Šimpy Šimpy komentáře u knih

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Po Mestečku Pines je to druhá kniha od Croucha čo sa mi dostala do papŕč. A bohužiaľ aj táto si odo mňa odnáša priemernú známku. Autor má talent na vymyslenie zaujímavej zápletky a celkom originálneho námetu , horšie je to už však s prevedením. Keby dokázal autor napísať nejakú zaujímavejšiu hlavnú postavu , Jason mi prisiel dosť nezaujímavý a nato aký je vzdelaný a akože inteligentný veľakrát moc nepremýšľa a možno aj človek z robotníckej triedy by sa niekedy zachoval rozumnejšie. Taktiež fungovanie zariadenia na presuny mi prišiel celkom stroho a okrajovo popísané. Zážitok u mňa zachránilo cca posledných 100-120 strán kedy to malo aspoň napätie, spád a bol som zvedavý ako to nakoniec skončí. Vo výsledku hodnotím knihu ako nenáročný rodinný thriller so zaujimavou ale nie úplne dobre podanou scifi zápletkou a nie veľmi zaujímavým hlavným hrdinom.

16.03.2024 3 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Tak toto sa mi páčilo o veľa viac ako Proces. Asi tým že tu Kafka vyhnal absurditu ešte oveľa viac. Škoda ,že ku koncu kniha trochu stráca dych. A tak ako Jozef K. tak aj zememerač K. bude postava na ktorú asi dokonca života nezabudnem.

27.01.2024 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Nesbø to v tejto knihe celkom pekne všetko zakamufloval a oceňujem ,že oproti Snehuliakovi sa mi tu nepodarilo vraha identifikovať už v polke knihy. Čo ma zasa mrzí ,že Nesbø tu tak trochu vynechal nejakú "pridanú hodnotu", ktorú predošlé knihy aspoň trochu obsahovali. Myslím tým niečo ako Červenka - 2.svetová, Spasiteľ - zákulisie života feťákov/bezdomovcov/ armáda spásy a pod. Tak o pár zaujímavostiach sa v knihe dočítame ale mohlo to byť lepšie. Ale škoda lebo práve týmto u mňa Levhart stráca na tie úplne najlepšie diely a radí sa len medzi tie lepšie. Ale celkovo u mňa lepšie ako Sněhulák.

22.12.2021 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Vôbec mi nepřišlo, že kniha má už cez 100 rokov, hlavne technické popisy autor celkom trafil. Čítam tu dosť kritiky na štýl akým je kniha napísaná. Priznávam , že niekedy je to dosť chaotické, zvláštne prelínanie udalostí, nedokončené vety ale časom som tomu prišiel na chuť a bolo príjemné čítať konečne niečo čo je napísané ináč. Ešte taká úvaha o šťastí,ktorá sa núka po prečítaní knihy , hádam to nebude spoiler, bol by človek ktorý žije celý život v S.Kórei šťastný v USA ? Videl som dokument o utečencovi, ktoremu sa podarilo ujsť zo S.Kórei a žil potom myslím v Soule. Chudák ten bol úplná kôpka nešťastia a sám priznal ,že najradšej by sa vrátil tam naspäť ku Kimovi. A je viacero takýchto prípadov. Takže tak je to teda asi nejak kadejako.

12.12.2021 5 z 5

Přežil jsem to Přežil jsem to Hanuš Bader

Tak po Rajchmanovom Útěku z Treblinky sa mi dostáva do rúk ďalšia kniha o holokauste ,kde autor z vlastných skúseností opisuje hrôzy a ťažký život v lágroch. Hlavne posledná časť v Bergen-Belsen je miesto horšie snáď ako samotné peklo. A opäť sa mi potvrdzuje že ani najdesivejší hororový román nikdy nebude taký krutý a bezútešný ako to čo reálne museli prežiť ľudia v týchto táboroch smrti. Podobne ako pri Rajchmanovej knihe tak aj teraz mi je po dočítaní zle od žalúdka nad absurditou problémov, ktoré riešime v dnešnej konzumnej spoločnosti.

07.12.2021 5 z 5

NSA: Národní bezpečnostní úřad NSA: Národní bezpečnostní úřad Andreas Eschbach

Taký výlet do alternatívnej budúcej minulosti a aj tak trochu prequel k Orwellovmu 1984. No ostáva len dúfať ,že pre nás alebo naše deti sa nič také v budúcnu nechystá.

15.11.2021 4 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Prečítať túto knihu je niečo ako vziať jednu šichtu na jatkách. Nasilie na ľuďoch mi nejak nevadí, môžu ich píliť, porcovať, štvrtit, upaľovať za živa a nejak to so mnou nezamáva ale násilie na zvieratách vstrebávam pomerne ťažko. Ale kniha fajn, bavil som sa aj napriek značnej dávke samoúčelného násilia a určite si ju nechám vo svojej knihotéke.

31.12.2020 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

(SPOILER) Tak další diel za mnou. Knižky v sérii čítam chronologicky a cca 2 diely ročne. Tak chvíľu trvalo kým som sa dostal k tomu bájnenu Sněhulákovi. Kniha fajn, Harry sa snaží držať si triezvu myseľ, vraždy sú zaujímavé a aj Sněhulák je zaujímavý záporák. Nejaké veci mi však v knihe trochu prekážali a to trochu umelá linka s Kantrine. [SPOILER..Ale najviac mi pokazilo zážitok , keď niekde v polke knihy jedna z hlavných postáv prezradí kto je Sněhulák. Od polky teda kniha pre mňa bola viac menej bez prekvapení a dej sa posúval podľa očakávania... SPOILER].... ináč sa to čítalo fajn ale ako najlepšiu knihu v sérii Snehuliaka nemôžem hodnotiť a na vrchole zatiaľ neohrozene zostáva u mňa Červenka/Zrada. Ale seria si drží svoju kvalitu a teším sa na ďalšie Harryho prípady.

20.12.2020 4 z 5

Tak to najlepšie čakalo nakoniec, Černý kocour bol presne podľa môjho gusta. A za ním v tesnom závese Zradné srdce. Niektoré poviedky boli trochu nudnejšie ale vo výsledku fajn kniha.

05.06.2020 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Vôbec mi nevadilo, že nevieme celú knihu čo sa stalo. Však sme boli na ostrove odrezaní spolu s ľuďmi tak odkiaľ to máme vedieť ? Celkom mi to pripomínalo knihu Bežecký klub na konci sveta a bolo to trochu mixnuté Malevilom. Na Malevile mi dosť vadilo ako to všetko prebieha relatívne " po masle " a, že obnova ide celkom "jednoducho" tak zasa Ostrov je správne bezútešný a potemnelý. Asi tak by to bolo v reálu, ak nie ešte oveľa horšie.

05.03.2020 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Zaujímavé, očividne ženy vo Francúzsku nie sú žiadne stydlivky. A Francúzom stačí sklep plný vína ale či by som ja prežil bez piva, to neviem.

05.01.2020 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Jedna z najlepších kníh čo som zatiaľ prečítal. Predstavivosť autora nepozná hraníc a dáva nahliadnuť do kroniky ľudských dejín takmer až do konca samotného vesmíru. Spokojnosť, všetky tri knihy som chrochtal blahom a som veľmi smutný ,že cesta časopriestotom už skončila.

24.10.2019 5 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Zo začiatku som mal s knihou celkom problém, myšlienky mi veľakrát utekali preč od príbehu. Dôvodom boli moje spomienky z detstva , ktoré mi táto kniha vyťahovala z už dávno neotvorených šuflíkov mojej mysle. Podobne ako partia chlapcov v knihe tak aj ja som sa nevedel dočkať prázdnin, keď vypadnem z mesta. Prázdniny som trávil u babky v malej dedine a tiež sme tam mali svoju "cyklohliadku" a väčšinu prázdnin som strávil na bicykli, na ihriskách, prácou na poli, či strielaním zo vzduchovky. Takže veľakrát pri čítaní sa mi premietali vlastné zážitky z detstva. Kniha bola správne temná , zaujali ma hlavne pasáže za Duana. Niektorí hrdinovia si prejdú fakt peklom , ktoré by možno nezvládla ani väčšina dospelých. Opis doby a malého mestečka bol na jedničku aj keď tých jilmov bolo už niekedy na jednej stránke až prehnane veľa. Ako bonus autor dopísal záver s ktorým sa úplne stotožňujem. Naše deti už také detstvo ako v minulosti nemajú/nebudú mať šancu zažiť v dnešnom pretechnizovanom, paranoidnom svete konzumu. Po Terrore ďalšia Simmonsova kniha za 5*. Určitě sa teším na niečo ďalšie od neho. Možno vyskúšam Hyperiona :)

27.08.2019 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Jediná otázka, ktorá mi po prečítaní vrta v hlave je, že ako by si poradil s týmto prípadom Fox Mulder?

08.06.2019 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Mám rád knihy, kde to autor necháva viac na čitatela. Zvláštna, miestom až hypnotická záležitosť. Na jednej strane dokáže vydesiť a zamotať hlavu ale na druhej strane čítanie tejto knihy na mňa pôsobilo tak nejak ukľudňujúco. Zujímavá zóna, svojská hlavná hrdinka, mnoho nezodpovedaného - niekomu to sadne, niekomu nie. Odporúčam aj film, ktorý ide síce na to inak ale atmosféru sa mu zachovať podarilo.

26.03.2019 4 z 5

Hlídači Hlídači Neil Spring

Na mňa to už bol trocha moc guľáš, zbytočne sa tam autor snažil natlačiť všetko možné i nemožné. Ale prečítať sa to dalo, taký slabší Lovecraft.

Edit: Jedno velké díky patrí knihe zato ,že mi ukázala oblasť Pembrokeshire. Už počas čítania knihy na mňa dýchala atmosféra tohto miesta a vyhľadával som si lokácie na internete. Tento rok v lete som sa tam vybral osobne, navštívil som väčšinu miest z knihy, hlavne Little Haven bol čarovný, starý hotel na kopci opustený a desivý ako z knihy. Navštívil som aj školu v Broad Haven, kde sa udialo pozorovanie UFO. Nádherné pobrežie, majáky a príroda. Krása, ťažko opísať slovami.

18.11.2018 3 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Aj po pár dňoch od prečítania sem tam myslím na Edgara. A to sa nestáva pri každej knihe.

09.09.2018 5 z 5