Rainbowdreamer Rainbowdreamer komentáře u knih

Zlomky nekonečna Zlomky nekonečna Adéla Rosípalová

Příběh o lásce a smrti, o umírání a milování. Hrozně smutný, ale neobyčejně krásný příběh první lásky dvou kluků na prahu dospělosti. Příběh s pasážemi, které člověk nemůže neprobrečet. Při čtení této knihy jsem si uvědomil, kolik takových podobných příběhů se dnes a denně mezi námi odehrává, když umírá milovaný člověk. A okolí ti říká "jsi hrdina, tak pěkně jsi se o něj/ní staral, obětoval jsi čas, kariéru, peníze, sebe..." A kdo tím prošel ví, že to nebylo žádné hrdinství, žádná oběť; když milujeme, nemyslíme na sebe, a nemůžeme se chovat jinak, než být s tím druhým, ať je to sebetěžší. A samotné nás to obohatí, udělá nás to víc lidmi.

06.09.2023 5 z 5

Zůstane to v rodině Zůstane to v rodině Martin Váša

Pěkné oddechové čtení, psáno deníkovou formou. 30 letý gay z pražské Letné pokračuje v lehkém a vtipném komentování svých životních trablů z předchozí knihy Dělám si to sám. První kniha mi přišla možná o chlup lepší než toto pokračování, ale určitě to není na hodnocení o hvězdičku méně. Často hodně dobré hlášky, které mě pobavily. Některé pasáže mě přinutily i vážněji přemýšlet. A oceňuji, jak se celým textem vine autorův láskyplný vztah ke svému partnerovi a k mamince.

30.08.2023 5 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Smutný, ale krásný příběh se závěrem, který naznačuje naději. Kniha o hledání lásky, štěstí a radosti v těžkých dobách. Autentické svědectví z prostředí gay komunity v New Yorku v době vrcholící epidemie AIDS v roce 1990. A v něm dva 18letí gay kluci, kteří právě vstupují do života (každý zvlášť, jde o dva paralelní příběhy) a hledají své místo, své štěstí. Kniha nabitá reáliemi NY a kulturními odkazy na muziku, celebrity, módu, gay bary a vůbec celý způsob života gay komunity v 80. a 90. letech. A nad tím vším se vznášející strach z AIDS, se kterým si tehdy nikdo nevěděl rady, smrt byla všudypřítomná. Kniha byla pro mě velkým nostalgickým připomenutím mého mládí, protože jsem stejně jako hlavní hrdinové vstupoval do života v té době, žil podobnými pocity, nadějemi a obavami , radostmi i láskami. Připomnělo mi to dobu, kdy se člověk s jinou orientací musel rozhodovat mezi tím žít ve skrytu a ve lži a anebo žít odsuzovaný společností na jejím okraji. V tomto smyslu jde o knihu generační a komunitní, asi nejvíce je schopna oslovit čtenáře, kteří tuto dobu zažili, a kteří navíc i osobně žili ve stínu šířící se HIV a AIDS. Je to vhodná kniha i pro ty, kteří chtějí pochopit tuto dobu, která byla tak jiná od dneška (a v jiných ohledech možná tak stejná?), ale každopádně dobu, z níž vyrostl náš dnešek.

22.07.2023 5 z 5

Radek (Mistr v komplikování vlastního života) Radek (Mistr v komplikování vlastního života) Katka Heřmanová

Zábavné oddechové čtení o jednom trochu (možná trochu hodně) promiskuitním mladém gayovi, ale jinak sympatickému klukovi, kterého (snad) láska napraví. Dobře se to četlo, je tam i pár humorných pasáží. ideální jako oddechovka k večerní sklence vína, když člověk nechce nic řešit. Hodně malá útlá knížečka.

03.07.2023 4 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Opět skvělý čtenářský zážitek. Na knihu jsem se těšil po silných chvílích s první knihou autora Skoncovat s Eddym B. Je to silná a těžká kniha, syrová neučesaná výpověď mladého kluka, který se stal obětí děsivého násilí. Asi jsem nečetl nic podobného, kde oběť znásilnění a pokusu vraždy odkrývá své nejniternější myšlenky spojené s těmito útoky. Kniha je sledem myšlenek a úvah zabývajících se nejrůznějšími aspekty prožitého traumatu, a ukazuje, že skutečnost jako obvykle není černobílá. Skvělý příběh ukazující, jak se oběť vyrovnává s tím, co se jí stalo. Vůbec s nedokážu představit, jaké to musí být. Nejde zde v první řadě vůbec o homosexualitu, ale o obecnou výpověď o obětech podobných činů. Kniha asi neosloví každého, komu jde především o příběh, může být zklamán. Forma také asi nebude pro každého, text je částečně pojat v hovorové řeči (velká poklona překladatelce), ve vyprávění je plno odboček, vysvětlivek v závorce, a niterných úvah hlavního hrdiny. Ale aspoň pro mě prakticky každý odstavec textu obsahující popis pocitů, utrpěných traumat a souvisejících úvah byl pro mě podnětem a východiskem přemýšlení nad danými věcmi.

03.07.2023 5 z 5

Pětkrát out Pětkrát out Eva Pospíšilová

Povídky na téma coming outu, tři z nich se mi hodně líbily, ale i ty zbylé dvě byly dobré. Celkově příjemné oddychové čtení, doporučuji.

12.06.2023 4 z 5

Najdi sám sebe Najdi sám sebe Saša Nový

Prostřední díl trilogie, zajímavý a celkem čtivý příběh života Petra, oddechovka, nevím ale, jak celý příběh zaujme mladší generaci, spíše ne, je to generační zpověď odhadem tak z 80.-90. let. Škoda, že si autor nedal práci s odstraněním různých pravopisných a stylistických chyb (někdy i faktických chyb a nesrovnalostí) , které zbytečně ruší při četbě. A je tam šíleně cigaret, piva a vyměšování, autorovi je evidentně velmi blízké hospodské prostředí, které nemusím. K těmto knihám už nebudu mít moc chuti se vracet.

Síla lásky Síla lásky Saša Nový

Závěr trilogie, zajímavý a čtivý příběh života Petra, oddechovka, nevím ale, jak celý příběh zaujme mladší generaci, spíše ne, je to generační zpověď odhadem tak z 80.-90. let. Škoda, že si autor nedal práci s odstraněním různých pravopisných a stylistických chyb (někdy i faktických chyb a nesrovnalostí) , které zbytečně ruší při četbě. A je tam šíleně cigaret, piva a vyměšování, autorovi je evidentně velmi blízké hospodské prostředí.

Láska bolí Láska bolí Saša Nový

Samotný příběh je fajn, životní cesta Petra mě hodně zaujala, a celou trilogii jsem přečetl poměrně rychle. Tato kniha je první částí trilogie, zajímavý a čtivý příběh života Petra, oddechovka, nevím ale, jak celý příběh zaujme mladší generaci, spíše ne, je to generační zpověď odhadem tak z 80.-90. let. Škoda, že si autor nedal práci s odstraněním různých pravopisných a stylistických chyb (někdy i faktických chyb a nesrovnalostí), které zbytečně ruší při četbě. A je tam šíleně cigaret, piva a vyměšování, autorovi je evidentně velmi blízké hospodské prostředí nižších cenových skupin, které zrovna nemusím. Ale i tam žijí lidé hetero i homo, a pro mě to byl zajímavý exkurs do tohoto prostředí, které neznám.

Neříkej to našim, Kájo Neříkej to našim, Kájo Peter Belanský

Co k tomu napsat: knížka, která se mi ne úplně dobře četla, naštěstí nebyla dlouhá. Pochválil bych asi příběh vztahu dvou sympatických kluků v jádru knihy, ten má potenciál zaujmout. Bohužel je na něho navěšena řada dalších textů, které už tak zajímavé nejsou a týkají se třeba politiky a vývoje společnosti v 90. letech, nebo planého filozofování o významu toho či onoho (stav české gay scény, nevěra, jehovisti. rodiče odmítající své syny aj.). I na styl jsem si musel zvykat - autor přeskakuje mezi ich a er formou, střídá i jednotlivé vypravěče bez většího odlišení, tak jsem byl často zmatený. Kniha má mozaikovitý charakter, jakoby sled myšlenek a vzpomínek, jen volně spolu souvisejících. Kdo ale zažil 90. léta, může v knížce najít něco i o sobě, v tomto smyslu je to tak trochu generační knížka, a nejsem si jist, zda osloví mladší generace, které už žijí jinými problémy.

12.06.2023 2 z 5

V tónech duhového života V tónech duhového života Jakub Hübner

Průměrná kniha, je třeba ji brát, že je od ne-spisovatele. Osobní zpověď začátku profesní i osobní cesty jednoho gaye - začínajícího zpěváka. Oceňuji určitou upřímnost a opravdovost, kterou z textu cítím, stylisticky je to ale často ne úplně dobré, dialogy i popisy působí často uměle. Ale k hlavnímu hrdinovi jsem získal kladný vztah a rád jsem si jeho životní příběh přečetl.

Setkání Setkání Lydia Strong

Povídková kniha známé české autorky LBGT románů. Až v průběhu čtení jsem si uvědomil, že jde o krátké příběhy navazující na předtím vydané její knihy, které jsem si ale přečetl až následně, a pak jsem se k Setkání rád vracel. Přesto jsem se v rámci možností byl schopen zorientovat a jednotlivé povídky jsem přečetl s velkou chutí. A o to více jsem byl navnaděn na přečtení i těch předchozích knížek. Jen škoda, že text neprošel pečlivější editací, je tam dost překlepů a chyb, které člověka vytrhávají z ponoření do děje.

12.06.2023

Hotel Royal Hotel Royal Jan Folný (p)

Autor výborně píše, vtáhl mě do děje a čtení mě bavilo. Knížka je střípkovitá mozaika lidí spojených zaměstnáním s jedním luxusním londýnským hotelem. Moc dobře popsáno, hodně jsem se poučil, jak to v takových hotelích chodí, autor musí mít nesporně vlastní zkušenosti z tohoto prostředí. Oceňuji i chápavý vztah autora k různým postavám, které neodsuzuje ani neglorifikuje, bere je takové, jaké jsou. Trochu mi tam chyběl nějaký závěr nebo vyvrcholení děje, ale on je to také asi odraz toho, že v takovém hotelu nikdy život nekončí.

12.06.2023 5 z 5

V pasti V pasti Lydia Strong

Příběh Simona a Jereda je oddechovou gay romancí, i když zarámovanou zvláštními okolnostmi. Jméno autorky je zárukou kvalitního a čtivě napsaného příběhu. Dost originální zápletka, některým aspektům jednání hlavních postav jsem ne úplně rozuměl.

12.06.2023 5 z 5