SCP SCP komentáře u knih

Na počátku bylo moře Na počátku bylo moře Tomás González

V anotaci je již shrnuto vše podstatné, takže jen přidám, že nešťastný člověk je pohromou pro sebe i své okolí.

14.07.2022 4 z 5

Obecná teorie zapomínání Obecná teorie zapomínání José Eduardo Agualusa

Několik paralelních příběhů, které se doplňují. Proměna charakteru postav v čase, vina a zapomínání. Na pozadí část angolské historie (boj za nezávislost, občanská válka a dny poté).

Chico Buarque - Funeral de um Lavrador

26.06.2022

Vše o mé dceři Vše o mé dceři Kim Hjedžin (p)

Střet mladé a staré generace, problematika nečinnosti, homosexuality a stáří, které čeká na každého z nás. Vhled do pečovatelských domovů v Jižní Koreji.

22.06.2022 5 z 5

O času a vodě O času a vodě Andri Snær Magnason

Vzpomínky autora a jeho rodiny, ke kterým přidává problematiku tání ledovců a okyselování oceánů. Boj proti a za globální oteplování (ekologie x ekonomie). Islandské reálie, historie a vývoj. Někdy části v rámci kapitoly plynně nenavazují, často se opakuje.

"Problém se má nejen zviditelnit, ale také podat tak, aby mu bylo rozumět."

09.06.2022

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Hlavní hrdinka má potíže vyjádřit samu sebe, nedostatek sebeúcty, snaží se o destrukci vlastního těla a vrhá se do vztahu, který nemá budoucnost. Na začátku nikdo není schopen být upřímný ve svých citech k vlastnímu okolí.

26.05.2022

Dievča so siedmimi menami Dievča so siedmimi menami Hyeonseo Lee

Kniha je rozdělena do kapitol podle událostí, které se spoluautorce odehrály. Popisuje výchovu, společenské žebříčky, hladomor po pádu SSSR, běžný život v Severní Koreji a strasti na cestě do legality.

20.05.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Problémy prostých lidí za Francova režimu. Předvídatelné, trocha romantiky. Jednoduchý jazyk. Oceňuji příběh Fugy.

20.04.2022 3 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Tradice a neschopnost komunikovat v rodině. Na pozadí okrajově zmíněné politické události v Nigérii.

29.03.2022 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

(SPOILER) Lidé, kterým se stala, stává nebo jimž se schyluje ke katastrofě spojené se včelstvem. Jak se s ní vypořádávají a jak reaguje jejich rodina.

17.03.2022 5 z 5

Zlomená křídla Zlomená křídla Chalíl Džibrán

Kritika tradic a biskupů bahnících po majetku. Erudovaný poetický jazyk, oslava mateřství. Ponechává otázku zda je velikost oběti větší než velikost rebelství a vzpoury.

03.03.2022 4 z 5

Nikdo o tom nemluví Nikdo o tom nemluví Patricia Lockwood

3,5*. Nereálný versus reálný svět. Všechny dosavadní problémy dohnány do absurdity, protože, když přijde tragédie, nezáleží na rase, pohlaví ani národnosti. Forma psaní odpovídá tomu, jak na nás útočí internet.

03.03.2022 3 z 5