sika444 sika444 komentáře u knih

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Jedinou nevýhodou této knihy je, že ji čtou ti, kteří většinu z toho, o čem pojednává, znají, zatímco ti, kteří by ji číst měli, protože jim informace chybí, ji nikdy do ruky nevezmou.
Kniha je nabitá fakty, přičemž osobní tón působí na čtenářovy emoce. Působivá, chtěl bych ji dát přečíst mnoha lidem, jen se bojím, že platí první věta z tohoto komentáře.

10.09.2023 5 z 5

Cizinci hledají byt Cizinci hledají byt Egon Hostovský

Listy z vyhnanství - vyvolávají dojem, že byly psány v laciných hotelech, na lodi, v lisabonské hospodě. Autentičnost jednotlivých textů z nich dělá jedno z nejcennějších svědectví o útěku před Němci. Motivy domova vyrážení dech (pěšinka z dětství, závěrečná apoteóza krajiny). Někdy se zdá, jakoby byly texty nehotové, útržkovité, prolíná se v nich sen (nebo spíš halucinace) s realitou. Postavy jsou rozervané, nejasné, divné. Je to prostě mistrovské dílo.
Sedmkrát v hlavní úloze - je kombinace psychologického a konspiračního románu. Zdá se mi, že autor je velmi patetický, jazyk příliš metaforický, květnatý, neprůhledný. Ale to je Hostovský. Ani postavy a syžet nejsou úplně zvládnuty - ke konci jakoby už už chtěl autor skončit, ale dvě postava ještě neuvedl. A přece to člověk musí číst, protože to je snad jediný český román z konce 30. let, který tematizuje politické události. Navíc jednotlivé postavy vždy někoho reprezentují, jsou více symbolické než reálné. A v tom je největší plus i mínus románu, protože číst jej je místy velmi obtížné.
Cizinec hledá byt - dílo mistrovské, které nás postupně vede hlouběji a hlouběji, takže po jeho přečten jsme nuceni znovu promýšlet jednotlivé scény, postavy a prostředí. Kdo je vlastně doktor Marek? A kdo jsou ti, kteří jej u sebe nechávají bydlet? Co je předmětem Markova studia? Kdo je tajemná žena? A dítě? Otázky, otázky, otázky. Skvělé!

06.09.2023 5 z 5

Osamělí buřiči Osamělí buřiči Egon Hostovský

Čtyři drobnější prózy, z nichž nejlepší je "Poslání", zvláště v partiích líčících klaustrofobní atmosféru exulantů.

27.08.2023 3 z 5

Povídky IV Povídky IV Anton Pavlovič Čechov

Tato sbírka povídek otevírá povětšinou téma vnitřní pravdivosti života, řeší otázky související se sebeklamem a vnitřní nepoctivostí.
Gusev - povídka či spíše črta o marnosti jednoho života (vlastně dvou, protože vedle Guseva je zde ještě Pavel Ivanyč). Smrt a vize mrtvoly nořící se do hlubin moře (a záhy sežrané žralokem) patří k tomu nejpřízračnějšímu, co Čechov napsal.
Ženské - všichni se navzájem nenávidí a nejraději by se pozabíjeli. Rusko v kostce.
Souboj - velmi zdařilý příběh života zbytečného člověka Lajevského, klamajícího sebe samého. Tento lenoch se a bezcharakterní člověk odhaluje svou špínu, svůj propad do lží a klamů. Proti němu stojí von Khoren, který má velmi blízko k fašismu. Jeho myšlenky na řešení společenských problémů našly naplnění za bolševismu. Evoluční pohled na společnost, která dospívá k totálnímu odlidštění. Souboj jako katarze. Geniální próza, doslova filmový scénář.
Žena - další příběh naprosto marné a zbytečné existence zbytečného sebestředného člověka na pozadí ruského hladomoru. Zde sebepoznání vyústilo do rezignace. A pak je tu tragická postava ženy, které bylo souzeno po boku této bohaté nuly žít.
Velká dáma - další portrét sebestředné, hloupé, afektované ženy, "umělecké duše" bez špetky talentu, která není schopna jakékoli autenticity. Finále ústí do rezignace.
Ve vyhnanství - mistrovská miniatura, která nabízí dvojí přístup k životu na příkladu dvou trestanců na Sibiři. Semjon je dokonalý stoik, skeptik, s nímž pobývat musí člověka uvádět do šílenství. Tatar je opakem Semjonovým, miluje život, chce si užít, byť jen jedinou hodinu. Konfrontace těchto přístupů končí obrazem spokojeného Semjona a zoufalého Tatara, který od života ještě něco čeká. Jenomže v Rusku - a ve vyhnanství.
Sousedé - další portrét člověka, který jedná jen na základě momentálních impulzů. Kdo vlastně je? Co si opravdu myslí? Má nějaké mravní zásady? Co si tento Petr Michajlyč vlastně myslí o úletu své sestry Ziny, která se spustila se ženatým sousedem? On sám ro neví.
Pavilon číslo 6 - jedna z klíčových Čechovových próz. Další marný člověk, který neumí pracovat, zato dokáže filosofovat. Stačí však, když mu duševně chorý Ivan Dmitrič trochu posvítí na jeho stoicismus, a jeho vnitřní svět se začne drolit. Smrt doktora Andreje Jefimyče je jediným východiskem. Inu, moc radostné čtení to není.
Strach - jakási črta, introspekce mravně nezakotveného člověka, který jedná jen na základě svých momentálních impulzů.
Čechov jde ve svých prózách opravdu hluboko, provádí nemilosrdnou analýzu "moderního člověka" (80. let 19. století), tedy člověka, který ztratil zakotvení ve víře (náboženství je maximálně zdrojem jakýchsi sentimentů a emocí) a podléhá naprostému mravnímu relativismu. Je líný, neumí a nechce pracovat, klame sebe samého, chlastá a zadlužuje se a především je zapouzdřený sám do sebe. Tak takové Rusko muselo prodělat revoluci a vlastně celý ten marasmus 20. století. A totéž Rusko dnes bojuje proti Ukrajině. Literárně, umělecky je to dokonalé.

17.08.2023 5 z 5

Záhadné povídky Záhadné povídky Ivan Sergejevič Turgeněv

Literárně velmi dobře napsané prózy s mnoha pozoruhodnými místy. Nicméně v kontextu ruské literatury je tam jaksi málo poznání člověka jako takového. Jako by napodoboval Poea, jenž to bylo desítky let po Poeovi. Nicméně Turgeněv je natolik dobrý spisovatel, že i skutečnost, že nezvládá hlubší psychologický ponor, nepřipraví čtenáře o zážitek. Jen se to nesmí číst třeba po Čechovovi.

12.08.2023 3 z 5

Deníky Jiřího Ortena Deníky Jiřího Ortena Jiří Orten (p)

Jako se básník loučil se svými jednotlivými knihami, tak se dnes loučím s jeho deníky. K básním se však budu stále vracet. Nelze komentovat takovou knihu, stejně jako nelze rozumně psát o poezii. Celek je působivý, protože stránky Modré, Žíhané a Červené knihy nás provázejí Ortenovým zráním, jeho lidskou i literární pubertou a ranou dospělostí. O to překvapivější je množství zralých básní, jež se objevují už v Žíhané knize. Elegie jsou vrcholem básníkova díla, což si uvědomoval on sám. Lyrický deník jeho lásky je největší inspirační zdroj, což si opět s bolestí uvědomoval sám Orten. Doporučuji.

27.07.2023 5 z 5

Víno tvé výborné Víno tvé výborné Svatopluk Karásek

Naprosto úžasný knižní rozhovor s výjimečným člověkem. Nejlepší je historka, v níž popisuje, jak se ucházel o první farářské místo.

16.07.2023 5 z 5

Héró a Léandros Héró a Léandros Musaios

Krásná báseň, "poslední růže ve vadnoucí zahradě řecké poezie". Oba předchozí komentáře vystihují i mé dojmy. Překlad Julie Novákové je skvělý.
"Smrti los nad Lásku silnější je."

16.07.2023 5 z 5

Epičnost a naivita Holečkových "Našich" Epičnost a naivita Holečkových "Našich" Přemysl Blažíček

Skvělá studie odhalující hloubku záběru Josefa Holečka. Pojednání o naivitě i o epičnosti sama o sobě jsou skvělá. A vyústění do myšlenky týkající se respektu (a to i k přírodě) je skvělé.

05.07.2023 5 z 5

Naši. Kniha desátá Naši. Kniha desátá Josef Holeček

Je obdivuhodné, že Holeček, jsa stár a vědom si neukončenosti jednotlivých linií Našich, rozvíjí v tomto posledním díle nové děje, uvádí na scénu nové postavy (hraběte Vojtu), odbíhá k vyprávění o Agnii. A kníže Egon znovu strojí úklady, nejen proti Kojanovi, ale proti Stožicím jako obci. Opět se zde objevuje kněžna Ada, hloupá, ba pitomá, se svými uměleckými fantasmagoriemi. Škoda, že už ji autor neodsunul do starého železa. A zase zde je protivný Kazbunda, jemuž - světe div se - kníže naslouchá. Inu, je mrzuté, že spisovatel neměl větší vnitřní kázeň, s níž by rozehrané děje uzavřel a knihu dokončil neopakuje se.
Celek je úctyhodný a četba Našich je jistě velkým zážitkem, jehož není třeba se bát, byť musím přiznat, že jsem některé pasáže přeskakoval, nemaje trpělivost stále znovu naslouchat nějakým eschatologickým projektům Pintířovým či Kavanovým. Jako dodatek k nejdelšímu českému románu doporučuji Blažíčkovu studii Epičnost a naivita Holečkových "Našich".

04.07.2023 3 z 5

Krásné slečny nejsou Krásné slečny nejsou Anton Pavlovič Čechov

Privátní dopisy manželce nevypovídají o Čechovovi nic překvapivého. Snad je zde několik zajímavých postřehů ke hrám a k posledním povídkám. Nicméně do hloubky to nejde. Spíš zajímavost o Čechovových emocích a autenticitě jeho lásky k Olze.

03.07.2023 3 z 5

Naši, 9. díl Naši, 9. díl Josef Holeček

Na tomto svazku je znát jakási autorova únava z dlouho se vlekoucího projektu Našich. Leckteré situace, které známe z předcházejících svazků, se opakují. Už nás nebaví číst líčení pletich knížete Egona s Horáky a popis uměleckých výmyslů kněžny Ady. To vše už v románu bylo a bylo to zajímavější, tady je to vývar z vyvařených kostí. Jednání knížete s Marjandl je za hranicí uvěřitelnosti.
V tomto svazku vystupují opět dvě nesmírně odpudivé postavy - Matěj Kazbunda, odporný stejně jako v předchozím svazku, až se člověk diví, že s ním vůbec kdokoli jedná, a matka Marjány. Její lání dceři překračuje všechny meze vkusu a obsahuje nejúplnější výčet nadávek, který literatura přelomu století nabízí. Také postava patera Kroihera ztrácí na věrohodnosti a jeho zálety, neobratné a naivní, zvláště ve spojení s Kazbundou, jsou v rozporu s tím, co jsme se o tomto fanatickém knězi dozvěděli v 7. díle.
Po předchozích dvou svazcích čtenář s povděkem přijímá skutečnost, že zde je více děje. Úvah je zde sice dost, ale v únosné míře.
Zajímavá je postava Štěpána Stacha a líčení jeho setkání s Marjánou je velmi poetické. No a konečně se to nějak vyvinulo s Bakulovic Anýžkou a Tenderovic Vítkem.

26.06.2023 3 z 5

Dopisy Dopisy Gaius Plinius Secundus

Pozoruhodné. Vhled do myšlení příslušníka římské elity přelomu 1. a 2. století. Velmi zajímavé jsou popisy Pliniových vil, přírodních krás, vzpomínky na výbuch Vesuvu roku 79. Jak myslel tento rétor a milovník života? Jaké byly jeho vztahy? Dopisy jsou stylizované, věděl, že budou zachovány pro budoucí generace. Velmi mu záleželo na tom, aby po něm zůstala v dějinách stopa. A z toho, na čem si tolik zakládal, se přitom dochoval zlomek, totiž z jeho slavných řečí.
V závěru knihy je zařazena korespondence s císařem Trajánem. Právě v tomto kontextu jsou zajímavé i Pliniovy poznatky o křesťanech, které tak snadno posílal jako císařský legát s prokonzulskou pravomocí v Bithýnii na smrt. Pokládal je za spiklence proti státu, kterých bylo zřejmě po Domitianově hrůzovládě hodně.

20.06.2023 4 z 5

Povídky III Povídky III Anton Pavlovič Čechov

Nejlepší povídky tohoto svazku patří k opravdovým klenotům svým ponorem do hlubin lidské duše, do psychiky, emocí, pocitů, vztahů. Mimořádně silný cit pro přírodu. Dokonalost. Komentuji jen výběrově:
Starý dům - totální deprese. Starý dům se musí zbořit, protože je příliš zchátralý. Ale co s osudy lidí, jež zde žili?
Studená krev - Kupec Malachin se synem Jašou vezou do Moskvy voly na prodej. Úplatky, šlendrián, chlast.
Polibek - prvotřídní psychologická studie až maupassantovské hloubky. Dokonalost je nejen ve schopnosti přiblížit vnitřní svět hrdiny, ale i v popisu krajiny, vůní, barev, teploty, světla a tmy - to vše dohromady tvoří jedinečný celek.
Vyprávění paní N.N. - skvostná miniatura zachycující, co je a co není důležité. A že šanci milovat lze propást...
Bez nadpisu - anekdota o svůdnosti hlasu převorova...
Spát, jen spát - brilantně napsaná povídka pojednávající o nezbytnosti spánku.
Step - patří k vrcholům literárního mistrovství. Atmosféra stepi propojená s lidskou duší - naprosto dokonalé. Portréty jednotlivých postav jsou skvěle vykreslené několika slovy a situacemi. Příchod zamilovaného mladíka ze stepi a vliv, jaký měla jeho přítomnost na povrchního Dymova, je vylíčen velmi působivě. Jazyk je tak dobrý, že se až nechce číst dál, aby se to nerozplynulo.
Nepříjemnost - velmi povedený portrét člověka vyhořelého. Vnitřní svět mistrovsky charakterizován, chápeme velmi dobře, co nebohý doktor prožívá, a proč dělá a říká, co nechce.
Jmeniny - tíživá atmosféra a hluboký psychologický ponor do stavu těhotné mladé ženy i jejího manžela. Masky, předstírání, neschopnost být pravdivý. Závěrečná slova Petra Dymitriče, poprvé autentická a upřímná, ovšem pronesená pozdě: "Proč jsme jen neopatrovali naše dítě?"
Kněžna - absolutně dokonalá studie sebeklamu. Neschopnost přijmout pravdu o sobě je charakterová vada.
Nudná historie - introspekce do prožívání váženého profesora, jehož život se chýlí ke konci. Nemilosrdná analýza sebe, svých pocitů, myšlenek, ale i lidí okolo. Vše, co mělo dosud váhu, se stává zbytečným. Chybí smysl života, přesah. "Přemýšlím, dlouho přemýšlím, ale nic už nemohu vymyslet. A kdybych sebevíce přemýšlel a kdyby se mé myšlenky rozbíhaly všemi směry, vím jasně, že v mých přáních chybí cosi podstatného, cosi velmi důležitého. V mém vášnivém zaujetí pro vědu, v mé touze po životě, v tomto sedění na cizí posteli i v úsilí poznat sebe sama, ve všech myšlenkách, citech i pojmech, které si o všem vytvářím, chybí cosi obecného, co by všechno spojovalo v jeden celek. Každý cit a každá myšlenka žije ve mně odděleně a ve všem tom, co soudím o vědě, o divadle, o literatuře i o žácích, ve všech obrazech, které si kreslí má obrazotvornost, ani nejdovednější analytik by nenašel to, čemu se říká obecná idea nebo Bůh živého člověka. A když toto není, nic není."

16.06.2023 5 z 5

Naši 8.díl část 2. Naši 8.díl část 2. Josef Holeček

Druhá část osmého dílu je stejně jako první plná různých úvah, filosofických, historických, ekonomických a jiných pojednání. Doslova přetížená. Holeček zde prezentuje opět svou ideologii selství, tentokrát v Kojanově eschatologické vizi. Doslova k nesnesení je úvodní rozhovor Kazbundy s Boubínem a Boubínova vnitřní rozpolcenost už čtenáři leze na nervy. Trochu to spraví poslední kapitola, která je vhledem do Boubínovy duše - a zde už se to dá snést.
Kníže Egon se ukazuje opět z té horší stránky, proruská propaganda Lovčího dnešního čtenáře jen naštve. Rozhovory se Semerákem jsou opravdu vyhaslé. Postavy se stávají plochými (Stachová, mladá Boubínová, Králenec, Šindelářová). Škoda.

16.06.2023 2 z 5

Vnitřní strana větru Vnitřní strana větru Milorad Pavić

Dvojromán, který se podivuhodně proplétá. Celé to má hudební formu, celé je to plné vratných motivů. Čtenář má dojem, že mu mnoho uniká - a z doslovu pochopí, že mu opravdu leccos uniklo. Jsou zde Pavićivy oblíbené sny, posuny v čase, odkazy na kulturní dějiny, mistrovský jazyk. Vložená Povídka o lásce bratra a sestry je brilantní. A díky za ten zmíněný doslov Blanky Činátlové. Hned bych knihu četl podruhé.

14.06.2023 5 z 5

Strašné príbehy o láske Strašné príbehy o láske Milorad Pavić

Obrovská imaginace, typický Pavićovský svět, prolínání reality a fikce. Nejsilnější jsou dvě závěrečné povídky, v nichž se autor setkává se svými literárními postavami. Skvělé a brilantní.

10.06.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

(SPOILER) Asi 40 let po prvním přečtení jsem byl na R.U.R. v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Velký zážitek. Následně jsem si text hry pořídil a znovu přečetl. Vladimír Čepek (dramaturg) a Fillip Nuckolls (režisér) aktualizovali drobně Čapkův text s ohledem na současné reálie. Vypustili moudře (až na závěrečný dialog Primuse a Heleny) celé třetí dějství. Tyto úpravy hře neobyčejně prospěly. V plzeňské inscenaci byli pobiti všichni lidé, včetně Alquista - což bylo pro celkové vyznění hry mnohem působivější. Summa: R.U.R. je po 100 letech mnohem aktuálnější než kdykoli předtím. A ta čapkovská varování před militarismem, před snahou vybudovat ráj na zemi, před vírou v pokrok, jemuž je třeba vše obětovat, před nacionalismem a dalšími ideologiemi ("Lidé, kteří mají ideje, by se neměl dávat vliv na věci tohoto světa."), to vše už není plakátové, ale mrazivě současné. A víra v lásku je stále dojemná, naivní - ale nakonec co jiného může člověka zachránit před sebezničením?

03.06.2023

Naši   VIII.díl část I. Naši VIII.díl část I. Josef Holeček

Holečka mám opravdu rád, ale tento svazek byl velmi náročný - skoro žádný děj jen úvahy a pojednání, jež - alespoň z mé perspektivy - dnes už působí poněkud vyhasle. Nejživější byl příběh chelčického faráře. A pak jsme nahlédli do tajemství P. Kroihera. Z těch nekonečných rozprav byla pro mne zajímavá ta, v níž se zdůvodňuje nemožnost zrušit celibát kněží.

03.06.2023 2 z 5

Po Athénách: Výbor z Attických nocí a z listů Marku Frontonovi Po Athénách: Výbor z Attických nocí a z listů Marku Frontonovi Marcus Aurelius

Aulus Gellius - Attické noci
Pozoruhodná kniha glos, poznámek, výpisků z četby, jazykových rébusů, úvah podepřených autoritami a citátů významných osobností, filosofů a učitelů, nejčastěji Cornelia Frontona. Je zde mnoho banálního, leccos vyvanulo, ale hodně toho stojí za to číst. Gellius působil nějaký čas jako soudce, a tak jsou zde i různá právnická pojednání. Mně osobně nejvíce zaujala pravidla pro symposion, dále charakteristika toho, co je humanita, pojednání o tom, kdo je skutečný filosof (podle Epiktéta), pojednání o Platónovi. Jsou zde citovány i krásné pederastické verše a pozoruhodný je dopis, který napsal Alexandr Aristotelovi po té, co zveřejnil "akroatická" pojednání, a Aristotelova odpověď králi. Najednou klasici ožívají, objevují se citáty z děl dávno ztracených, Athény a Řím se stávají současnými. Zásluhu na tom má i skvělý a živý překlad Martina C. Putny.
Korespondence Marca Aurelia a Marka Frontona - je to spíš drobná zajímavost, na níž je pozoruhodné, jak je rozverná. Mimo to jsou zde i zajímavá místa - prostě znovu se ocitáme v římském světě inspirovaném řeckým myšlením.
Celému svazku předchází Putnova předmluva, poučená, zajímavá, fundovaná, nabitá fakty, kterou mu upřímně a přejně závidím. Inu, kdo umí, umí.

26.05.2023 5 z 5