Recidivista Recidivista komentáře u knih

Johnny Cash: I See a Darkness Johnny Cash: I See a Darkness Reinhard Kleist

Stáva sa, že najúspešnejšie piesne sú pre spevákov prekliatím. Ak prídu s niečím novým, možno aj lepším, zostane to nedocenené. Fanúšikovia sú fixovaní na staré hity, ktoré si žiadajú na každom koncerte. A tak tomu bolo aj u Johnnyho Casha s Walk the line a Ring of fire. Špeciálne druhá menovaná pieseň bola pre mňa vstupnou bránou ku Cashovej tvorbe a preto ma trochu zamrzelo, že v tomto grafickom románe je iba predmetom vtipu.

Silné stránky: zaujímavý rozprávač, vďaka čomu dostáva príbeh aj druhý rozmer, ďalej vhodne zvolená vizuálna stránka a výborné zapracovanie reálnych fotiek do príbehu.
Slabiny: vtesnať Cashov život do 200 strán je nemožné, preto muselo zákonite dôjsť na skratkovitosť, ale treba uznať, že voľbu zobrazených životných etáp zvládol autor na jednotku; rozpačité vykreslenie detských tvári (možno zámer, neviem).

Prečítané na jeden záťah. Musím spomenúť skvelý predslov, ktorý bol obohacujúci a s ktorým do bodky súhlasím (najmä s názorom na film Walk the line). Smutné je, že Reinhard Kleist bol pred pár mesiacmi v mojom rodnom meste a ja som to prepásol.

„Nemusels žít v bídě, aby z tebe byl úspěšnej country hudebník, ale pomáha to.“

08.01.2023 5 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Zatiaľ som si nikdy nepoložil otázku, či je možné obľúbiť si niekoho s menom Izajáš, ale táto kniha mi rovno poskytla aj odpoveď. Izajáš Coleridge, lebo o ňom je reč, má mnoho zlých vlastností, napriek tomu si vás svojou úprimnosťou, skôr či neskôr, získa. Osobne mám vo filmoch s podobným typom „macho“ hrdinov problém, no v knihách mi to vadí len málokedy. Jedná sa o príbeh s klasickou naratívnou štruktúrou z bodu A do bodu B, no s nečakane veľkým počtom postáv. Ide o typickú žánrovku so všetkým, čo k tomu patrí. Moje očakávania boli naplnené a pri čítaní som sa rozhodne nenudil.

Nechcem veľa prezrádzať, ale rozlúsknutie detektívnej línie nemusí sadnúť každému. Predstavte si, že vyše 200 strán hľadáte svoje okuliare, možno ste ich stratili a možno vám ich niekto ukradol, točíte sa neustále v kruhu, samozrejme neúspešne. Až nakoniec zistíte, že ste ich celý čas mali na hlave. Čo mi však vadilo viac, bolo veľké množstvo popkultúrnych odkazov* v dialógoch, ktoré neškodia ani tak plynulosti textu, ako skôr jeho uveriteľnosti. Dialógy tak občas pôsobia strojene a umelo, takto predsa nerozpráva nikto, tobôž nie v mafiánskych kruhoch.

Niečo mi hovorí, že pokračovanie si nenechám ujsť.

*Klobúk dole pred prekladateľom a hlavne vďaka za vysvetlivky pod čiarou.

7/10

02.10.2022 4 z 5

Stručné dejiny Ukrajiny Stručné dejiny Ukrajiny Petr Koubský

Stručné dejiny Ukrajiny sú pohľadom z rýchlika na históriu tejto krajiny. Ale aj rýchlik z času na čas niekde zastavuje a pre mňa ako laika bol výber zastávok, na tejto 1000 rokov dlhej trati, vydarený a obohacujúci. Čítalo sa to ľahko, čomu určite napomáhal aj štýl, akým je kniha napísaná.

Vyvstáva tu otázka: do akej miery je možné zostručniť dejiny nejakého národa? Myslím si, že ak sa toho chopí človek ako je tento autor, tak pokojne môžeme zájsť až ku leporelu pre bábätka. A stále by to malo väčšiu výpovednú hodnotu, ako čokoľvek, čo sa môže človek dočítať na danú tému na dezinfo weboch.

Odporúčam osobnú účasť na besedách s p. Koubským, ukázalo sa, že rozpráva minimálne tak pútavo ako píše a okrem toho, že je to mimoriadne rozhľadený človek, je aj veľmi vtipný.

30.09.2022 5 z 5

Hrobař 5 a 6 Hrobař 5 a 6 Xavier Dorison

Som síce veľký fanúšik Hrobára, ale musím priznať, že scenár bol tentokrát o trochu slabší a menej uveriteľný, no stále ide v rámci žánru o nadpriemer. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že z tohto indiánskeho príbehu sa dalo „vytrieskať“ viac. A hlavne tá stará záporáčka mi tam nejako nesadla, možno preto, že sa mi podobala na hlavnú postavu z kresleného večerníčka „Starká, prosím ťa, príď!“

Čo sa týka kresby, tá tiež trošku zaostávala, ale to najmä z dôvodu, že prostredie plné skál a snehu (v celom komikse takmer absentovala zelená farba) neumožnilo Ralphovi Meyerovi vyniknúť tak, ako v predošlých dieloch.

Možno sa snažím nájsť niečo tam, kde nič nie je, ale som jediný, kto vidí za menami členov starej partie z New Orleans odkazy na autorových miláčikov? Maurizio Pupo (Mario Puzo?) a Louis Robicheau (Robert Louis Stevenson?). Ale kto je potom Sid Beauchamp?

Záver dáva nádej, že sa dočkáme ďalšieho pokračovania, asi aj s Angličankou, na čo sa už teraz teším.

8/10

30.07.2022 4 z 5

Naše filmové storočie Naše filmové storočie František Gyárfáš

Urobím výnimku a prvýkrát budem hodnotiť knihu, ktorú som neprečítal celú. Dôvod je prostý, toto je kniha textov o filmoch, pričom má zmysel prečítať si najmä eseje týkajúce sa filmov, ktoré mám napozerané. Bez poznania filmu sa totiž znižuje nielen hodnota prečítaného textu, ale samozrejme aj pôžitok z filmu, pretože texty obsahujú mnoho spoilerov. Zatiaľ mám za sebou časti o filmoch, ktoré som videl a knihu plánujem ďalej priebežne čítať vždy, keď si pozriem niektorý z filmov v nej obsiahnutých. Je však veľmi pravdepodobné, že ju nikdy nedočítam celú.

Princíp knihy je jednoduchý, jeden z autorov navrhne nejaký zo svojich obľúbených filmov, ten druhý si ho pozrie a potom obaja napíšu svoj pohľad na film. Páčili sa mi skôr komentáre od Juraja Malíčka, ktoré mi pripadali čitateľsky prístupnejšie a nebude asi náhoda, že väčšinu filmov, ktoré vybral on ako svoje obľúbené, mám tiež veľmi rád. Podľa môjho názoru, na to aby človek čítal túto knihu nemusí byť ani tak filmový fanúšik, ako skôr fanúšik kníh, pretože toto nie je kniha pre klasických „popcornových“ milovníkov filmu, tí by ju zavreli po pár stranách a ďalej nečítali.

Možno je problém v mantineloch môjho obmedzeného intelektu, ale niekedy bolo v knihe na môj vkus priveľa filozofovania a prehnaná snaha ponúknuť, čo možno najzaujímavejšiu významovú interpretáciu filmu. Ale ako sa hovorí, kto hľadá nájde. Podobne ako v dobre známom prípade, keď v galérii vystavili exkrement a skúmali, koľko významových rovín v tom dokážu návštevníci nájsť. Na knihe mi ešte trochu vadilo nadužívanie cudzích slov, je to samé ontologický sem, ontologický tam.

Ale nad všetko vyššie spomenuté sa viem ako čitateľ povzniesť, pretože toto je na slovenské pomery jedinečná kniha a asi aj jediná svojho druhu. Vlastním druhé rozšírené vydanie a naozaj veľká vďaka SFÚ za jej vydanie a vďaka aj obom autorom za námahu, niektoré texty boli dokonca lepšie ako samotný film.

19.05.2021 5 z 5

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Táto stručná koláž o konflikte na Balkáne je tvorená príbehmi žien – manželiek, matiek, dcér, ktoré vo vojne stratili to najcennejšie. Popisované príbehy väčšinou spolu nesúvisia, ale majú spoločného menovateľa, a tým je vyrovnávanie sa s minulosťou. Vojnové spomienky bránia ľuďom žiť šťastne v súčasnosti. A šťastie je naozaj relatívny pojem. „Jasna je jediná matka, ktorá prežila... Iné matky mali viacej šťastia. Zahynuli spolu s deťmi.“

Tochmanov štýl je špecifický, používa krátke vety, čím dodáva textu údernosť a silu. A aj napriek tomu, že sú vety ohlodané na kosť, vyvolávajú v čitateľovi prudký nával emócie. Určite k tomu prispieva aj rozprávanie reportéra v prvej osobe množného čísla, čitateľ je tak chtiac-nechtiac vtiahnutý do deja. Opäť je to prípad z kategórie: výborná kniha, o ktorej však nikto príčetný nemôže prehlásiť, že sa mu páčila.

Pri čítaní kníh o 2. svetovej vojne, mám pocit, že čítam o dávnej histórii, ktorá sa ma netýka. Moji rodičia ešte vtedy neboli na svete. Je to pre mňa podobné, ako keď čítam napríklad o križiackych výpravách v stredoveku. Rozdiel medzi 80 a 800 ročnou históriou je v tomto ponímaní nepatrný. Avšak vždy keď príde reč na vojnu v Juhoslávii, prebehne mi mráz po chrbte. Toto sa naozaj udialo v deväťdesiatych rokoch neďaleko od nás, zatiaľ čo ja som prežíval bezstarostné detstvo na základnej škole? Ale nejedná sa len o vojnový konflikt samotný, tie sa dejú aj v súčasnosti. Čo mi nejde do hlavy sú neľudské činy spáchané obyčajnými ľuďmi na svojich susedoch: rabovanie, znásilňovanie, hromadné vraždy civilov. Genocída! Niektorí ľudia na Balkáne majú dodnes s týmto slovom problém a pre opis čiernej farby hľadajú rôzne odtiene šedej. Ako sa po skončení vojny ukázalo, všetci preživší srbskí vojaci boli počas vojny kuchármi. Tak určite. Stále sa sám seba musím pýtať, že ak sa toto stalo pred 30 rokmi, nemôže sa to zopakovať znovu aj dnes? Moja viera v to, že svet by v súčasnosti niečo podobné nepripustil dostáva v posledných rokoch riadne trhliny (Ukrajina, Náhorný Karabach, Ujguri).

02.05.2021 5 z 5

Stratená voda Stratená voda Erik Baláž

Erik Baláž má skvelý dar rozprávať a písať o prírode zaujímavo a navyše takým uvoľneným spôsobom, že čitateľ má pocit, akoby sa s autorom poznal celé roky a že len pokračujú v rozhovore, ktorý ukončili pri ich poslednom stretnutí. Nielen obsahom, ale aj svojim štýlom písania vzbudzuje v ľuďoch záujem o prírodu a vedie ich k tomu, aby si ju začali viac vážiť. Využíva presný opak mentorského prístupu, ktorý je často charakteristický pre podobný typ kníh.

Tieto krátke eseje a úvahy o „obyčajnej“ vode pútavo vysvetľujú princípy fungovania vody v prírode a ďalšie veci s tým spojené. Niektoré informácie ste už možno čítali inde alebo ste aspoň tušili, že takto nejako to funguje, ale pridaná hodnota knihy je práve v tom, že tieto veci sú tu spojené do logických súvislostí a zasadené do celkového kontextu. Okrem iného mi kniha pomohla zodpovedať na jednu zo zásadných otázok života a smrti, ktoré ma už dlhodobo trápia, a to je dilema bobor vs. strom. Aktuálne teda prestupujem do tímu bobrov. Zostáva tak už iba zistiť, či bolo skôr vajce alebo sliepka.

V neposlednom rade, je to jedna z tých kníh, pri ktorých sa teším na to, keď si ju v budúcnosti prečítajú aj moje deti a budeme o tom spolu diskutovať. A najbližší rodinný výlet bude určite do okolia Liptovskej Kokavy alebo na Belianske lúky.

15.04.2021 5 z 5

Život je len jeden Život je len jeden Erik Baláž

Kniha je písaná vo forme rozhovoru a je akýmsi prierezom ekologickými problémami a kauzami u nás za obdobie posledných 20 rokov. Pokus o zmenu v existujúcom systéme (ne)fungovania štátnych inštitúcií alebo v legislatíve samotnej môže niekedy pripomínať boj s veternými mlynmi. Tu platí staré známe, že každá, aj tá najdlhšia cesta, sa začína prvým krokom. Táto cesta je navyše kamenistá, do kopca, plná prekážok a po celý čas tu fúka protivietor. Našťastie sa nájdu ľudia ako autor, ktorí to napriek tomu nevzdávajú a za to im patrí veľká vďaka.

Erik Baláž je človek mnohých povolaní - ochranca prírody, aktivista, filmár, spisovateľ a najnovšie už aj politik. V istej životnej fáze totiž pochopil, že ak chce niečo zmeniť, musí aktívne vstúpiť do politiky. A tak sa stal prvým a zatiaľ jediným politikom, ktorému som ochotný uveriť každé slovo. Postupom času zistil, že zmeny je možné robiť iba ak má na svojej strane verejnú mienku. Svojimi filmami, knihami, protestnými akciami a rôznymi kampaňami sa snaží zvyšovať environmentálne povedomie a myslím, že sa mu to aj darí. Slováci si stále prechádzajú cestou od postoja „Tu je bičík Vaša milosť, len smelo do toho!“ smerom k uvedomelej občianskej spoločnosti a v posledných rokoch to zdá sa začína platiť aj na oblasť ekológie a prírody.

28.03.2021 5 z 5

Až do posledního Až do posledního Jérôme Félix

Jednou vetou: ide o komiks, v ktorom sa spája krásny a nápaditý štýl kresby s nadpriemerným príbehom a ktorý si vďaka originálnemu spracovaniu nezaslúži nič iné ako plné hodnotenie.

A teraz obšírnejšie. Začiatok vyhajpoval moje očakávania, začínal som veriť, že práve čítam niečo non plus ultra. Žiaľ, potom prišli aj miesta, kde mi nelogické správanie sa niektorých postáv a určité situácie párkrát nadvihli obočie. V každom prípade minimálne v dvoch veciach je tento komiks neprekonateľný. Vyjadrené v reči kinematografie sú to STRIH a KAMERA. Strihom myslím najmä plynulý a hladký prechod medzi jednotlivými scénami s rôznymi postavami (postavy sa medzi sebou bavia, zrazu sú len v diaľke ako dve malé čiarky, pričom vpredu na obrázku nastupujú nové postavy, ktoré v ďalšom okne dostávajú priestor). Ale úplne najlepšie sú jedinečné uhly záberov, vzďaľovanie a približovanie „kamery“, striedanie strán, z ktorých sú postavy „snímané“. Je to premyslené do posledného detailu a keď si to začnete všímať, tak sa vám môže stať to, čo mne, že sa tešíte na každú stranu nielen pre posun v deji, ale tiež kvôli ďalším nezvyčajným záberom, ktoré si na Vás autori nachystali.

Scenár, aj napriek zvláštnej motivácii niektorých postáv, je veľmi dobre prepracovaný. Chýbajú tu síce klasické duo klaďas/záporák, ale musím autora pochváliť za nepredvídateľnosť deja, čo je v žánri western ozaj niečo málo vídané. Autor sa doslova zahráva s čitateľom, na začiatok vám predhodí niekoľko klišé ako sú budovanie železnice, kovboji prichádzajúci o prácu, lopotenie farmárov a hlavne fazuľa už na ôsmej strane! Myslíte si, že sa už do toho dostávate, príbeh máte prekuknutý, sebaisto si v duchu hovoríte, že takýchto vecí v bledomodrom ste videli už na stovky a takto učičíkaný si vychutnávate klasické stereotypy, ktoré vás na westernoch bavia zo všetkého najviac. A potom jeden chlapec vo výklade obchodu zbadá ružový dáždnik, ktorý si dokonca kúpi (áno, wtf) a vy sa nestačíte čudovať, ako sa veci začnú vyvíjať, vaše čitateľské ego schytáva jednu facku za druhou, až si nakoniec nadávate, ako ste mohli byť taký naivný trtko.

13.03.2021 5 z 5

Ďalší deň života Ďalší deň života Ryszard Kapuściński

Konečne nový Kapuscinski! Aj keď, nový ako nový. Je to práveže jedna z jeho skôr vydaných kníh (1976), no táto skutočnosť dnešnému čítaniu vôbec neuberá na čare a pútavosti. Predtým, ako sa pustíte do knihy, odporúčam pohľadať si na internete zopár základných informácií o vojne v Angole, kto proti komu bojoval, čo je MPLA, FNLA, UNITA a pod. Pri tomto type literatúry sa spoilerov netreba obávať, práve naopak, takáto mini príprava určite prispeje k lepšiemu čitateľskému zážitku.

Občianska vojna v Angole bola veľmi neprehľadná, skúpa na informácie, zdanlivo bez akejkoľvek stratégie. Front bol všade a nikde zároveň. Prežitie bolo viac-menej otázkou náhody. Kapuscinski však nenechal nič na náhodu a udalosti v knihe podáva veľmi prehľadne a so svojským poetickým štýlom, ktorým sa snaží vysvetliť nevysvetliteľné. Tak ako v každej jeho knihe, aj tu je mnoho zaujímavostí a myšlienok, ktoré stoja za poznačenie a opakované návraty k ním. Uvediem jeden príklad: „Nový vojak sa všetkého bojí. Privezú ho na front a ten si myslí, že všade naňho striehne smrť. Že každý výstrel mieri naňho. Nevie odhadnúť vzdialenosť ani smer paľby. Preto strieľa hocikam, najlepšie veľa a bez prestávky. Nejde mu o to, aby trafil nepriateľa, ale o to, aby zabil vlastný strach.“

Nedávno som videl fotku dvoch „starcov“ v oblekoch, sediacich v horúčave, kdesi na múriku a v tichosti čakajúcich nevedno, na čo. Boli to: Gabriel Garcia Marquez, ktorý je synonymom pre slovné spojenie magický realizmus a Ryzsard Kapuscinski, ktorého rozprávačské umenie môžeme označiť za magický žurnalizmus. Spoznali a spriatelili sa tuším až v pokročilejšom veku, ale svoje literárne diela navzájom poznali istotne dávno predtým. Škoda, že sa nikdy nedozvieme, či a do akej miery boli jeden druhému literárnou inšpiráciou.

Vďaka vydavateľstvu Absynt som spoznal Kapuscinského a vďaka Kapuscinskému som dostal chuť aj na ďalšie skvelé reportážne knihy z edície Prekliati reportéri. V priebehu posledných rokov sa Kapuscinski stal mojim najobľúbenejším autorom a Absynt najobľúbenejším vydavateľstvom. Neočakával som nič a dostal som dva v jednom.

Záverečné hodnotenie: 10/10 (piaty Kapu, piatykrát za plný počet)

31.05.2020 5 z 5

Nejkrásnější staré mapy Nejkrásnější staré mapy Zdeněk Kučera

Tak toto bola trefa do čierneho. Stále nemôžem uveriť, že tento klenot sa mi podarilo kúpiť len za necelých 6 €! Tým pádom je to v rámci mojej knižnice dielo s najvyššou hodnotou vyjadrenou pomerom kvalita/cena. Silne odporúčam všetkým milovníkom geografie, máp, histórie, prípadne aj umenia zváženie kúpy tejto knihy. Aj keď o knihe sa v tomto prípade veľmi nedá hovoriť. Je to publikácia formátu A3, pričom väčšina máp je zobrazená na dvojstrane, čiže vo formáte A2. To umožňuje veľmi dobrú čitateľnosť geografických názvov a zároveň môžu vyniknúť maličkosti v kresbách máp.

Väčšina máp pochádza zo 16. a 17. storočia a neraz som sa pozastavil nad tým, ako verne zobrazujú skutočnosť. Nie je problém pri jednej mape stráviť skúmaním rôznych detailov aj 10-15 minút. Ale aj zbežné prelistovanie je pastvou pre oči. Ospravedlňujem sa za expresívnosť v tejto recenzii, ale pôvodní autori týchto máp si zaslúžia len superlatívy. Samozrejme vďaka patrí aj pánovi Kučerovi, že ich v tejto podobe zozbieral. Jediné negatívum je (ne)skladovateľnosť, keďže kvôli vyššie spomenutému formátu nie je možné uloženie do police s knihami a horizontálna poloha lapača prachu tak zostáva jedinou možnosťou.

Záverečné hodnotenie: 10/10

10.04.2020 5 z 5

Ganbare! Workshopy smrti Ganbare! Workshopy smrti Katarzyna Boni

Veľmi zaujímavou formou podaná téma vyrovnávania sa s prírodnou a ekologickou katastrofou (zemetrasenie, tsunami, havária v jadrovej elektrárni Fukušima) a s jej dôsledkami na životy ľudí z postihnutých oblastí (strata blízkych, strata domova, zdravotné dôsledky). Kniha podaná bez príkras a bez zbytočného sentimentu, no o to srdcervúcejšie čítanie to je. Niektoré pasáže čítate so stiahnutým hrdlom a napriek 9.000 km vzdialenosti a najmä mentálnej odlišnosti Slovákov od Japoncov, sa často pristihnete pri premýšľaní nad tým, ako by ste sa zachovali na mieste ľudí spomenutých v knihe, ako by ste sa s danou situáciou popasovali, ako by ste to celé psychicky znášali.

Jedná sa o mozaiku na prvý pohľad nesúrodých a nesúvisiacich kapitol, ktoré však spolu poskytujú ucelený obraz o danej téme. Najviac ma zaujali práve časti o tsunami a jeho histórii, ďalej veľmi sugestívny opis priebehu havárie v elektrárni Fukušima a celá záverečná tretina knihy, vrátane kapitol podaných v druhej osobe, ktoré čitateľa úplne pohltia. Menej ma bavili niektoré rozhovory o japonských kulinárskych špecialitách. Môžete mať predstavivosť akú chcete, ale ak čítate o morských tvoroch ešte k tomu v češtine, tak vám to aj tak všetko splynie do jednej bezfarebnej ryby. Menej záživné boli aj časti popisujúce japonskú mytológiu. Na druhej strane keď k tomu pridáme informácie o japonskej kultúre a mentalite, zrazu nám aj čudácke postavy z Murakamiho kníh začnú pripadať ako bežní priemerní Japonci.

Jedna z hlavných vecí, na ktoré chcela autorka poukázať je slepá dôvera Japoncov v autority (vláda, štátne inštitúcie, rôzne organizácie), ktoré viedli k zbytočnej smrti tisícok ľudí. Ľudia napríklad verili tvrdeniu, že vlna tsunami bude mať 6 metrov, tak vyšli na strechu 10 metrovej budovy a mysleli si, že sú v bezpečí. Ani sa len nepokúsili presunúť do vyššie položených budov vzdialených pritom len pár sto metrov (pritom času bolo dosť), kde by v suchu prečkali aj tú 13 metrovú vlnu, ktorá nakoniec prišla. No úplne najviac ma šokovala slabá informovanosť zo strany úradov a neskôr aj vedomé zavádzanie obyvateľov z oblasti zasiahnutých radiáciou o dôsledkoch žiarenia, ktoré spôsobili, že ľudia ostávali vo svojich domovoch, lebo opäť raz verili, že ak by im niečo hrozilo, vláda by nariadila hromadnú evakuáciu. Toto by som čakal v Rusku alebo v Číne, ale rozhodne nie v roku 2011 vo vyspelom Japonsku.

Záverečné hodnotenie: 9/10

29.03.2020 5 z 5

Trochu oheň, trochu voda Trochu oheň, trochu voda Andrej Bán

Pri čítaní tejto knihy je cítiť, že nevznikla len tak od stola, ale že p. Bán si to „odmakal“ v teréne. Pri mnohých návštevách a rozhovoroch s miestnymi ľudmi počas posledných 20 rokov sa snažil pochopiť, čo sa to v tej Juhoslávií v 90-tych rokoch vlastne udialo. Namiesto podtitulu „Príbehy Balkánu“ by sa hodilo možno skôr označenie „Čriepky z Balkánu“, tých mien a udalostí je tam naozaj veľmi veľa, čo znamená, že drvivá väčšina z nich je opísaná len na veľmi malom priestore. To je moja jediná výtka voči knihe, ale je to skôr môj osobný problém ako čitateľa. Autor chcel napísať knihu týmto spôsobom a ja to plne rešpektujem. Len dodávam, že veľmi rád by som si prečítal od Andreja Bána ďalšiu knihu z týchto končín, kde by vybraní ľudia dostali viac priestoru, aby sme sa do ich osudov a príbehov mohli ponoriť ešte hlbšie a intenzívnejšie.

Mám pocit, že s tým ako vznikajú ďalšie a ďalšie knihy a dokumenty o vojne v Juhoslávii, stále pribúda viac otázok ako odpovedí. Samozrejme, že ani táto kniha neponúka jednoznačné vysvetlenia a závery, a je to len dobre. Autori, ktorí tak vo svojich knihách robia sú väčšinou sympatizanti jednej zo zúčastnených strán a teda o objektivite v ich prípade nemôže byť ani reči.

Na záver si skúsme dať malý test. Ktoré mená vám napadnú ako prvé, keď sa spomínajú hrôzy a zverstvá napáchané počas vojen v Juhoslávií? Karadžič? Miloševič? Mladič? Šešelj? A akej národnosti boli všetci títo páni? Aj keď sa to na prvý pohľad zdá byť jasné, takéto rýchle závery o agresoroch a obetiach by boli príliš zjednodušujúce. Hlavne, ak sa bavíme o multietnickom a multináboženskom Balkáne, kde nič nemusí byť také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Záverečné hodnotenie: 8,5/10

07.03.2020 4 z 5

Mluví Černý jelen Mluví Černý jelen John G. Neihardt

80% tvorí rozprávanie o histórii, popis známych bitiek a útržky z tradičného spôsobu života indiánov.
20% tvorí mytológia, symbolika, duchovno a nadprirodzeno.
Kým to prvé hodnotím na výbornú, to druhé išlo mimo mňa. Hodnotenie malo byť teda jasné 4/5, ale potom som prečítal obohacujúci 70-stranový doslov a ten to vytiahol na päť hviezd.

Kniha sa čítala dobre, jediný pre mňa rušivý aspekt bol preklad všeobecne známych zemepisných názvov do češtiny (Potok poraněného kolena, Řeka tučné trávy, Pohoří ovce tlustorohé atď.). Chápem zámer – má to pôsobiť ako autentické rozprávanie indiána a napr. pri mesiacoch v kalendári alebo menách indiánov to fungovalo, ale to geografické názvoslovie mi jednoducho nešlo na jazyk.

Na záver zhrnutie – keďže je to kniha vyrozprávaná z pohľadu muža z kmeňa Oglalu (Lakota), rozdelenie dobrých a zlých je nasledovné:
Fandíme: širokej rodine Siouxov – najmä Oglalu a Hunkpapu, ďalej Čejenom a Arapahom.
Nefandíme: Vraním indiánom, Šošonom, Assiniboinom a Arikarom.
Arci-nepriateľ: wašíču.

23.03.2024 5 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Nedať plné hodnotenie knihám Rudo a Zóna bolo možno kruté (sorry, ale komiks musí zaujať aj vizuálne), ale teraz sa ukázalo, že správne. Pretože Ruzká klazika je ešte o level lepšia. Áno, aj tu sa nájdu jeden alebo dva slabšie kúsky a niekomu môže vadiť miestami zbytočná vulgárnosť alebo opisy vyvolávajúce pohoršenie. Ale ako celok bol tento súbor fejkových textov výborný, len na to musí byť človek naladený a musí chcieť pristúpiť na autorovu hru.

Priznávam sa, že môj knižný kompas silne zlyhal, lebo nechápem, že si táto kniha našla cestu ku mne až teraz. Mám chuť to čítať znovu a hľadať ďalšie skryté významy a odkazy na klasiku. Tip: odporúčam čítať radšej po pár poviedkach denne, aby sa vám to neprejedlo.

Najlepšie poviedky: Osud občas nadeľuje aj oboma priehrštiami, Pritakal životu, Koľko dobra znesie človek v zdraví?, Mrzút.

27.08.2023 5 z 5

Noční rozhodnutí Noční rozhodnutí Ed Brubaker

V porovnaní s prvými dvoma knihami sa tu nachádza až 6 príbehov, čo pri rovnakom celkovom počte strán nutne znamená, že sú v kratšom rozsahu, ako sme boli zvyknutí. A presne v tom je podľa mňa ukrytý dôvod, prečo sa tomuto Criminalu nedostáva všeobecne také pozitívne prijatie ako v minulosti.

1. Divošský meč (7/10) - príbeh v príbehu veľmi nezaujal, ale vtipné „prelínačky“ boli super.
2. Smrtíci ruce (7,5/10) – podobný princíp ako jednotka, komiks v komikse išiel opäť mimo mňa. Spoločné pre prvé dva príbehy je to, že je to v podstate príliš rozťahané, to čo sa tu udeje za 60 strán, tak v predošlých knihách by vystačilo tak na 20.
3. Mí hrdinové byli vždycky feťáci (8/10) – k lepšiemu hodnoteniu to vytiahol až výborný moment prekvapenia a záverečná pointa.
4. Noční rohodnutí (9/10) – druhý najkratší príbeh z celej knihy, ale paradoxne dejovo najbohatší a najlepší. Prvý a poslednýkrát som pocítil silný závan z predošlých kníh.
5. Zlý víkend (8,5/10) – pútavý príbeh s náhľadom do zákulisia tvorby komiksu.
6. Sirotci (7/10) – stretnutie so starými známymi, ale príliš krátke na to, aby zanechalo hlbší dojem.

Aby sme sa chápali správne, tretia kniha nie je žiadny prepadák, je to stále nadpriemerná kvalita, ale je tam istá pachuť nesplnených očakávaní. Niečo podobné mám aj so Smrtonosnou pascou - jednotka a dvojka dokážu stále spríjemniť vianočné sviatky, ale od trojky to už začína byť ľahko zabudnuteľné.

8/10

14.08.2022 4 z 5

Okno na jih Okno na jih Gyrðir Elíasson

Ako to tí Islanďania robia? Opäť raz skvelá vec z tejto krajiny. Už od čias, keď v TV bežal seriál Nonni a Manni, som týmto kúskom sveta fascinovaný. Mám rád ich literatúru, väčšinou aj hudbu, držím palce ich futbalistom a samozrejme som očarený ich prírodou. Zdá sa mi, že ako introvert rozumiem ich mentálnemu nastaveniu, no akosi v podvedomí tuším, že žiť by som tam nevydržal. Pri islandských autoroch mám pocit, akoby som stále čítal tú istú knihu. Aj Gyrdir Eliasson zvolil pomalé tempo, dej je jednoduchý, príbeh bol všetko len nie strhujúci a azda najväčším momentom prekvapenia bolo, keď hlavná postava zistila, že miestne „kino“ už nepremieta. A napriek tomu všetkému to bolo skvelé čítanie. Aj keď zároveň chápem, prečo sa mnohým ľuďom tento typ literatúry nemusí páčiť.

Je to jedna z tých kníh, ktoré môžete kľudne odložiť 10 strán pred koncom a dočítať ich na druhý deň. Dokonca postupné dávkovanie textu odporúčam. V knihe sa vlastne nič zvláštne nedeje, avšak pri opise toho NIČ používa autor skvelé obrazy a myšlienky. Jeho veľkou prednosťou je, že maličkosti každodenného života dokáže vykresliť tak zaujímavo, že ich chcete zažiť na vlastnej koži. Ja som pri čítaní okrem iného dostal chuť kúpiť si písací stroj značky Olivetti, nájsť miesto, kde hniezdia havrany a oslovovať ich všetkých menom Edgar, či skúšať dešifrovať morzeovku z kvapiek dažďa dopadajúcich na plechovú strechu (bývam v bytovke, tak toto zatiaľ odkladám).

Inak, uvedomil som si, že všetky mne známe knihy, ktorých názov obsahuje svetovú stranu, majú mimoriadnu kvalitu. Na východ od raja; Na západe nič nového; Na juh od hraníc, na západ od slnka; Dobytie severného pólu; Úzka cesta na ďaleký sever; Pošta na juh. Pravdepodobne sa jedná o náhodu, ale začínam si myslieť, že naozaj neexistuje zlá kniha s týmto geografickým termínom v názve. Aj keď priznávam, že knihu Haliny Pawlowskej – Veľká žena z Východu som zatiaľ nečítal.

„Kdosi prohlásil, že malíři tvořili mistrovská díla, až když oslepli. Třeba spisovatelé dosahují uměleckého vrcholu, když slova rukopisu přestávají být vidět.“

„Máloco ohrožuje spisovatele tolik jako vysoký počet prodaných výtisku.“

8,5/10

14.05.2021 4 z 5

Zarov Zarov Sylvain Runberg

Môže v boji zla proti zlu zvíťaziť dobro? To nie je spoiler, ale rečnícka otázka nasledovaná povzdychom: kiežby tak ako v matematike platilo, že mínus krát mínus je plus. Tento komiks totiž zobrazuje zlo v čírej podobe: lov na ľudí, bezdôvodné vraždenie, pomstu a iné „dobroty“. Väčšina postáv na oboch stranách sú vrahovia, za nič sa neskrývajú a na nič sa nehrajú. Napríklad taký hlavný hrdina Zarov koná zlo bez zjavnej príčiny. Jednoducho ho to baví. Preto čo sa sympatií týka, postavy z tohto komiksu nemajú ďaleko od väčšiny predstaviteľov na slovenskej politickej scéne. A to je tak trochu aj problém tohto komiksu, lebo tým, že človek tam veľmi nemá komu fandiť, príbeh nedokáže v čitateľovi prebudiť také tie „plnokrvné“ emócie.

Samotné prevedenie komiksu je vynikajúce, kresba je podrobná, farebná a oku lahodiaca, obrazy sú do detailov premyslené. Je tu však jedno ALE. A to sú črty tváre, ktoré pri určitých postavách a v istých situáciách pôsobili dosť divne a nepresvedčivo. Najmä stvárnenie detských hrdinov vnímam problematicky, mal som pocit, že tie deti vyzerajú na každom komiksovom paneli inak. Raz by som im tipoval 7 rokov, inokedy pripomínajú dospelákov a väčšinou sa sami na seba nepodobajú. Vrcholom bolo to, keď v jednom momente dcéra pôsobila staršie ako jej matka. Spomeniem ešte jedno negatívum - postavy záporákov sú málo odlíšiteľné a zlievajú sa do jednej šedej masy v oblekoch a košeliach. Áno, zločinci v tomto komikse majú štýl.

Viem si predstaviť, že pôvodná poviedka a film museli v 30. rokoch spôsobiť značný rozruch, dokonca aj dnes pôsobí táto téma kontroverzne. Záverom, kúpu tejto knihy neľutujem, ani čas strávený jej čítaním. Bolo to dobré, vtiahlo ma to rýchlo do deja a zdolal som to na dva záťahy. Slovo zdolal však hovorí samo za seba. Takže priznávam, že som čakal možno trochu viac.

7/10

08.05.2021 4 z 5

Príbehy svetových vlajok Príbehy svetových vlajok Robert G. Fresson

Tento ilustrovaný sprievodca vlajkami celého sveta mi už niekoľko dní robí veľkú radosť. Listujem si ním každý večer pred spaním a je to výborný relax. Nejde o vyčerpávajúci zoznam vlajok, na to slúžia iné tituly encyklopedickej povahy. Okrem toho vlajky tu nie sú usporiadané podľa kontinentov ako to býva zvykom, ale autor si vybral ako kritérium triedenia do skupín určité spoločné charakteristiky (trikolóry, kríže, hviezdy atď.). A tak sa niekoľkokrát môžeme stretnúť s tými istými vlajkami na viacerých miestach knihy (napr. AUS, NZ kríž aj hviezda).

Jediné, čo možno knihe vytknúť sú občasné chyby napríklad už tradične chybný preklad Latvia/Litva, či Laos uvedený ako ostrovný štát. Naopak, chválim, že niekto rozmýšľal a uviedol správny názov Macedónska, ktoré sa v čase medzi vydaním originálu a prekladom obohatilo o prídavné meno Severné.

Pekné veľké ilustrácie a minimum textu podsúva knihu detskému čitateľovi, ktorému je vlastne aj primárne určená. Odhadujem to na samostatné čítanie pre školáka na prelome prvého a druhého stupňa ZŠ, no na zbežné prelistovanie alebo spoločné čítanie v doprovode rodiča je vhodná kľudne aj skôr. Vždy keď som ju otvoril v prítomnosti detí, zhŕkli sa okolo mňa. Takže funguje. Po pexese z vlajok môže kniha poslúžiť ako ďalší prostriedok k tomu, ako si doma vychovať malého vexilológa.

Ešte sem hodím 5 mojich najobľúbenejších vlajok a končím: Marshallove ostrovy, Uganda, Severné Macedónsko, Sv. Lucia, Východný Timor, Keňa, Kiribati, Panama, Bhután, ...

30.04.2021 5 z 5

Kazatelova stezka Kazatelova stezka Yves Swolfs

Keby som bol personálny manažér a tento komiks by bol lenivý zamestnanec, tak by som mu do koncoročného hodnotenia s použitím HR žargónu napísal, že tu vidím veľký potenciál na zlepšenie. Naštastie nemusím siahať po politicky korektných frázach a môžem veci nazývať pravým menom - tento komiks je skrátka priemerný. Začnem pozitívami, ktorými sú krásna realistická kresba, absencia westernových klišé, ale najmä veľmi zaujímavý námet (boj stúpencov zrušenia otroctva proti otrokárom v Kansase tesne pred vypuknutím občianskej vojny). Negatív je o dosť viac a zaslúžili by si možno aj samostatný odsek, ale to by bolo z mojej strany voči tomuto komiksu príliš kruté. Takže stručne: na môj vkus je tu veľa politiky a málo akcie, hlavný hrdina je nemastný-neslaný, spôsob výpravy je miestami skratkovitý, inokedy plytvajúci komiksovými panelmi.

A teraz príde plot twist, ktorý mimochodom v komikse taktiež chýbal. Napriek vyššie uvedenému si určite zoženiem aj pokračovanie tohto príbehu. Jednak som sa už naučil, že každý boj s mojou zvedavosťou sa rovná prehre. A tiež považujem za povinnosť podporiť kúpou každý vydaný komiks s westernovou tematikou v rámci česko-slovenského knižného trhu.

6/10

06.12.2020 3 z 5