Cizinci hledají byt

Cizinci hledají byt https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35544/bmid_cizinci-hledaji-byt-rM6-35544.jpg 4 18 2

Kniha obsahuje tři díla z literární tvorby Egona Hostovského, citlivého vypravěče, který varuje svým dílem před lhostejností, sobeckostí a slabostí, úzkostlivě hledá lidské hodnoty a volá po jejich zachování. LISTY Z VYHNANSTVÍ - V pásmu dopisů sleduje vypravěčovy emigrantské osudy, jeho setkání s lidmi, vzpomínky na domov. SEDMKRÁT V HLAVNÍ ÚLOZE - Vypráví příběh spisovatele Kavalského a 7 postavách kolem něho. Člověka, jehož lidé nenávidějí a přece jsou jím přitahováni a dělají vše co jim poručí. CIZINEC HLEDÁ BYT - Děj začíná v prosinci 1945 v New Yorku. Je po válce, ale hrdina nese dále svůj kříž. Bloudí po městě a hledá si byt.... celý text

sika444
06.09.2023 5 z 5

Listy z vyhnanství - vyvolávají dojem, že byly psány v laciných hotelech, na lodi, v lisabonské hospodě. Autentičnost jednotlivých textů z nich dělá jedno z nejcennějších svědectví o útěku před Němci. Motivy domova vyrážení dech (pěšinka z dětství, závěrečná apoteóza krajiny). Někdy se zdá, jakoby byly texty nehotové, útržkovité, prolíná se v nich sen (nebo spíš halucinace) s realitou. Postavy jsou rozervané, nejasné, divné. Je to prostě mistrovské dílo.
Sedmkrát v hlavní úloze - je kombinace psychologického a konspiračního románu. Zdá se mi, že autor je velmi patetický, jazyk příliš metaforický, květnatý, neprůhledný. Ale to je Hostovský. Ani postavy a syžet nejsou úplně zvládnuty - ke konci jakoby už už chtěl autor skončit, ale dvě postava ještě neuvedl. A přece to člověk musí číst, protože to je snad jediný český román z konce 30. let, který tematizuje politické události. Navíc jednotlivé postavy vždy někoho reprezentují, jsou více symbolické než reálné. A v tom je největší plus i mínus románu, protože číst jej je místy velmi obtížné.
Cizinec hledá byt - dílo mistrovské, které nás postupně vede hlouběji a hlouběji, takže po jeho přečten jsme nuceni znovu promýšlet jednotlivé scény, postavy a prostředí. Kdo je vlastně doktor Marek? A kdo jsou ti, kteří jej u sebe nechávají bydlet? Co je předmětem Markova studia? Kdo je tajemná žena? A dítě? Otázky, otázky, otázky. Skvělé!

Teckovana
26.10.2019 4 z 5

Soubor tří prozaických textů, které se všechny týkají období druhé světové války.
Listy z vyhnanství jsou víceméně reportážní povídky o přesunech lidí dotčených válkou a reagují na autorovy vlastní čerstvé zážitky z exilu. ***
Sedmkrát v hlavní úloze je novela většího záběru a více vrstev. Výborná psychologie hlavních sedmi postav a originální pohled na strůjce nové světové války. ****
Cizinec hledá byt je už plnohodnotný psychologický román s mnoha zajímavými postavami, jehož rozbor přesahuje možnosti krátkého komentáře. *****