radimch radimch komentáře u knih

Miláček národa Miláček národa František Kožík

Hezké čtení, obdivuhodně drsný život umělcův. Je až s podivem, že byl Tyl v takových podmínkách vůbec něco vytvořit. Smekám pane Tyle.

03.01.2022 5 z 5

Kdy - Věda a umění dokonalého načasování Kdy - Věda a umění dokonalého načasování Daniel H. Pink

Velmi dobře zpracovaná kniha, hora zajímavých postřehů, které jdou do hloubky, tak akorát, že to člověka pořád baví. Stejně jako knihu Pohon/Drive od Daniela H. Pinka doporučuji všem, kteří zajímají o motivaci našeho konání.

23.12.2021 5 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Pár dobrých postřehů, zajímavé výzkumy. No ale celkvově je to trošku nesourodá knížka.

22.12.2021 3 z 5

Jedenáct prezidentů Jedenáct prezidentů Libor Budinský

Stručné životopisy všech našich mužů v čele pěkně pohromadě.

18.12.2021 4 z 5

Deník spisovatele I Deník spisovatele I Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zajímavé, podnětné

23.11.2021 5 z 5

Bídné dny a jiné povídky Bídné dny a jiné povídky Zdeněk Matěj Kuděj

Bídné dny to byly.

23.11.2021 4 z 5

Zlatovláska Zlatovláska Karel Jaromír Erben

"Život stejně jako moudrost měří se poznáním"

23.11.2021 5 z 5

Paměti mého pradědečka Paměti mého pradědečka Adalbert Stifter

Krásá, takové zimy to musela být paráda.

17.11.2021 4 z 5

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Náročné, hluboké.

08.11.2021 4 z 5

Mudrc, surfař a byznysmenka Mudrc, surfař a byznysmenka Robin S. Sharma

(SPOILER) Jako motivační kniha pro mladé severoamerické publikum zvyklé na srozumitelné fráze je to opravdu paráda, všechny myšlenky jsou jednak řečeny učitelem, jednak naivně převyprávěny Jackem. Myšlenky jsou inspirativní a rozhodně stojí za přečtení a autor se fakt snaží šířit pozitivní a kreativní pohled na člověka a svět.

Bohužel je tady pokus o beletrii, to je opravdu, ale opravdu katastrofa nejvyšší kategorie a bylo mi po celou dobu líto, že tak skvělý intelektuální materiál je obalen tak prázdnou vycpávkou jako je příběh se třemi učiteli a naivním Honzíkem, který se diví všemu a všem a pak parafrázuje myšlenky kněze, surfaře i podnikatelky, se kterými ihned souhlasí. Co člověka hned zpočátku usadí je autorova předmluva, že o myšlenky v této knize je potřeba se co nejdříve podělit s někým dalším (cosi jako spammovací pyramida), no dobře autor je tak trochu hrdopýšek, ale to, že ke konci příběhu Jack vidí v Tessině knihovně kromě knih klasických velikánů jako je Tolstoj i předchozí knihu samého autora této knihy, to je podle mě vrchol narcisismu.

Shnuto: luxusní zboží (myšlenky v knize) zabalené do usmolených scénářů s reklamami na sebe sama (příběh).

23.10.2021 4 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Težký život to byl.

04.10.2021 4 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

Dobré, velmi dobré. Situace ve Španělsku špatné, velmi špatné.

29.09.2021 5 z 5

Stín Stín Jiří Křižan

Hořkoveselé.

21.09.2021 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Náročné

21.09.2021 3 z 5

Martova pole Martova pole Miroslav Ivanov

Průchod bojišti od starověku po druhou světovou válku, dobrá kniha.

20.09.2021 5 z 5

Gobi. Poušť ve mně Gobi. Poušť ve mně Reinhold Messner

Je to velké téma a já opravdu smekám před výkonem v 60 letech! Celá kniha je ale jen monotónním a poměrně patetickým fňukáním o tom, jak je putování těžké protkaným trošku chvástavými vzpomínkami jak se zamlada daly dělat velké kousky. Spíše je to takové doku-drama pro západní mainstream, i když autor se fakt snaží prokládat fakta hlubšími myšlenkami, ale není to spisovatel, velká škoda.
Velkým přínosem knihy je bezpochyby popis pouště Gobi a je fajn, že na Zemi existují ještě i pustá místa.

26.07.2021 3 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Skvělé, děkuji.

26.04.2021 5 z 5

Život před sebou Život před sebou Émile Ajar (p)

zvláštní smutná kniha

20.04.2021 3 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Barvitě vykreslený život legie v době císařského Říma. Doporučuji

08.03.2021 5 z 5

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Ernst Hans Gombrich

Pěkný průlet dějinami

15.01.2021 4 z 5