autorovi jasné, že nejen v románu žijí fanoušci, kteří zůstávají lidmi a dokážou rozeznat, co je dobro a zlo. Vědí, že jsou v životě důležitější věci než prohraný zápas.
Obdivuji perfektně vystižené charaktery postav.

28.06.2023 5 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách. Ta první vypráví, co se dělo během pochodu pěti kolegyň v hustém lese. S rostoucí únavou se zvyšuje nervozita, podrážděnost, násilí... Druhá dějová linka je v současnosti, kdy se rozbíhá pátrání po ztracené Alici.

Knížka na mě sice působila depresivně (déšť, zima, tma v hustém lese), ale nadšení z napínavé detektivky se tentokrát nekonalo. Autorka si zvolila nápadité téma, ale zpracování mohlo být preciznější.

22.06.2023 3 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Mám přečteno poměrně rychle, ale nevím, co jsem přečetla. Knížku nebo blok? Vazba se mi opravdu nelíbí a to je asi tak jediné, co mohu vytknout.

Některé fejetony jsou jemně veselé, jiné výrazně veselé (mě nejvíc rozesmálo martyrium při nakupování v době covidové). Marek Eben má obrovský dar, že se umí vyjadřovat kultivovaně, výstižně a s nadhledem. Připomněly se mi fejetony Františka Nepila Dobré a ještě lepší jitro. Podobně laskavé čtení...

18.06.2023 4 z 5

Spáči Spáči Lorenzo Carcaterra

Protože jsem kdysi viděla film, věděla jsem, že mě čeká neveselý příběh.

Zpočátku jsem byla zklamaná. Podle mého názoru je zhruba první třetina románu poněkud nudná. Do čtení jsem se musela nutit. Nebavilo mě číst o lumpárnách hochů sice z rozvrácených rodin, ale moje sympatie si nezískali. Myslím si, že kdyby autor tuto část zkrátil, knize by to prospělo.

Pak přišel zvrat - jak v osudech chlapců, tak v mém vztahu ke knize. Často jsem se musela z hluboka vydýchat, abych mohla číst dál. Brutální, pro silné povahy.

Jeden z chlapců (vypravěč tohoto příběhu) rád četl román Hrabě Monte Christo. Stejně jako Edmond Dantès ani hrdinové této knihy svůj klid v duši po vykonání pomsty nenašli.

16.06.2023 4 z 5

Čas růží Čas růží Ludmila Vaňková

Kniha se skládá ze dvou románů z doby vlády Jana Lucemburského a Karla Čtvrtého. Je to opravdu objemná kniha...

Čte se dobře, autorka se vyjadřuje srozumitelně. Ale to obrovské množství jmen mi dělalo velké problémy! Často jsem o jejich nositelích musela vyhledávat informace na internetu, stejně tak o tom, kdy se daná událost odehrávala. V románech se nesetkáte s žádným datem, pouze při zakládání Karlova mostu.

Vilém z Landštejna, hlavní hrdina prvního románu, byl obdivuhodný muž, čestný, spravedlivý, rozvážný, laskavý, statečný. Snadno si získá sympatie čtenářů.
Hlavní postava druhého románu, Jindřich z Hradce, byl úplný opak svého nenáviděného strýce Viléma. Jindřich byl sice šlechtic, ale prudké povahy, rváč, lhář, lapka, násilník, vrah. Snad i proto mě druhá část bavila méně.
Kniha i přes uvedené výtky stojí za přečtení, rozšířila jsem si znalosti o životě české šlechty ve středověku.

05.06.2023 4 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

"Víte, je to to nejpodivnější, co jsem kdy v životě slyšel. Takhle přesvědčit starou paní, aby se potloukala po kraji a hledala něco, když neví co." (str. 229)

Ano, slečna Marplová se potuluje po kraji, hledá něco, a neví co, a ona to dokonce najde! Nejprve jsem si myslela, že mě tato detektivka nebude moc bavit, když jsem viděla film. Ale brzy jsem zjistila, že knížka má s filmem málo společného.
Začínala podivně, ale postupně se začal odehrávat docela zajímavý příběh. V závěru jsem začínala cosi tušit, ale není na škodu, když jsem zjistila, že jsem uvažovala správně...

17.05.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Na tuto knížku jsem byla hodně zvědavá nejen kvůli nadšenému hodnocení čtenářů, ale také proto, že D.Grohla obdivuji spoustu let.
Jeho knížka se mi četla docela dobře, i když (hlavně v první polovině) se našly pro mě nezajímavé pasáže, které mě sváděly, abych je přeskočila. Odolala jsem! Druhá polovina byla čtivější.
Doporučuji, celkově je to kvalitní čtení.

15.05.2023 4 z 5

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

"Nebudu vám vypravovat dlouhé složité historie. Řeknu jen, že tak jednoduchá věc, jako je lahvička inkoustu, mi byla vodítkem." (str. 200).
Na detektivkách Agathy Christie mě baví sledovat, jak její geniální hrdinové, zde Hercule Poirot, dokážou pomocí nenápadného detailu objasnit i ten nejsložitější případ. To se potvrdilo i v této knížce.
Ideální oddychová četba.

05.05.2023 5 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Knihy Jiřího Šulce jsou velmi zajímavé. Jejich základ tvoří skutečná událost a díky autorově schopnosti vyprávět příběh i pomocí částečné fikce jsou tak čtivé. Něčím mi připomínají díla F. Forsytha.

Platí to samozřejmě i pro tento román. Spisovateli se podařilo nesmírně poutavým způsobem popsat události kolem akce, která není laické veřejnosti tolik známá.
Jsem nadšená.

04.05.2023 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Chtěla jsem si dát přestávku od vrchního inspektora Gamache, ale potřebovala jsem vědět, jak bude vyřešena vražda poustevníka. Takže jsem se chtěla soustředit hlavně na tuto dějovou linku, ale i ty zbývající jsem přečetla se zájmem.

Kdyby se kauza poustevníka definitivně ukončila v předchozím díle, byl by tento román podle mého názoru opravdu velmi slabý.

02.05.2023 4 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Myslím si, že předchozí dvě knihy se mi líbily víc.
Tato detektivka není podle mého názoru špatná, jen má velmi košatý děj. Hodně dějových odboček, hodně popisů, charakteristik, jídla (a to není fér), fantazy vyprávění se mi také příliš nezamlouvalo...
Přesto se knížka čte moc hezky, je napínavá, zajímavá.
Plánovala jsem, že si dám od případů vrchního inspektora Gamache na chvíli pauzu, ale když jsem si v příspěvcích zdejších čtenářů přečetla, že příběh v dalším díle pokračuje, musela jsem si knížku vypůjčit.
Tyto přesahy do dalších knih nemám ráda.

27.04.2023 4 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Zajímavá detektivka. Neobvyklý způsob vraždy, naprosto originální provedení - to mě hodně překvapilo.

Občas jsem měla pocit, že čtu psychologický román, který řeší problémy rodiny, jejíž členové neumí mezi sebou komunikovat, neprojevují svoje city a pocity, takže hlavní slovo má přetvářka, závist i nenávist. A k vraždě stačí málo.

Autorka umí precizně vylíčit nádheru kanadské přírody i prostřeného stolu. A to vedro! Čekala jsem, kdy ty mušky začnou obtěžovat i mě. Ani humor v knížce nechybí.

Kvůli závěru, kdy si všichni všechno vyříkají a mají se rádi, jsem nedala plný počet hvězd. Připadá mi taková změna docela nepravděpodobná. Celkově napínavá, čtivá knížka.

21.04.2023 4 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Kdysi dávno jsem četla Vražedný chlad a nijak zvlášť okouzlená jsem nebyla. Když jsem si zde přečetla oslavné ódy na tento román, tak jsem si řekla, že jdu do toho.
První polovina knihy byla neskutečně nudná, jména postav se mi pletla, dlouho jsem nevěděla, kdo je kdo. Zadávala jsem si úkoly, kolik kapitol musím denně přečíst. Zhruba v polovině románu se vše zlomilo a najednou bylo velice těžké přestat číst.
Takže závěrečný dojem je pozitivní, přečtu si také další případ vrchního inspektora Gamache.

18.04.2023 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Po delší době jsem četla detektivku, od které se mi nechtělo odcházet. Drsná zápletka, napínavý děj, srozumitelné prolínání současných a dřívějších událostí, překvapivé rozuzlení, emoce...
Žádné oplzlosti a vyžívání se ve zvrácenostech. Autorce se román povedl. Jsem nadšená, skvělá odpočinková četba.

06.04.2023 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Jsem velmi spokojená. Knížka se mi četla velice dobře, spisovatelka se vyjadřuje s lehkostí. Text je prokládán úryvky dopisů doktorky Kálalové i útržky z deníkových záznamů její dcery. Zajímavé byly také moudré myšlenky v dopisech orientálních učenců.

"Rozlučme se, dokud se smějeme."

Četla jsem vydání, které je doplněno fotografiemi. Dokonce doslovy jsou čtivé a zajímavé. Nádherné čtení.

03.04.2023 5 z 5

Rozkazem Rozkazem Dick Francis (p)

Knížku jsem četla podruhé, protože jsem si za ty roky vůbec nepamatovala, o čem byla.
Jsem nadšená. Děj má švih, napětí i humor. Dobře se to četlo!

01.04.2023 5 z 5

Za trest Za trest Dick Francis (p)

Pokud se těšíte na klasickou detektivku z dostihového prostředí, budete stejně jako já zklamaní. Všechno se odvíjí kolem volební kampaně a jedná se hlavně o společenský román.
Tento román mě nudil, pořád jsem čekala, "kdy to začne". Žádné napětí, docela předvídatelný děj, černo-bílé charaktery postav. Jako by to ani nepsal Dick Francis...

21.03.2023 2 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Postrach je první detektivka z 87. revíru, kterou jsem přečetla, tudíž nemůžu porovnávat, jestli je lepší nebo horší než ostatní.
Přečetla jsem ji se zájmem, i když některé stránky bych s radostí vynechala. Nebavily mě.
V obou příbězích byl motiv zločinu nečekaný, ale to nic nemění na faktu, že to napětí při čtení jaksi chybělo. Bylo mi to jedno, celkem lehce se mi od čtení odcházelo. Další romány mě snad vtáhnou do děje víc.

15.03.2023 4 z 5

Kopistnaté prsty Kopistnaté prsty Hana Prošková

Jsem těžce zklamaná.
První povídka sice trochu připomínala detektivku, ale ničilo mě to podivné nářečí. Na konci se najednou objevil vrah, překvapil mě, kde se tu vzal.
Druhá povídka ani detektivka nebyla, jen jakési naivní žvatlání starší slečny ze spořitelny. Ani Vašátko, ani Horác.
Nelíbilo se mi to. Od tzv. první dámy české detektivky jsem čekala mnohem víc.

08.03.2023 1 z 5