R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Věda hledá duši Věda hledá duši Francis Crick

Kniha splnila moje očekávání, pozoruhodný text ve své době a pozoruhodný text i dnes s vědomím, že čtenář jde proti proudu času, vrací se desítky let zpátky, nalezne pohled na mozek, vědomí a neurovědu optikou konce 20. století. Pohled, který neubírá na kvalitě přístupu a myšlenek autora (stejně jako kvalitního, pečlivého překladu).

A že jde o text, ve kterém jsou, vzhledem k dnešku, některé zastaralé, nepřesné informace? To přece nevadí. Je snadné zjistit stav současného vědění o mozku a doplnit si současné a aktuální informace, ověřit si, kam se posunuly neurovědy. Limitem jsou pouze naše znalosti a naše vlastní neurony.

Když svůj názor shrnu, jde o skvělou knihu, vydanou v r. 1994.
Pan autor psal příjemně, mně sympatickým stylem.

PS: Abych jen nudně nechválila, kapitola o počítačích, technické možnosti "umělého mozku" - počítače vs. lidský mozek mě moc nebavila.

04.07.2021 4 z 5

Citové pouto Citové pouto Amir Levine

Teorie attachmentu - teorie vazby... Přehledně napsáno. Užitečné informace, obzvlášť pro ty čerstvě dospělé. Ale nejen pro ně.

04.07.2021 5 z 5

Bílí Havrani Bílí Havrani Luisa Nováková

Hezké, lehce dobrodružné vyprávění o cestě k získání trůnu a, to především, k dospělosti, vyzrálosti, zkušenostem. Forma a děj se podobá legendám se zřetelně daným dobrem a zlem.

Výborná kniha pro odreagování.

Nejdřív jsem si ji na doporučení půjčila v knihovně, pak jsem neodolala a koupila ji.
Je velmi pravděpodobné, že se k příjemným, poutavým, i romantickým Bílým havranům zas někdy vrátím.

04.07.2021 5 z 5

Šoková doktrína Šoková doktrína Naomi Klein

Můžu doporučit k přečtení, dohledání dalších informací a přemýšlení.

04.07.2021 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Kniha mě chvílemi bavila, chvílemi ne. Začátek upozorňoval na tajemství a záhadu s velkým Z, která se nekonala. Rušil mě trochu zmatený děj. Závěr, rozuzlení "záhady" bylo nelogické.
Okolnosti vzniku skladby byly působivé a, nechci moc prozrazovat, děsivé. Dějová linka z minulosti mě zaujala více než přítomnost.

04.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Tančírna Century. Parket, stoly, židle, hudba. A především lidé. Lidé a život. Lidé a tango. Se vším, co k tomu patří.

Minispoiler - jedna z myšlenek, úryvek z knihy:
"Každý text tanga, co jsem četl v angličtině, je jako kdyby ho napsal Johnny Cash nebo Merle Haggard nebo Hank Williams. Tím nechci říct, že bych tyhle pány a jejich hudbu neměl rád.
Jenomže všichni považujeme tango za cosi hodně důstojnýho a kultivovaného, znáš to. Ohromný umění a tak dál.
Jenže na začátku byly životy obyčejnejch lidí, chudejch vrstev, lidí dost na dně.
Hudba možná kultivovaná opravdu je, ale texty fakt nejsou žádná literatura. Je to o opravdovým životě, popsaným slovníkem opravdovýho života.
Základní příběh v tangu je stará dobrá pravda: láska je pěkná mizérie. Ve španělštině, angličtině i v každým jiným jazyce.
Láska je mizérie.
Ale jak si tu mizérii vychutnáváme - ta bolest je prostě hrozně slastná."

... no, ano, najdeme v knize klišé, ale milé. Hezké. A pokud vás tango zlákalo, neváhejte a sáhněte po tanečních botech.

10.02.2021 4 z 5

Sága o Grettim Sága o Grettim neznámý - neuveden

(SPOILER) Zajímavé čtení - zjistila jsem, že vnímám odlišně pojem "hrdina".

Spoiler

Gretti měl pro mě málo kladných vlastností. Měl obrovskou sílu, fajn. Byl odvážný, fajn. Někdy udělal dobrý skutek, fajn. Ovšem častěji byl svárlivý, nesnášelivý, líný, sobecký, agresívní a krutý - k lidem, ke zvířatům. Bezohledně kradl, snadno zabíjel.
Takovou postavu bych neoznačila za hrdinu. Tehdejší společnost měla evidentně odlišné hodnoty.
- Konec spoileru.

Děj je docela jednotvárný, události se v různých obměnách neustále opakují.

Asi každý čtenář očekává v severské sáze spoustu jmen a polovinu rodokmenu k tomu. Já také. Ale..., i tak kniha předčila mé nejtemnější představy o množství - v některých odstavcích byly dvě třetiny jmen a třetina normálních slov. Některá jména je vhodné si zapamatovat, s jinými se člověk v knize znovu nepotká. Prostě zábava.

Komentář je upozorněním, nechci nikoho odradit od čtení. Většina tuší, co obnáší sága.

Nelituji času, který jsem knize věnovala. Ale jedno přečtení stačí.

03.02.2021 3 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Úsměvné, lehce sarkastické povídání o mírně netradičním výzkumném ústavu.

Chtěli byste vstoupit do Niičeva - Ústavu čar a kouzel a zjistit, co laboratoře skrývají? Chtěli byste získat klíč od oddělení Lineárního štěstí, Absolutního vědění nebo oddělení Smyslu života? No, mohlo by to být zajímavé.

Pohodové čtení, vhodné k odpočinku. Závěrečná recenze je úžasná.

25.01.2021 4 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Setkání bylo nečekané, když mi nedávno syn z knihovny přinesl 358stránkové vydání Posledního království.

První Cornwell a první setkání, které dopadlo nadprůměrně úspěšně - zajímavé období, poutavý styl psaní, strhující děj - obzvlášť závěr je parádní (jeden moment mě až dojal), realistické postavy - nejednoznačné, rozporuplné. Hlavní postava je napsaná výborně, Uhtred, poznávající svět, život a lidi, je velmi pragmatický (ano, je potřeba přežít), tvrdý, sebejistý i nejistý, často rozhodný a někdy zas váhající. Živoucí. Zajímavá je postava válečníka Ragnara, autor mu daroval velkou dávku charisma. Jediná postava nebyla špatně napsaná, i vedlejší postavy měly co říct.

"Pohanský" svět jsem si parádně užila - sem tam jsem sice musela přivřít oko nad krutostí, jenže ona k té době a válečníkům neodmyslitelně patří, že.

Spoustu let jsem raný středověk čtenářsky zanedbávala, ale poslední roky se tam zatoulávám častěji a častěji. A stojí to za to. Čtenářům, kteří mají rádi historické romány, můžu Poslední království doporučit.

25.01.2021

Sto básní: Svět staré japonské poezie Sto básní: Svět staré japonské poezie * antologie

Nádherně a současně kvalitně zpracované - od půvabných básní, doprovodných textů, krásných ilustrací po obálku knihy, která na první pohled probouzí touhu vzít ji do ruky a pak domů, do knihovny v obýváku.
Obdiv patří básníkům i výtvarným umělcům, poděkování pak japanistce, paní Honcoopové, která s erudicí a citem přeložila básně, vybrala ilustrace, přidala poutavé informace a připravila koncepci této pozoruhodné sbírky.

Sídlo mých předků!
Plevel teď dravě obrůstá
tvé staré krovy.
Tajně se k tobě vinu i já -
vzpomínám na dávné doby.

Hledal jsem krásu
kvetoucích třešní až do setmění.
A pak jsem žasl
nad lunou, jež náhle vyšla
mezi stromy na hraně hory.

Potřebují tyto básně více slov?

17.01.2021 5 z 5

Lidský mozek Lidský mozek František Koukolík

Perfektní kniha, nejen informačně. Kapitoly jsou přehledné, výborně strukturované, vybrané pojmy jsou zvýrazněné, text obohacený o obrázky a schémata mozku, nechybí rejstřík, poznámky, literatura.

Čtení je náročnější, pokud nemáte medicínské vzdělání. Jeho absence však není překážkou. I kdyby jste nepochopili, nevstřebali a/nebo si nezapamatovali sto procent textu, má smysl to zkusit, má smysl si knihu přečíst.

Je příjemné dozvědět se něco víc o lidském mozku, jeho funkcích i poruchách, o chování lidí. Při čtení mě často provázel pocit úžasu nad systémy mozku, jeho schopnostmi a člověk si říká, jaký je to "zázrak", když mozek funguje tak, jak má.

Kromě získání nových zajímavých informací a zopakování známých dat máte šanci "potrápit" mozek, naučit se nové pojmy a neusnout na čtenářských vavřínech. :)
Využijte příležitost, pokud vás skutečně zajímá lidský mozek a jeho funkční systémy. Doporučuji.

11.01.2021

Já. O mozku, vědomí a sebeuvědomování Já. O mozku, vědomí a sebeuvědomování František Koukolík

Mozek, vědomí, sebeuvědomování - fascinující a vzrušující témata. Neustále zajímavá - alespoň pro mě.

Získala jsem spoustu informací a odpovědí. Napadaly mě i nové otázky - některé zůstaly nezodpovězené, což vůbec není mínusem textu, právě naopak, jsou impulsem pro hledání dalších odpovědí. Přiznávám, že pro výběr a čtení je potřeba vyšší míry zájmu a vyšší míry zaujetí. Čtení a vstřebávání informací není úplně jednoduché (u několika obrázků jsem potřebovala polopatičtější popis a vysvětlení), ale pokud vytrváte, soustředění a námaha se vyplatí. Jde o informačně bohatou knihu, při zachování nezbytné odborné přesnosti - i pro laiky - co nejsrozumitelněji napsanou. Plusem jsou uváděné zdroje a poznámky.

Já. O mozku, vědomí a sebeuvědomování jsem četla hned po knize Nejspanilejší ze všech bohů a můžu říct, že obě se harmonicky doplňují. Je velmi pravděpodobné, že si obě zmíněné knihy za čas přečtu znovu.

...asi nebude překvapením mé doporučení.

27.12.2020 5 z 5

Šermířský mistr Šermířský mistr Arturo Pérez-Reverte

Atmosféra Španělska, půvab šermířského umění, charismatický mistr a tajemství... - to všechno se vešlo do a mezi řádky tohoto románu.

21.12.2020 5 z 5

Minervistka Minervistka Hermína Franková

Bez váhání pět hvězdiček. Od první strany po poslední Slova na závěr.

Chytré, vtipné, až rozverné vyprávění se sympatickými postavami - Emílií, Violou a drogistou Vokurkou. Pěkné čtení.

13.12.2020 5 z 5

Nejspanilejší ze všech bohů Nejspanilejší ze všech bohů František Koukolík

Pokud vás zajímá lidský mozek, témata - O svobodné vůli, O právním rozhodování a neurovědě, O lásce, O kulturní neurovědě, O přesahu neboli transcendenci, O času - a zároveň se nebojíte informací, přečtěte si tuto knihu. Alespoň jednou.

11.12.2020 5 z 5

Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál? Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál? František Koukolík

Perfektní kniha. Přehledná, výborně strukturovaná a ozdrojovaná, informačně bohatá a zajímavá. Příjemně napsaná.

Autorův styl mi maximálně vyhovuje - solidní, poctivý a současně vlídný přístup, zasvěcené i věcné vyjadřování, inspirativní myšlenky.

Jen dva texty se odlišovaly.
Čtení jednoho bylo tíživé a trvalo mi hodně dlouho, dávkovala jsem ho po malých částech. Šlo o přepis projevu Reinharda Heydricha z 2. 10. 1941.
Přestože to bylo velmi nepříjemné čtení, je dobře, že byl projev do kapitoly vložen. Pro poznání, k zamyšlení.

Druhý zmíněný text byl úplným opakem.
Úvodní kapitola ke knize Češi Proč jsme, kdo jsme - a jak dál? je výjimečná. Pan Koukolík nepotřebuje použít množství kladných superlativ, a přesto, nebo možná právě proto z jeho slov vyzařuje vřelý, láskyplný vztah k českému národu, lidem a zemi, vyjádřený velmi sympatickým, prostým způsobem.
Jsem si jistá, že to je jeden z nejkrásnějších textů o vlastní zemi, jaký jsem kdy četla a nejkrásnější úvodní kapitola, s jakou jsem se kdy setkala.

03.12.2020 5 z 5

Modrá sféra Modrá sféra Jeffery Deaver

První setkání s Deaverem nebylo nijak zvlášť zajímavé, odradilo mě od čtení dalších knih autora. Změnilo to až doporučení na Modrou sféru.

A protože změna je život, zkusila jsem otevřít modrobílý paperback a seznámila se s jedním sympatickým detektivem, který k tomu, aby zaujal, nepotřebuje být alkoholikem, nemusí mít doma nesnesitelnou manželku.

Sledovala jsem jeho staromódní policejní práci, potkala se s různorodými detektivy a v neposlední řadě jsem se s jedním hackerem ponořila do "modrého" světa a dívala se, jak prolamuje kódy, dešifruje nebo hackuje počítačové systémy.
Jo, a hledala pachatele a jeho komplice.

Čtení bylo průměrně vzrušující a napínavé, místy nadprůměrně, až k pomyslnému kousání nehtů, jest-li vyhlednutý cíl přežije, jest-li se postava stane obětí nebo šťastně unikne z připravené pasti.

Autor vložil do textu pár krvavých událostí, dávkoval ve vlnách vzrušení a zvraty, až na závěr, docela rozumně, děj měl spád. Prostředí hackerů bylo pro mě poutavé a mě tato počítačová detektivní kovbojka nadprůměrně bavila.

28.11.2020

Claude Monet – Život, osobnost a dílo Claude Monet – Život, osobnost a dílo Gabriella Bologna

Výpravná, informacemi nabitá kniha o mém oblíbeném umělci, která mi dokázala zprostředkovat pocit krásy a jedinečného umění tohoto malíře. Přetisky obrazů i jejich detailů jsou ve velkorysé velikosti. Text je pěkně strukturovaný a k dokonalosti chybí jen logicky a vstřícně vkládané ukázky obrazů a jejich textový popis. Občas jsou tyto texty s obrazy vloženy tak, že nepochopitelně rozsekávají základní text kapitoly, pro pokračování v rozečteném textu musíte přeskočit několik stránek, hledat, kde text navazuje a pak se zase vrátit zpět. Ale zas tak moc to nevadí, nesnížilo mi to čtenářský ani vizuální zážitek.

Celkový dojem z knihy je nadprůměrný, dověděla jsem se spoustu o Claude Monetovi, jeho obrazech, nechala na sebe působit kouzlo a nádheru jeho obrazů. Zaujal mě i jako osobnost, jeho přístup k malování i životu, jeho preciznost a opravdovost.

Doporučuji pro obdivovatele talentovaného malíře Claude Moneta a impresionismu.

27.11.2020 5 z 5

Láska online Láska online Penelope Ward

Není to žádné veledílo ani v rámci knih tohoto typu. Přečíst se to dalo, i přes velmi nereálné kousky děje. Možná kdyby tam byl humor, mám po přečtení úplně jiné pocity. Trochu mě pobavil jen jeden nápad autorky.

27.11.2020

Devět částí touhy Devět částí touhy Geraldine Brooks

Tíživé téma, spousta informací, kvůli kterým má smysl si knihu přečíst.

Autorka nedokázala systematicky utřídit a seřadit informace, chaoticky přechází v textu od jedné země ke druhé. Pro čtenáře je pak složitější zapamatovat si i zajímavé informace. To je velké mínus.

2,5 - 3 hvězdy

27.11.2020 3 z 5