Johnny Cash: I See a Darkness

Johnny Cash: I See a Darkness obálka knihy
Mé hodnocení:

Ještě před napsáním Boxera Kleist uspěl také mezinárodně s komiksem o životě countryového zpěváka Johnnyho Cashe. Kniha byla přeložena do 14 jazyků a získala řadu ocenění, mj. nejvýznačnější německou komiksovou cenu „Max und Moritz“, cenu Prix des Ados na literárním festivalu ve francouzském Deauville a americké komiksové ceny Eisner a Harvey. Johnny Cash, nejznámější countryový zpěvák všech dob, rebel a idol mnoha generací hudebních fanoušků, se stal už za svého života legendou. Jeho tvorba ovlivnila další vývoj populární hudby. Na vrcholu kariéry měl vlastní televizní pořad, do něhož si zval nejznámější muzikanty té doby. Reinhard Kleist líčí jeho pohnutý osud velmi poutavě a naléhavě: od jeho dětství, prvního jamování s Elvisem Presleyem přes koncert ve vězení Folsom, neobyčejně úspěšný přelom šedesátých a sedmdesátých let, kdy Cash ale zároveň stále více propadal závislosti na alkoholu a drogách, až k jeho mimořádném comebacku po boku producenta Ricka Rubina....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310190/johnny-cash-i-see-a-darkness-xEB-310190.jpg 4.476
Komiksy, Umění
Vydáno, Argo

Johnny Cash: I See a Darkness, 2006

Kniha Johnny Cash: I See a Darkness

lordchaos

Mám rád Cashe, mám rád komiks a líbí se mi způsob, jakým Kleist vypráví své příběhy!

mirektrubak
02.10.2019

V neposlední řadě musím vyjádřit své nadšení nad Kleistovou kresbou. Obecně mám u grafických románů slabost pro černobílé (v tomto případě černošedobílé) podání a v této knize bylo o mé estetické vnímání postaráno velkolepě. Bylo by přehnané tvrdit, že úplně každý jeden obrázek je samostatné mistrovské dílo, ale mnoho z nich si klidně dokážu představit zarámované na zdi – především celostránkové detaily a závěrečná galerie je skutečná pastva pro oči.

Příběh Johny Cashe je hodně typický (podoba s Nickem Cavem, kterého Kleist taktéž perfektně knižně portrétoval je značná) a očekávatelný. Jdeme po obvyklých zastaveních: outsider hladový po slávě – vyjevení z prvních úspěchu - nezvládnutá popularita, pocit všemocnosti a následné propadnutí nějaké formě drog - sestoupení na dno, katarze a zklidnění.
Skoro to vypadá, jako by podobný osud byl pro hudební a filmové hvězdy nevyhnutelný a říkám si, jestli je jim to vůbec možné nějak vyčítat, jestli to vystřelení z nuly na superhvězdu prostě je v lidských silách ukočírovat (když alkoholu a pyšným pocitům nadřazenosti nad vším podlehla i taková Zuzana Navarová, jak můžeme čekat, že budou vůči explozi slávy imunní sebestřední muži :-).

Román je, podle mě, nejsilnější v těch místech, kde se stýká realita s fantasknem, kde Cash potkává postavy ze svých písní nebo svého naznačeného strážného anděla. Žánr grafického románu je pro podobné přesahy, myslím, dokonale vhodný, Reinhard Kleist toho skvěle využil a připravil mi další pětihvězdičkový zážitek.

Freiherr
02.09.2019

Tento Johnnyho „grafický životopis“ jsem si nechal jako sladkou tečku po přečtení dvou informacemi nabitých biografií od Roberta Hilburna a Stephena Millera. A bylo to dobré rozhodnutí, protože Reinhard Kleist počítá alespoň s rámcovou znalostí Johnnyho života a písní – neobeznámený čtenář by nemusel odhalit všechny narážky na rozličné události. Autor v knize přeskočil zhruba 25 let od Folsomu až po setkání s Rubinem a soustředil se jen na Cashovo mládí a pak pozdní věk – celkem neobvyklý přístup. Kresby jsou velmi povedené (zvlášť galerie na konci) a i překlad se povedl – nejvíc mě pobavila scéna, kdy Johnny, prosekávaje sekerou díru do stěny hotelového pokoje, říká: „ Objednal jsem si průchozí pokoj a ten taky dostanu!!!“

Inozuka
07.07.2019

Ač nejsem bůhvíjakým fanouškem Johnyho Cashe, mám ho celkem zažraného pod kůží. Táta měl rád country - hlavně tedy české (Tučný, Bobek, Greenhorns) - takže mě skladby amerického barda provázely celé dětství. A co člověk slyší v mládí, v jeho podvědomí zůstane už navždy. Když jsem se pak v dospělosti dostal k informacím o Cashově bouřlivém životě, vybudoval jsem si k němu hluboký respekt. Přiznám ale, že k četbě Kleistova komiksu mě dovedla až skvěle zpracovaná kniha stejného autora o Nicku Caveovi. A byla to sázka na jistotu. Opět velice temné, rámované Cashovými skladbami (i když ne tolik jako u Cave knihy) a stylová černobílá kresba. Vše se točí kolem slavného koncertu ve Folsom Prison, na který je naroubovám celý život Muže v černém. Z obrázků a textu se doslova line hudba a vystupují příběhy, které Cashe inspirovaly. I shot a man in Reno just to watch him die. Pro fanoušky povinnost, pro ostatní inspirace ...

p3tris
10.12.2018

Musím se přiznat, že nepatřím k velkým fanouškům Johnnyho Cashe a country vůbec. K tomuto zpěvákovy jsem se dostal až díky skvělé předělávce Hurt od Trenta Reznora. A samozřejmě i díky filmu Walk The Line. Ale jsem obrovským fanouškem Nicka Cavea, jehož životopis od Reinharda Kleista mě doslova nadchnul. Takže jsem sáhl i po Cashovi. Jeho příběh tolik neodbíhá do snů a představ, takže je více srozumitelný. Ale podobně temný. K tomu napomáhá perfektní černobílá kresba. Občas mi (například ve ztvárnění kouře) připomínala mého oblíbeného Franka Millera nebo Mike Mignolu. Ale tomu srovnání se asi nikdo, kdo kreslí tuží, úplně nevyhne. Podle mě jde o dobrý způsob, jak se seznámit s tímto hudebním fenoménem i pro člověka, jehož šálkem kávy zrovna country není.

jarynek
25.05.2018

Pěkný komiksový životopis velkého zpěváka, který skutečně poutavě přibližuje některé hlavní momenty v jeho kariéře. Na druhou stranu právě tím, že si vybírá jen některé události, kniha předpokládá alespoň základní znalosti celého životního příběhu JC. Výborná černobílá kresba podtrhuje právě ty temné emoce, kterých si tato osobnost světové hudby i lidé v jeho okolí museli prožít nemálo. Nejvíce si mi líbil popis událostí spojených s koncertem ve Folsom Prison.

Akademik93
26.04.2018

Krásně zpracovaný komiks o životě a tvorbě legendárního Johnnyho Cashe.
Přečtené za jedno odpolko.

puml
13.04.2018

Výborně komiksově zpracovaný životopis Johnyho Cashe. Navíc skvělá černobílá kresba. Cashe mám rád, takže pro mě to byla jasná volba. Samozřejmě se autor neubránil i nějakému tomu klišé, ale vyvažujít to zas momenty, jako například rozhovor s Bobem Dylanem, které jsou příjemným zpestřením. Doporučuji.