Silmarien Silmarien komentáře u knih

Americká princezná Americká princezná Katharine McGee

Štyristostranová jednohubka?
Keď píšete štýlom ako Katharine McGee, tak áno.

Zaujímavý román o americkej kráľovskej rodine (áno, áno, predstavte si svet, kde sa George Washington stal kráľom!) v súčasnosti. Tradície, intrigy, zaužívané zvyky dvora. Kráľovský pár, ich tri deti. Následníčka Beatrice a jej mladší súrodenci, dvojičky Samantha a Jefferson. Každý má svoje túžby, želania i trápenia. A od každého z nich sa niečo čaká.
Číta sa to rýchlo, je to zaujímavé, atraktívne, na niektorých miestach rozčuľujúce (ako inak :-)) a rozhodne návykové.
Výborná oddychovka na voľné chvíle aj pre dospelákov, inak super pre tínedžerky.

13.12.2020 4 z 5

Odysea Odysea Peter Oliver

Kniha, ktorá ma v tom čase presunula do iných čitateľských sfér :-)
Nikdy jej to nezabudnem, otvorila sa ňou pre mňa úplne nová kapitola.

13.06.2020 5 z 5

Pletieme vrkoče Pletieme vrkoče Matti Airola

Útla knižočka fínskeho ocka s návodmi na pletenie rôznych vrkočov. Milé.

Dievča, ktoré pilo mesačný svit Dievča, ktoré pilo mesačný svit Kelly Barnhill

Krásny príbeh, ktorý je síce oficiálne pre deti na prelome 1. a 2. stupňa ZŠ, ale svoje si v ňom nájdu aj dospelí, pretože je plný metafor a občas až filozofických zamyslení.

Protektorát je smutné miesto. Je obklopený močiarom a lesom, ktorý je veľmi nebezpečný, pretože v ňom žije krvilačná čarodejnica. Tá si každý rok pýta jedno dieťa, to, ktoré je v Protektoráte práve najmenšie. O celú dedinu sa stará Rada starších a Sesterstvo, ktoré uchováva vo Veži mnoho vedomostí.
V lese pri močiari žije aj čarodejnica Xan. Každý rok zachráni dieťa, ktoré na jednom konkrétnom mieste odložia ľudia z Protektorátu. Postará sa oň a odovzdá ho na druhom konci Cesty v jednom zo Slobodných miest. Tamojší ľudia svoje adoptívne "hviezdne deti" milujú... až raz Xan z nepozornosti urobí chybu a jedno dieťa nakŕmi mesačným svitom a urobí z neho čarodejnicu. Rozhodne sa malú Lunu vychovať spolu s dráčikom Fyrianom a netvorom Glerkom.

Ako do toho zapadá chlapec, ktorému sa tradícia opúšťania detí nepáči, sestra Ignatia, ktorá prekvitá v meste plnom strachu, šialená žena, ktorú poslúchajú papierové vtáky, dievča, ktoré sa rozhodne opustiť Sestry... prečo je smútok zväzujúci a prečo je dôležité pamätať si, kto je pre nás skutočne dôležitý, prečo aj malý dráčik môže byť Obrovským drakom... to všetko sa dozviete práve v tomto čarovnom príbehu.

A dva úryvky:

- Samozrejme, že existuje. Čo je to za otázku? Pozri sa na les! Aký je nebezpečný! Jedovatý dym, zákerné prepadnuté jamy a vriace gejzíry - nebezpečenstvo číha všade, kam sa pozrieš. Myslíš si, že je to náhoda? Nezmysel! Môže za to čarodejnica, a keď ju nepočúvneme, čo s nami bude?
- Naozaj chceš, aby som ti to vysvetlila?
- Radšej nie.
- Ach, pst, neplač. Po teba si Rada starších nepríde, však? Ty si už veľká.
- Z našej rodiny?
- Áno, zlatko. Ale veľmi dávno. Predtým, než si sa narodila. Bol to krásny chlapec.
- A teraz dojedz večeru a pusti sa do domácich prác. Zajtra budeme všetci skoro vstávať. Deň obetovania na nikoho nepočká, všetci sa musíme zúčastniť a poďakovať dieťaťu, ktoré nás na ďalší rok zachráni.
- Tvojho brata? Ako som zaňho mohla bojovať? Keby som to urobila, čarodejnica by nás všetkých zabila, a načo by to bolo? Obetovať jedného alebo obetovať všetkých. Tak to na svete chodí. Nemohli by sme to zmeniť, ani keby sme sa snažili.
- Dosť otázok! Choď už preč. Hlupáčik.

Jej putovanie po lese nebolo v žiadnom prípade jednoduché. Ale bolo nutné. Len kúsok za bránami Protektorátu na ňu čakalo dieťa. Dieťa, ktorého život závisel od jej príchodu - a potrebovala sa k nemu dostať včas.
Pokiaľ jej pamäť siahala, rok čo rok v ten istý čas zanechala matka z Protektorátu v lese bábätko, asi aby zomrelo. Xan netušila prečo. Ani to neodsudzovala. No nemienila nechať toho drobčeka zomrieť. A tak každý rok zamierila do kruhu, ktorý chránili platany, vzala opustené nemluvňa do náručia a odniesla ho na druhú stranu lesa do jedného zo Slobodných miest za Cestou, kde vládlo šťastie. A kde deti milovali.

20.08.2019 4 z 5

Můj sen o zlatě a sněhu Můj sen o zlatě a sněhu Martin Fourcade

Autobiografia fenomenálneho pretekára biatlonu poslednej dekády. Nie je to literárny skvost, ale Martin pomerne podrobne popisuje svoje detstvo, športové začiatky, príklon k biatlonu, cestu na výslnie a jednotlivé ťažké preteky až prakticky po koniec roka 2017. Nič viac, nič menej. Ale pre tých, ktorí o ňom chceli vedieť viac, to úplne stačí.

20.08.2019 3 z 5

Kočičí průvodce noční oblohou - Pozoruj hvězdy s kocourem Felixem! Kočičí průvodce noční oblohou - Pozoruj hvězdy s kocourem Felixem! Stuart Atkinson

Veľmi pekne ilustrovaná knižka, dobre spracovaná pre prvo-čitateľov :-) Členený text, zaujímavé informácie, dcéra ju zhltla hneď :-) a ja s ňou.

20.08.2019 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Krásne nakreslená jednohubka k poobedňajšiemu čaju :-)
(čítané v angličtine)

Deti krvi a kostí Deti krvi a kostí Tomi Adeyemi

Príjemné fantasy. Nič, čo by tu už nebolo. Vyvolená hrdinka, zmiznutá mágia, predvídateľné romantické línie. Despotovia i čestní, ohýbateľná morálka a dilemy. Zabalené do "afrického feelingu". Môže byť.

Dcéra ľudstva Dcéra ľudstva Tom Fletcher

Zaujímavá myšlienka, nedotiahnuté detaily.
Príbeh ako taký sa mi páčil veľmi, svet vonku mi prišiel nedovysvetlený, nedotiahnutý, možno sa to napraví v ďalších častiach. Celú knihu som prepočítavala vek jednotlivých postáv a počítala, kedy a ako sa rodili a žili a všetko :-)
Príjemná oddychovka.

08.07.2019 3 z 5

Čtyři labutě Čtyři labutě Winston Graham

Pokračovanie ságy, ťažba ide trochu do úzadia, osudy hrdinov a politika do popredia. Graham sa stále viac venuje duševným stavom postáv. Príjemný návrat do známeho prostredia, aj keď sa vždy musím trochu vyrovnať s nespravodlivosťou a drsnosťou vtedajšieho života. Žiadny z hrdinov nie je dokonalý, mieša sa v nich ich vlastná sila, slabosti, zmysel pre česť i poklesky... a aj preto je to celé také zaujímavé. Už vyšla ďalšia časť, teším sa na ňu.

07.07.2019 4 z 5

Na vrcholu - Dějiny ženského horolezectví Na vrcholu - Dějiny ženského horolezectví Reinhold Messner

Dejiny ženského horolezectva v Messnerovom podaní. Takže sa pripravte na veľa filozofovania a pátosu. Ale je to tam. Aj ocenenie jednotlivých žien, aj slušný zoznam mien, zamyslenie nad spôsobmi, ako liezť po horách a veľhorách. Príliš veľký dôraz dal na boj a osočovanie medzi najväčšími konkurentkami v boji o "štrnástku" (to, ktorá prvá vylezie na všetky osemtisícovky) a tým ho podľa mňa skôr podporil a legitimizoval. K jeho dobru sa dá pripísať, že hoci je jasná jeho osobná favoritka, ktorej aj celú knihu venoval, nezhadzuje ani jednu z týchto žien.

07.06.2019 3 z 5

Psie dni Psie dni Dušan Mitana

Asi som sa narodila o velmi vela rokov neskor na to, aby som Psie dni docenila naplno. Alebo som ich len neskoro citala, neviem.
Velmi sa mi paci Mitanov styl, hra so slovami, uderne vety striedajuce sa s dlhyyyymi suvetiami. Prvu polovicu knihy som trpela, par poslednych poviedok mi naopak prislo velmi zaujimavych.

Ale naozaj musia vsetci fajcit a pit? Stale? Kazdy? Vsade a vzdy? :-D

Za mna 3,5* (a trosku dufam, ze moje baby raz budu toto citat ako nejake sci-fi :-))
(citane 8/2016)

07.06.2019 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Osvienčim, rodinný tábor, blok 31 . Miesto, kde Fredy Hirsch dal deťom akúsi ilúziu normálneho života. Miesto, kde je vtedy štrnásťročná Edita Adlerová z Prahy miestnou knihovníčkou opatrujúcou osem kníh, z ktorých učitelia v bloku 31 každý deň učia deti a prežívajú svoje každodenné starosti v prostredí najväčšieho vyhladzovacieho tábora druhej svetovej vojny...

V prvom rade - je to vymyslený román, nie historická kniha. Je založený na skutočných udalostiach, ale napísaný tak, aby bol napínavý, plný akcie a hrdinstva. Čo nijako nezmenšuje jeho hodnotu. Je to opäť trochu inak podaná výpoveď o zverstvách, ktoré sa diali v koncentračných táboroch. Sledujeme nielen osud Dity, ale aj jej blízkych či iných ľudí z tábora, preto sa dozvedáme viac, ako v tom čase vedelo mladé dievča. Osud transportov z Terezína do Osvienčimu, ktoré sa stali najhorším masakrom českých Židov v druhej svetovej vojne.

Kniha sa mi veľmi páčila, bolo tam všetko čo má byť. Odvaha, hrdinstvo, napätie i kus šťastia. Z toho, čo som si načítala, tak aj dobre opísaný život v tábore.
Trošku som na začiatku bojovala s tým, či je to vlastne pravda alebo fikcia (nečítala som predtým anotáciu), takže som ešte počas čítania googlila :-)
Odporúčam si prečítať aj rozhovory s Ditou Krausovou, je to zaujímavé. Na konci knihy sú potom nejaké ďalšie objasnenia od autora.

Ja osobne som sa nemohla od knihy odtrhnúť, chodila som po celom byte s mobilom a čumela do neho každú voľnú sekundu.
(čítané 2/2017)

07.06.2019 5 z 5

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Vnímala som, čo po mne asi autorka chcela. Strohý jazyk, krátke vety, správne vybrané slová s vhodným dôrazom, aby som sa vžila do dvojice, ktorá je odkázaná sama na seba. Dilema Louise, ľahkovážnosť i zúfalstvo Ludovica, bezútešnosť ich situácie. Silný príbeh, ktorému by som pokojne bola ochotná pripísať aj autobiografické črty... ale nestalo sa. Nefungovalo to. Preto len 3 hviezdy, hoci som si myslela, že budem čítať ďalšiu skvelú knihu od Inaque.

07.06.2019 3 z 5

Slúžka z Fairbourne Hall Slúžka z Fairbourne Hall Julie Klassen

Margaret Macyová uteká pred druhým manželom svojej matky a jeho ne-podareným synovcom, aby zachránila svoju česť i budúce dedičstvo a ocitá sa prakticky bez prostriedkov uprostred ničoho... a ako to už v týchto románoch býva, náhoda ju zavedie na nepravdepodobné, no z hľadiska príbehu jediné možné miesto, aby tam zažila prerod zo síce v jadre dobrej, ale stavovsky trochu namyslenej a arogantnej slečinky z vyšších vrstiev na zrelú ženu s novým pohľadom na svet.

Pekný oddychový román s kresťanským nádychom, ktorý má pútavé prostredie (panské sídlo), klasických hrdinov i zaujímavú hoci známu story (žena z vyššej vrstvy sa stane slúžkou). Štýl je príjemný, ľahký, rýchlo sa číta, nechýba mu istá vláčnosť, niekedy až naivita 19. storočia, do ktorej sa Julie Klassen snaží štylizovať.
Za mňa stále dobre.

07.06.2019 4 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Na konci obaja prosto umrú.

Medzi polnocou a treťou ráno vám môžu zavolať zo špeciálnej linky, že v ten deň umriete. Celá spoločnosť je na to nastavená, existujú rôzne veci pre týchto ľudí, ponuky, ako prežiť posledný deň. Neviete ako a kedy v tých zvyšných hodinách do polnoci zomriete, viete len, že sa to stane.

V rovnakej situácii sú aj Matteo a Rufus. Dvaja chalani, ktorí sa nepoznajú, sú úplne odlišní a majú prežiť svoj posledný deň. Kniha Adama Silveru sa s nimi na túto cestu vydá. V krátkych kapitolách, pohľadmi rôznych ľudí, hlavných hrdinov aj ich známych, dokonca aj úplne cudzích osôb.
A ja som každú kapitolu tlačila pred sebou očami, do ďalšej minúty a hodiny ku koncu, ktorý som samozrejme nechcela, ale Silvera jednoducho neblufuje a počas posledného dňa svojich hrdinov obsiahne celú paletu závažných i menej dôležitých životných otázok.

Bola som príjemne prekvapená.

06.06.2019 4 z 5

Hostinec v Ivy Hille Hostinec v Ivy Hille Julie Klassen

Príjemný príbeh, ostatne, ako všetky z pera Julie Klassen.
Je tu trochu zmena, pretože Julie pracuje s celou plejádou postáv v malom mestečku a je jasné, že príbehov z Ivy Hillu sa ešte dočkáme, pretože ostalo otvorených viac osudov, ale štýl ostáva zachovaný, muži sú galantní a "záporné" postavy sú záporné len natoľko, koľko tento milý príbeh potrebuje. Stretávame sa tu s niekoľkými zaujímavými ženami a ja som zvedavá, ako sa ich životy budú vyvíjať ďalej.

Hostinec Zvon v Ivy Hille je na tom od smrti jeho hostinského a odchodu Thory Bellovej (jeho matky) čoraz horšie. Mladú vdovu vedenie hostinca príliš nezaujíma a nové posily na jeho chod zrejme úplne nestačia. Problémy na seba nenechajú čakať a Jane sa musí rozhodnúť, čo ďalej so životom. Utiahne sa a skúsi prežiť v skromných pomeroch? Alebo využije svoju inteligenciu a pokúsi sa spolu so svokrou, ktorá sa vrátila a švagrom zachrániť rodinný podnik?

11.05.2019 4 z 5

Na dvore z hmly a besu Na dvore z hmly a besu Sarah J. Maas

Dve hviezdičky za tie lepšie časti a čitateľnosť. Štýl zaujímavých scén je tak dobrý, že sa človek raz nadýchne a je o dvadsať strán ďalej, to hej. Jedna hviezdička je za to, že som beznádejný romantik.

Začiatok sa neskutočne vliekol. Scenár bol daný, v prospech príbehu "bad boya" musíme najskôr zhovadiť "princa" alias pôvodné zviera v tomto prerozprávaní a potom začneme odhaľovať, že Rhysand je vlastne strašne dobrý a všetko robil pre dobro svojho sveta. Nie, to ani nie je spoiler, to bolo jasné každému, kto dočítal jednotku do konca.

Ako mi nevadia sexuálne scény v bežných akože historických romantikách typu Jude Deveraux, Julie Garwood a podobne, tu ma neskutočne vyrušovali. K rozprávkovosti príbehu sa vôbec nehodili, to, že majú féri zvieracie pudy sa dalo vyjadriť aj úplne inak, v náznakoch.

Beriem Rhysandovu suitu, tí sa mi páčili z celej knihy asi najviac. Mrzelo ma málo dôrazu na Feyrine schopnosti. Keď už z nej robíme novú Mary Sue, ktorá všetko dokáže, aspoň by sme mohli vedieť čo, ako, kde a prečo.

SPOILERY:
Naozaj urobila z Tamlina, ktorého to dievča milovalo najväčšieho idiota na svete, ktorý sa zrazu spriahne s najväčším zlom sveta? Po Amaranthe? Really? Naozaj nevyužila potenciál Lucienovej dilemy (nie, tie dve-tri akože scény je hrozne málo), ktorý má viac rozumu ako tento pokazený Tamlin ale zároveň je mu verný až za hrob?
Naozaj urobila z Rhysanda ideál dobra, obety a všetkého a zároveň ho nechala Feyre tajiť takú drobnosť ohľadom spojenia druha a družky, čo jej na prvú dobrú vykecá niekto, koho ulovila (mimochodom bez akéhokoľvek problému)?

Jasne, prečítam si aj tretí diel, ale fakt dúfam, že Sarah zachráni, čo pokazila (a chcem viac Luciena).

03.05.2019 3 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Velmi napinavy zaver celej serie (pre mna teda druhej trilogie). Vsetko dobre dopadlo, straty znacne, ale akceptovatelne, happy end ako z rozpravky, mozno az prilis. Ale ostalo strasne vela otvoreneho. Az v tejto poslednej casti, resp. od konca predoslej zacina Cassandra rozvijat dalsie veci z tienoloveckeho sveta a ani zdaleka nestihla vysvetlit dostatocne mnozstvo veci. Musim povedat, ze mi velmi lahodi cela story okolo "parabataistva", ale mam k tomu este asi tak styridsatdva otazok a to nehovorim o zvysku sveta.
Ale pacilo sa mi to, malo to spad, spravny nadych beznadeje a napokon i predvidatelne "vsetko a vsetkych zachranim" rozuzlenie, ktore mi ale prislo uplne adekvatne.

(citane 11/2016)

29.04.2019 4 z 5

Město ztracených duší Město ztracených duší Cassandra Clare (p)

Sladke, sladsie, najsladsie... pol knihy je o tom, aky je Jace krasny a ako sa vsetci musia premahat, aby sa nieco nestalo (a ako sa pripadne nieco stane). Styri zamilovane dvojice riesia vlastne problemy a tuzby na pozadi toho, ako sa svet ruti do zahuby. Zo Sebastiana je skoro sympatak a nakoniec zase vsetko vyriesi Clary.
Citatelne to je, na konci to bolo aj pekne napinave. Autorka ma velke minus za Amatis a velke plus za Raziela. To mi pride fer. Suma sumarum za 3*.

(citane 11/2016)

29.04.2019 3 z 5