regi1

Můj život po životěMůj život po životěMichal Viewegh

Kniha mi absolutně nic nedala,snad jen pocit životního zmaru a beznaděje a pro to opravdu knihy nečtu.Do půlky jsem ještě aspoň byla zvědavá,ale od půlky už mě ta stále stejná písnička o chudákovi,s kterým osud zatočil,opravdu děsně nudila a dočetla jsem jen se sebezapřením.
Tím samozřejmě nesnižuji závažnost životní situace a zdravotního stavu autora a samozřejmě mu přeji,aby se mohl brzy co nejvíce vrátit ke svému původnímu způsobu života.
Očekávala jsem ale od knihy alespoň částečně postavení se osudu a nějakou pidi snahu to řešit,pak by kniha byla jistě velmi přínosná pro mnoho lidí se stejným či podobným osudem.
Moje babička je od 48 let v invalidním důchodu,po těžkém infarktu,po embolii plic,téměř slepá,bez nohy a s ořezanými prsty na rukou,se silnou cukrovkou.Dnes je jí přes 80 let,bojuje se svým osudem již přes 30 let a nikdy jsme ji neslyšela se litovat .Vždycky říká,že se to stejně nezmění,tak se tím nebabrá.Žije pro svou rodinu,své děti a vnoučata,která nadevše miluje
a udělala by pro ně vše,co by mohla.Takový člověk je pro mě velkým hrdinou,o to víc si to teď uvědomuji.Takže mi vlastně kniha něco dala,že:-) Ale na dvě hvězdičky to opravdu nebude,takto to cítím já.

16.01.2014

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Přesně můj názor vystihuje příspěvek od makovec.h .
Ideální kniha pro někoho,kdo potřebuje nakopnout,povzbudit a najít tzv.smysl svého života.
Je sice zvláštně psaná (taková jedna velká úvaha s mnoha symbolikami) a potřeba si občas umět najít to své mezi řádky,ale dokáže maximálně odpoutat od každodenního shonu a ukázat úplně jinou stránk našeho bytí.

22.10.2013

Vraní dívkaVraní dívkaErik Axl Sund

Nechápu, jak může mít kniha na sobě nálepku světového bestseleru??? myslela jsem,že dokážu přečíst opravdu vše,ale tohle je podle mě kniha pro úchyly. Čtení o týrání dětí ? ...komu to může proboha dělat dobře!!!...odložila jsem to po 50ti stránkách a každý večer přemýšlela,jestli ji zase otevřít,jestli to třeba nebyl jen hodně hustý začátek a pak se to nezmění.Po přečtení pár recenzí zde,jsem zjistila,že to tak bude až do konce a že to naopak hodně přitvrdí.To mě definitivně donutilo knihu už neotevřít. Hledám knihy,které mě posunou dál,otevřou mi oči,pomohou pochopit svět apod.Čtení tohohle mi ale hrozně ubližuje,týrá mě to,ničí mi to duši.

27.08.2014

Metoda Ludmily MojžíšovéMetoda Ludmily MojžíšovéOlga Strusková

Knihu jsem zakoupila v době,kdy mi nešlo otěhotnět,ale nijak velkou váhu jsem ji nedávala,spíše jsem ji koupila ze zvědavosti,co že to ta metoda Ludmily Mojžíšové vlastně je. Kniha se četla jedním dechem,hlavně životní příběh paní Mojžíšové .Do cviků se přiznám se mi nechtělo,nevěřila sem,že něco tak "primitivního" může tak moc pomoci.Ale zkusila jsem a ono se ukázalo,že to vůbec není primitivní,ale pěkně náročné na techniku provedení a hlavně ta vůle vydržet,ta mi scházela:-)
I kdyby jste s touto metodou neotěhotněla,tak se vám zlepší držení těla a vnímání vlastního těla,cvičení je vhodné pro kohokoli i pro muže.

18.03.2014

Řeka bohů: Román ze starého EgyptaŘeka bohů: Román ze starého EgyptaWilbur Smith

Četla jsem již před lety,ale stále mi při názvu knihy vyvstane to ,jak jsme ji hltala vždy až do dvou do rána a ne a ne se odtrhnout...
Pro mě strhující a fascinující kniha z období starého Egypta,který tak miluji.

13.06.2013

Restaurant na konci vesmíruRestaurant na konci vesmíruDouglas Adams

Jelikož jsem nečetla první díl,tak jsem se docela dlouho chytala,pak mě to chvíli bavilo,ale zase jsem se začala ztrácet.Spoustu věcí mi unikalo,musela jsem se pořád vracet.Rozhodně ale knihu nezatracuji,mám v plánu ji přečíst znovu až přečtu první díl.Ten je určitě nutností než se pustíte do druhého.

06.09.2013

Kámen a pírkoKámen a pírkoPatricia Shaw

Lehká ,odočinková četba.Mě ale v žádném případě nenudila,ba naopak.500 stránek přečteno za 14 dní a to mám roční dítě,nemohla jsem se večer před spaním vždy od knyhy odtrhnout. Kniha mě velmi chytla,ani ne snad vlastním příběhem hl. hrdinky Sibell,jako spíše zpracovaným tématem.Miluji knihy o Austrálii a zde je možné se dozvědět o Austrálii z konce 19.st.
Koho tedy zajímají následjící témata a k tomu si rád přečte odpočinkovou četbu s dobrým konce,tak bude jistě nadšen.
Již zmíněná témata,o kterých se v knize dovíte více:
-osídlování Australského vnitrozemí prvními angličany
-konflikty tzv. svobodných osadníků a osadníků z řad angl. trestanců a jejich rodin(ti byli do Austrálie odesíláni angl. vládou)
-příroda Austrálie,podnebí-období nekonečného sucha a zase nekonečných dešťů
-život aboriginců(původních Austrálců) v jejich přirozeném prostředí a jejich rituály a zvyky
-společenské postavení žen v 19.st.
-rozdílnost života žen v trvdém Australském vnitrozemí a žen pocházejících z řad angl. smetánky
-společenská a politická situace S Teritoria v oné době
-přírodní katastrofy v S Teritoriu-cyklony
-pořátky BAT-britsko angl. telegrafní společnosti
-život honáků dobytka,farmářů
-zlatá horečka,nerostné bohatství Austrálie-zlato,wolfram,cín
-historie měst Perth,Katherine,Darwin,Adelaide
-zeměměřišské práce při zabírání a obsazování nových území,kam dosud "bílá noha" nevstoupila
-zkorumpovanost vlády a její lhostejnost k problematice aboriginců na konci 19.st.

22.10.2013

Čas žít, čas umíratČas žít, čas umíratErich Maria Remarque

Remarqua miluju a tohle je pro mě jedna z jeho nejlepších knih.

22.02.2014

Dlouhá trnitá cesta z peklaDlouhá trnitá cesta z peklaNeil Strauss

Sama jsem zatím nečetla,koupila jsem ji manželovi a ten z ní byl unešený ač to původně nečekal a dárek ho trochu překvapil.Takže za manžela dávám 5*

24.02.2014

MementoMementoRadek John

Četla jsem již před mnoha lety,tipuji tak před dvaceti,ale stále si vybavím podstatné věci z děje a hlavně ty,co na mě tak zabůsobily,to asi mluví samo o sobě,kniha,která mě neosloví u té už za pár týdnů nevím o čem byla.

02.03.2014

Půlnoční rituálPůlnoční rituálLaura Walden

Nebýt toho,že občas se téma rovnalo červené knihovně,tak dám 5 hvězdiček. Naprosto mě kniha připoutala,nemohla jsem se odtrhnout. Kdo rád čte knihy z prostředí Nového Zélandu,historické knihy a přitahují ho staré tradice a životy původních obyvatel a trochu i mystično,tak jistě nebude zklamán.

28.12.2014

VšímavostVšímavostMark Williams

Pro mě naprosto úžasná kniha,jedno přečtení absolutně nestačí.Hledáte-li v životě něco velkého opravdového a ono to stále nepřichází,přitom o sobě víte,že jste stále myšlenkami v oblacích a utíká vám realita,pak neváhejte a knihu si přečtěte. Kniha je vlastně takovou učebnicí každodenního života.

01.04.2015

Na jaře zazpívá skřivan naposledyNa jaře zazpívá skřivan naposledyJohannes Mario Simmel

Kniha není až tak poutavá oproti jiným Simmelovým,ale to lze jistě přičíst dokumentární stránce knihy.Rozhodně je kniha maximálně poučná.Mě osobně velmi oslovila,ale ráda bych ji v budoucnu přečetla ještě jednou.
Simmela mám ráda,vím co od něj mám očekávat,přesto mi tato kniha nedá ještě dlouho spát a bude mě děsit.O ekologii se zajímám,ale informace z této knihy předčily spoustu mých naivních názorů.Netušila jsem,že situace může být až tak dramatická.
Jako celek na mě působí kniha spíše negativně,což samozřejmě není u Simmela výjimka,ale pocit zmaru,zbytečných nadějí a marnosti jsme měla při čtení opravdu velmi často.Na druhé straně je si třeba uvědomit,že pokud si Simmel vybral takovéto téma a takto důkladně ho popsal,tak jinak ani kniha působit nemůže.
Porovnám-li to s ostatním,co jsem od Simmela četla,pak je tato kniha pro mě zatím nejnáročnější,zato ale nejpoučnější.Takže záleží co hledáte:-)

17.09.2013

A budeme šťastniA budeme šťastniLubomír Macháček

Zprvu mě kniha nezaujala a nudila mě,přišla mi prostá,postupně mě však začaly vtahovat osudy hrdinů a knihu jsem vcelku s chutí dočetla.Svůj názor jsem během četby změnila,kniha ač zprvu prostě působí a není psána nijak složitě,je ve skutečnosti sondou do lidských duší a odhaluje jejich skryté touhy.
Témata, kterým se kniha věnuje-pocity dítěte rozvádějících se rodičů,rozpadající se partnerský vztah,pocity,přání a vzpomínky umírajícího starce,vnitřní boj alkoholika,touha neplodného páru po dítěti a úvahy pro a proti adopci,platonický milostný vztah v pozdním věku.
Citace,které mě zaujaly:"Hranice lidské fantazie překračují život jedince k životu rodu,život rodu k životu vesmíru..."
"Láska zakryje i maličkosti,z kterých se později stávají problémy."
"Toužíme-li okamžitě vzlétnout,obvykle se nám to nepodaří,právě tak,jako toužíme-li okamžitě milovat.A přeci létáme,milujeme a jsme milováni.Člověk nepřekročí svůj stín,ale lidstvo tuhle šanci má.A v ní je jeho naděje,víra i spása."

15.12.2013

Myslím,že není co dodat,vše již zde bylo napsáno,přidávám se k 5ti hvězdičkám,něco tak úžasného jsem opravdu dlouho nečetla.
Snad jen dodám motto knihy:"Nech všechno bejt tak,jak je, a uvidíš, že bude tak,jak bude,poněvadž tak to obvykle bejvá."
Alana bych moc ráda potkala a již se opravdu těším na další autorovo dílo.

12.01.2014

Nové obrázky pro nejmenšíNové obrázky pro nejmenšíJanine Boudineau

Oba moji synové ji milovaly a to již asi od 18 měsíců,je úžasná,mohu jen doporučit k naučení prvních slůvek

09.02.2014

Ukradený životUkradený životRenée Villancher

Četla jsem s odstupem času 2x,pro mě absolutně strhující ikdyž tragický příběh,nemohla jsme se odlepit od knihy,přečteno za 4 hodiny.Renée jsem obdivovala,držela ji palce,plakala s ní. Podobných osudů žen jistě nebylo málo,strašná představa...

11.02.2014

Muž, který chtěl být šťastnýMuž, který chtěl být šťastnýLaurent Gounelle

Hezké,lehké,jistě poučné, oddechové čtení,s většinou myšlenek se ztotožňuji,ale asi jsem podle hodnocení očekávala od knihy až přespříliš,pro mě to na více jak na 3 hvězdy není.

01.03.2014

PsohlavciPsohlavciAlois Jirásek

Jirásek je můj oblíbený autor a tato kniha nejoblíbenější od něj.

02.03.2014

Jsme přece sestryJsme přece sestryAnne Gesthuysen

Kniha mě po uvedení na trh nadchla svou anotací natolik,že jsem neváhala a rovnou si ji zakoupila. Byla jsem na ni velmi natěšená. Bohužel mě ale zklamala. Váhala jsem při hodnocení mezi dvěma a třemi hvězdami,tři hvězdy jsou pro mě ještě dobře,tedy průměr. Zde jsem nakonec tři hvězdy dát nemohla,kniha je pro mě spíše podprůměrná. Je sice pravdou ,jak píše evasamanka ,že kniha plynula příjemně a lehce vpřed a že je z ní cítit nenásilnou úctu k příbuzným, zároveň ale souhlasím s moni.ka,že se jedná o červenou knihovnu v modrém. Obal se mi líbil,možná to je povrchní,ale i obalem si mě dokáže kniha dostat nebo odradit,aniž ji ještě čtu.Zde jsem se ale netrefila,což mě moc mrzí,protože tématicky mi kniha sedí.
Tím jak se v knize proplétá minulost se současností mi kniha nápadně připomínla Stoletého staříka od Jonassona,třeba je to náhoda...co myslíte?

21.05.2014

Útěk z rájeÚtěk z rájeKateřina Macháčková

Dočetla jsem z donucení,téma a místo je jistě moc zajímavé,ale zpracování mě neoslovilo,je moc strohé,nezáživní.Podobné knihy,cestopisy,opravdu miluji,ale zde si nemohu pomoci,kniha na mě neudělala dojem.

08.06.2013

Andělé, nevolejte...Andělé, nevolejte...Josef Fousek

Úžasná knížka,která se čte jedním dechem.Ani se nechce věřit,že vše autor prožil.Na jedné straně odpočinková literatura,která vás mnohdy rozchechtá,na druhé straně vážná místa s mnoha úvahami a citáty a moudry ze života.Miluji takové knížky,které mají oboje.

09.06.2013

Zapomenuté vzpomínkyZapomenuté vzpomínkyEva Kročáková

Pro mě kniha,která se vám dostane pod kůži a ani za mnoho let nezapomenete ten pocit,který jste při jejím čtení měli.Mě osobně kniha velmi oslovila,silně na mě zapůsobila,čtivá,vyvolává mnoho otázek a pochybností o existenci duše a smyslu života,o minulých životech,o předurčení osudu,o našem podvědomí.Kdo má rád takovou literaturu nutící k úvahám,bude jistě spokojen.

10.06.2013

Líný rodičLíný rodičTom Hodgkinson

Četla jsem s chutí,často jsem se i smála,souhlasím určitě s mnoha radami autora,jen je tak ještě dokázat doma prosadit...

10.06.2013

Šifra z katakombŠifra z katakombRudolf Čechura

Nato, že je kniha určena 10ti, 12ti letým dětem,tak určitě má co říci i dospělému. Pro mě bylo zajímavé a poučné hlavně líčení poválečného způsobu života. A vlastní příběh je také pěkně poutavě psaný.Původně jsem chtěla přečíst tuto knihu jen tak,abych věděla,co syn čte,ale musím přiznat,že mě příběh strhl a úplně jsem si připadala,že tam jsem s těmi kluky a plánuji s nimi další výpravy. Podle mě naprosto fantastická knížka pro děcka.

13.07.2013

Blázni z VelepesBlázni z VelepesRudolf Čechura

Ideální humorná knížka na dovolenou.
Nenáročná,jednoduše psaná kniha s jen pár postavami a nijak komplikovaným dějem mi zprvu přišla až moc primitivní a nudná,ale po pár stránkách jsem si hlavní postavy oblíbila a zjistila,že ironie vložená mezi řádky spolu s letmo vyslovenými a schválně nezodpovězenými myšlenkami,vás nutí k zamyšlení a bilancování.

06.08.2013

Daleko do nebeDaleko do nebeZora Beráková

Tato kniha mi v knihovně ležela dlouho zapadlá,ani nevím,kde jsem ji koupila,kdybych tušila,jaký poklad doma mám,jistě by už byla dávno přečtená.Autorku jsem do té doby neznala,ale chystám se nyní číst i její další historické romány.
Podotýkám,že válečná a poválečná literatura je má oblíbená,kniha jistě neosloví ty,kteří toto období nevyhledávají.
Jedná se o válečný román s dokumentárními prvky z konce druhé světové války,přesné místo děje je koncentrační tábor Hradištko u Prahy,kde bylo vězněno hlavně mnoho Francouzů,Poláků,Rusů,Belgičanů,Španělů.Přežilo jich jenom minimum.Hlavní postavou je fr. vězeň Marc,který přežil a po 40 letech se setkal se svým trýznitelem essesmanem Langem.Nyní má Marc možnost odplaty,ale využije ji?Langeho,který si po válce změnil jméno a má novou rodinu,zná své okolí po celých 40 let,jako velmi ochotného,hodného,mírumilovného a obětavého spoluobčana i otce.Nikdo netuší jeho dávnou minulost.A co Lange,unese po 40 letech bezstarostného života vinu,kterou pocítí ,když shlédne Marcem natočený dokumentární film o koncentračním táboře Hradištko?
Nebudu úmyslně psát jak vše skončí,ať si každý přečte:-)
Hlavním tématem knihy není jen život vězňů v Hradištku a chod tábora,je to i situace v protektorátu na konci druhé světové války,život totálně nasazených čechů,životy obyčejných lidí v okolí koncentračního tábora,psychologie vězňů,transporty smrti.
Pro mě skvělá kniha,která je sice děsivá,ale nelze zapomenout.Kniha vyvolává mnoho otázek,na které si musí každý odpovědět sám-co může za chování essesmanů,více jejich povaha nebo systém?Má pomsta smysl? Poučí se lidstvo?

16.10.2013

Šťastné dnyŠťastné dnySigrid Undset

Oddechové počtení,zaujmulo nejvíce popisem starodávných zvyků,způsobem nám již mnohdy zapomenutého způsobu prostého života p oprvní větové válce a popisem norské přírody,jinak bych u něj asi nevydržela.

12.01.2014

Jahodová proklamaceJahodová proklamaceJames S. Kunen

Kniha se mi těžko hodnotí.Je to proto ,že je jinak koncipovaná než knihy,které ráda čtu.Předložené téma mě sice zajímá a těšila jsem se na ně,ale osobně mně chybí příběh,který by více vtáhl do děje.

Musím se přiznat,že jsem knihu dočetla na dvakrát.

První kapitolu jsem zhltla a byla jsem nadšená,jenže poté se začal vytrácet příběh a začalo jít hlavně o fakta a popisy událostí.nebýt vkládaných úvah,které mě vždy zase ke knize přitáhly,tak jsem ji asi odložila a nedočetla vůbec.

Uznávávm,že kniha má velkou hodnotu po stránce dokumentární a historické,mně osobně ale podání nesedělo a dávám proto jen 2 *

01.01.2014

Šance pro OndřejeŠance pro OndřejeMarie Šulcová

Velmi lehké počteníčko,ikdyž řeší závažné téma,samozřejmě,to je nepopiratelné
Vcelku čtivé.Jako psychologický román pro mě ale žádná sláva.
Kniha (napsaná v roce 1981) mě spíše zaujala připomínkou života lidí za totality,což jistě stojí za to.

13.01.2014