Naše filmové storočie

Naše filmové storočie https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318846/bmid_nase-filmove-storocie-r2B-318846.jpg 4 3 2

Publikácia predkladá dejiny filmu z hľadiska najobľúbenejších diel svojich autorov. Projekt vychádza zo zmenenej situácie v percepcii umenia po roku dvetisíc, kedy internet výrazne ovplyvnil výchovnú aj hodnotiacu paradigmu hodnotenia filmov. Kánony nahradili subjektívne doporučenia na sociálnych sieťach, internetové rebríčky, počítačová analýza preferencií ľudí s podobným vkusom. Autori sa preto pozreli na storočie filmu zo subjektívnej pozície zasvätených filmových divákov a vybrali do hodnotenia sto svojich najobľúbenejších filmov. Výber pokrýva celé storočie filmu, svetovú aj domácu kinematografiu, umelecké aj populárne žánre. Obaja autori sú filmoví publicisti a o vybratých filmoch píšu filozoficky, esteticky aj autobiograficky ladené eseje. Autorov delí dvadsať rokov, odlišné vzdelanie aj kritický prístup, čím vzniká polemický dialóg o dejinách filmu.... celý text

Macvosik
07.08.2021 2 z 5

Pri všetkej úcte k Jurajovi Malíčkovi, táto kniha je jasný dôkaz monumentálneho predsudkárstva, pokrytectva, neschopnosti chápať inakosť a skrytého snobstva všetkých postmodernistov. Pluralita? Jasné! Ale len tá naša!

Recidivista
19.05.2021 5 z 5

Urobím výnimku a prvýkrát budem hodnotiť knihu, ktorú som neprečítal celú. Dôvod je prostý, toto je kniha textov o filmoch, pričom má zmysel prečítať si najmä eseje týkajúce sa filmov, ktoré mám napozerané. Bez poznania filmu sa totiž znižuje nielen hodnota prečítaného textu, ale samozrejme aj pôžitok z filmu, pretože texty obsahujú mnoho spoilerov. Zatiaľ mám za sebou časti o filmoch, ktoré som videl a knihu plánujem ďalej priebežne čítať vždy, keď si pozriem niektorý z filmov v nej obsiahnutých. Je však veľmi pravdepodobné, že ju nikdy nedočítam celú.

Princíp knihy je jednoduchý, jeden z autorov navrhne nejaký zo svojich obľúbených filmov, ten druhý si ho pozrie a potom obaja napíšu svoj pohľad na film. Páčili sa mi skôr komentáre od Juraja Malíčka, ktoré mi pripadali čitateľsky prístupnejšie a nebude asi náhoda, že väčšinu filmov, ktoré vybral on ako svoje obľúbené, mám tiež veľmi rád. Podľa môjho názoru, na to aby človek čítal túto knihu nemusí byť ani tak filmový fanúšik, ako skôr fanúšik kníh, pretože toto nie je kniha pre klasických „popcornových“ milovníkov filmu, tí by ju zavreli po pár stranách a ďalej nečítali.

Možno je problém v mantineloch môjho obmedzeného intelektu, ale niekedy bolo v knihe na môj vkus priveľa filozofovania a prehnaná snaha ponúknuť, čo možno najzaujímavejšiu významovú interpretáciu filmu. Ale ako sa hovorí, kto hľadá nájde. Podobne ako v dobre známom prípade, keď v galérii vystavili exkrement a skúmali, koľko významových rovín v tom dokážu návštevníci nájsť. Na knihe mi ešte trochu vadilo nadužívanie cudzích slov, je to samé ontologický sem, ontologický tam.

Ale nad všetko vyššie spomenuté sa viem ako čitateľ povzniesť, pretože toto je na slovenské pomery jedinečná kniha a asi aj jediná svojho druhu. Vlastním druhé rozšírené vydanie a naozaj veľká vďaka SFÚ za jej vydanie a vďaka aj obom autorom za námahu, niektoré texty boli dokonca lepšie ako samotný film.

9/10

Autoři knihy

Juraj Malíček
slovenská, 1974

Kniha Naše filmové storočie je v