Mé jméno budiž Gantenbein

Mé jméno budiž Gantenbein https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112313/bmid_me-jmeno-budiz-gantenbein-5vI-112313.jpg 3 6 2

V autě před nočním barem je nalezen mrtvý muž. Na základě této události autor fabuluje různé příběhy a situace. Objektem vypravěčských rovin je vždy jedinec, který se stylizuje do různých rolí, mění svou identitu jako by vybíral šaty. Právě mnohotvárnost vypravěče, ne děj, je hlavním tématem díla.

jozik_v_tumane
06.09.2021 4 z 5

Po Stillerovi a Homo Faber mírné zklamání. Tento román je zmatený, roztříštěný, hlavní hrdina žije dva paralelní příběhy a vztahy se dvěma ženami, k tomu si představuje další varianty svých příběhů, do toho se mísí příběhy dalších postav. Naprosté splynutí reality příběhu, představ a variant. Skvělé úvahy, ale roztříštěnost byla trochu úmorná, měl jsem pocit, že mi něco uniká, že jsem musel přehlédnout něco, co by tomu dalo smysl jako celku. Spojitost mezi začátkem a koncem textu nevidím žádnou. Nedrží to pohromadě. Též mám pochybnosti o kvalitě překladu, některé výrazy byly zvláštní, např. "krátké spojení" namísto "zkrat" (v elektrice).
Skvělý doslov!

Saharka
17.03.2014 3 z 5

Těžké čtení, ještě mi bude chvíli trvat, než rozklíčuji (jestli vůbec), "co tím chtěl autor říci" - filozofie smíchaná s psychologií, nesnadná orientace v měnící se postavě, bez příběhu... Tuším, že to nyní dávají v Curychu jako divadelní hru - ráda bych viděla, jak dramaturg a režisér látku uchopil...

švýcarská literatura

Max Frisch