Nejkrásnější staré mapy

Kniha obsahuje nejkrásnější staré mapy celého světa – Evropy, Asie a Afriky, Ameriky, a také mapy hvězdné oblohy a kartografické kuriozity včetně smyšlených map. Kniha má nezvykle velký formát A3 a je sešitá sponkami, které lze lehce odstranit. Díky tomu si můžete libovolnou mapu zvlášť vyjmout a dát jako obrázek na zeď nebo pod sklo na stůl. Nechte se přitáhnout starými časy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358188/big_nejkrasnejsi-stare-mapy-k5I-358188.jpg 52

Kniha Nejkrásnější staré mapy

Recidivista
10.04.2020

Tak toto bola trefa do čierneho. Stále nemôžem uveriť, že tento klenot sa mi podarilo kúpiť len za necelých 6 €! Tým pádom je to v rámci mojej knižnice dielo s najvyššou hodnotou vyjadrenou pomerom kvalita/cena. Silne odporúčam všetkým milovníkom geografie, máp, histórie, prípadne aj umenia zváženie kúpy tejto knihy. Aj keď o knihe sa v tomto prípade veľmi nedá hovoriť. Je to publikácia formátu A3, pričom väčšina máp je zobrazená na dvojstrane, čiže vo formáte A2. To umožňuje veľmi dobrú čitateľnosť geografických názvov a zároveň môžu vyniknúť maličkosti v kresbách máp.

Väčšina máp pochádza zo 16. a 17. storočia a neraz som sa pozastavil nad tým, ako verne zobrazujú skutočnosť. Nie je problém pri jednej mape stráviť skúmaním rôznych detailov aj 10-15 minút. Ale aj zbežné prelistovanie je pastvou pre oči. Ospravedlňujem sa za expresívnosť v tejto recenzii, ale pôvodní autori týchto máp si zaslúžia len superlatívy. Samozrejme vďaka patrí aj pánovi Kučerovi, že ich v tejto podobe zozbieral. Jediné negatívum je (ne)skladovateľnosť, keďže kvôli vyššie spomenutému formátu nie je možné uloženie do police s knihami a horizontálna poloha lapača prachu tak zostáva jedinou možnosťou.

Záverečné hodnotenie: 10/10