Život je len jeden

Život je len jeden https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425139/bmid_zivot-je-len-jeden-ADN-425139.jpg 5 6 3

Keď som v lese, nič iné neexistuje, hovorí Erik Baláž, ekológ, filmár, aktivista a presvedčivý obhajca divokej prírody. Láska k prírode výrazne formovala Erikov profesionálny aj osobný život. Prostredníctvom svojich unikátnych filmov, kníh a videí sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Zároveň ale na vlastnej koži zažil, aké je to byť persona non grata pre určité záujmové skupiny. Táto kniha rozhovorov približuje Erikov osobný príbeh, jeho postupný vývoj od mládenca stopujúceho vlkov cez mladého ochranára či filmára z núdze až po aktivistu a politika. A umožňuje nám pozrieť sa na prírodu, tak ako ju vidí a pozná Erik. Kto s kým v lese komunikuje? Ako by vyzerala divočina v nížinách? Dokáže človek svojimi zásahmi prírode pomôcť? Je vôbec možné s prírodou hospodáriť spôsobom, ktorý je dlhodobo udržateľný? Odpovede na tieto a ďalšie otázky ponúka Erik jazykom zrozumiteľným a pútavým aj pre laika.... celý text

pajaroh
pajaroh
06.12.2021 5 z 5

Erik Baláž a M. Nevrlý jsou osobnosti, které mě poslední měsíce nejvíce ovlivňují. Nejen ve výběru literatury, ale obecně v pohledu na svět, okolí, život (kam se hrabou motivační knihy). Po dočtení mám pocit, že jejich dílo si musí přečíst prostě každý (ale snažím se je nikomu necpat) a také mám problém s dalšími knihami - nic mi není dost dobré.

Tento rozhovor s E. Balážem shrnuje jeho pohled na slovenskou přírodu a ochranu, také zajímavosti z jeho života a několik informací ze zákulisí vzniku knih a filmů.
Je to útlá knížka, ale stojí za přečtení jako doplnění ke knize Posledná pevnosť nebo filmům Vlčie hory, Strážca divočiny a Tajomné Karpaty (prostě je zase musím zmínit a propagovat).

Recidivista
Recidivista
28.03.2021 5 z 5

Kniha je písaná vo forme rozhovoru a je akýmsi prierezom ekologickými problémami a kauzami u nás za obdobie posledných 20 rokov. Pokus o zmenu v existujúcom systéme (ne)fungovania štátnych inštitúcií alebo v legislatíve samotnej môže niekedy pripomínať boj s veternými mlynmi. Tu platí staré známe, že každá, aj tá najdlhšia cesta, sa začína prvým krokom. Táto cesta je navyše kamenistá, do kopca, plná prekážok a po celý čas tu fúka protivietor. Našťastie sa nájdu ľudia ako autor, ktorí to napriek tomu nevzdávajú a za to im patrí veľká vďaka.

Erik Baláž je človek mnohých povolaní - ochranca prírody, aktivista, filmár, spisovateľ a najnovšie už aj politik. V istej životnej fáze totiž pochopil, že ak chce niečo zmeniť, musí aktívne vstúpiť do politiky. A tak sa stal prvým a zatiaľ jediným politikom, ktorému som ochotný uveriť každé slovo. Postupom času zistil, že zmeny je možné robiť iba ak má na svojej strane verejnú mienku. Svojimi filmami, knihami, protestnými akciami a rôznymi kampaňami sa snaží zvyšovať environmentálne povedomie a myslím, že sa mu to aj darí. Slováci si stále prechádzajú cestou od postoja „Tu je bičík Vaša milosť, len smelo do toho!“ smerom k uvedomelej občianskej spoločnosti a v posledných rokoch to zdá sa začína platiť aj na oblasť ekológie a prírody.

9/10

whack
whack
16.03.2020 5 z 5

Človek si pri čítaní Erikovho príbehu uvedomí tú obrovskú zmenu, aká sa podarila vykonať lesoochranárom za posledných 20 rokov. V knihe opisuje svoje začiatky v polovici 90-tych rokov, kedy ochranári a organizácie sa ešte nemohli nijako vyjadrovať k tvorbe lesného hospodárskeho plánu, popisuje čistky v TANAP-e a Inšpekcii životného prostredia po nástupe antiekologickej bandy HZDS, Smer a SNS v roku 2006. Neskôr pútavo vysvetľuje, prečo potrebujeme divočinu. Inšpiratívny človek.

„V rámci diskusie sa prihlásil o slovo jeden docent, ktorý navrhol, aby som vrátil diplom, lebo lesu vôbec nerozumiem, keďže som sa v škole nič nenaučil. Na to som mu odpovedal, že nevrátim, že síce o lese som sa nič nenaučil, ale o lesníctve som sa naučil veľa a to sú dve rôzne veci.“