RoseDadas RoseDadas komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Postavy, které se v knize objevují, většinou známe z předešlých povídek. Kdo ale dostal tentokrát více prostoru, byla princezna Cirilla z Cintry a čarodějka Triss Ranuncul. S Triss, kterou jsem znala pouze z her na PC a PS4, jsem zažila nepříliš pozitivní prozření. Znala jsem ji jako takovou milou, rozvernou, zrzavou sympaťandu, kdežto v knihách se neustále po Geraltovi plazí, je vlezlá a žárlivá, občas sobecká (co si budeme povídat, to je ovšem mnohdy i Yennefer) a místo zrzavých kadeří má kaštanovou barvu vlasů. Určitě nejsem jediná, kdo Triss vnímá takto rozporuplně. Co se týče, Ciri, z rozmazleného fracka se pomalu stává bojovnice, jejíž cesta je teprve na samém počátku.

Autorův styl psaní se nikdy neomrzí, text poutá od první strany, vykreslení prostředí a postav je barvité, čtenář zas o něco více proniká do zaklínačského universa, seznamuje se s fungováním světa a prohlubuje si znalosti o jeho historii. Každá kapitola začínala úryvky ze starých spisů. Prostor dostal také Dijkstra s jeho špionskou sítí. Přiznám se, že politické pletichy králů a čarodějů, mě příliš neoslovily, plynulost děje se zpomalila a znovu se zrychlila až úplně ke konci. Chápu ale, že dvorské intriky jsou pro děj důležité.

12.03.2022 4 z 5

Vězeňkyně koruny Vězeňkyně koruny Jeffe Kennedy

2,5*
Očekávání bylo opravdu veliké, o to více jsem byla bohužel zklamána, že nebylo naplněno. Těšila jsem se na neotřelý fantasy román s prvky romantiky. Fantastické prvky byly v příběhu téměř nulové, žádné nadpřirozeno, pouze intriky a příběh o princezně, která se chce vymanit ze zlaté klícky a jež naráží na krutou realitu. Co však nebylo naplněno v díle prvním, bude doufám o to více v dílech dalších.

Autorka chtěla čtenářům přiblížit uspořádání dvora, tomu věnovala převážnou část knihy, ta na mě působila místy už zbytečně zdlouhavě, také jsem se mezi jednotlivými příbuzenskými vztahy občas ztrácela, nebylo by tak od věci zahrnout například jmenný rejstřík. Rovněž je škoda, že na začátku nebyla nějaká ta mapka. V druhé polovině však dochází ke zlomu, zde už stránky ubíhaly podstatně rychleji. V knize je patrný kontrast mezi přepychem v paláci a skutečným životem za hradbami. Princezna Jenna poznává, že aby měla vůbec nějaké šance na přežití, pak se musí co nejrychleji naučit, jak to ve světě chodí.

04.03.2022 3 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

3,5*
Natalie Jenner pro své vyprávění vytvořila velmi zajímavé postavy, dodala jim hloubku a přiblížila jejich osudy, nutno podotknout, že mnohdy nelehké. Škoda, že neodhadla hranici, kdy už je toho příliš - všem svým postavám "ubližovala" neustálými tragédiemi, většina z nich přišla o někoho blízkého a v životě neměla nic, co by jim vlilo novou krev do žil. To naštěstí změní založení spolku a nalezení nových přátel, k samotnému spolku se však čtenář dostane až za polovinou knihy. Celý příběh vlastně není ani tolik o spolku samotném jako o lidských životech, o lásce, přátelství a rodině. O každodenních starostech a radostech. Díky tomu mi přišlo, jako bych jednotlivé postavy znala osobně, jako by byly starými známými a já jim přála, aby už jim do cesty nebyla stavěna žádná překážka.

01.03.2022 3 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

3,5*
Autorka nepřinesla žádný originální prvek, který by knihu od všech ostatních výrazně odlišoval. Zkrátka se rozhodla vsadit na osvědčený mustr, dějový vývoj je velmi podobný prvnímu dílu, ovšem s tím rozdílem, že jednička byla o něco lepší. Opravdu doufám, že finální díl série - Zachraň nás - bude stát za to, protože by byla škoda, kdyby třetí díl celou sérii potopil.

27.02.2022 3 z 5

Poslední dny Archieho Maxwella Poslední dny Archieho Maxwella Annabel Pitcher

3,5*
Poslední dny Archieho Maxwella opět přináší sondu do jedné rodiny, která se potýká s otázkou sexuality jednoho z rodičů. Krom toho se v knize řeší sebevražedné sklony a šikana. Není toho zrovna málo na tak rozsahem malou knížku, logicky tak autorka nemohla jít do hloubky, jak by si osudy postav zasloužily. I přesto si ale myslím, že spisovatelka popisuje ožehavá témata s citem a s nesmírnou přirozeností.

Kniha je určena pro jedince starší dvanácti let, krom dospívajících si knihu užijí i dospělí. Díky příběhu se čtenář ponoří do problematik, jež hýbou dnešním světem a které trápí nejen mládež.

24.02.2022 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Kniha cílí na příznivce mysteriózních thrillerů. Jedná se o dnes již kultovní dílo, které je menšího rozsahu, za sebe se domnívám, že lze od autora najít i lepší příběhy. Tím rozhodně neříkám, že by Carrie byla špatná, naopak, jen bych na ni počkala, až čtenář zcela podlehne tajemnému Kingovu dílu. A nezapomeňte na světlo, i mistr hororu spí s rozsvícenou lampičkou.

21.02.2022

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Čtenářům se dostává do rukou již šestý díl z volné série o Strašidelných domech. Tentokrát se Darcy Coates skutečně překonala a Fantoma z Blackwoodu bych se nebála označit za zatím její nejlepší knihu. Tento díl je navíc něčím speciální, je prvním, který zahrnuje ilustrace, které jsou skutečně působivé. Výborně knihu doplňují a navozují přesně ty správné pocity strachu.

Darcy Coates vládne svému řemeslu naprosto bravurně, její styl psaní je rozpoznatelný, píše napínavě, skvěle zvládá postupnou gradaci děje a s nadpřirozenými prvky pracuje s obrovskou sebejistotou. Má vše promyšlené a její příběhy čtenáře nikdy neomrzí.

27.01.2022 5 z 5

Ročenka Ročenka Holly Bourne

Není snad školy, kde by nebylo šikany, posměšků a naschválů. Vystoupit proti většině je úkol sice hrdinský, leč strašně nevděčný, člověk se pak po další roky studia na škole ocitne v nemilosti oblíbených studentů. Kniha ukazuje, že ačkoli vyhlídky nemusí být zrovna nejlepší, je správné říkat zcela upřímně pravdu, nebát se vystoupit ze své komfortní zóny a ozvat se. Vše nakonec vždy nějak dopadne, hlavní je, že člověk jedná podle svého nejlepšího přesvědčení a má pak čisté svědomí, že udělal, co bylo třeba. Myslím si, že kniha může mladým čtenářům dodat odvahy, ukázat jim, že to jde a že právě jejich chování odráží to, jakými lidmi vlastně jsou.

Romantická linka v knize je strašně milá, Elijah je velice sympatický a inteligentní mladý muž, který se nebojí nesouhlasit s výroky druhých. U obou postav jsem oceňovala jejich oblibu v literatuře a jejich filozofování a debaty byly naprosto boží. Dialogy tak nebyly vůbec hloupé, což se u autorky dalo očekávat.

Z domácí atmosféry u Paige mi místy běhal mráz po zádech, situace byla popsána natolik realisticky, že na čtenáře padaly pocity tísně a úzkosti. Ani zde se autorka nesnažila nic přikrášlovat a vše podala tak, jak to je, ačkoli se může zdát neuvěřitelné, že se takové věci skutečně dějí. Opět tleskám za vyzdvihnutí tohoto tématu, které je, vzhledem k dnešní době, více než aktuální.

24.01.2022 5 z 5

Co když se utopíme Co když se utopíme Sarah Sprinz

Příběh rozhodně není vždy veselý, zaobírá se vážnými tématy, ztrátou a bolestí. Skrze myšlenkové pochody hlavní protagonistky narážíme na různé úvahy, přičemž mnoho podobných otázek jako Laurie si nejednou v určité fázi života kladla jistě většina z nás. Aby to nebyla jen "depka", tak díky opravdu milým kamarádům hlavního páru o humorné pasáže postaráno.

Co když se utopíme osloví příznivce romantických titulů, ale i ty, kteří v knihách hledají odpovědi či nějaké to zamyšlení. I když se může zdát, že je vše ztracené, že nic nemá smysl, vždy existuje naděje a Sarah Sprinz čtenářům ukazuje, že přestože ji nehledáme, ona si najde nás.

17.01.2022 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

4,5*
Všechny povídky se nějakým způsobem zapsaly do mého srdce, kde ještě dlouho zůstanou. U této knihy je patrné, že si autor připravuje půdu pro románové pokračování. Rozhodně doporučují číst povídky chronologicky, jinak by mohly čtenáři unikat souvislosti. Tento fantasy svět je skutečně bohatý, rozvětvený a velice dobře vystavěný. Pokračování rozhodně nezklamalo a už teď se těším na další díl s názvem Krev elfů.

12.01.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

4,5*
V knize se čtenáři představí plejáda vskutku zajímavých postav, některé z nich budou důležité i v pozdějších románech. Myslím si, že pro každého správného fanouška fantastiky je Zaklínač kánonem. I díky seriálu nyní nabývá na stále větší popularitě, což je jedině dobře, protože příběhy Geralta z Rivie se silně zapíší do srdcí čtenářů.

Po jazykové stránce je dílo psáno knižním jazykem, často se objevují přechodníky a přídavná jména odvozená ze sloves. Nechybí ani archaismy a historismy, slovní zásoba je celkově velmi bohatá a pestrá. Dílo tak na čtenáře působí vyloženě epicky. Škoda jen, že se v textu objevují chyby, některé poměrně zbytečné - jako třeba u postavy Frenegala, kdy je střídavě psán jako Frenegal a Fregenal. Pro složitost textu a rozvětvenost vět se některé překladatelské omyly však dají odpustit.

08.01.2022 5 z 5

Chlupatý dáreček Chlupatý dáreček Petra Schier

Jazyk vyprávění je hodně jednoduchý. Věty jsou krátké, nepříliš rozvětvené. Pro dětského čtenáře je vše víceméně srozumitelné. Škoda jen, že překlad často působí dosti kostrbatě. Některé volby slov jsem moc nechápala, například jsem se nikdy nesetkala s výrazem frotýrovat ("Vzala z poličky starý flekatý ručník a začala s ním Tajfuna frotýrovat."), slovo mohlo být nahrazeno něčím jiným jako třeba utírat, sušit apod. Děj knihy je psán ve třetí osobě, což není vyloženě špatně, ale u příběhu se zvířaty ráda sleduji jejich myšlenkové pochody, jež bývají obvykle úsměvné.

05.01.2022 3 z 5

Svět podle Agnes - Život s mnichem Svět podle Agnes - Život s mnichem Agnes Pechová

3,5*
Svět podle Agnes: Život s Mnichem je druhým titulem spisovatelky, která píše pod pseudonymem Agnes Pechová. Předchozí knihu Svět podle Agnes jsem nečetla a vůbec ničemu to nevadilo. Návaznost je volná, čtenář prostě skočí do nějakého životního období a na chvilku se usídlí v domě jedné bláznivé rodiny, u které není o úsměvné situace nouze.

Uprostřed knihy se nachází zhruba 40 stránek na křídovém papíře, zde jsou fotografie Agnes, její rodiny a zvířecích společníků, přičemž každá fotka má vtipný komentář a velice dobře ilustruje prostředí, do kterého kniha čtenáře zavádí. Agnes se nebere vážně, umí si ze sebe udělat legraci a světu sděluje své zážitky bezprostředně, takže má čtenář pocit, jako by se bavil se svou kamarádkou.

30.12.2021 3 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

2,5*
Na Hlasy v bouři jsem se opravdu moc těšila, spisovatelku a její knihy mám ve značné oblibě, o to více jsem pak byla zklamaná, že moje očekávání nebyla naplněna. Jak říkám, námět není špatný, atmosféra je místy strašidelná a děj má i napínavé pasáže, jež gradují převážně ke konci knihy. Na pokračování nezanevřu a ráda si ho přečtu. I když si myslím, že měla autorka zůstat u Strašidelných domů.

27.12.2021 3 z 5

Člověk nemůže mít všechno Člověk nemůže mít všechno Simona Paulišinová

Kniha Člověk nemůže mít všechno je rozdělena do deseti kapitol, přičemž v rámci kapitol jsou vždy tři podkapitoly věnované vždy jedné z žen, každá má specifický pohled na život a díky ich-formě se jim čtenář mnohem lépe dostane pod kůži... Myšlenkové pochody hlavních protagonistek působí upřímně, bezprostředně a lidsky. Jejich problémy jsou věci, které za život potkají skoro každého z nás, a tak je snadné se do jejich situace vcítit.

26.12.2021 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Moje maličkost patří do skupinky nadšenců díla Darcy Coates, a proto mě čtení Tajemství sídla Craven Manor nezklamalo a užívala jsem si ho od začátku do konce. Kniha je druhým vydaným titulem z volné série Strašidelné domy. Máme tu opět tajemstvím opředené sídlo s podivným majitelem, zadluženého muže, jenž přijme nabídku stát se správcem na onom panství, a ducha, který v noci obchází okolo a klepe na dveře. Kdybych to měla srovnat s Duchem domu Ashburnů, tak Craven Manor mě oslovil více, ale obě knihy byly za mě skvělé. A v obou se objevovaly kočky! Příběhy, kde jsou zvířata nemůžou být přece špatné, to dá rozum.

17.12.2021 5 z 5

Pes baskervillský (komiks) Pes baskervillský (komiks) Jan Štěpánek

4,5*
Kresba umně vystihuje atmosféru příběhu, čtenář se díky ní ocitá ve staré dobré Anglii a a blata působí skutečně pochmurným dojmem. Na začátku knihy jsou představeny postavy, takže by čtenář neměl tápat, kdo je kdo, i když se přiznám, že zejména u mužských postav se mi pár záměn přihodilo. Kresba výrazně převažovala nad textem, což je na posouzení každého jednotlivce, zda mu to vyhovuje, či nikoliv. Jelikož není tento příběh pro mě neznámý, tak jsem se stránku po stránce především kochala.

15.12.2021 4 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Kniha vypráví příběh ze středoškolského prostředí, kdy se studenti připravují na vysokou, chtějí naplnit očekávání, jež na ně kladou jejich rodiče, ale především je to příběh o lásce. Ona chudá, avšak chytrá a cílevědomá, on bohatý frajírek z vážené rodiny, která vlastní módní dům pro tradiční pánské oděvy - když se cesty obou postav protnou, začíná starý známý příběh hate-to-love.

08.12.2021 3 z 5

Kdo jsi tam v přítmí Kdo jsi tam v přítmí Michaela Vítková

Michaela Vítková píše velice čtivě, dokáže vystavět pěkné dialogy a její text je soudržný. Kdo jsi tam v přítmí je vydařený počin, jenž by si zasloužil být vydán v tištěné formě.

Pokud hledáte knihu, která vás pobaví a poučí zároveň, pak už nemusíte hledat. Kdo jsi tam v přítmí je dobrodružný YA román s prvky romantiky. Potěší nejen dospívající, ale i už vyzrálejší čtenáře.

02.12.2021 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Seznam hostů mě bavil od začátku až do konce. Prostředí, postavy, vše bylo naprosto perfektní. Mnozí dílo přirovnávají k detektivkám Agathy Christie, nutno podotknout, že to dost dobře funguje jako marketingový tah, ale pravdivé je tvrzení pouze částečně, autorka má svůj vlastní specifický styl. Jednotlivá zrnka příběhu se přesypávají a čtenář až do posledního zrníčka neví jistě, jak vše dopadne. Děj není zaměřen na velkou akci, naopak se soustředí na psychologii postav, na zdánlivě banální věci, které jsou ve výsledku mnohem důležitější a jež nakonec krásně zapadnou do celku.

27.11.2021 5 z 5