Deníky Jiřího Ortena přehled

Deníky Jiřího Ortena
https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57481/deniky-jiriho-ortena-57481.jpg 5 17 17

Obsahují všecky tři deníky, které si psal od 10. ledna 1939 až do své smrti - v předvečer svých 22 narozenin, kdy jej náhodou zachytila na ulici německá sanitka a vlekla jej několik desítek metrů po dlažbě. Za dva dny na to, 1. září 1941, Jiří Orten zemřel. Jeho deníky vyšly - jako většina jeho díla - po druhé světové válce.

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Deníky Jiřího Ortena. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (4)

sika444
27.07.2023 5 z 5

Jako se básník loučil se svými jednotlivými knihami, tak se dnes loučím s jeho deníky. K básním se však budu stále vracet. Nelze komentovat takovou knihu, stejně jako nelze rozumně psát o poezii. Celek je působivý, protože stránky Modré, Žíhané a Červené knihy nás provázejí Ortenovým zráním, jeho lidskou i literární pubertou a ranou dospělostí. O to překvapivější je množství zralých básní, jež se objevují už v Žíhané knize. Elegie jsou vrcholem básníkova díla, což si uvědomoval on sám. Lyrický deník jeho lásky je největší inspirační zdroj, což si opět s bolestí uvědomoval sám Orten. Doporučuji.

Pablo70
08.02.2021 5 z 5

ČTENÁŘ DENÍKU J.O. PÍŠE MLADÉMU BÁSNÍKOVI:
Ortene, odpusť! Promiň, že dlouho nevydržím číst tvé verše, i když tvé deníky mám vystaveny hned před očima v knihovně. Smutek údělu židovství v bídě III.říše na tebe padl jako můra. Já jsem před několika dny začal sepisovat vybrané stránky z deníku A DAY IN THE LIFE a asi jsme na tom stejně: mým koanem je její smrt. Koneckonců, nic nového pod sluncem. Musím se vrátit k té útlé zelené knížce KVĚTY SKOŘICOVNÍKU, z které jsem miloval úvodní báseň. Ale co ty vzadu? (Odešel flétny hráč/ pusté jsou pokoje/ žalem a úzkostí srdce se svírá./ Jen jednu lámu jarní ratolest./ Na celém světě/ nikoho nemám/ komu ji dát.)
Toulám se po lesích, poslouchám hudbu a občas píšu pár veršíků. Když jsem si přečetl své zápisky, poznal jsem, že stále píšu o ní. A tak dávám to, co sám odmítám. (Ale odpolední Tarleton Chillie & Lemon je úžasný!) Nebe totiž není tam, kam jdete.
Nebe je něco, co si nosíte s sebou. (Lubavčický rebe)
Ortene, jsem jako ty. Svou báseň pro tebe jsem už napsal.*

*/ Báseň pro Ortena

FREAKS*

Motto:
*/Americká fotogragie má silnou zálibu v lidech, kterým se nekorektně říkávalo „freaks“, tedy zrůdy, podivíni, abnormality. RESPEKT 41 /2010 – Neberu každou mrtvolu; s Joelem-Peterem Witkinem o odvaze, smrti a hledání krásy

Sedím s Ortenem v májové Praze 1941
Krabice od lepenky plná veršů o smrti
15 let po válce Lentini ukazuje
Své tři nohy a dvoje pohlavní orgány
V cirku na Conney Islandu
Witkin spojí v polibku rozťatou hlavu
Vzpomíná na slavného trpaslíka
Zvaného Kuřecí Lady z kabinetu zrůd
A na hlavu holčičky
Kutálející se k jeho k nohám
Prý můza na konci hledáčku –
Ortenovo pero je bledé jako kosti:
„Zachce-li se snad tobě jednou stravy
Která by byla trochu trvalejší
Sněz život svůj.“


ziriant
22.06.2016 4 z 5

Dlouho jsem čekala na tuto knihu, tak jako již dlouho nosím Ortena po kapsách, batůžcích a kabelkách. Tak jako ho již roky nosím v hlavě a budu nosit nejspíš vždycky. Co se dá říci k jeho deníkům? K tomu tísnivému pocitu, který vyvolávají ve čtenáři... K myšlenkám někoho, kdo ještě mohl napsat a především zažít krásné věci. Byla ho škoda, jako básníka, jako člověka? Těžko soudit a také těžko říci, zda k němu konec přišel v tu správnou dobu. Každopádně v tu nejvhodnější dobu přišel Orten ke mně a za to mu budu vždycky vděčná, i když to zařídila spíše Náhoda a tušení, že by mi mohlo být v jeho světě dobře. A je. Za to velké díky.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Deníky Jiřího Ortena v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených26x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených7x
v Knihotéce11x
v Chystám se číst40x
v Chci si koupit11x
v dalších seznamech2x

Štítky knihy

Židé deníky perzekuce Protektorát Čechy a Morava

Autorovy další knížky

Jiří Orten (p)
česká, 1919 - 1941
2013  84%Elegie
1986  76%Milostný listář
1958  94%Deníky Jiřího Ortena
2012  84%Ohnice
1939  68%Čítanka jaro