R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Povídky otce Browna (8 povídek) Povídky otce Browna (8 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Detektivky s netradičním "detektivem", který pro odhalování zločinu nepoužívá sílu, vědu, ale svůj mozek. Není to typ detektivek, který by mě nějak zvlášť bavil.

21.02.2015 3 z 5

Ženy z rodu Přemyslovců Ženy z rodu Přemyslovců Jan Bauer

Průměrně dobrá kniha, místy nepřehledná. Navzdory avizovanému, v textu je dán mnohdy větší prostor mužům v blízkosti Žen z rodu Přemyslovců. Čtenář zde najde hodně zajímavostí, ale také množství hypotéz, které vzápětí autor sám vyvrací. Tento styl v některých kapitolách mate a ztěžuje roztřídění informaci.

I přes tyto mínusy kniha stojí za pozornost.

20.02.2015 3 z 5

Architektura Architektura Neil Stevenson

Obrazový průvodce nás provede 50 stavbami od starověkého Řecka a Říma po nejmodernější budovy konce 20. století a téměř všemi světadíly. Nalezneme zde velmi známé budovy a komplexy jako je např. Koloseum, Parthenón, Palác Alhambra, Chrám Vasilije Blaženého, Katedrála v Pise, ale také laiky méně známé – Palác Kacura, Svatyně v Ise, Vila Savoye, Gamble House, nebo třeba Schlumbergerovo výzkumné středisko v Cambridgi a Terminál Kansajského letiště.

Každá stavba má velkoryse k dispozici dvě strany A4, kdy většinu plochy zaujímá „hlavní“ obraz, doplněný menšími obrázky detailů, ptačí perspektivy nebo náčrty půdorysů. To vše doplněné jak základními informacemi o místu, datu, architektu, stavebním materiálu a typu budovy, tak historií a zajímavostmi o stavbě. Pochopení usnadňují menší popisky připoutané směrovkou k jednotlivým stavebním a technickým prvkům (tady je jedno mínus, velmi drobné písmo a občas se směrovník ztrácí v obrazovém poli).

Přestože jde o obrazového průvodce, čtenář je obohacen také o medailonky vybraných architektů, panovníků nebo zadavatelů, zajímavosti z historie nebo techniky.

Kniha skvěle splňuje svoji roli předkrmu na hostině architektury. Doporučuji. 4,5 hvězdičky.

19.02.2015 4 z 5

Královny a kněžny české Královny a kněžny české Jaroslav Čechura

Perfektní kniha o českých královnách a kněžnách, výborně zpracovaná, přehledná. Nejlepší z knih, které jsem četla, zabývající se tématem žen v naší historii. Velmi doporučuji.

19.02.2015 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Laskavý a svěží humor. Výborné postavy - Saturnin, doktor Vlach, dědeček, i teta Kateřina si mě získali. Čtivá a pohodová knížka, kde jsem mávla rukou nad několika nudnějšími stránkami večerního vyprávění tety Kateřiny. Ovšem "děkovný" dopis přítele p. Vlacha byl skvělý - potěšila mě originální a bezpečná místa pro schování klíče před zloději. Bavil mě suchý anglický humor a sarkasmus.
Po sluhovi netoužím. Ale když tak přemýšlím, někteří členové rodiny a přátelé hýří občas pozoruhodně podobnými nápady jako má Saturnin nebo dr. Vlach. (Poznámka: Ještě jsem žádného z nich nezaškrtila.)

19.02.2015 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Jak se z těch milých, ťapkajících a pracovitých zvířátek staly takové agresivní a bezcitné potvory? Jak se ten poklid a prosperita změnila v děsivé ticho před bouří? Je děsivější chování mloků nebo některých lidí?

Přestože jsem měla nepochopitelné předsudky, kniha mě velmi mile překvapila. Jsem ráda, že nemusím měnit svůj názor „Karel Čapek mě zatím ani jednou nezklamal“.

Jen pro pořádek - opravím jednu malinkou nepřesnost zapsanou v knize. Boleslav Jablonský byla "holka". Více viz Diskuze.

19.02.2015

Klenot sedmi hvězd Klenot sedmi hvězd Bram Stoker

Začátek byl slibný, perfektně dramatický a hororový. Pak se tajemno rozředilo. Chvilku děj koketoval s žánrem dobrodružného románu a romantikou, Závěr zklamal, byl překvapivý, ale nelogický. Čekala jsem napětí a hrůzu od první strány po poslední. Klenot byl rozvláčnější a napětí, místo aby jen gradovalo, opisovalo sinusoidu.

17.02.2015 4 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Pozoruhodná kniha o české historii sleduje osudy Jana Lucemburského (Českého) a budoucího Karla IV. a jejich blízkých. Dotýká se nejen českého království, ale i ostatních, třebas dočasných, držav, Informuje o událostech na dalších evropských dvorech, sleduje politiku, dohody, válečná tažení a výboje, spletité vztahy napříč královskými a vévodskými dvory. To vše zabaleno do poutavého dobrodružného čtení s nádechem rytířské romantiky přesně tak, jak se sluší na 14. století.

08.02.2015 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

O něco lepší než první díl, ovšem rozvláčnost a nezáživnost začátku příběhu zůstala, stejně jako nevyrovnané tempo vyprávění. Zápletku bych hodnotila jako lepší a nápaditější než u předchozího dílu, bylo tam více napětí a postavy mi také byly bližší (možná je to způsobeno přivyknutím na postavy). První díl mě neláká si přečíst znovu, k tomuto se možná za pár let vrátím, ale pořád bych trilogii nezařadila mezi bestsellery.

27.01.2015 3 z 5

Černá růže Černá růže Nora Roberts

Z trilogie se mi díl Černá růže líbil nejvíce. Romantické, půvabné, odpočinkové čtení obohacené o hororové a mystické (pohádkové) prvky.

24.01.2015 4 z 5

Smrtící hrátky Smrtící hrátky J. D. Robb (p)

Příjemná detektivka, ve které se Eva Dallasová a její tým snaží rozřešit dvě odlišné vraždy. Vtipné, sarkastické.

11.12.2014 4 z 5

Rumcajsova vánoční pohádka Rumcajsova vánoční pohádka Václav Čtvrtek (p)

Nádherná pohádka pro děti, půvabné vyprávění doplněné pěknými obrázky.

06.12.2014 5 z 5

Přehled biologie Přehled biologie Stanislav Rosypal

Kdybych chtěla popsat dílo, musela bych hýřit jen samými superlativy. Skvělá kniha, poskytující přehled a kvalitní informace, nejlepší všeobecná učebnice biologie, která se mi zatím dostala do ruky.

01.12.2014 5 z 5

Nikdy Nikdy Táňa Keleová-Vasilková

Nikdy mi zpočátku připomínala smutkem a melancholii knihy S. Monyové. Později se objevuje širší paleta emocí – smutek, zlost, radost, nerozhodnost prostřídaná chvílemi rozhodných činů. Velmi realistické dvě třetiny knihy, zajímavé myšlenky o životě. Ke konci dvě méně pravděpodobné šťouchnutí náhody, což ale nijak neubírá na kvalitě a požitku ze čtení. Pěkná kniha, k pobavení, k zamyšlení.

28.11.2014 4 z 5

Ty jsi dědic svého otce Ty jsi dědic svého otce Ludmila Vaňková

Rozhodně nevšední kniha, díky které se čtenáři ponoří do 14. století, do dnů po smrti Karla IV. Sledují jak osudy jeho synů - Václava IV., Zikmunda a Jana Zhořeleckého a jejich manželek, tak Elišky Pomořanské. Seznamují se, tu letmo, tu podrobněji, s královskými dvory, panovníky a šlechtici Francie, Anglie a Uherska, se situací v Římě a Itálii, na Balkáně nebo v osmanské říši. Románové vyprávění je proloženo stránkami s faktickými historickými údaji, které čtenář může ponechat bez povšimnutí, ale já bych toho vynechání určitě litovala.
Velmi oceňuji Ludmilu Vańkovou za vykreslení "živoucích" a charakterově barevných historických postav místo, jak bývá často běžné, černobílého popisu vlastností a charakteru, tzn. Zikmund není jen ten špatný zrádce a Václav IV. jeho protiklad, dobrák a milovaný vládce.
Celá trilogie si mě postupně získávala, vtahovala mě do děje, nutila věnovat svůj čas a pozornost jen čtení, nerozptylovat se okolím, prověřila mou trpělivost (hlavně zpočátku). Když to shrnu - je to zajímavé, poučné, dobrodružné a poutavé čtení. A pokud jste dočetli můj komentář až sem, tak Vás asi nepřekvapí moje doporučení. Udělejte si čas a přečtěte si trilogii. Kniha stojí za Vámi darovaný čas.

28.11.2014 5 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

Jedna z nejlepších knih Zdeny Frýbové. Velmi kvalitní profesní román z neokoukaného prostředí kardiochirurgie, navíc s kriminální zápletkou, který čtenářům poskytne zajímavé informace z lékařských oborů – kardiologie a chirurgie (té doby), psychologie, kriminalistiky, také vtipné dialogy, nadsázku, i velmi vážné pasáže tragické události, smutku a zoufalství. Z. Frýbová nabízí čtenářům široké spektrum emocí.
Pro autorku je typické, že si vybírá za hlavní hrdiny/hrdinky postavy s vyhraněnými a výraznými vlastnostmi, které charakterizuje jejich originální a často velmi svérázné chování, které bychom asi v životě nevyhledávali, ale při čtení úžasně pobaví.

07.11.2014 5 z 5

Střípky z ložnic Střípky z ložnic Simona Monyová (p)

Příjemně ironická kniha se sarkastickým humorem, i nadhledem. O něco méně negativní než jiná díla Simony Monyové, pořád ale se střípky znechucení, smutku nebo i zoufalství, střepy stereotypu a bezútěšnosti (jak výstižně nazvala tento pocit sama autorka), postavy snesitelné.

31.10.2014 3 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Život v horské vesnici. Romanticky působící popis divoké přírody. Různorodé charaktery, spleť osudů a vztahů místních obyvatel, nezastírající ani drsný život. Jednotlivé příběhy nám postupně osvětlují skutečné motivy a důvody jednání dříve jen matně načrtnutých postav. Mile se mě dotklo vnímavé a inteligentní rozplétání dějových linek. Autorčin styl psaní je sympaticky úsporný, přesto výstižný, s bohatou slovní zásobou.

29.10.2014 5 z 5

Modrá jiřina Modrá jiřina Nora Roberts

Setkání a vzniklé přátelství tří sympatických žen v atraktivním prostředí zahradnické firmy. Rozlehlý přepychový dům, dokonce s nevyzpytatelným duchem. A k tomu muži, nezajímaví, zajímavější i velmi charizmatičtí. V centru dění prvního dílu je mladá žena s malými syny, nacházející novou atraktivní práci a později i lásku.
Příjemné oddechové čtení, inteligentní romantika, 3,5 hvězdičky.

29.10.2014 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Co si mám představit pod pojmem globální bestseller? Charakterizuje globální bestseller nevyrovnané tempo vyprávění? Dvě dějové linie, kdy jedna je hned v úvodu zatlačena druhou zápletkou a dostane se ke slovu až znovu v závěru knihy? Přemýšlím nad hlavními hrdiny, Michaelem, Lisbeth. Lisbeth je originálním typem knižní postavy. Záhadná, nevyzpytatelná, uzavřená. Michael - chytrý profesionální novinář, dobrák, sukničkář. Neoblíbila jsem si nějak zvlášť ani jednoho (rozhodně ne v prvním díle série Milénium). Překvapila mě pointa zmizení Harriet, mírně šokoval nebo spíš znechutil zvrácený padouch. První polovina knihy mě zasypávala různými stupni nudy. Pak dějová a detektivní linka šlápla na plyn a já se víc ponořila do příběhu.
Já vím, je těžké přicházet pořád s novými formami a styly vyprávění. Dokážu pochopit, že to autoři nemají lehké. Přesto budu nekompromisní. Pokud se inovativní přístup k románu projeví jakkoli velkou nudou při čtení prvních asi 250 stran a musím přelouskat absolutně nezáživné pasáže o dvoustém vaření kávy, dělání sendviče a nápadně nenápadných reklamách, tak pro mě kniha nikdy nebude bestsellerem. Připouštím, že druhá polovina knihy byla fajn, děj mě strhl tak, že jsem opravdu nerada přerušovala čtení. Ale to jen do rozuzlení případu Harriet. Pak už se čtení zas ploužilo a zakopávalo další desítky stran.
Právě u Mužů, kteří nenávidí ženy, a asi ne náhodou, se mi vybavil způsob počítání honoráře za rukopisy. Vypadá to, že někdy je pro autory důležitější počet napsaných stránek než kvalita.
Celkově se jedná o průměrně dobrou knihu. Jen čtenář se musí vyzbrojit opravdu velkou dávkou trpělivosti a zavřít jedno oko nad reklamou.

29.10.2014 3 z 5