rose rose komentáře u knih

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Knížku jsem četla až po zhlédnutí filmu a řekla bych, že film je lepší, ten miluju. Knížka je celkem obyčejný příběh lásky, ale určitě má krásnou atmosféru a není to až tak úplně červená knihovna. Prostě Madisonské mosty můžeme asi buď milovat nebo nenávidět, nic mezi tím. Tak nevím, možná díky krásnému filmovému zpracování dám čtyři hvězdičky.

Moje růžová dobrá jitra Moje růžová dobrá jitra Václav Větvička

Krásně napsané povídání o vlastech českých, rostlinopise, místních názvech, zajímavostech ze všech koutů naší vlasti. Autor je jistě zajímavý laskavý člověk, se kterým by stálo za to se seznámit.

Nejlepší povídky z cest Nejlepší povídky z cest Ephraim Kishon

Vtipné postřehy z cestování, které skvěle vystihují atmosféru jednotlivých zemí a charakteristické rysy národní povahy. Hezky se to čte a klidně bych s takovým autorem jela na cestu kolem světa, určitě bych se nenudila.

Kuropění Kuropění Viktor Fischl

Asi jsem zrovna nebyla na takovouhle četbu naladěná, dostala jsem z toho depku. Je to hodně melancholické, depresivní. Příběh stárnoucího venkovského lékaře není čtení na vyčištění hlavy po rušném dni. Je v něm spousta životní moudrosti, ale čte se to těžko.

Plavovláska Plavovláska Mika Waltari

Bída, rozpad morálky, smutek, láska. To všechno je v těch dvou povídkách. Trochu depresivní čtení. Je to jiný Waltari než třeba u Egypťana Sinuheta.

Poslední žid Poslední žid Noah Gordon

Krásný příběh židovského sirotka, jak se protlouká světem v dobách nejostřejší španělské inkvizice. Připomíná Gordonova Ranhojiče. Trošku moc politiky, ale i tak skvělé čtení od první do poslední stránky.

Co jsem to proboha udělal? Co jsem to proboha udělal? Robert Fulghum

Kdo má rád hodně akční knihy, si určitě u Fulghuma moc nepočte. Tohle je spíš takové čtení na dobrou noc, nedá se to číst půl dne v jednom kuse. Je v tom laskavost, pohoda, dojetí, jemný humor, krásný jazyk. Dá se to číst spíš po kouskách, aby se člověk nezačal nudit.

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Příběh ženy, před kterou můžeme jen uctivě smeknout. Prožila hodně plodný život, a že to někdy opravdu nebylo lehké. Ke konci už se to čte dost těžce.

Dějiny záhad a omylů 2 Dějiny záhad a omylů 2 Vladimír Liška

Zajímavá fakta z oblasti záhad, některá hodně překvapivá, autor má originální pohled na věc. Najdeme tam i výlety do historie. Kdo má rád tuhle problematiku, určitě si přijde na své.

Dohra Dohra Mika Waltari

Žádné veselé čtení to tedy není. Severská ponurá atmosféra, tragické osudy... ale krásný jazyk.

Kromě sňatku uvážím cokoli! Kromě sňatku uvážím cokoli! Peter Mayle

Dobrá zápletka na pozadí francouzského venkova, poklidná atmosféra, pohodové čtení.

Hotel Pastis Hotel Pastis Peter Mayle

Takové pohodové čtení na dovolenou nebo když si chceme vyčistit hlavu od starostí. Úplně z toho voní levandule a dobré jídlo, tuhle knížku nedoporučuju číst na lačno, čtenář bude lehce slintat. Oni v té Provence si na pohodu a dobré jídlo potrpí, že? A z knížky to úplně vyzařuje.

Záhady Strážce duší Záhady Strážce duší Arnošt Vašíček

Arnošt Vašíček je zárukou, že kterákoliv jeho knížka bude zajímavá se spoustou informací a teorií pro všechny, kdo se zajímají o problematiku záhad. Je to pokaždé super čtení. Fascinuje mě, kolik archivů, depozitářů, novinových článků, svědectví, dobrodružných cest a napětí je za napsáním každé kapitoly. Vašíček je moje krevní skupina, kdo nezná a chce vyzkoušet, můžu stoprocentně doporučit!

Navždy Provence! Navždy Provence! Peter Mayle

Milé úsměvné čtení o obyčejných idičkách žijících pohodovým životem na jihu Francie. Jako i u ostatních Maylových knížek o Provence čtenář bude pravděpodobně u četby slintat, protože na každé stránce je nějaká dobrota, vínečko nebo voňavé koření...

Něco není v pořádku Něco není v pořádku Bonnie MacDougal

Hodně spletitý příběh a zbytečně moc stránek, stačila by polovina. Ale kvůli zajímavé zápletce jsem se pročetla až do konce, i když to dalo práci.

Domů do Holly Springs Domů do Holly Springs Jan Karon

Hezký příběh o návratu do kraje dětství. Má to krásnou atmosféru poklidného venkova. Zajímavý závěr. Tím jazykem a poklidným tempem mi to nějak připomnělo Roberta Fulghuma.

Stín afrického slunce Stín afrického slunce Kerstin Cameron

Pravdivý příběh ženy, obviněné z vraždy manžela v prostředí afrického vězení. Bylo to trochu moc popisné, spousta zbytečných detailů o soudním jednání. Čekala jsem něco jiného.

Honba za Cézannem Honba za Cézannem Peter Mayle

Lehce detektivní příběh s nádhernou vůni Provence. U knížek Petera Mayla pokaždé slintám, prostě to provensálské požitkářské vysedávání u jídla na mě má neblahé účinky.

18.01.2012 4 z 5

Profesoři Profesoři Ota Dub

Prostředí i tématiku dobře znám a je mi blízké. Tohle mi ale přišlo takové trochu "vyčpělé", poznamenané životem za totáče. Z lékařského prostředí jsem četla lepší.

18.01.2012 3 z 5

Všichni lidé jsou nepřátelé Všichni lidé jsou nepřátelé Richard Aldington

Příběh lásky z první světové války a poválečné doby. Kdysi dávno mě uchvátil, tak jsem se po víc než dvaceti letech ze zvědavosti k němu vrátila. Teď mi připadal trochu rozvláčný, nečetla jsem to s takovým nadšením jako dřív.

18.01.2012 3 z 5