puchal puchal komentáře u knih

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

První část knihy je o mládí a lidech o jejíž existenci nemusíte vědět. Autor popisuje dobu před první světovou až k Hitlerovi. Druhá půlka knížky se čte s napětím co dál se ve známých dějinách bude dít. Jaká byla nálada doby vnímaná autorem.

05.05.2023 5 z 5

Podivná doba Podivná doba Václav Havel

série rozhovorů mezi autory a to od 11/1991-11/2008 (plus v úvodu uvedení do polsko-českého přátelství; na konci naopak "cesta velkých českých dějin")

čtení není tak náročné jako "moc bezmocných", aktuální i v roce 2022

24.06.2022 5 z 5

Sedm principů spokojeného manželství Sedm principů spokojeného manželství John Gottman

3-4* nevím :))
uvědomíte si jak zapracovat na některých situacích vztahu nebo co třeba děláte blbě naprosto neúmyslně. Jinak najdete za každou kapitolou kvízy a různé cvičení, které nikdy neuděláte ,)

01.04.2021 4 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Ze začátku zajímavé věci co mě bavily. V dalších částech nespočet popisů spánkových experimentů a čemu všemu nedostatek spánku neprospívá. Byl jsem otráven a těšil se až dočtu.

Pár poznatků:

Nepijte alkohol před spaním, spánku tím jen uškodíte. Lépe usnete v chladu. Jo a kdo je nevyspaní je agresivní.

12.02.2021 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Doporučuji přečíst dálkový výslech Václava Havla, kde na pár stránkách popisuje V.H. svůj pohled na podepsání dle Kundery zbytečných petic. Dálkový výslech ovlivnil celý můj pohled na Nesnesitelnou lehkost bytí.

03.01.2021 4 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Kniha krátká přesto vyžaduje dostatek času a klidu ke čtení. Několikrát jsem se přistihl že čtu ale ztratil se svých vlastních myšlenkách mimo knížku.

zaujalo - život v pravdě; zelinář - proletáři všech zemí; popis disidentství

01.01.2021 4 z 5

Příliš mnoho štěstí Příliš mnoho štěstí Alice Munro

inspirováno komentářem @MilujuV.Huga

"Znáte takový ten pocit, kdy čtete Munroovou, nepřestane vás to bavit a knihu neodhodíte? - Já taky ne."

hodnocení:

První nedočtená knížka... z x povídek dočteny 3.

Všechny povídky mají schéma:
1/blížíte se k okamžiku kdy hrdinka něco traumatického zažije
2/čas kdy se se s traumatem potýká (nic se nezmění)
2.1/to je vše - skončí to otevřeně.

Takže už od půlky, co půlky - od začátku víte že se stane něco traumatického a pak to skončí nějak otevřeně.

Nejvíc mě dostalo kdy hrdinky "na wenlockém srazu" zjišťuje z telefonního seznamu 2 adresy, aby první z nich vložila do obálky a poslala na druhou zjištěnou adresu? Ok jedna adresa víme kdo má být (i když jak ví kde bydlí...) ale druhá vůbec ničím nepodložená.

09.07.2020 2 z 5

Antikódy Antikódy Václav Havel

Hodně se mi líbilo nacházet souvislosti, kritiku doby, vtipy...
Lze otevřít na náhodné straně a nasát konkrétní typogram.
Může se líbit i jako "četba ve dvou".

Typogramy co se vryjí do paměti:
vznik a průběh manželství, Ať jde každý vlastní cestou, Brňenský komplex...

Za vše dvě ukázky z knížky:
xy/:

yx/:
oboj
--------------
živelník

PSx: k dostání v knihovně VH
PSy: Obal knížky pobaví při pozorování odlesků

25.06.2020 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

první knížka čtená podruhé.
Poprvé si vzpomínám že čteno na jeden zátah k maturitě a úžas.
Odstup 9 let. ~ znám pointu - nevidím to na 5* bere mě knížka méně....ke konci děj, rychlost čtení jednotlivých kapitol a zapomnění detailů to přibližuje k 5*

knížka co mě rozčilovala svou utopií, ale nedokáži posoudit objektivně díky druhému čtení

kapitola 20. o lidech a jejich řidičácích, smyslu života a dalšímu směřování za mě cool velice

18.06.2020 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Pro milovníky statistik ale nejen je to může být zajímavá četba.

Osobně si nezapamatuji čeho se vyvarovat, aby člověk nahlížel na svět pohledem dneška a né 20 let starých poznatků k čemuž má kniha pomoci. Ale třeba rozdělení nikoliv na bohaté a chudé nýbrž, do 4 příjmových skupin je super viz https://www.gapminder.org/tools

07.12.2019 5 z 5

Dálkový výslech Dálkový výslech Václav Havel

Pohled do zákulisí dějin, pro mě přínosný. Osvětlení některých her (Zahradní slavnosti, Dopisy Olze). Líbil se mi popis uvolnění atmosféry, kdy mi došlo že lidé kteří s láskou vzpomínají na staré časy s nostalgií, nemuseli ani zažít nejkrušnější doby komunizmu...

17.10.2019 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

sympison 5*
at ustoupí staří mrtvý mladým mrtvým 5*
eduard a bůh 5*
zlaté jablko věčné touhy 4*
falešný autostop 3,5*
nikdo se nebude smát 3,5*
doktor havel po dvaceti letech - nelíbilo se mi .))

29.06.2019 4 z 5

Stařec na čekané Stařec na čekané Miloš Hoznauer

čekal jsem více o stáří a smrti
básničky o stáří pobavily a zároveň nastínily budoucnost

27.06.2019 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

krásné, snové ale asi se dám na literaturu faktu či snad scifi :)) :D
knížka se četla dobře, ovšem má emoce z knížky je nulová

06.02.2019 3 z 5