Devět částí touhy

Skrytý svět muslimských žen. Soubor dvanácti příběhů o životě a postavení muslimských žen napsala americká novinářka, která prožila šest let na Středním východě jako novinářka. Ve své knize se snaží nazírat problémy muslimských žen ze všech možných úhlů, mluví s ženami, jimž islám vyhovuje, s ženami, u nichž ztroskotaly všechny pokusy o alespoň částečné osvobození z mužského područí i s Evropankami, které se z lásky provdaly za muslimy a snaží se přizpůsobit zcela odlišné kultuře. Svými příběhy dokazuje, že chtějí-li se muslimské ženy skutečně osvobodit, musí to udělat samy a žádné zásahy zvenčí je rovnoprávnosti nepřiblíží. Z anglického originálu „Nine Parts of Desire“ vydaného nakladatelstvím „An Anchor Book“ v New Yorku roku 1995 přeložila Petra Eflerová. Obálku navrhla Jana Šťastná. Doslov k českému vydání napsala Alena Jakoubková. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21005/big_devet-casti-touhy-6n3-21005.jpg 3.338
Literatura světová, Literatura faktu

Vydáno: , Knižní klub

Nine Parts of Desire, 1995

Kniha Devět částí touhy

Nofar197

Autorka sice není Američanka, nýbrž Australanka, ale nevadí. Každopádně Geraldine Brooks během svých cest po Středním východě nasbírala fakta, která zpracovala do výjimečné knihy. Dozvíme se, že i v teokratickem Íránu lze žít ve spokojenem manželském svazku, zažijeme proměnu emancipované Egyptanky v pokornou muslinku či aspekty života v horách Kurdistánu. Nechybí ani trochu historie nebo informace o jednotlivých směrech islámu.

R.E.M.
27.11.2020

Tíživé téma, spousta informací, kvůli kterým má smysl si knihu přečíst.

Autorka nedokázala systematicky utřídit a seřadit informace, chaoticky přechází v textu od jedné země ke druhé. Pro čtenáře je pak složitější zapamatovat si i zajímavé informace. To je velké mínus.

2,5 - 3 hvězdy

Radka1911
05.03.2020

Knih ze života muslimských žen bylo vydáno hodně, a dost jsem jich přečetla. Devět částí touhy je dle mého názoru nejslabší z nich.

Janynka
19.07.2018

Zajímavá, určitě poučná, ale na toto téma jsem přečetla víc knih, které mne dokázaly strhnout. Tato bohužel ne. Dočetla jsem celou, ale už bych se k ní nevracela...

Merlinit
10.07.2018

Kniha je plná odkazů na novodobé dějiny islámských zemí, "skáče" z jedné země do druhé a čtenáři tím trochu komplikuje život. Přesto vůbec není špatná, ba dokonce ji mám v mnoha směrech za poučnou.

Vini
07.09.2012

Tuto knihu nepovažji za jednu z nejlepších, protože jsem se v ní občas ztrácela a některé pasáže jsem musela číst dvakrát.

evajs.evajsek
06.07.2012

Při čtení této knihy vstoupíte do světa zdánlivě krutých tradic...kniha není psána stylem honby za senzací, ale ukazuje jak úmyslný omylný výklad islámských svatých textů může být a je. Vyprávění, dokument očima ženy, která je schovaná za čádorem - tradičním oblečením muslimských žen. Čte se jedním dechem.