rottovat rottovat komentáře u knih

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Kniha je jedním slovem fantastická. Nic jsem od ní nečekala a velmi mile mne překvapila. Po přečtení prvních pár stran jsem se sice musela do čtení trošku přinutit, ale jakmile jsem se začetla, měla jsem problém knížku odložit a s ubývajícími stranami jsem už předem litovala okamžiku, až dojdu na stranu poslední. Příběh přitom není nijak výjimečný, nečekejte žádnou převratnou pointu, ale ten jazyk! To je pohádka...Čte se to jedna radost, autorka dokonale vystihla psychiku dvacetileté holky, která vlivem nepříznivých, smutných okolností se ke svému okolí chová tak strašně, až je vám vlastně sympatická. Skvostné dialogy jsou pak už jen třešničkou na dortu, chce se vám při nich jednou brečet, pak zase vybuchnete smíchy, protože je to prostě výtečné. A ze života. Takže za mne jednoznačně plný počet hvězdiček (a to i přes ne zcela stoprocentní korekturu, v textu je cca pět překlepů, za něž ale nemůže autorka.)

28.02.2016 5 z 5

Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků Julia Fierro

Tak nevím. Je tam pár trefných poznámek, v určitých větách a situacích se člověk, co má malé děti, najde. Ale jinak je to celé dost "přiblblé". Prostoduché dialogy, ploše vykreslené postavy, nulový děj. Takový dívčí román pro starší okořeněný navíc erotickými scénami, které jako kdyby vypadly z laciných harlekýnek. Za mne jednoznačné zklamání a ztráta času.

31.01.2016 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Po celkem vydařených předchozích dílech je Stalker naprostým propadem. Styl psaní je dost jednoduchý, kolísá na hraně brakové literatury. Příběh je překombinovaný, neuvěřitelný, navíc plný klišé. Postavy, až na Joonu, jsou nesnesitelné (nejvíce mi asi vadila těhotná lesbická komisařka, kolega Adam na tom nebyl o moc lépe). Neříkám, že to není čtivé, některé pasáže odsýpají, ale násilí je zde možná až moc a co mi vadilo nejvíce, je naprosto nelogické jednání postav. Jsem ráda, že jsem si knihu jen půjčila a neutrácela za ni peníze.

23.12.2015 1 z 5

Této tiché noci Této tiché noci Mari Jungstedt

Knihu hodnotím jako slabší průměr, není to špatně napsané, ale přišlo mi to celé takové plytké a nijaké, hlavně způsob vyšetřování obou vražd, přičemž ke druhé dojde v podstatě až ke konci knihy, a samotný závěr. Tam zase došlo k stále omílanému klišé většiny detektivek - hlavní hrdina ztratí telefon, je sám atd. Negativně hodnotím větší množství překlepů v překladu.

13.04.2015 2 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tak nevím. První díl "Skála" byl pecka a zařadil se pro mne mezi nejlepší knihy onoho roku. Druhý díl už mne bavil o něco méně a poslední z trilogie mne bohužel nechytl skoro vůbec, a to jak atmosférou, tak samotným dějem.

04.02.2015 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Pro mne asi jeden z nejlepších dílů série. Na rozdíl od předchozího Levharta, který mi už místy připomínal tak trochu Bondovku, se Přízrak drží více při zemi. Ano, i zde je dost scén, ze kterých Harry vychází jako nezdolný Superman, ale i tak se ještě stále drží v mezích uvěřitelnosti. Oceňuji, že hlavní padouch není nepřemožitelný a nekosí jednu oběť za druhou, stejně tak, že to není nějaký psychopatický úchylný magor, ale že se po celou dobu pohybujeme "jen" v prostředí drogových dealerů a závislých na drogách. Mimochodem, prostředí feťáků je zde vykresleno velmi věrohodně. K závěru snad netřeba nic dodávat, nezbývá, než počkat na poslední díl. Dávám jednoznačně pět hvězdiček za skvělé odreagování, napínavé čtení a Harryho, pro kterého mám i přes jeho přibývající jizvy, vrásky a defekty na těle, slabost.

07.01.2015 5 z 5

Muži chtějí potvory Muži chtějí potvory Laura Janáčková

Od tak erudované profesionálky ve svém oboru bych čekala mnohem přínosnější publikaci než jen sled sloupkových a místy dost prostoduchých rad a lá Cosmopolitan doprovázených navíc masivní reklamou na určité produkty. Obálka a grafická úprava jistě nepostrádá určitou nápaditost, ale tím to končí. Na toto dílo nemusela autorka studovat, tohle by s prominutím splácala i obyčejná redaktorka ženského magazínu bez vyššího vzdělání.

08.12.2014 1 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Další z řady příběhů s Kurtem Wallanderem řadím k těm slabším, ne snad že by kniha byla špatná, to vůbec ne, na večerní odreagování před spaním je to ideální četba. Ale příběh mi nepřišel nijak zvlášť překvapivý, četl se sice dobře a příběh pěkně odsýpal, ale na víc jak tři hvězdičky nedosáhl. A co už bych vážně zakázala, je velmi často omílané pravidlo, že hlavní hrdina musí jít vždy v závěru do konfrontace s pachatelem sám, bez pomoci, často se ještě vydává na nějaké odlehlé místo apod., takže chtě nechtě ho musí dřív nebo později někdo skolit. To jen taková malá chybička na kráse, která prostě odporuje zdravému rozumu.

29.11.2014 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Po Ženě v kleci hodnotím jako druhý nejlepší díl ze série o oddělení Q. Je to čtivé, má to spád, příběh Marca jsem doslova hltala. Kladně hodnotím zejména to, že padouchem není žádný zvrácený psychopat, ale když už se zabíjí, jedná se o profesionální chladnokrevné zabijáky. Samotný konec byl na mne možná až moc pohádkový, ale jako celek je to skvělé a do nadcházejících podzimních plískanic ideální čtivo pro odreagování.

09.11.2014 5 z 5

Klub osamělých srdcí Klub osamělých srdcí Liselotte Hammer

Dočetla jsem ti, není to úplně špatné, ale ke konci jsem už přeskakovala, protože mne to nebavilo. Celé je to takové nijaké, přeplácané, nevím....čekala bych alespoň zajímavou pointu, ale ani ta se nekonala, konec je obyčejný. A nevím proč, ale nějak mne iritovaly hlavní postavy a jejich jména - Komtesa, Paulina i sám Konrad.

02.10.2014 2 z 5

Omluva Julii Omluva Julii David G. Hochman

Naprosto dokonalé, krásné, smutné, dojemné. Velmi čtivé, i přesto, že to vlastně neobsahuje žádnou velkou zápletku a pointu. V jednoduchosti je síla, kéž by vznikalo víc takových děl. Dávám maximální počet hvězdiček.

22.09.2014 5 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Mám Walandera ráda a i tentokrát mne jeho příběh bavil, bylo to čtivé, celkem napínavé, svižné. Ale přeci jen těch "náhod", které dávaly padouchům náskok, tam bylo až moc a policie pak působila lehce směšně a neschopně (viz odeslání jen jedné strany, výměna směn na letišti, hoření barelu v lese, dáma, která jde nahlásit vykradení auta apod.), což by se ve fakt dobrých detektivkách úplně stávat nemělo. Ale jinak hodnotím kladně a těším se na další díl.

21.08.2014 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

K obsahu a celkovému pojetí knihy zde bylo napsáno už dost, tak jen dodávám, že ač mne příběh bavil a celkově ho hodnotím vcelku kladně, body strhávám za mizernou korekturu textu. Na prvních cca padesáti stranách se to hemží zbytečnými překlepy (jsem/jsme apod.), které dost kazí dojem ze čtení. S ubíhajícími stránkami je již překlepů méně, ale i tak si myslím, že román takového jména a ocenění by měl dostát pořádné korektuře, na to by si snad nakladatelství mohlo dát pozor.

15.07.2014