Sisssi Sisssi komentáře u knih

Černá voda Černá voda Kerstin Ekman

Fajn, ale na nejlepší švédskou detektivku mi to připadá přece jen průměrné. Nejvíce mě oslovovaly pasáže o ničení krajiny, zbytečně masivním kácení lesů a neobyčejně prozíravé vidění honby za imitací starých dobrých časů, která je tak moderní i u nás, přičemž jsou tito "lovci" tak zoufale mimo.

02.12.2018

Vikingové Vikingové Claudia Banck

Pěkná popularizace vikingů.

04.11.2018

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

Nejvýraznějším rysem je překotné psaní a opakování motivů. Dobré. Tak se mi zdá, že Hůlová má "mladší sestru".

04.11.2018

Něco mezi tím Něco mezi tím Melissa de la Cruz

Zklamání. Černobílé, plné klišé a stereotypů, rovněž překlad místy pokulhává. Nepochopila jsem, zač Jasmine a ostatní obdrželi tak prestižní ocenění. Ona sama má sice skvělé známky, chodí si povídat s pacienty a věnuje se sportu, ale to mi připadá trochu málo. Jak může podobné ocenění dostat někdo, kdo ještě na konci střední školy neví, kam se bude dál ubírat, případně někdo, kdo se při návštěvě kapitolu ptá, kdo že je to tam na té fresce, bohové? Váženě? K čemu celý ten humbuk s vlastenectvím, když nakonec nepoznáme George Washington? Jasmininu otázku "Slyšeli jste někdy o Rose Parksové?" jsem brala jako jasnou ironii, ale po bozích v kapitolu si nejsem jistá. Hrdinka mi připadá spíš jako holka, která to má vydřené, ale žádný velký talent nebo nějaké zvláštní nadání. Pár set nejlepších studentů v zemi si představuji opravdu jinak. K romanci s Roycem se nevyjadřuji, to je jen takový červenoknihovní efekt, aby to holky víc bavilo. Opravdu je nutné, aby bylo všechno popsáno tak růžově? Když Jasmine veřejně řekne, že je tu její rodina ilegálně, všichni ji podporují, všichni ji litují, každý je ochotný jí být oporou, to jen hloupý systém a pár politiků je proti ní. Opravdu? Takhle jednoduše skutečný život skutečně nefunguje. Bohužel je nespravedlivý a mnohdy právě ti nejlepší ztroskotají, protože nemají štěstí, ostré lokty nebo ty správné známé. Pokud tohle mělo být poučné pro dospívající, tak není. Škoda, dobrý nápad, špatná realizace.

01.11.2018

Prázdné ulice Prázdné ulice Michal Ajvaz

To byla jízda! Příjemné oddechové počtení.

14.10.2018

Nepouštěj se mé ruky Nepouštěj se mé ruky Michel Bussi

Předvídatelné. Autor si opět nemohl odpustit svou obvyklou dávku patosu - manželé, kteří se ocucávají i v době, kdy jim jde o život a jeden z nich je samý puchýř a spálenina, to mi připadá opravdu jako rekvizita červené knihovny. Podobně slaďounký byl i konec Černých leknínů, kde stará Fanette najednou získá novou chuť do života, když k ní přijde její dřívější láska, případně happyendová scéna v porodnici, s jakou jsme se setkali ve Vážce. Další přeceňovaný autor.

22.09.2018

Doktor Pascal Doktor Pascal Émile Zola

Nádherné zakončení rozsáhlé ságy. Velká, romantická láska není úplně běžnou zápletkou Zolových románů. To je však jen krátká epizoda před návratem do kolejí neutěšeného realismu. Netypický Rougon Pascal, stárnoucí a milující svou neteř, umírá nedlouho před jejím příjezdem a jeho celoživotní dílo je zničeno ve dvou hodinách.

26.08.2018

František Josef I. František Josef I. Karl Vocelka

Jeden z dalších kvalitních počinů, k nimž se lze bez obav vracet.

Tělo ženy a jiné povídky Tělo ženy a jiné povídky Rjúnosuke Akutagawa

Ač sentimentální, nejvíc se mi líbil Snížek. Pro sdceryvné příběhy zvířat mám slabost.

Tristram a Izalda Tristram a Izalda neznámý - neuveden

Skvělé! Škoda, že po podobných dílech málokterý dnešní čtenář sáhne. Přitom určité věci zůstávají neměnné, ať už dnes či ve středověku.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

I napodruhé příjemné, oddechové čtení, a ačkoli určité nesrovnalosti při bližším poznání vyplavou na povrch, stejně se jedná o to lepší z fantasy literatury, Hra o trůny tomu nesahá ani po kotníky.

16.07.2018

Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře Egypťan Sinuhet: Patnáct knih ze života lékaře Mika Waltari

Skvělé. O životě se vší jeho bídou, zlem, samotou, zkázou a bolestí.

05.07.2018

Dlouho Dlouho Erik Orsenna

Velká očekávání a velké zklamání.

12.06.2018

Paměti Bianky Cappellové Paměti Bianky Cappellové Stefan Ticozzi

Zajímavé falzum.

28.05.2018

Jakub Fatalista Jakub Fatalista Denis Diderot

Skvělé, nadčasové a stále aktuální.

27.05.2018

Román o Tristanovi a Isoldě Román o Tristanovi a Isoldě Joseph Bédier

Výborné!

13.05.2018

Fajn oddechovka, jen nechápu, proč autorka sama kazí své dílo tím, že si nenastuduje dobové reálie? Kdyby nezasazovala příběh do konkrétních let, posloužila by si daleko lépe.

05.05.2018

Na vlastní pěst Na vlastní pěst Kate Holden

Styl psaní působí v er-formě ještě laciněji než v první knize. Autorka je děvka nejen z povolání, ale i povahou a ještě se jí dotkne, když to někomu vadí. "Já jen, když chci udělat někomu radost tím, že s ním půjdu do postele, myslela jsem... myslela jsem, že je to správné. Že je to hezké." - když se v podobném slyslu vyjádří Shannon z Lucky Louie, je to správně pubertálně trhlé, ale od třicetileté Kate to zní nezrale, ujetě a svědčí o dost pokřiveném pohledu na svět a život, stejně jako její věčné přesvědčování okolí o tom, jak těžce pracovala (jako prostitutka) a že se teď vůbec jen nečinně neválí.

30.04.2018

Stručné dějiny Hnutí Stručné dějiny Hnutí Petra Hůlová

Hned na počátku mě sice bodla do očí slova jako vydefinovat nebo prohlasovat, ale i tak je text opět "hůlovský" (dobrý, kvalitní, neotřelý, postavený na vychrleném proudu myšlenek, okořeněný hrou s jazykem). Kritika totalitních režimů se prolíná s kritikou současnosti. Waldorfští učitelé a olympijské hry v Pchjongjangu mě pobavili, stejně jako výsměch workshopům a reklamě. Hra s jazykem mi místy připomíná Soucyho O holčičce, co si ráda hrála se sirkami (laple). Text vrcholí v aréně málem gladiátorské, což je gradace, kterou autorka zdaleka neužívá na závěr všech svých textů, mnohdy se spokojí jen s prostým utnutím vodopádu myšlenek.

29.04.2018

Na vlastní kůži Na vlastní kůži Kate Holden

Slečna je hrdá na to, že je kurva (pomáhá přece lidem, pardon, mužům) a její rodiče tolerují nejen to, ale i fetování. Opravdu si nejsem jistá, že by se autorka v něčem poučila, prozřela, dospěla. Dle obálky jde o "neotřelý talent v australské literatuře" - to tedy ani náhodou, napsané je to úplně obyčejně, spíš trochu nudně a autorčin diplom v oboru tvůrčího psaní patrně souvisí s otevřeností a na svou dobu šokujícím obsahem.

28.04.2018