Saharka Saharka komentáře u knih

Výčitka Výčitka Alba de Céspedes

Hm, buď jsem nepochopila nebo jsme se s autorkou těžce minuly, ale osudy těchto bohatých, zpovykaných a nepochopitelně jednajících lidí mě nechaly zcela chladnou. Přišlo mi, že se v životě těžce nudí, tak si vymýšlí problémy.

22.01.2021 1 z 5

Chemička, má láska Chemička, má láska Václav Žďárský

Chtělo by to zásah redaktora a „učesat“– některé historky či věty, názory se opakují, řazení „kapitol“ působí nahodile. Jinak vtipné, ironické (autor často nešetří ani sebe) vyprávění o práci v chemičce a životě za socialismu.

06.01.2021 4 z 5

Komunita Komunita Ragnar Jónasson

(SPOILER) Nalákala mě anotace knihy, jakožto milovnici duchařin, hororů, psychothrillerů. Velké zklamání. Místy zajímavé vylíčení maličké osady a obyvatel, jinak blbost s neskutečně hloupým, jednoduchým a utnutým koncem. Sem tam se objeví recitující duch holčičky, neškodný a postradatelný. Hlavní hrdinka dost divná a nesympatická, je údajně velmi inteligentní (nedostudovala z vlastní vůle lékařskou fakultu, ač jí šla levou zadní a raději šla učit) – ale její chování během knihy nic takového nedokazuje. Řeší stále jen sama sebe a svá „strašná“ traumata, citově a morálně nevyzrálá. (Např. nejede na pohřeb své žačky, ač ji učila a její matka se stala její kamarádkou, protože ji výslovně nikdo nepozval…jakoby na pohřeb byla potřeba tištěná osobní pozvánka, chjo.)
Do toho kurzívou psaný paralelní příběh, který jakože objasňuje, o jaké tajemství v té vesnici jde, ale vůbec nesouzní s ostatkem knihy a neřeší také další osudy chudinky nevinně odsouzené (že by náběh na další díl???). Když se hlavní hrdinka ono „příšerné“ tajemství dozví, je nečekaně dost v pohodě a veškeré morální i jiné problémy s tím spojené hází v klidu za hlavu a jde vstříc novému štěstí a lásce, kterou našla v oné vesnické komunitě.

22.11.2020 1 z 5

Večery na slamníku Večery na slamníku Jaromír John (p)

Povídky z první světové války. Příběhy vypráví prostí muži, vzdělanci i šlechtici. Ze zákopů, ze zázemí, z nemocnic, z různých míst. Každou vypráví jiný voják, odlišeny tudíž i jiným jazykem, dle vzdělanosti vypravěče. Díky tomu velmi plastické.

29.11.2018 5 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Silná kniha. Vzpomínky psané velmi chytrou a vzdělanou ženou, která strávila celé své mládí v komunistických lágrech. Přesto zůstala nezlomená.

29.11.2018 5 z 5

A zavaž si tkaničky A zavaž si tkaničky Roman Szpuk

Kniha, která mě ohromila, snad svou obyčejnou lidskostí a zároveň neobyčejnou hloubkou? Autor "jen" pozoruje a popisuje šumavskou krajinu, počasí, ptáky, lidi i různé situace, ale z jeho pozorování lze vyčíst jakoby mimoděk pravdy o životě, jeho smyslu, o víře v Boha. Sám nic neskrývá a to ani nepříjemné věci, které běžně na sebe neříkáme (problémy a alkoholem, rozpadání manželství, krize víry i života vůbec) a tím je vše ještě silnější. K lidskému údělu ovšem patří i humor a ani ten zde nechybí. Silné myšlenky ("bolest je nevyhnutelná, ale člověk ji může přijmout. Když ji nepřijme, znásobí se v utrpení. Stane se vleklým neodstranitelným protivníkem") i milé haiku básně (Poryv větru - a připlouvá ke mě dvakrát tolik lístků). Kniha nutící k zamyšlení, zda to, jak žiji, je v pořádku. Děkuji za ni.

17.01.2018 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Po Lunaparku, který mi způsobil zklamání, opět zpět starý dobrý King. Přečteno "jedním dechem".

22.05.2014 5 z 5

Dítě v pravý čas Dítě v pravý čas Ian McEwan

Psychologická studie rozpadu manželství po zmizení jejich tříleté dcery, odehrávající se během dalších tří let po její ztrátě - rozdíl mezi vnímáním a řešením situace u muže a ženy - podáno z pohledu muže. Zároveň se autor vyjadřuje i ke společenské a politické situaci v Británii osmdesátých let (hrozba atomové války, vládní program...) Na McEwana překvapivý šťastný konec. Nelehké čtení, hodně psychologie, hra s jazykem...

14.04.2014 4 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

(SPOILER) Rodičům krásné, ale poněkud tupé? dcery je po zkoušce "popravy" kapra a slepice doporučena záhadná škola - vyklube se z ní první škola s maturitou pro katy. Román svým černým humorem a alegorií vypovídá o době nesvobody u nás i o totalitních státech jinde. Vtipné a zábavné čtení, i když místy mrazí. A závěr, kdy Lízinka - první katyně na světě poprvé promluví, je dokonalý.

01.04.2014 4 z 5

Hanba Hanba Salman Rushdie

Pohádka i kritika pákistánské politiky, orientální a magické motivy se mísí s realitou...čtivé a zábavné dílo.

20.03.2014 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně jsou románem značně přeceněným. Je nepochybně čtivý, napínavý a dosti spádný. Zároveň však trpí sumou věcných i logických vad a nečistot (za mnohé např. že by studentka historie a archivnictví nevěděla, že má zapátrat i ve slovenských archivech - přijde na to až v půlce knihy...), předvídatelností zápletky, plytkou charakteristikou postav, jimiž autorka chladně posouvá jako figurkami na šachovnici, a jež vybavila zcela plochým jazykem slévajícím je (kopanické babičky, vědce, úředníky…) do jediné nenápadité vrstvy obecné češtiny.

20.03.2014 2 z 5

Astragal Astragal Albertine Sarrazin

U nás neobjevená, celkem neznámá autorka, zajímavá nejen svým bouřlivým a nekonvenčním životem, ale i literární kvalitou svých děl, kde atraktivně zpracovává své zážitky. V Astragalu podává pohled na jednu, pro ni snad nejdůležitější, část života - při útěku z vězení si způsobí těžkou zlomeninu a zároveň se seznámí s mužem svého srdce.

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Fascinující, mnohovrstevnatý a stále překvapující román. Magie, historie, politika, fantastický příběh hlavního hrdiny se chytře prolínají - co si vychutnat, co objevovat dřív?

17.03.2014 5 z 5

Zaslepení Zaslepení Elias Canetti

Znepokojující román, kde každá postava realitu překrucuje podle svých snů a představ, čímž jen ubližuje svému okolí, způsobuje zlo, aniž by si toho byla vědoma. V takovém světě žít...

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Poprvé jsem četla na střední jako povinnou četbu, po přečtení jsem nechápala nic a odložila s pocity: "to má být jako co...proč je to tak slavné..."
Po letech jsem se náhodně ke knize dostala znovu a výsledek? Stačilo pár stránek a "uáááááíííí..." je to tam, najednou je vše jasné...asi jsem ke knize potřebovala dospět a nabrat pár životních zkušeností. Bez tygra člověk jen živoří...

17.03.2014 4 z 5

Mě tato kniha tedy ničím nenadchla. Jednoduchý příběh, jednoduchý jazyk...tipla bych, že ji budou mít rádi spíš "náctiletí", asi už jsem starší ročník :-)

17.03.2014 2 z 5

Odpuštění Odpuštění Lawrence Osborne

Skvělý příběh, nejednoznačné postavy i jejich jednání - morální dilemata, těžko můžete někomu stranit či říci, že ten či onen je v právu... Zajímavé i díky střetu různých kultur.

Mé jméno budiž Gantenbein Mé jméno budiž Gantenbein Max Frisch

Těžké čtení, ještě mi bude chvíli trvat, než rozklíčuji (jestli vůbec), "co tím chtěl autor říci" - filozofie smíchaná s psychologií, nesnadná orientace v měnící se postavě, bez příběhu... Tuším, že to nyní dávají v Curychu jako divadelní hru - ráda bych viděla, jak dramaturg a režisér látku uchopil...

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Ke Kingovi bych to určitě neřadila. Ten je nejméně o třídu výš. Každopádně čtivé a místy napínavé to je, ovšem pointa mě nepřesvědčila. Takový pěkný průměr, na oddych proč ne.
A ještě jsem se díky anotacím a komentářům inspirovala - shlédnu Městečko Twin Peaks, kterýžto seriál jsem zatím neviděla :-)

Těžká planeta Těžká planeta Isaac Asimov

Povídky kolísající kvality, některé mi přišly jakoby useknuté , jakoby měli ještě pokračovat.(Odysea na Marsu, Těžká planeta, Povrchové napětí..). Společný ukazatel - hodně se v nich vysvětlují různé fyzikální, matematické, biologické a pod. zákonitosti, protože bez nich by povídka ztratila smysluplnost a pochopitelnost. Komentáře ke každé z nich od Asimova jsou přínosem.