shenandoah shenandoah komentáře u knih

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Působilo to na mne jako soubor pocitů, myšlenek a vzdechů, které zůstanou, když něco skončí. Jako by to autor obrátil a chtěl to všechno vyjádřit před koncem, protože ten konec přijde velmi náhle.

28.10.2016 4 z 5

Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Tento příběh je důkazem, že nezáleží na tom, komu je kniha určena, záleží jen na dobrém příběhu. A ten v knize je.

27.10.2016 4 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Neotřelý námět (alespoň pro mě), ale celé mi to přišlo takové křečovité, vycucané z prstu.

12.10.2016 3 z 5

Velké příběhy archeologie: odhalená minulost Velké příběhy archeologie: odhalená minulost Giorgio Ferrero

Velkým pozitivem knihy je její obrazová výbava. Texty, které jsou stručné, slouží spíše k seznámení s různými archeologicky významnými objevy z celého světa. Největší prostor pochopitelně zabírají nálezy z Egypta, zastoupena je tu Jižní a Střední Amerika, Asie i Evropa.
Své místo tu mají i významní archeologové se svými objevy, kterými se zapsali do dějin archeologie či celé historie, třeba i negativně. Objevíte tu i neznámé jedince, kteří o poklady prostě zakopli.

02.05.2016 4 z 5

Rébusy se zvířaty Rébusy se zvířaty Michaela Gaydošová

Mě tohle bavilo opravdu hodně, přestože se mi občas zavařil mozek. Však on taková cvičení potřebuje.

16.04.2016 5 z 5

Skotsko po česku Skotsko po česku Paul Millar

Kniha je psána čtivým a zábavným způsobem. Dozvíte se spoustu zajímavých informací nebo si osvěžíte znalosti ze skotských dějin. Najdete tam několik zábavných historek, které vykreslují povahu Skotů a jejich země, někdy máte pocit, že vás autor (pravděpodobně záměrně) mystifikuje. Z knihy je také cítit autorův vřelý vztah k oběma svým zemím.
Moc se mi líbily ilustrace.
Dojem mi trošku zkazilo několik chybek, které buď unikly autorovi, nebo editorovi (u nakladatelství jako Argo to docela zamrzí).

06.04.2016 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Co k tomu říct. Karel Čapek to prostě vystihl.

15.02.2016 5 z 5

Milovaná Milovaná Toni Morrison

Tohle bude doznívat dlouho. A nepůjde o slova, ale o pocity.

06.02.2016 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Kniha je to výborná, ale dala mi řádně zabrat. Nevím, čím to bylo, že jsem měla po čtení problém knihu znovu otevřít, hlavně v prostřední třetině knihy. Na začátku a na konci mě nic takového netrápilo. Možná tím zvláštním jazykem, který Waltari zvolil a který zároveň přispívá k jedinečnosti knihy. A těch znalostí, co musel autor mít, aby knihu napsal, za to ho nelze než obdivovat.
Takže ještě jednou - kniha je to skvělá a s klidným svědomím ji doporučím jakémukoliv zájemci, ale pro mne to byla malá knižní anabáze.

24.01.2016 5 z 5

Alžběta I. a její dobyvatelské úspěchy Alžběta I. a její dobyvatelské úspěchy Margaret Simpson

Ach ty chyby! Ne faktické, ale tiskové. Taková záměna Skotska za Irsko na mapě může být pro děti matoucí.

20.01.2016 3 z 5

První kníže, aneb Předtucha moci První kníže, aneb Předtucha moci Jiří Bílek

Že by si autor rané české dějiny idealizoval, to nemůžu říct.
Jinak mé dojmy z knihy se shodují s tím, co napsal Richie1.

17.01.2016 3 z 5

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Ta kniha je jedna velká bláznivina. Ale měli bychom si jí vážit, stejně jako si ve středověku vážili (alespoň některých) bláznů pro možnost říkat pravdu do očí. V této knize se i přes záplavu "keců" objevuje spousta skvělých myšlenek. Dalo by se říct, že nastavuje zrcadlo heroickým válečným románům. Na druhou stranu musím říct, že jsem kolikrát počítala stránky, které mi ještě zbývají k přečtení, přestože mě kniha občas rozesmála.

16.01.2016 4 z 5

Sloup do nebe Sloup do nebe William R. Forstchen

Ta kniha by mohla mít podtitul ... aneb o odvaze plnit sny. Příběh je opět velmi čtivý, napínavý, jen pro mě trochu míň realistický. Ať už z důvodů, které jsou v knize, nebo protože mi na všechny technické věci nestačila představivost. Hodily by se mi obrázky. :-
Trochu rušivé mi přišly poměrně časté odkazy na filmy. Pochopila jsem, že je to taková autorova slabůstka, než že by to patřilo k hrdinům knihy.

01.01.2016 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Skvěle vyprávěný příběh. Dojemný, napínavý a stejně jako Zlodějka knih především o lidech, o jejich statečnosti a přístupu k životu ve víru války. Ta magická část byla pro mě třešničkou na dortu.

25.12.2015 5 z 5

Bludný kruh Bludný kruh Linda S. Howington

Detektivní zápletka nepůsobí nijak moc záhadně (ostatně příběh taky není žádný originál a má i jiné mouchy), ale už dlouho jsem se u knihy takhle nezasmála. Blair a její myšlenkové pochody. Díky tomu mi nevadilo vyprávění v první osobě, přestože to není pro mě to pravé, a odpustila jsem hlavní hrdince všechny její chyby.

29.11.2015 3 z 5

Princezna nevěsta Princezna nevěsta William Goldman

To není fantasy, to je mystifikace. A vtipná. Příběh jsem znala už z filmu, a tak jsem si nejvíc užívala autorovy vložené komentáře. (To jsem zase já.)
Ale kapitolu z Beruščina dítěte bych klidně vypustila.

14.08.2015 4 z 5

Zloději labutí Zloději labutí Elizabeth Kostova

Při čtení knihy mě dokonce přepadl pocit, že jsem v temném tunelu a ani autorce jsem nevěřila, že na konci najdu světlo, ale bylo tam. Bylo těžší, než jsem si myslela, se knihou propracovat (hlavně kolem poloviny), ale stálo to za to. Jsem spokojená. A připomnělo mi to jinou knihu - Posedlost od A. S. Byatt.

13.07.2015 4 z 5

Jericho Jericho Christopher Hyde

Má to svá místa přitažená za vlasy, ale čte se to dobře a autorovi se daří práce s napětím.

04.07.2015 4 z 5

Calico Joe Calico Joe John Grisham

Mám zrovna takové baseballové období, takže jsem s radostí sáhla po této knize. Nejspíš to není typická Grishamova kniha, ale skrývá dobrý příběh (přestože předvídatelný) a možná i trošku poselství. A při popisu zápasů jsem měla pocit, jako bych tam byla.

27.06.2015 4 z 5

Deník kantora aneb učitel, ten tvrdý chleba má Deník kantora aneb učitel, ten tvrdý chleba má David Mach

Vtipné, ale stereotypní.

13.04.2015 2 z 5