Čísla ohromující a ochromující - Jak se nenechat zmást matematikou moderního života https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525691/mid_cisla-ohromujici-a-ochromujici-jak--6546c50ce8b37.jpg 5 9 4

Ať se nám to líbí nebo ne, našim životům vládne matematika. Každodenní přísun čerstvých zpráv nás zahrnuje statistickými odhady, výzkumy veřejného mínění, posuzováním rizik, výpočty inflací, předpovědí počasí a klimatických pochodů a všemožnými politickými rozhodnutími, která jsou založena na údajně přesných číslech. Většinu z nás obvykle ani nenapadne tato čísla zpochybňovat nebo se ptát, co doopravdy znamenají, a jestli z nich náhodou neplyne víc otázek než odpovědí. Vzápětí všechny cifry pustíme z hlavy – pokud se vůbec dostaly dovnitř. Ve svém jednoduchém průvodci pro všechny, kdo zažívají ochromení z čísel, William Hartston jasně a s humorem vysvětluje, jak bezpečně projít minovým polem matematiky, která nás obklopuje. ***** „Chytrá, vtipná a objevná kniha, která radí, jak jasně myslet uprostřed záplavy procent a pravděpodobností. Naučte se rozpoznat falešné vzorečky a podezřelé statistiky. Až 100 procent čtenářů shledá, že jde o zcela fascinující knihu. Doporučuje 92,53 procenta matematiků.“ Ian Stewart, britský matematik a spisovate... celý text

Literatura naučná Matematika a logika
Vydáno: , Dokořán

Numb and Number: How to Avoid Being Mystified by the Mathematics of Modern Life , 2021

kyssling
včera 5 z 5

Skvělá kniha o procentech, pravděpodobnosti připomínající třeba také výborné knihy o Alexovi ("Alex za zrcadlem", "Alexova dobrodružství v zemi čísel"). O vtipnosti knihy svědčí i dovětek, kdy autor "pořád ještě neví, kým chce být, až vyroste" - tudíž novodobý Jára Cimrman ....

tomas1794
02.04.2024 4 z 5

Strašně super kniha, zábavnou formou podává něco, čemu se většina z nách chce vědomě vyhnout - přemýšlení nad čísly. Po přečtení budu určitě obezřetnější k jakémukoliv údaji, který v novinách nebo v televizi uvidím. Knihu můžu vřele doporučit.

los
28.02.2024 4 z 5

opravdu poutavé a poučné čtení o číslech, počítání a statistice v běžném životě, s jemným britským humorem, bez hyperbol a (téměř) bez vzorců (kdo z nich má osypky, může přeskakovat, aniž by se ve výkladu ztratil), závěrečná kapitola stručně a střízlivě shrnuje fakta a objasňuje neporozumění při sčítání úmrtí během covidové pandemie

napadá mne malý test, komu bych knížku doporučil:
* když se zvýší cena rohlíku z 1 Kč na 4 Kč, je to zdražení o 300 %
* když se sníží cena rohlíku z 4 Kč na 1 Kč, je to sleva o 75 %
pokud vám tohle není jasné, jste cílový čtenář

radimch
02.12.2023 5 z 5

Výborná kniha, srozumitelně napsaná, místy vtipná. Doporučuji.

matematika statistika

Autorovy knížky

William Hartston
anglická, 1947
2023  91%Čísla ohromující a ochromující - Jak se nenechat zmást matematikou moderního života

Kniha Čísla ohromující a ochromující - Jak se nenechat zmást matematikou moderního života je v