Rozmarýna Rozm Rozmarýna Rozm komentáře u knih

Kateřina Parrová: Šestá manželka Kateřina Parrová: Šestá manželka Alison Weir

Dobře se to četlo. Oceňuji, že v knize jsem se dočetla o životě Kateřiny od dětství do její smrti. Ovšem musím uznat, že část jejího života s Jindřichem nebyla napsána tak skvěle a napínavě jako v knize Zkrocená královna od Philippy Gregory, ve které jsem se o Kateřinu bála, i když jsem věděla, že přežije. Doporučuji k přečtení.

12.08.2022 5 z 5

Achnaton Achnaton Valery Esperian

Kniha je napsána čtivě, ale Achnaton od Schramka byl lepší z hlediska historie. Já mám ráda, když mi historický román dá nějaké nové vědomosti, tady se tomu tak nestalo. Všemi třemi zatím vyšlými romány (nesmrtelný Cheops, Achnaton a Tutanchamon) se táhne kopí vytvořené z meteoritu. Bojím se že, to bude i v Ramsesovi a Kleopatře. Nejzajímavější byl Cheops, nejlépe tam byl popsán život v Egyptě (např. balzamování). Další dvě knihy už tak zajímavé nebyly.

24.07.2022 4 z 5

Tutanchamon Tutanchamon Valery Esperian

Oproti Nesmrtelnému Cheopsovi jsem měla pocit ze začátku, že se nic neděje, rozjelo se to až ke konci. Vzhledem k tomu, že se o Tutanchamonovi neví, co se mu stalo, dalo se vymyslet cokoliv.

09.07.2022 3 z 5

Nesmrtelný Cheops Nesmrtelný Cheops Valery Esperian

Dobře se to četlo, ale cesta pouští k Thoftově svatyni mě místy nudila. O Cheopsovi se ví málo a je škoda, že to, co se o něm ví, se do knihy nedostalo. Např. jeho tažení do Núbie, Lybie a na Sinajský poloostrov.

21.05.2022 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Škoda, že nejde dát půl hvězdy, dala bych 3,5 hvězdy, takto jsem dala 4, které si podle mně nezaslouží. Velmi dobře se to četlo, bylo to i napínavé. Ale šíleně mě štvalo slovo NEZPACH. Nevím, zda za to může autorka nebo překladatel. A přišlo mi, že ve skutečnosti by FBI zjišťovala, zda Cricket někomu skutečně darovala kostní dřeň a komu, dále by řešili ty svěrací kazajky, čímž se tady FBI vůbec nezabývala. Také by okamžitě vyslechli Hannah, aby zjistili kudy se vrátila z Díry. Byla to má první kniha od této autorky, takže si zkusím přečíst další.

06.05.2022 4 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Podle mně jde o průměrnou knihu, u které jsem nevydržela a měla delší pauzy. Četla jsem ji 4 měsíce. Prostě zklamání, i když začátek vypadal slibně.

26.04.2022 3 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Skvělý historický román podle skutečných událostí. Vůbec jsem se od knihy nemohla odtrhnout. A jako vždy jsem si neopomenula přečíst Poznámku autorky, kde uvádí z jakých pramenů čerpala. Překvapilo mě, že Kateřina byla tak nevzdělaná.

26.04.2022 5 z 5

Princezna Alžběta Princezna Alžběta Alison Weir

Velmi pěkný román, který se moc dobře četl. Mám ráda, že Alison Weir píše podle skutečné historie a tím mně vzdělává v dějepisu. Kniha je mnohem zajímavější než Královna Alžběta.

22.01.2022 5 z 5

Propustka na svobodu Propustka na svobodu Ken Follett

Tak musím přiznat, že už jsem od Folletta četla lepší knihy. Tohle byla taková oddychovka, která se dobře četla. Ale oproti červené knihovně Večer a jitro, kterou napsal, mi tahle kniha až tak strašně červená nepřišla, i když červená byla. Ano, je v ní romantika, žena z vyšší vrstvy a otrok. Co bych autorovi vyčetla, jsou opět schématické postavy a to, že neuvedl dobu, ve které se příběh odehrává. Podle toho, že byl George Washington poslanec, tak se to odehrávalo někdy v období 1758 až nevím do kdy byl poslanec. Také se tam mluvilo několikrát o anglickém králi, ale nebylo uvedeno, který to byl. Domnívám se, že Jiří III. Útrapy deportovaných odsouzenců na lodi popsala mnohem lépe Colleen McCulough v knize Morganův úděl (ale byla to kniha rozvláčná plná vaty) než Follett v této knize. Ale zase dobře popsal práci horníků-otroků a zacházení s nimi v dolech ve Skotsku. Za to mu přidávám jednu hvězdu, nevěděla jsem, že ve Skotsku bylo otrokářství. Já se z jeho knih vždy ráda poučím o historii. Práci otroků na plantáži a jejich podmínky dle mého názoru celkem odfláknul. V knize bylo i dobrodružství - útěk a nechyběli ani Indiáni a luky a šípy.
Nevím proč jsem teď narazila podruhé na červenou knihovnu od Folletta. Asi je lepší, když píše o skutečných událostech, tam nemá osoby tak schématické a není to červená knihovna. Já totiž červenou knihovnu nečtu.
Vydala Euromedia Group, a.s. - před puštěním do tisku si knihu asi nikdo nepřečetl, tolik překlepů, místo slova aby je slovo ale, příčestí minulé hrubka např. "domy se stavěli" a spousta dalších chyb, které mi vždy přetrhly čtení. Knihy s chybami byly obvyklé po revoluci, ale pak se situace zlepšila. Nechápu, jak mohl v roce 2019 někdo vydat tak nekvalitní knihu - myslím ty chyby.

31.12.2021 3 z 5

Faraon Faraon Bolesław Prus (p)

Naprosto skvělá kniha, i když Ramses XIII. je fiktivní postava. Výborně se to četlo, příběh je krásný o mladém faraonovi, který brzy pochopil, že kněží škodí Egyptu. Že Egypťané měli mnoho vědomostí jsem věděla, ale že je měli kněží a tajili je přede všemi, kdo nebyli kněží jsem netušila. Dokonce i egyptským kněžím, šlo jen o moc (stejně jako katolickým) a využívali např. zatmění slunce k tmářství, i když věděli, že jde o pravidelný úkaz. Prostě náboženství vždy jen ohlupuje lidi. Na to, že kniha byla napsána v roce 1895, tak není příliš popisná a je velmi čtivá. Vůbec mi nepřišla tak stará. Dokonce je napsaná tak, jako by ji psal moderní autor.

15.12.2021 5 z 5

Libuška z myslivny : dobrodružný román lásky. Díl prvý Libuška z myslivny : dobrodružný román lásky. Díl prvý Sláva Václav Jelínek (p)

Když mi bylo 15 let, našla jsem všechny díly tohoto dobrodružného románu o lásce u babičky na půdě vystříhaný z novin, ve kterých vycházel na pokračování. V té době jsem to považovala za vrchol literatury. Dnes je mi 61 let a nedávno jsem román našla svázaný, za což jsem v těch 15 letech vyhodila peníze. Letěl do popelnice. Je to literární brak, červená knihovna. Ale dobře se mi to v těch 15 letech četlo. Myslím, že naivním dívkám, jako jsem byla tenkrát já a některým ženám, co čtou červenou literaturu, by se líbil i teď. A těch pět hvězdiček je mé hodnocení z mých 15 let. Teď bych dala 1 hvězdičku.

30.11.2021 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Dobrodružná červená knihovna pro ženy. V knize se pořád něco děje, je tam hodně přímé řeči, dobře se to čte. Bohužel to je tak všechno. Kniha nemá uměleckou hodnotu, trpí schématickými osobami bez jakékoliv jejich psychologie. Kdo je zlý je jenom zlý a kdo je dobrý je jenom dobrý. Mnohokrát jsem si při čtení po 46 letech vzpomněla na to, jak jsem četla v 15 letech Libušku z myslivny - literární brak, kterou jsem našla vystříhanou z novin u babičky na půdě a považovala jsem ji za vrchol literatury. Večer a jitro je napsáno úplně stejným způsobem jak podle šablony. Nikdy bych nečekala, že Ken Follet napíše knihu, která mi nic nedá (žádné nové vědomosti) a je to literární brak. Překladatelé nemuseli používat pražštinu "snědenej, dobrej, ..."

30.11.2021 2 z 5

V nejistých vodách V nejistých vodách Philippa Gregory

Ze začátku jsem se nemohla do knihy začíst, přišlo mi, že to bude červená knihovna. Ale v okamžiku, kdy vyšla najevo snaha Jamese osvobodit krále, mě kniha chytla tak, že jsem se od ní nemohla vůbec odpoutat. Žádná červená knihovna, ale historický román o chudé ženě, kterou opustil manžel a zamilovala se do kněze. Těším se na další díl , který v závěru autorka slíbila.

21.11.2021

Drak Drak Conn Iggulden

Kniha je dobře napsaná a dobře se čte. Přesto jsem s ní měla problém a četla jsem ji 4 měsíce. Asi proto, že před touto knihou jsem přečetla trilogii válka růží z období, které je v knize a už jsem znala všechny postavy a věděla jsem jak kdo skončí. Prostě pro mně to nebyla kniha, od které bych se nemohla odtrhnout na delší dobu.

03.10.2021 4 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Je to krásně napsaná i zpracovaná kniha. Mám ráda knihy, ve kterých se dozvím něco nového, co souvisí se všeobecným přehledem. Takže mě potěšilo, že jsem se dozvěděla, jak se učí zpěv - dýchání, to by mě vůbec nenapadlo. A takových nových věcí jsem se dozvěděla více. Pobavilo mě, jak získal modrou knížku. Dokonce jsem se u knihy i zasmála. Jsou v ní zajímavé věci - vysvědčení, posudky na elektromontéra, ... Cena knihy není vůbec přehnaná, je na kvalitním papíru a je vidět, že dala Ivaně spoustu práce. Někde jsem četla novinářskou recenzi, že kniha je Gottův pomník. Je to pravda.

09.09.2021 5 z 5

Vymazlené vraždy Vymazlené vraždy Milan Skála

Skvělý daňový poradce a jeho bezvadné detektivky. Četla jsem ráda jeho odborné knihy, byly výborně psané a tyhle detektivky taky.

24.08.2021 5 z 5

Geneze Geneze Robin Cook

Nemohu si pomoct, Cook napsal mnohem lepší knihy. Tahle byla zbytečně natahovaná, pořád se řešilo, že rezidentka fláká práci na forenzní patologii a je drzá. Bohužel vraha jsem odhalila hned na začátku.

15.06.2021 3 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Rozhodně to není thriller. Prostě slabší průměr. Do doby než si vyměnily lety to bylo zajímavé, ale pak už děj upadal. Za mně to byla taková vlažná polévka. Nebylo to skoro vůbec napínavé. A ten překombinovaný skoro závěr, jak si jedna vyhlídla druhou a u koho, byl na mně opravdu trapný.

02.06.2021 2 z 5

První Tudorovci První Tudorovci Joanna Hickson

Neurazí, nenadchne.

23.05.2021 3 z 5

Červená růže, bílá růže Červená růže, bílá růže Joanna Hickson

Konečně jsem pochopila, proč se Yorkové nesnášeli s Lancastery. Četlo se to dobře, ale už jsem četla lepší historické romány.

23.05.2021 4 z 5