radimch radimch komentáře u knih

Kniha o číslech - Tajemství čísel a jejich vliv na náš svět Kniha o číslech - Tajemství čísel a jejich vliv na náš svět Peter J. Bentley

Knihu rozhodně stojí za to si přečíst, přináší na zlatém podnose spoutu souvislostí. Děkuji.

08.01.2024 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Astrofágy, tauméby, Xenonit, Rocky - dobré, dobré, dobré. Nejlepší-sci-fi-za-poslední-dobu-otázka!

05.01.2024 5 z 5

Umění zkratky: Jak lépe myslet Umění zkratky: Jak lépe myslet Marcus du Sautoy

Nádherná kniha, psaná pro širokou veřejnost, zpřístupňuje i složitá témata zajímavými postupy. Je to dobrodružství hledání zkratek.

04.01.2024 5 z 5

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Magický příběh člověka a včel v Eifelské vrchovině za války. Nádhera.

23.12.2023 5 z 5

Pražský slabikář: Od Kafky k Havlovi a zpět Pražský slabikář: Od Kafky k Havlovi a zpět Aleksander Kaczorowski

Krásná kniha plná souvislostí. Kafka, Hašek, Seifert, Hrabal, Škvorecký, Kundera, Havel, Eco.

21.12.2023 5 z 5

Doteky dějin Doteky dějin Karel Pacner

Botha a Churchill, Rašín a Kramář, Foglar a Rychlé šípy - za mě fajn čtení.

19.12.2023 5 z 5

Souvislosti, které prostý člověk z prosté mapy nevyčte. Doporučuju.

19.12.2023 5 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Archeogenetika mění pohled na dějiny. Velmi dobrá kniha.

19.12.2023 5 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Pár zajímavých postřehů v knize bylo.
TEL (tetraetylolovo) a CFC (freony) uvedl "v život" jeden člověk! uf.

19.12.2023 4 z 5

Kniha geometrických kouzel: Matematická expedice Kniha geometrických kouzel: Matematická expedice David Acheson

Naprostá paráda! Dopuručuju všem, zejména těm, kterým geometrie nepřipadala zábavná.

11.12.2023 5 z 5

Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět Jaroslav Petr

Hromada informací o tom, jak živé bytosti vnímají svět kolem. Plno zajímavých věcí.

08.12.2023 5 z 5

Prvočísla Prvočísla Enrique Gracián

Nádhera - propojení Malé Fermatovy věty, Gaussových postřehů, Eulerovy geniality a Riemanovy hypotézy do jedno příběhu, který končí u dnešního šifrovacího RSA algoritrmu. Jako když vám někdo poskládá složité puzzle, které dává krásný obraz. Byla to radost číst.

05.12.2023 5 z 5

Čísla ohromující a ochromující - Jak se nenechat zmást matematikou moderního života Čísla ohromující a ochromující - Jak se nenechat zmást matematikou moderního života William Hartston

Výborná kniha, srozumitelně napsaná, místy vtipná. Doporučuji.

02.12.2023 5 z 5

Zemřít pro vlajku: Moc a tajemství národních symbolů Zemřít pro vlajku: Moc a tajemství národních symbolů Tim Marshall

Spousta příběhů a pro mě nových pohledů na vlajky.

02.12.2023 5 z 5

Dopamin: Molekula, která určuje osud lidstva Dopamin: Molekula, která určuje osud lidstva Michael Long

Skvělá kniha, spousta podnětných informací.

Vesmírný posel Vesmírný posel Neil deGrasse Tyson

Kniha je sérií esejí o kde čem s velmi širokým záběrem. Pár zajímavých postřehů tam bezpochyby je. Je výborně ozdrojovaná.

15.11.2023 4 z 5

O češtině s Karlem Olivou O češtině s Karlem Olivou Ivana Karásková

Přečteno jedním dechem.
Kromě obsahové stránky chci podtrhnout lehkost, bohatost a hlavně srozumitelnost vyjádřování Karla Olivy. Jeho odpovědi jsou ligvistickým zážitkem.
Milovníkům češtiny a jazyků vůbec vřele dopročuji.

11.11.2023 5 z 5

Ruská mafie Ruská mafie Jaroslav Kmenta

Semjon Mogilevič
Joseph Kobzon
Alexandr Litviněnko

24.10.2023 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Je tam pár setsakra poctivých zamyšlení.

24.10.2023 4 z 5

Každý z nás byl hrdinou Každý z nás byl hrdinou Jim DeFelice

Torch, Husky, Overlord a to všechno téměř beze zbraně a v první linii. Smekám.

24.10.2023 5 z 5