Doktor Pascal

Doktor Pascal má zajímavého koníčka. Celý život touží objevit lék na dědičná psychická onemocnění, a proto neustále shromažďuje informace o historii svých předků. Ti jako by téměř dokonale ztělesňovali důkaz propojení genetiky a šílenství. Jak postupně stárne, s prací mu stále častěji pomáhá neteř Klotilda, která na začátku celý výzkum pro údajnou bezbožnost odmítala a prosila ho, aby své celoživotní dílo zničil. Mezi starým doktorem a mladičkou pomocnicí pomalu vzniká vášnivý románek… Uzavřený příběh románu Doktor Pascal je zároveň vyvrcholením slavné ságy o osudech rodů Rougonů a Macquartů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234397/big_doktor-pascal-wQc-234397.jpeg 427

Rougon-Macquartové 20.

Vydáno: , Omega

Le Docteur Pascal, 1893

Kniha Doktor Pascal

martunka
24.11.2019

Zola mě opět nezklamal! Zase je to silný, smutný a krásný příběh. Rozhodně stojí za to!

Sisssi
26.08.2018

Nádherné zakončení rozsáhlé ságy. Velká, romantická láska není úplně běžnou zápletkou Zolových románů. To je však jen krátká epizoda před návratem do kolejí neutěšeného realismu. Netypický Rougon Pascal, stárnoucí a milující svou neteř, umírá nedlouho před jejím příjezdem a jeho celoživotní dílo je zničeno ve dvou hodinách.

Pajina68
14.11.2017

Příběh byl zajímavý, zaujalo mne, jak v jedné chvíli při líčení zvrácených charakterů předků dr. Pascala Zóla popsal příběhy lidí ze svých předchozích knih - jako by všichni předkové dr. Pascala byli jen zvrácení a šílení a nebyl zde jediný rozumný člověk. Určitě stojí za přečtení.

zuzka894
02.11.2017

Pro mě nejlepší kniha ze ságy Rougon - Macquart. Doktor Pascal, i když měl dítě se svojí neteří, je snad jediný normální člověk z téhle rozsáhlé rodiny. Nehoní se za penězi a slávou jako jeho matka. Nepije jako Gervaise, neangažuje se v politice jako Eugen, nehoní se za snem velkého umělce jako Klaudius, není vyvrhel, špína a hnus jako Nana. On jediný prokoukl celou rodinu, sepsal dědičné vlastnosti.

Amalberga
23.09.2017

Kniha mne velmi zklamala. Děj mi nepřijde dostatečný na samostatní román, udělala bych z něj spíš vedlejší dějovou linku do předposledního románu. V Zolových románech bývá většinou spousta postav, až mám problém se zorientovat kdo je kdo, zato tady jich je v podstatě jenom pět. Nejsou nijak zajímavé. Pascal se chová často velmi hloupě a dětinsky, kdyby trochu myslel, polovina problémů by ho nepotkala. Knížka mne velmi zklamala.

sabulicka
01.09.2017

Ze začátku byl pro mě problém se zorientovat v postavách a děj měl také pomalý rozjezd. Avšak se vše napravilo v polovině příběhu.
Musím říct, že to bylo hezké zakončení série rodu Rougon-Macquartů.

Salci
31.07.2017

Důstojné zakončení ságy o rodu Rougon-Macquartů. Znalce díla Émila Zoly asi nic nepřekvapí, Doktor Pascal však dá čtenáři důležitou odpověď na to, proč autor ságu psal a jaký je její význam v literatuře. Jedná se o rozloučení Émila Zoly s jednotlivými postavami onoho zhýralého rodu, který nás čtenáře provázel po všechny ty dlouhé noci, kdy jsme listovali několika tisíci stranami ságy.

Morgause
12.07.2017

Doporučuji číst jako úplně poslední dílo z celé série Rougon-Macquartů. První část románu shrnuje předešlých devatenáct příběhů, takže bez jejich znalosti je velmi obtížné zorientovat se v rozvětveném rodokmenu rodiny, která si žije svým vlastním životem i po rozpadu Druhého císařství. Povahy zůstávají vzhledem k předchozím částem série nezměněny, jen je ještě více dokresleno pokrytectví paní Felicity, slabošskost a zbabělost Maxima, Aristidova chorobná hrabivost či sobectví starého Macquarta. V druhé části příběhu se musí protagonista díla smířit s faktem, že není jen jakýsi "doktor Pascal", stojící mimo všechno genetické bahno své rodiny, ale že je opravdovým a nefalšovaným Rougonem.