Shindo Shindo komentáře u knih

Fantastické zvery a ich výskyt Fantastické zvery a ich výskyt Joanne Rowling

Encyklopédia potvor vyskytujúcich sa v potterovskom univerze. Ako uvádza DK, jedná sa o doplnkovú publikáciu.

Obdivujem ale vychcanosť a ziskuchtivosť Rowling a jej kolegov. Vydojiť značku tak, že encyklopédiu, ktorá nemá ani 80 strán (čítaný slovenský preklad z Ikaru) nafúknu do troch niekoľkohodinových filmov, z ktorých vytvoria komplet spin-off, to je naozaj sila.

27.01.2024 3 z 5

Přednášky k úvodu do psychoanalýzy Přednášky k úvodu do psychoanalýzy Sigmund Freud

Pri psychoanalýze si vždy spomeniem na slová nášho bývalého pána docenta: "Freud si postavil svoju teóriu na piatich ľuďoch a všetci mu to doteraz žerú".

V snahe o lepšie pochopenie psychoanalýzy, ktorej teórie som často považoval za pritiahnuté za vlasy, som si vybral túto údajne najzrozumiteľnejšiu Sigiho knihu (čítal som ich viacero, bolo to utrpenie).

Bola síce zrozumiteľnejšia, než ostatné a pomohlo mi jej vnímanie ako historického dokumentu, bolo to ale smutné čítanie. Samozrejme, ide o vyše storočnú knihu zloženú z prednášok v prudérnej Viedni začiatku 20. storočia, ktorá zrejme na svoju dobu šokovala. Ale dnes... Výklad snov doslovný, sexom, penismi a vagínami sa to len hemžilo. Myšlienky, pri ktorých mi zostával rozum stáť (napr. stihomam ako snaha vyrovnať sa s vlastnými homosexuálnymi tendenciami).

Kniha, resp. zbierka prednášok, má určite historický prínos. Mňa však nepresvedčila, aj naďalej zostávam voči psychoanalýze skeptický a držím sa iného smeru. Koniec koncov, hádam každý zakladateľ nejakého významného psychoterapeutického smeru sa nejak vymedzil voči Freudovi alebo ho rovno nasral.

Na margo Holubovho doslovu velebiaceho Freuda: Sigiho knihy má dnes určite zmysel čítať, avšak ako dobovú a historickú literatúru. Navyše, skúsenosť, že ho niekto počúva, môže klient získať aj v akejkoľvek inej terapii, nielen v psychoanalýze. Záleží to aj od toho, či natrafí na dobrého terapeuta a prístup, ktorý mu sadne. Rozumiem ale tomu, že ak niekto investuje státisíce korún už len do vlastnej analýzy a nechá sa v nej rozosierať niekoľkokrát týždenne, potrebuje si to nejako obhájiť.

22.09.2023 3 z 5

Analytická psychologie: Její teorie a praxe Analytická psychologie: Její teorie a praxe Carl Gustav Jung

Príjemný úvod do jungiánskej psychológie, taký Jung v kocke. Päť prednášok na Tavistock Clinic z roku 1935.

Junga som dlho nechápal a pôsobil na mňa ezotericky, práve kvôli idiotom fičiacim na ezovlne, ktorí si jeho teórie zvyknú často prekrúcať, čerpať z nich a vysvetľovať ich podľa svojho.

Niektoré myšlienky zaujali, napr. vnímanie nevedomia - kým Freud sa naň díval "z rohu detskej izby", Jung ho vnímal ako "historický sklad". Iné boli úsmevné, vzhľadom k dobe prednášok ale pochopiteľné (napr. 36-ročná stará panna alebo vnímanie černochov ako primitívov).

16.06.2023 4 z 5

Truchlení Truchlení Verena Kast

Myslím si, že v dnešnej dobe sa trúchleniu stále nevenuje toľko priestoru, koľko by sa malo.
Mnohokrát som sa stretol s ľuďmi, ktorí si neumožnili (alebo im nebolo dovolené) odtrúchliť si stratu, v niektorých prípadoch ani po rokoch. Niekedy bolo dokonca rýchle "prenesenie sa cez stratu" považované za cnosť.

Po prečítaní knihy som sa taktiež spýtal sám seba, ako som trúchlil sám, pokiaľ ide o straty v mojom živote.

Autorka na mnohých kazuistikách z vlastnej praxe popisuje proces trúchlenia, spoločné znaky a vníma ho ako šancu pre rast. Zaujalo ma napríklad, že sa zosnulý v snoch ľudí často objavuje akoby žil.

Prekvapilo ma však, že hoci originál knihy vyšiel v roku 2013, bibliografia bola najčastejšie zo 70.-80. rokov, v niektorých prípadoch dokonca až z 50. rokov. "Najmladší" zdroj bol tuším z roku 1998. Zaujímalo by ma, ako sa na trúchlenie pozerajú dnešní jungiáni a či sa niečo zmenilo.

Každopádne je to veľmi podnetná kniha.

04.06.2023 4 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Smutný príbeh človeka, ktorý sa po rokoch driny vrátil z Ameriky, ale v podstate nemal kam. Žena ho podvádzala, dcéra ho nepoznala a bála sa ho, hospodárstvo, aké si pamätal, už neexistovalo. K tomu zaostalá dedinská mentalita zapadákova kdesi na Slovensku, v ktorej skôr prejde vražda, než nevera.

Kým prvý diel Čapkovej trilógie "smutnel" postupne, tu na mňa padala ťažoba už od prvých stránok.

27.04.2023 4 z 5

Stanu-li se kamenem Stanu-li se kamenem * antologie

Nájdená kdesi v zapadnutom antikvariáte, za pár šupov. Pokiaľ ide o kórejskú poéziu, mám radšej starších autorov. Aj toto však bola zaujímavá skúsenosť, hoci nejak výrazne neoslovila.

08.04.2023 3 z 5

Vztahy a pasti Vztahy a pasti Jan Vojtko

Vojtkov štýl sa nezaprie ani tu, kniha sa čítala relatívne dobre. Vnímal som ju z dvoch uhlov - ako človek, ktorý je momentálne už pár rokov vo funkčnom vzťahu a ako terapeut, ktorý sa s autorovymi "pascami" stretáva u vlastných klientov.

Keďže som sám vo vzťahu a mám aj nejakú vzťahovú históriu (nie vždy pozitívnu, človek sa učí), kniha pre mňa bola určitou inventúrou a párkrát brnkla na veci, ktoré som si sám zažil. Či už išlo o pocit nudy, vplyv vzorcov z rodiny, vyhorievanie v práci prenášajúce sa do vzťahu alebo sociálne siete ako žrút času. Netvrdím, že súčasný vzťah bol za tie roky bez jedinej chybičky a s priateľkou sme sa nikdy nepochytili. Ak sme sa však, dokázali sme to otvoriť a vykomunikovať. Učili sme sa a stále sa učíme. Teda ja určite a môžem jej veriť v tom, že u nej je to rovnako.

Roky hovorím, že ak niekto tvrdí, že sa vo vzťahu nikdy s partnerom / kou nehádal, buď klame, zatĺka alebo perfektne vytesňuje. Napríklad pri pasci toxickej pozitivity som si spomenul na manželský pár z nemenovanej českej reality show, ktorý vyznával "extrémne pozitívny prístup" k životu. Ako však diel postupoval, ukázalo sa, že ona si v predošlom manželstve prešla peklom a on v tom súčasnom nebol "najlepší chlap na svete" (slovami svojej ženy) ale odporný pasívne agresívny manipulátor s tendenciou kontrolovať životy iných.

V niektorých veciach som však s autorom nesúhlasil. Či už obhajovanie polyamorie, prístup k sexu "nezáväzný je fajn, ak máme chuť", určité zhadzovanie etikety ako "prežitku z čias romantizmu" alebo manželstva ako inštitúcie, ktorá má zmysel iba finančne a dedičsky. Nie som zástancom "tradičných" hodnôt, "tradičná rodina" je podľa mňa iba rozprávka náboženských konzerv a v dnešnej dobe a tak ako ju opisujú nemôže fungovať. Svoju partnerku však milujem, nechcem sa o ňu s nikým deliť, sex je pre mňa vyjadrením najhlbšej intimity a žiadosť o ruku po pár rokoch vzťahu prirodzená vec (a ďalšie utuženie vzťahu a dôvery). Aj ten obed za ženu na prvom rande zaplatím, na ďalších je to podľa mňa už o dohode.

V knihe mi taktiež chýbali "príbehy z terapeutovne" z Mýtov. Krátke úryvky z rozhovorov na začiatku každej kapitoly neboli ono. Zamrzela chýbajúca bibliografia - kým v knihe autor spomínal viacero zaujímavých výskumov, na jej konci nebol ani jeden bibliografický zdroj, ktorý na tieto výskumy odkazoval. V literatúre na inšpiráciu zarazil aj Chapman, ktorý je podľa mňa prehnane americký, prehnane kresťanský, príliš čiernobiely a v niektorých prípadoch ide proti zdravému rozumu. Je škoda, že autor, ktorý venoval roky svojmu psychoterapeutickému vzdelávaniu, nedal pozor na takto podstatné detaily.

08.01.2023 3 z 5

Řeka Řeka Rosa Liksom (p)

Od Rosy som doteraz čítal iba "poviedky", resp. texty s dĺžkou od pár odstavcov po pár strán. Aj preto som bol zvedavý na román.

Čítal sa ľahko, avšak smutne. Príbeh trinásťročného dievčaťa, ktoré však za krátku dobu muselo rýchlo dospieť a jej dobytka a kamarátky Katri, s ktorými mala zvláštne blízke puto. Cesta na vysnívaný druhý breh Rieky však ukázala, že život na druhej strane nie je o nič ľahší.

Kniha vo mne zrejme bude ešte nejakú dobu doznievať.

28.12.2022 4 z 5

O pití O pití Charles Bukowski

Ďalšia z tých "O" zbierok, ktorých účelom je vydojiť z čitateľa nejaké prachy.

Ako človek, ktorý prečítal väčšinu toho, čo vyšlo Bukovi v českom preklade som pochyboval o tom, že ma táto kompilácia niečím prekvapí a kúpil som si ju v podstate na doplnenie zbierky.

Zbierka samotná je niekde na úrovni lepšieho priemeru. Úryvky z iných kníh dopĺňajú básne, rozhovory, Bukove kresbičky a fotky Buka s chlastom. Dozvedel som sa zopár zaujímavých informácií a chvíľkový oddych od Bukovej tvorby tiež prišiel vhod aby som (pokiaľ možno) získal opäť svieži pohľad. Inak nič nové.

30.11.2022 2 z 5

Sny, mýty a pohádky z Japonska Sny, mýty a pohádky z Japonska Hajao Kawai

Zaujímavý pohľad na "snový život" Japoncov naprieč storočiami.

Kniha je rozdelená na 5 častí, každá zameraná na určitú tému: sny v stredovekom Japonsku, najstarší dochovaný súvislý snový denník (kňaz Mjóe), japonská mytológia, japonské rozprávky a ich estetika a príbeh o zámene sexuálnych rolí aj s komentárom (ide o jungiánsku knihu, tak analýza rozprávky nesmie chýbať, že).

Kapitoly samotné majú priemerne 3-4 strany a kniha sa v podstate číta sama.

Bolo zaujímavé vidieť rozdiely medzi západným a východným myslením, uvažovaním a snívaním, zaujal napríklad princíp "prázdneho stredu". Autor sa v kapitole o mytológii odvoláva na Kodžiki, ktoré som kedysi čítal, no po prečítaní tejto knihy sa naň zrejme začnem pozerať v trocha inom svetle.

20.09.2022 4 z 5

Za letních nocí se tu nespí lehce: Antologie povídek finského severu Za letních nocí se tu nespí lehce: Antologie povídek finského severu * antologie

S fínskym podivnom mám skúsenosť už zo zbierky Lesní lišky.

Rovnako ako tam, aj tu sa našli slabšie poviedky alebo poviedky, ktorých význam som úplne nepochopil (Lampa, Galuboj). Pri poviedkach od Rosy Liksom ma zasa prekvapila ich krátkosť a údernosť. Nechýbalo ani napojenie na šamanizmus (Joik). Medzi moje naj zasa patrí Zkáza prodejny s alkoholem.

Oceňujem doslov na konci a medailóniky autorov.

03.09.2022 4 z 5

Kejklíř z Lublinu Kejklíř z Lublinu Isaac Bashevis Singer

Kúzelník a akrobat, pre ktorého spočiatku nič nie je prekážkou a paralelne vedie niekoľko milostných vzťahov (pričom má doma milujúcu manželku) postupne naráža a padá, až skončí ako úplný protiklad toho, kým kedysi bol.

Dôležitú úlohu tu zohráva aj jeho ambivalentný vzťah k judaizmu. Kým si často robí z boha a náboženstva srandu, čoraz častejšie si začína uvedomovať, že napriek všetkému je v židovskej komunite pevne zakorenený.

Kniha mi trocha hlavným hrdinom a jeho milostnými vzťahmi pripomenula ďalšiu singerovku Nepřátelé: Příběh lásky.

09.08.2022 5 z 5

Sledování změn Sledování změn Sajjid Kašua

Pocit vykorenenia a hľadania vlastnej identity, tak vlastný autorovym hrdinom (a jemu) je podľa mňa v tejto knihe najsilnejší a jej obsah vo mne doznieval ešte dlho po dočítaní.

Autorov (anti)hrdina živiaci sa ako ghostwriter prepožičiava klientom svoje vlastné zážitky, akoby chcel zmeniť bolestivú realitu arabsko - izraelského konfliktu. Do toho vzťah so ženou, do ktorého vlastne ani nechcel a s ktorou si za 17 rokov manželstva nemá čo povedať. Príbeh ešte viac zamotáva prelínanie reality a fikcie, príbehu hrdinu a príbehov postáv z jeho poviedok.

Veľmi oceňujem esej prekladateľky na konci knihy, ktorá vysvetľuje okolnosti autorovho života, jeho literárnych námetov a vzniku jeho diel.

24.07.2022 4 z 5

Tři prózy Tři prózy Ladislav Fuks

Moja fuksovská prvotina. Musím uznať, že to bol naozaj dobrý výber. Kniha sa skladá z troch poviedok, pričom sa celým dielom tiahne istý pocit tiesne a beznádeje, až absurdity.

V prvej poviedke (Pan Theodor Mundstock) sledujeme príbeh hlavného hrdinu, žida, ktorý sa systematicky a do najmenších detailov pripravuje na deportáciu do koncentračného tábora. Jeho známi sú postupne deportovaní, až nakoniec odvedú aj jeho. Napriek poctivej príprave ho nakoniec paradoxne zabije niečo, na čo sa nemohol pripraviť. V poviedke tiež vidieť duševnú chorobu hlavného hrdinu (asi schizofrénia) a skutočnosť sa mieša s jeho halucináciami až do tej miery, že niekedy je ťažké rozoznať, čo je čo.

V druhej poviedke (Spalovač mrtvol) vidíme postupnú pomalú premenu výstredného zamestnanca krematória až chorobne posadnutého svojou prácou na nacistu. Z
tichého podivína sa stane vraždiaci nacista. Čeština je tu naozaj krásna, v kombinácii s výstrednosťou hlavného hrdinu mu ešte dodáva na absurdite.

Posledná poviedka (Cesta do zaslíbené země) je alegóriou putovania židov po púšti. Skupina buržoáznych viedenských židov sa plaví po rieke v chatrnej lodičke pod vlajkou s hákovým krížom. Zo zbohatlíkov sa stávajú trosky, nádej sa stráca a hrdinovia pochopia, že raj skrátka nie je pre nich.

Kniha zaujala, k autorovej tvorbe sa určite vrátim.

04.03.2022 4 z 5

Gestalt terapie doslova Gestalt terapie doslova Frederick S. Perls

Práca so snami v časoch, kedy bol Gestalt ešte prezentovaný ako katartická "bum-bum terapia", za čo údajne Perlsa mnohí kritizovali. Aj keď je pravda, že som sa musel pousmiať pri predstave, ako si spokojne pofajčieva cigaretku, zatiaľ čo mu vedľa v kresle dekompenzuje človek rozložený na súčiastky pri práci s vlastným snom. Okeh.

Kniha samotná má tri časti: prednášku (rozdelenú na štyri časti), prepis seminára zameraného na prácu so snami (dreamwork) a prepis intenzívneho workshopu.
Potešila aj informácia, že Portál má nové vydanie tejto knihy v edičnom pláne na rok 2022.

Knihu však treba brať s určitou rezervou (aj vzhľadom k tomu, že Perls bol celkom excentrický) a na zoznámenie sa s Gestalt terapiou pre človeka, ktorý o nej nič nevie, by som volil iné knihy (Joyce & Sills, Mackewn, Yonteff). Inak si človek môže vytvoriť dosť mylný dojem o Gestalte.

10.02.2022 4 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Prvý "románový" Yalom, ktorého som čítal. Kniha bola pre mňa zaujímavá už len tým, že nemám rád Freuda, mám výhrady voči psychoanalýze a jediné Nietzscheho dielo, ktoré som kedy prečítal bolo Tak pravil Zarathustra (niežeby som sa aktívne hrnul do čítania ostatných).

Yalom však celú tému podáva veľmi čtivo. Okrem ústredného príbehu posadnutosti láskou a hľadania zmyslu sa tu obe hlavné postavy striedajú v pozícii lekár - pacient (hoci každý z nich po svojom) a z knihy priam cítiť atmosféru dobovej Viedne. Pozitívom je, že kniha nie je úplne fikciou a mnohé autorom spomínané veci sa dajú dohľadať.

28.01.2022 4 z 5

Pohled do slunce Pohled do slunce Irvin D. Yalom

Hoci knihy čítam relatívne rýchlo, táto bola výnimkou. Namiesto zhltnutia knihy na posedenie som sa k nej musel opakovane vracať.

Pohled do slunce je o téme, ktorej sa mnohí vyhýbajú a majú z nej úzkosť. Irv na príkladoch z vlastnej praxe ukazuje, ako vyzerá úzkosť zo smrti, ako sa k nej postaviť a vyrovnať sa s ňou. Oceňujem aj kapitolu venovanú priamo terapeutom (ale napísanú dostatočne zrozumiteľne). Sám pracujem s ľuďmi, u ktorých je strach zo smrti častý a opäť som sa niečo naučil.

01.10.2021 4 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Prečítaná najprv v angličtine v čase, keď som sa s Bukovou tvorbou ešte len zoznamoval a následne po pár rokoch v češtine, keď som už mal načítanú väčšinu jeho vecí.

Bukowski je rozporuplný. Na jednej strane ma dokáže spoľahlivo nasrať a znechutiť neustálym omieľaním o tom istom. Na druhej dokáže zaťať do živého, ukázať horšiu stránku života v celej svojej (hnusnej) kráse a človeku ho príde až ľúto. Pri čítaní Faktóta sa vo mne obidva pocity miešali a hoci som mal párkrát chuť knihu odložiť, nedalo mi. Hoci pravidelne padal na hubu, menil zamestnania, ženy a stretával divných ľudí, kniha mala istú charizmu.

12.09.2021 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Knihu som čítal v origináli a bol to teda zážitok. Nečítala sa ľahko, jednak kvôli jazyku (striedala sa tam britská angličtina, škótska angličtina a Scots), taktiež kvôli téme. Niektoré poviedky mi však prišli o niečo ľahšie stráviteľné. Celkovo sa jedná o celkom zaujímavú mozaiku zo života závislých. Neberte drogy, nikdy nikomu neberte drogy.

07.07.2021 4 z 5

Jak mi dneska je? Jak mi dneska je? Thomas Prünte

Dobre napísaná kniha od terapeuta so štvrťstoročím skúseností. Niektoré techniky ma pobavili, iné zaskočili ale potom som si uvedomil, že autor uvádza, že všetky fungovali a klienti k nemu chodili aj naďalej.

Oceňujem aj podkapitolu "Co mít na paměti" pri každej technike. Táto podkapitola vždy upozorňuje na to, pri ktorých pacientoch sa daná technika nehodí, resp. akú alternatívu je možné skúsiť.

09.06.2021 5 z 5