Radka_p Online Radka_p komentáře u knih

Hry pro zvládání agresivity a neklidu Hry pro zvládání agresivity a neklidu Zdeněk Šimanovský

Skvelá pomôcka pre pedagógov, psychológov, vychovávateľov a vlastne kohokoľvek kto pracuje s deťmi a potrebuje námety na spoločné hry. V knihe je množstvo hier, ktoré sa dajú rôzne obmieňať, prispôsobovať rôznym vekovým kategóriám a nemusia byť použité iba pri agresívnych či nekľudných deťoch ale aj na kooperáciu, spoločnú zábavu, nadviazanie vzťahov...na čokoľvek.

02.12.2015 5 z 5

Kdo se směje naposled Kdo se směje naposled Arjuna Ardagh

Mne osobne prišla táto kniha akoby v nej bola opísana "psychoterapia životom", terapeuta však zastupoval akýsi zvláštny magický guru. V anotácií o ňom píšu, že je kombináciou Merlina a Forresta Gumpa, čo si po prečítaní úplne nemyslím ale Joey mal v sebe nejaké naivné čaro osobnosti ale určite nie forestovské. Príjemné čítanie, ktoré ponúka čitateľovi presne to, čo si z príbehu chce zobrať.

01.12.2015 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Svet Theodora Fincha...ten si zaslúži 5 hviezdičiek, život v ktorom sa dá žiť naplno len vďaka tomu, že sa odohráva na pokraji smrti. Veľká škoda, že táto kniha spojleruje samu seba a tiež, že koniec sa dá predpokladať od samého začiatku. Krásne myšlienky, originálny motív /lebo maniodepresivita sa často v knihách nevidí/, všadeprítimná hra so slovíčkami, krátke kapitoly a štýl písania autorky robí z tohto príbehu veľmi rýchle, veľmi pútavé čítanie a koniec je napriek zvýšenému výskytu klišé tiež veľmi podarený až dojemný.

17.11.2015 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Nie som literárny kritik, takže štylistickú stránku a veci podobné ohodnotiť neviem. Tri hviezdičky dávam za príbeh...a nehodnotím ani jeho morálku,,,,to v konečnom dôsledku ani nie je možné a nie je to ani cieľom samotnej knihy. V príbehu mi chýbalo prežívanie Lolity, to ako chorá myseľ Humberta poškodila tú jej detskú, to ako prežívala svoje detstvo ako vnímala to, čo s ňou Hubert robí. Záver knihy som prečítala už "nasilu", pretože som nechcela nechať knihu nedočítanu, no v podstate ma posledných 50 strán nezaujímalo, príbeh akoby niekde v polovici zastal.

22.10.2015 3 z 5

Čierna a strieborná Čierna a strieborná Paolo Giordano

Giordana milujem za jeho Osamelosť prvočísel a kebyže napíše nákupný zoznam do potravín, neobjektívne mu aj za ten dám 5 hviezdičiek. Čierna a strieborná mohli mať pokojne o 100 strán viacej ale tomuto autorovi stačí aj pár strán na popísanie dostatočného množstva emócií, ľudkých životov a vzťahov aby z toho bol pri čítaní zážitok!!!

11.10.2015 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Svet očami detí - súrodencov Čipery a Jema, vyzeral byť taký jednoznačný, to čo je spravodlivosť a čo jej opak bolo nad slnko jasnejšie. Príbeh týchto dvoch detí žijúcich v 30-tych rokoch 20-teho storočia bol síce zaujímavý ale mňa najviac oslovil ich otec Atikus, starší právnik, ktorého životné zásady boli aj napriek prostrediu a spoločnosti v ktorej žil nadčasové....očakávala som, že celý príbeh bude o rasizme a postavení černochov ale v skutočnosti som od knihy dostala viac.

20.09.2015 5 z 5

Další dítě v rodině Další dítě v rodině Catherine Dumonteil-Kremer

Táto kniha nieje ani obsahom ani rozsahom nijako bohatá, skôr ide o krátke návody, typy a triky ako reagovať pri príchode ďalšieho dieťaťa v rodine ako o odbornú lieteratúru.

29.08.2015 3 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Řekni vlkum, že jsme doma bola jedna nádherná kniha, ktorá ostáva v mojej hlave aj po jej dočítaní a s istotou viem, že si ju ešte niekedy prečítam. Nevedela som presne o čom kniha bude, najprv som si myslela, že sa ponesie v duchu Lolity ale nebolo to tak. Autorka nádherne a citlivo opisuje postavy a ich charakter, nádherné postavy,ktoré som si postupne neskutočne obľúbila. Do Finna som sa zaľúbila aj ja, Tobyho som sa snažila pochopiť a potom chrániť, na Grétu som sa často hnevala a June som strašne držala palce aby v tých vzťahoch ostala "svoja" čo sa jej podľa mňa podarilo.
V príbehu je zachytených toľko tém, toľko motívov, toľko vzťahov a toľko ľudských osudov.... v podstate ani neviem presne opísať čo vo mne zanechala ale tak klišoidne napíšem, že mi pohladila dušu.

20.08.2015 5 z 5

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Kniha zachytáva reálne životy ľudí, žijúcich v indickom slume - to je tak popisne povedané a tak pocitovo to bol pre mňa príbeh o extrémnej relativite toho čo je spravodlivosť, úplný absurdistan systému v ktorom tí najzranitelnejší sú zdrojom či už peňazí pre najbohatších no im sa neujdú ani odrobinky, cestou za politickou mocou, cestou k troche bohastva pre ľudí bez morálky. Ťažko sa mi chápal tento systém v ktorom som nevyrastala a dozvedám sa o ňom z bezpečnej vzdialenosti....ale pred autorkou klobúk dolu za tento výnimočný dlhoročný projekt ktorý premenila do knihy.

11.08.2015 5 z 5

Amy a Roger: Na cestě Amy a Roger: Na cestě Morgan Matson

Za normálnych okolností by som totmuto príbehu dala tri hviezdičky, pretože nejde o nič nové, výnimočné, pútavé ani nijako prevyšujúce knihy tohto druhu. Tým ALE je však spôsob spracovania knihy, kedy šmrnc dodáva grafické spracovanie plné máp, fotiek, hudobných playlistov a spôsob akým sa príbeh medzi Rogerom a Amy odohráva. Tým spôsobom myslím roadtrip, ktorý vás pri čítaní navnadí sadnúť do auta a ísť....len tak, niekam. Za toto kniha dostáva o hviezdičku naviac a myslím, že práve vďaka tomuto sa nestratí v kope ďalších romantických príbehov pre násťročných.

05.08.2015 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Jedným slovom SKVELÁ kniha....páčilo sa mi na nej skutočne všetko, od toho ako sa vyvýjala hlavná postava od prvej po poslednú stranu a ako jej k tomuto osobnostnému posunu pomohli v tej dobe podradne vnímané domáce pomocnice....a najkrajšie pre mňa bolo ako tie "podradné ženy" získali slobodu narozdiel od paničiek pre ktoré pracovali, ktoré naopak ostali navždy spútané svojou "malosťou". Odporúčam !!!!

05.08.2015 5 z 5

Takto sa to končí Takto sa to končí Kathleen MacMahon

Knihu som čítala vlastne zo zotrvačnosti....200 strán sa v podstate nedeje nič a posledných 80 sa zrazu postavy začínajú posúvať. V podstate mám pocit, že som sa o nich aj tak nič nedozvedela, ani poriadne nedokážem uchopiť tento príbeh. Ale mojim najväčším sklamaním nebol ani "taký nijaký" príbeh ale čo urobila autorka so psom ma nahnevalo a veľmi !!!

24.07.2015 2 z 5

Zóna nadšenia Zóna nadšenia Jozef Banáš

Bez váhania päť z piatich hviezdičiek...túto knihu by si mal povinne prečítať každý človek, žijúci v Čechách, na Slovensku, Nemecku, Rusku, Ukrajine....aby poznal svoje dejiny v celom kontexte. Téma okupácie Slovenska a politický kontext dejín v tomto období je silná téma sama o sebe, no pán Jozef Banáš o nej napísal brilantne!!! Nepíše len o politike ale o ľuďoch, ktorí v tej politike reálne žili a a mala dopad na ich osobné životy. Mňa najviac dostal príval rôznych emócií, ktoré sa vo mne počas tých 430 strán odohrávali...hnev, bezmocnosť, smútok, dokonca aj smiech.....jednoznačne SKVELÉ čítanie!!!

19.07.2015 5 z 5

Fanúšička Fanúšička Rainbow Rowell

Svetu fanfiction veľmi nerozumiem a tak ma táto časť knihy veľmi neoslovila, a asi aj preto mi Simon Snow pripadal ako vykradnutý Harry Potter. Čo mám ale na tejto spisovateľke rada sú jej čudno-zvláštne postavy, ktoré nie sú prvoplánovo krásne. Chalan, ktorému začína plešina a dievča, ktoré má hruškovitú postavu a nosí svetre .....a kopec ďalších "nemoderných" a už vôbec nie príťažlivých charakteristík. Posledných 200 strán sa čitalo samo, koniec bol príliš uponáhľaný a ešte by som sto strán v pohode zniesla.

09.07.2015 3 z 5

Sklenený zvon Sklenený zvon Sylvia Plath

Najsilnejšia metafora sa ukrýva v názve knihy.......... celá kniha núti zamyslieť sa v akom sklenenom zvone žijeme alebo nežijeme vlastne aj my.

04.07.2015 5 z 5

Girl Online - Láska blogerská Girl Online - Láska blogerská Zoe Sugg

Nároky na knihu som nemala v podstate žiadne, okrem toho, že som predpokladala, že pôjde o vysoko oddychové čítanie...čo nakoniec aj bolo. Myslím si, že nie som cieľovou skupinou tejto knihy /kebyže mám tak o 10 rokov menej asi by som bola/, no napriek tomu to bolo celé také milé, v jednej chvíli som bola dokonca v napätí ako to dopadne. Girl online mi príde skôr ako čítanie vhodné na Vianoce ako na leto...ale v končenom dôsledku to bol milý príbeh prvej lásky, ktorý má od reality síce ďaleko ale veď snívať je dovolené...najmä keď máte-násť :)

29.06.2015 4 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ťažko zhrnúť 750 strán do pár viet....karamazovština ako obraz "ruskej" povahy, kopec filozofických diskusií, ešte viacej náboženstva, podrobné osudy pomerne veľkého množstva postáv a spád deja až na posledných 200 stranách. Pre mňa to nebola najlepšia Dostojevksého kniha ale 4 hviezdičky má u mňa zaslúžene, no najmä pre koniec, ktorý vlastne ani nebol koncom....

21.06.2015 4 z 5

Prvorozené dítě Prvorozené dítě Jiřina Prekopová

Pani Prekopová napísala knihu, ktorá podľa mňa poslúži rovnako odborníkom ako aj laikom. Svoju teóriu vysvetľuje veľmi ľudským, primeraným jazykom a vďaka množstvu kazuistík je celá kniha ľahko uchopitelná.

27.05.2015 4 z 5

Sourozenecké vztahy Sourozenecké vztahy Tomáš Novák

Téma ktorá je v knihe rozpracovaná je veľmi zaujímavá no jej samotné spracovanie už také skvelé nie je. Najväčšou chybou krásy je hlavne jej zváštne odsekovité štrukturovanie, ktoré vyvoláva dojem nesúrodosti-to samozrejme nevypovedá o jej kvalite.Prvá polovoca knihy je plná užitočných informácií, no keďže v texte nie sú uvádzané zdroje, pôsobí dojmom, že autor prišiel na všetko sám. Druhá polovica knihy mala pre mňa hodnotu horoskopu, kvôli absolútnym tvrdeniam ohľadom typológie súrodencov na základe ich pozície narodenia vo väčšej súrodeneckej skupine.

13.05.2015 3 z 5

Třinácté komnaty dětské duše Třinácté komnaty dětské duše Violet Oaklander

Fantasticky napísaná kniha, podľa mňa užitočnejšia pre odborníkov ako pre laikov. Autorka podáva vyčerpávajúci popis neuveritelného množstva psychoterapeutických metód práce s deťmi, pričom pridáva aj krátke kazuistiky a svoje skúsenosti s uvádzanými technikami. Podľa môjho názoru pomôže každému kto pracuje s deťmi.

06.05.2015 5 z 5