Slúžka z Fairbourne Hall

Slúžka z Fairbourne Hall https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272660/bmid_sluzka-z-fairbourne-hall-WeD-272660.jpg 4 50 14

V snahe uniknúť pred sobášom s bezcharakterným mužom sa Margaret Macyová prezlečie za slúžku a uteká z Londýna. Ak sa jej do najbližších narodenín podarí ostať slobodnou, získa dedičstvo a s ním aj sladkú nezávislosť. Nikdy však neplánovala naozaj pracovať ako slúžka. A rozhodne nie v dome Nathaniela a Lewisa Upchurchovcov – obaja kedysi boli jej ctiteľmi. Margaret zápasí so svojou prvou skutočnou prácou v živote a usiluje sa udržať svoju totožnosť v tajnosti, najmä keď vznikne podozrenie a zvedavé oči zavítajú do Fairbourne Hall. Vyhne sa pasci, ktorá ju má vylákať z úkrytu? Slúžka z Fairbourne Hall, román prekypujúci romantikou a nebezpečenstvom, vťahuje čitateľa do fascinujúceho sveta služobníctva anglického panského sídla z 19. storočia, kde výzor môže byť klamlivý.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , i527.net

The Maid of Fairbourne Hall

Karmen86
14.12.2022 5 z 5

Moc krásný příběh. Knížka se mi moc líbila.

Starmoon
07.09.2021 4 z 5

Rozprávka o krásnej labuti, ktorá sa maskuje za škaredé káčatko. Trošku neuveriteľná rozprávka, ako vlastne priznáva aj sama autorka, keď hneď prvú kapitolu uvádza citátom z odbornej literatúry, ktorý ozrejmuje, že „jedinou šľachtičnou, o ktorej sa vedelo, že sa vydáva za slúžku, bola v roku 1786 Georgiana, vojvodkyňa z Devonshire.“ Keď však čitateľ(ka) akceptuje autorkinu premisu, a teda že istá rozmarná krásavica sa zo zúfalstva stáva slúžkou, a to rovno v domácnosti jej bývalých dvoch ctiteľov (klasika – dobrý a zlý brat), môže čakať celkom zaujímavú romancu. Osobne ma však dosť rušil Margaretin pomerne rýchly prerod z dámy, ktorá si sama ani nevie vyzliecť korzet, na slúžku, ktorá s pokorou vynáša nočníky a pozná všetky druhy kief. Skrátka túto beztak málo reálnu premenu autorka podľa mňa neopísala spôsobom, vďaka ktorému by sa mi zdala reálnejšia. Celkom ma však pobavila spomienka, ako sa z námetu tejto svojej knihy (2012) vysmiala v inej (Tichá guvernantka, 2010). Ktovie, čo ju primälo zmeniť názor. Aby som však bola fér, Slúžka z Fairbourne Hall je aj so svojimi chybičkami solídnym oddychovým čítaním pre všetky milovníčky regentských romancí.

85098211
28.11.2020 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a dost mne udivilo, že od této autorky nebylo do češtiny nic přeloženo? Přitom ve slovenštině její knihy vycházejí a soudě dle hodnocení zde jsou i dost populární. Ani tomuto příběhu nelze upřít čtivost, přestože se víceméně jedná o červenou knihovnu, kterou já nevyhledávám ani náhodou. Romantiku sice ráda mám, ale tady je jí na můj vkus až moc ;-). Pokud se však laskavý čtenář přenese přes všechny silně nepravděpodobné situace - jako například že by to Margaret tak hladce prošlo předstírat služebné postavení, potom se může těšit na příjemné čtení plné citací ze slavnějších knih, jako třeba těch od Jane Austenové. Ze začátku mi Margaret k srdci nepřirostla, ale časem jsem si na ni zvykla a u některých scén jsem se musela i pousmát. Nathaniel je sympaťák každým coulem a já jsem mu po celou dobu držela palce, aby všechno dobře dopadlo. Kniha netrpí absencí napínavých situací, oné zmíněné romantiky je tam také víc než dost ;-) a na závěr se koná očekávaný happyend. Knihu hodnotím plným počtem, přestože nejsem ani zdaleka ta správná cílová skupina, ale domnívám se, že autorka píše opravdu dobře, proto si vysoké hodnocení právem zaslouží.

Naias
05.10.2020 3 z 5

Dala som Klassenovej ešte jednu šancu a musím povedať, že ma príjemne prekvapila. Nastrkala do knihy toľko reálií o práci služobníctva, že na jej obvyklé a obvykle obrovské prehrešky nezostalo dosť priestoru. Ale aby som jej nekrivdila – aj tak sa jej ich tam podarilo pár prepašovať, no tentoraz tak strašne nekričia. Romantická linka bola samozrejme priehľadná ako sklo, ale nie taká prostoduchá, ako býva pri červenej knižnici zvykom. Na druhej strane, keby sa dáma s výchovou, akú dostala hlavná hrdinka, snažila pracovať ako slúžka v utajení, prasklo by to na ňu po pár sekundách. Zaujímavé, že nikomu zo slúžok neprišlo čudné, že sa Margaret nedokáže vyzliecť bez pomoci a pokožku rúk má ako hodváb. A to nehovorím o nulovej praxi, tá by ju prezradila hneď. Nie každý je Frank Abagnale. I tak to bolo zatiaľ Klassenovej najlepšie dielo, teda z tých, čo som čítala, hoci najzaujímavejšie sa mi zdali krátke úryvky z kníh od iných autorov na začiatku každej kapitoly.

miajane
20.07.2020 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších "klassenoviek"

nani_nka
08.01.2020 4 z 5

Síce romantike sa knižka začala venovať až v druhej polovici, vôbec mi to neprekážalo. Autorka veľmi zaujímavo a s ľahkosťou popisuje život Margaret, ktorá ušla pred neželaným manželstvom preč z domu až sa dostala na pozíciu slúžky u Nathaniela, ktorého pred niekoľkými rokmi odmietla. Páčilo sa mi ako bol priblížený život obyčajnej slúžky na tú dobu, čo všetko bolo jej náplňou práce a aká pracovná hierarchia bola u služobníctva. Určite si prečítam aj iné knihy od tejto autorky.

Silmarien
07.06.2019 4 z 5

Margaret Macyová uteká pred druhým manželom svojej matky a jeho ne-podareným synovcom, aby zachránila svoju česť i budúce dedičstvo a ocitá sa prakticky bez prostriedkov uprostred ničoho... a ako to už v týchto románoch býva, náhoda ju zavedie na nepravdepodobné, no z hľadiska príbehu jediné možné miesto, aby tam zažila prerod zo síce v jadre dobrej, ale stavovsky trochu namyslenej a arogantnej slečinky z vyšších vrstiev na zrelú ženu s novým pohľadom na svet.

Pekný oddychový román s kresťanským nádychom, ktorý má pútavé prostredie (panské sídlo), klasických hrdinov i zaujímavú hoci známu story (žena z vyššej vrstvy sa stane slúžkou). Štýl je príjemný, ľahký, rýchlo sa číta, nechýba mu istá vláčnosť, niekedy až naivita 19. storočia, do ktorej sa Julie Klassen snaží štylizovať.
Za mňa stále dobre.

Ladiva
01.04.2019 3 z 5

Príjemná "oddychovka", len tam bolo na môj vkus priveľa romantiky.

pip11
09.02.2019 5 z 5

Výborný příběh, tajemství a romantika. Kdo má rád Jane Austen, nemůže udělat chybu knihami od této autorky. Příběh je velmi čtivý, rozhodně nebylo snadné ji odložit. Líbilo se mi, jak se postavy vyvíjejí a mění. Velmi se těším na další knihy, které si rozhodně hodlám přečíst.

vcielka
08.05.2018 5 z 5

Davam 5 hviezdiciek, napriek tomu, ze mi knizka nedala uplne to, co v romantike hladam.
Musim vyzdvihnut, ze autorka naozaj pise vynikajucim stylom. Zameriava sa v prvom rade na zivot hrdinky, az dodatocne hrdinu. Vykresluje jej jednotlive dni a kazdodenne povinnosti, prehlbuje jej vztahy s inymi postavami a dava tak preniknut do ich charakteru. Vdaka mnozstvu postav a tymi cinnostami autorka zaplnila 400 stran textu. Samotnej romantike sa venuje velmi malo a dala by sa zhrnut tak na 20 stran textu. Presne tych 20 stran ja v romantickej knizke hladam, ale potrebujem ich naklonovanych krat 20.
Knizka je moja druha od tejto autorky a uz v prvej som hovorila o tom, ze pise "panensku" romancu, t.j. ziadny sex ani vasen ani bozky. Bozk az na konci sice nechyba, ale dovtedy je to cele akesi bezpohlavne. Autorka sa vobec nerozpisuje o vasnivych splanutiach a tak podobne.
Ale samotny pribeh, ked si odmyslim tu moju vasnivu romantiku, je naozaj krasny a dokonca sa mi pacil viac ako jej knizka Ticha Guvernantka, hoci ta vraj vyhrala neviem aku cenu. Preto musim tejto dat 5 hviezd, kedze tej prvej som dala len 4.
Clovek co sa chce dozvediet, ako zhruba to vyzera na pozicii sluhov v danom obdobi, by mal po tejto knizke siahnut, i ked realita bola este viac doraznejsia. Autorka ju vykreslila len jemne, ze by asi nikomu velmi nevadilo ist robit sluhu k panom. Ale zistila som, ze autorkine knizky su celkom poucne a autorka ma historicke fakty ovela viac zmaknute ako plno inych autoriek historickych romanov, ktore vysli v cestine a slovencine.

Marylaa
25.10.2017 5 z 5

Rozdíl mezi historickým románem a knihou odehrávající se v autorově současnosti je někdy v tom, že autoři historických románu mají tendenci příliš popisovat běžné součástí každodenního života. A pak je to strašná nuda! Julie Klassenová také používá mnoho popisu, ale daří se ji ten popis zakomponovat do děje (opravdu mně nenapadlo, že oblékání bylo na začátku 19 století až tak složité).

lenka5535
16.03.2017 5 z 5

Milujem knihy od Klassenovej. Ani táto ma nesklamala. Pútavý príbeh, láska, tajomstvá, no čo dodať? Jednoducho si ju treba prečítať. Čítala som až do konca so zatajeným dychom.

Malinche128
11.10.2016 4 z 5

Krásna kniha. Dobre sa čítala avšak nemám rada ak sa v poslednej kapitole zrazu všetko vyjasní tak narýchlo a čakala som viacej romantiky....

Ewinky
26.06.2016 4 z 5

Kniha se mi opravdu líbila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a navíc jsem si užila krásnou slovenštinu, protože knihy této autorky bohužel v češtině nevyšly.

služky, služebné historické romance

Julie Klassen