Zóna nadšenia

Po bestselleri "Idioti v politike" prichádza Jozef Banáš s príbehom, ktorý napísal život. Slovák Jozef sa krátko pred inváziou vojsk Varšavského paktu do Československa v auguste 1968, zoznámi s Nemcom Thomasom a Ukrajinkou Sašou. Saša s úprimným úmyslom prichádza ako príslušníčka okupačnej armády pomôcť Slovákom a Čechom v boji s kontrarevolúciou, Thomas sa angažuje v Nemecku v študentskej revolte. Invázia však priateľstvo Jozefa a Thomasa a lásku Jozefa a Saši rozdelí, stretnú sa za neuveriteľných okolností až po tridsiatich siedmych rokoch. Čitateľ sa stretáva s postavami reálneho politického života – Husák, Dubček, Biľak, Brežnev, Honecker, Krenz, Gorbačov, Juščenko, Havel. S väčšinou z nich sa autor osobne stretol. Čitateľ sa neubráni slzám pri čítaní dojemných scén na jednej, a humorných scén z čias reálneho socializmu, na strane druhej. Bývalý politik a diplomat (pôsobil v Nemecku a v Rakúsku) spôsobom "da Vinciho kódu", na pozadí strhujúceho príbehu priateľstva a lásky, šokujúco úprimne popisuje svoje skúsenosti s domácou a zahraničnou politikou, diplomaciou a tajnými službami. Po trojročnej spolupráci medzinárodného tímu z Nemecka, Rakúska, Ukrajiny a Slovenska, pod vedením slovenského autora, vznikla historická freska, o akú sa na Slovensku doposiaľ nikto nepokúsil....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16540/zona-nadsenia-kNx-16540.jpg 4.545
Literatura slovenská, Historie
Vydáno:, Kelion

Zóna nadšenia (2008)

Kniha Zóna nadšenia

MirusD
30.11.2018

Je to román o ľuďoch žijúcich v konkrétnej dobe, uveriteľný, silno sa ma dotkol. Pre mňa má Banáš taký nejaký novinársky, reportážny jazyk. V Kódoch ma to vyrušovalo, ale tu vôbec. Z príbehov je cítiť, že sám prežil to, o čom píše. Za mňa najlepšia Banášova kniha. A tiež by som ju odporúčala prečítať všetkým mladým, čo si nevedia predstaviť život za socializmu.

Radka_p
19.07.2015

Bez váhania päť z piatich hviezdičiek...túto knihu by si mal povinne prečítať každý človek, žijúci v Čechách, na Slovensku, Nemecku, Rusku, Ukrajine....aby poznal svoje dejiny v celom kontexte. Téma okupácie Slovenska a politický kontext dejín v tomto období je silná téma sama o sebe, no pán Jozef Banáš o nej napísal brilantne!!! Nepíše len o politike ale o ľuďoch, ktorí v tej politike reálne žili a a mala dopad na ich osobné životy. Mňa najviac dostal príval rôznych emócií, ktoré sa vo mne počas tých 430 strán odohrávali...hnev, bezmocnosť, smútok, dokonca aj smiech.....jednoznačne SKVELÉ čítanie!!!

marketad
06.05.2015

Zřejmě částečně autobiografický román reflektující nedávnou historii. Příběh je možná trochu předvídatelný, ale jinak to bylo dobré čtení. Bohužel v českém překladu, protože slovenské originály tu z nějakých důvodů nejsou k dostání...

Lieska
20.04.2015

Jednoznačne vynikajúce čítanie - čo do historických faktov našej nedávnej minulosti, čo do vtedajších reálií a v neposlednom rade aj čo do dojemného príbehu, na konci ktorého vám budú vlhnúť oči... Odporúčam mladým, ktorí bývalý režim už nezažili a tiež aj všetkým ostatným, ktorí si chcú zaspomínať a pri čítaní trošku omladnúť..:)

hussolga
19.04.2014

Tuto knihu jsem koupila v Levných knihách za 29,- Kč a abych řekla pravdu, jen abych měla co číst ve vlaku....ovšem hned první odstavec prologu mě naprosto dostal! Čtivě a srozumitelně napsaný příběh o časech nedávno minulých,naplno jsem si uvědomila, jak složitá to byla doba. Vyprávění o politice je odlehčené příběhem o přátelství. Moje hodnocení je asi trochu ovlivněno tím, že děj se odehrává v době mého dětství, ale já mnohé pochopila teprve po přečtení tohoto díla, pro mě teda hodně silný zážitek.

MildeZ
24.07.2013

Nejdříve jsem netušil, co od knihy až tak čekat, pak se to vybarvilo už o něco jasněji a nakonec vzato na jeden nádech.

Skjaninka
09.06.2013

Keď si predstavím, že na túto knihu som natrafila náhodou a bola na pochybách či ju kúpiť, alebo nie, tak ďakujem nejakej neviditeľnej sile, že ma postrčila a knihu som si odniesla domov. Popravde, zo začiatku som si nebola istá, či to bude niečo pre mňa, lebo sa mi to zdalo veľmi politické, ale po prečítaní prvých pár stránok som ostala nadšená. Len som sedela, čítala a mala v ruke ceruzku, ktorou som označovala všetko užitočné a zaujímavé. Prelínanie príbehov zo života Jozefa Baláža a jeho priateľov v období od roku 1968 do roku 2008. Skutočné, silné, mrazivé, emotívne, nezabudnuteľné a pre mňa jedno z najlepších diel čo som kedy čítala. Takže je jasné, že odporúčam a pridávam k obľúbeným.

Agi
02.04.2012

...vzniklo raz štrkovisko s ostrými kameňmi, ktoré sa vrývali do päty ...každý, kto udrží pero, sa v ňom chce dôležito pohrabať ... a štrk sa drobí, hrany sa obrusujú ... už je to vlastne len taký plážový piesoček ... /občas sa celkom hodí chrstnúť za hrsť toho jemného piesku okoloidúcemu do tváre - aspoň prižmúri oči .../

Jozef Banáš

Jozef Banáš