O pití

O pití https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487946/bmid_o-piti-b2E-487946.PNG 4 27 5

Ženské, kočky, psaní, hudba. A pití. Tohle všechno se vybaví každému čtenáři Charlese Bukowského; každému asi v jiném pořadí. Po tematických antologiích O kočkách a O psaní vychází nyní další soubor básní a prozaických úryvků, známých i méně známých, z velké části nově přeložených; a jednotícím prvkem je alkohol, opilost, chlast. Pití jako životní náplň, berlička, záchranný pás, pramen inspirace i dobré nálady. Knihu konzumujte s rozumem, není vhodná pro řidiče a těhotné ženy.... celý text

Literatura světová

Vydáno: , Argo

On Drinking , 2019

Crimble
28.12.2023 3 z 5

Trošku nadbytečný výběr a musím říct, že mne ta monotematičnost unavovala. Přesto jsem si některé kousky užil a jsem rád, že jsem si je přečetl.

eliska0715
29.05.2023 2 z 5

Překvapivý první setkání s Bukowskim a myslim, že i poslední. Sbírka prasečinek o mnohaletém setkávání s metlou lidstva. Řekněte mi... jak se sakra tenhle pán dožil 73? Starej prasák s lahváčem, kterej psal, jak žil.
Sbírky mám ráda. Jsou dny kdy neudržím pozornost u delšího textu, tak přišla vhod nenáročná báseň o tom jak Hank podváděl svojí druhou manželku, uklidil bar za panáky zadara, pobavil úryvek z jeho rozhovoru, jak šel do televize a pamatoval si velký prd, protože vychlastal lednici ve studiu... ale jako, po jeho knihách sáhnu už leda v případě, že bych se prochlastala někdy k tomu samýmu.

ozzak
26.02.2023 5 z 5

Moje 26 knížka přečtené od bukowskeho. Zase nesklamal už samotný název odpovídá o čem kniha je. Sice již pár veci vyšlo už v jiných knihách ale vetcina básní povídek dopisu vychází poprvé v češtině a je tak kvalitní že vyplatilo do knihy investovat. Kniha mne zvedla naladu ne zrovna veselem životním období. Doporučuji všem fanouškům autora nejen přečíst ale i vlastnit.

Shindo
30.11.2022 2 z 5

Ďalšia z tých "O" zbierok, ktorých účelom je vydojiť z čitateľa nejaké prachy.

Ako človek, ktorý prečítal väčšinu toho, čo vyšlo Bukovi v českom preklade som pochyboval o tom, že ma táto kompilácia niečím prekvapí a kúpil som si ju v podstate na doplnenie zbierky.

Zbierka samotná je niekde na úrovni lepšieho priemeru. Úryvky z iných kníh dopĺňajú básne, rozhovory, Bukove kresbičky a fotky Buka s chlastom. Dozvedel som sa zopár zaujímavých informácií a chvíľkový oddych od Bukovej tvorby tiež prišiel vhod aby som (pokiaľ možno) získal opäť svieži pohľad. Inak nič nové.

JP
20.10.2022 3 z 5

Na každý malý aspekt života se dá naroubovat tématická sbírka. U Buka můžete pokračovat: O psacích strojích, O dostizích, O... Z těchhle publikací "O..." (za kterými stojí stejný editor) cítím víc než cokoliv, jen snahu podojit fanoušky těmihle "Best of" kompilačkami. Bukowski sám odesílal spoustu věcí vícekrát, taky někdy protlačil stejné věci do vícero textů jinak (báseň, povídka, román), takže to, že u něj máte jakýsi pocit deja vu, že jste už něco četli, není nic až tak neobvyklého, kolikrát to je vše přefiltrováno natolikrát, že už vás to prakticky otravuje, ale on se Bukowski celkově ve své tvorbě dost opakuje, jako každý spisovatel, jenže Hank to uměl správně okecávat, tímhle právě zjistíte ryzí literární kvality. Velikou část tohohle textu tvoří výseky z jeho románů (z nichž některé jsem četl za poslední roky), je tu i spousta básní, rozhovorů, dopisů, fotek, ilustrací, kterými se to zahustí (a o kterých se kolikrát řekne, "wow, tohle je nově objevená povídka a básně, ale to máme tak na 15-20 stránek" a tak se udělá něco jako tohle). Nechci tu sbírku jen hanit, samotný obsah byl fajn, protože jsem teď od Hanka už nějakou dobu nic nečetl a pořád patří mezi mé nejoblíbenější autory, ačkoliv musím přiznat, že s odstupem času začínám vidět některé věci jinak a líbí se mi na něm míň a míň. Hanka čtu už šestnáct let, jako první jsem četl někde online povídku "Kopulující kalifornská mořská panna" a pak jsem si krátce nato v Olomouci koupil "Příběhy obyčejného šílenství" (tahle edice or Arga je celkově, nejobsáhlejší edice, kterou ve své knihovně vlastním) a musím říct, že tahle tematická vyhraněnost na jednu věc delšímu textu prostě nesvědčí. Sice jsem se opět dozvěděl něco málo zajímavých informací (třeba, že napsání "Post Office" zabralo 19 dní a že si z psaní moc nepamatuje, jen to, jak ráno byly stránky (asi dost podobný okno, jaký měl King během psaní Misery, když ještě dával lajny), nebo, že s časem zjistíte, že "nepotřebujete dívku svých snů, ale jen tu, která nebude noční můra") o jeho pohledu na chlast, což pro mě bylo do jisté míry bolestnou připomínkou, že jsem nedlouho zpátky musel z přesně těch důvodů rozejít cesty s jedním člověkem, kterého jsem dlouho považoval za jednoho z nejbližších přátel, a hlavní roli v tom hrál právě chlast a spoustu z těch věcí, co tu Bukowski popisuje, kam ho to, ať už v tvorbě, nebo životě, popohánělo, jak to z něj udělalo "nesmrtelného", pomohlo mu to se sebedůvěrou, nebo jen najít způsob, jak kráčet životem... ale o tom by vám řekl každý alkoholik, nebo lépe řečeno, neřekl, ukázal by vám to. Mělo to pasáže a části, co mě bavily, ale víceméně takový vlažný průměr, spíš mě iritovalo to, jak se tímhle ždíme a že velkou část těch textů znám, kolikrát se zde užívají i věci, ve kterých se sám Bukowski vyloženě opakuje, do věty, protože jsou zde výseky, kde se ho ptali v odlišných show na stejnou věc a to už člověka pak začne doslova srát. Ale bavily mě třeba detaily, jako popis jeho pohledu na to, jak ho pozvali do Francie a skoro nic si nepamatoval z TV pořadu, kde se objevil, ten lakonický projev, odpálkování pitomců. V mnohém mě to pořád umí stejně bavit. Ale asi jsem se tím prostě za ty roky přežral a tak si do budoucna-budu-Buka dávkovat jen po malých doušcích.