Psímáma Psímáma komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Klasicky dobrá Mornštajnová. Kniha mě nezklamala. Napsáno pro mě velmi čtivým způsobem. Proto autorku čtu, kvůli sondám do lidského nitra, do způsobu myšlení. Happy endy (pardon, takhle to slovo vypadá dost hrozně) se ale obvykle nekonají, ani v Hotýlku ne.

29.04.2024 5 z 5

Krásné, velmi poutavě napsané vyprávění o době, kdy lidé ještě byli lidmi. Během 7 dílů jsem se ani jednou nenudila a a celých 7 dílů jsem žasla nad množstvím informací a rozsahem díla.

22.04.2024 5 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Velmi milé a velmi humorné čtení. Knihu asi více ocení milovníci zvířat, pejsků obzvlášť, neboť jim připomene situace, které velmi dobře znají ;-)

22.04.2024 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Kniha se mi líbila. Styl psaní mi připomíná jinou českou autorku, kterou mám mimochodem také ráda, takže odtud patrně plyne spokojenost s Pláňaty. Myslím, že více si tuto knihu užijí ti, kteří zažili popisovanou dobu.

03.04.2024 4 z 5

Dvě dámy v tísni Dvě dámy v tísni Zdena Frýbová

Je mi líto, že má kniha tak slabé hodnocení, tak hodnotím ještě před dočtením. Čtu a čekám, kdy se kvalita začne snižovat. Také uvažuju, jestli nejsem divná, když se mi kniha tak líbí. Momentálně to vypadá na doživotní zákaz od Dopravních podniků jezdit jejich dopravními prostředky - a že nevíte proč ;-) ÚPRAVA PO DOČTENÍ: Dvě dámy v tísni se mi líbily dokonce ještě víc než Robin a svá úvodní slova můžu potvrdit :-)

15.03.2024 5 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Lidské, milé, vtipné, místy dost vtipné. Některé pasáže mi stylem připomínaly jinou autorku/-y. Rušila mě vulgární slova, ale to je můj osobní problém, do pojetí knihy se asi hodila.

11.03.2024 3 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Specifický styl psaní (úsporný, až heslovitý), který mi velmi vyhovuje. Při každém čtení se stanu závislou, takže teď, po dočtení, si úplně neumím představit jak čtu něco jiného. Autorce zazlívám snad jen, že nenechala děj plynout jiným směrem. Podstatou knih Petry Soukupové je popis úplně běžných záležitostí, běžných problémů, rodinných konstelací, které by vám mohly připadat banální, nebo nezajímavé. Ale jsou podány tak, že s jejími hrdiny žijete a přemýšlíte.

05.03.2024 5 z 5

Šťastná za všech okolností Šťastná za všech okolností Ivanka Devátá

Když jsem v knihovně uviděla knihu od Ivanky Deváté, kterou jsem ještě nečetla, zajásala jsem. Těšila jsem se na její krásnou, bohatou češtinu a intenzivní inteligentní humor a životní moudra. Jaj, to byla tedy mýlka. Pravda, občas jsem se zasmála. A protože bulvár normálně nesleduju v žádné podobě, kniha mi ho nahradila. Mnohé pasáže jsou obsažené v jiných knihách, takže vlastně úplně nechápu důvod vydání této. A asi jsem fakt prudérní, ale popisy intimit mi nějak k mojí představě o Ivance Deváté nesedly. Jsem znechucená.

04.03.2024 1 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Jsem nadšeným čtenářem knih této autorky, její styl mi sedí. Po předchozí nespokojenosti s knihou Nikdo není sám (ta mi výjimečně "nesedla") je pro mě toto "stará dobrá" Soukupová ;-)

26.02.2024 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Mé hodnocení patrně není vůči autorovi fér, on nesliboval nic jiného, náročnějšího než příběh svého muzikantského života. Samozřejmě se musely opakovat situace "potkal jsem toho, opil jsem se s tím a tím". Ke knížce se vracet nebudu, ale Dave Grohl je bezesporu zajímavý člověk.

21.02.2024 2 z 5

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Vlastimil Vondruška

Ani šestý díl Husitské epopeje mě nezačal nudit, čtu stále se stejným zaujetím. To, že se už ztrácím v rodových posloupnostech, není chyba autora, ale mojí paměti ;-) Nepřestanu obdivovat širokánský záběr epopeje, jsem vděčná za čtivé zprostředkování událostí a reálií z našich dějin.

20.02.2024 5 z 5

Dívka jako ty Dívka jako ty Eva Schmidtová

Příjemné, lidské - (drobné) radosti a starosti běžného života. Já jsem si při čtení úplně lebedila, protože to bylo plus-mínus z doby mého mládí, kdy ještě z každého netryskalo přehnané sebevědomí na všechny strany.

07.02.2024 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

V Pavoukovi mi chybělo postupné, pomalé odhalování pachatele. Pachatelovy činy byly teatrálně kruté. Mnohé situace byly zvláštně zamotané, postavy nejednaly uvěřitelně. Celé to na mě dělalo dojem "hlavně něco napište, to nevadí, že momentálně nemáte žádný kvalitní nápad" ;-)

24.01.2024 2 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

Nepřestávám žasnout nad obsáhlostí díla a moc se těším na zbylé dva díly. Je zajímavé a poučné nahlédnout do historie a připomenout si, že lidská podstata je vlastně pořád stejná, jen kulisy se mění.

18.01.2024 5 z 5

Nejsem odborník ani na literaturu, ani na historii. Knihy posuzuju podle toho, jak mě zaujmou, jak moc se nemůžu dočkat, až zasednu ke čtení. Husitskou epopej si půjčuju v knihovně a za ukazatel čtivosti bych považovala stále se zkracující intervaly mezi návštěvami knihovny za účelem zapůjčení dalšího dílu. Jenom se děsím okamžiku, až tam jednou požadovaný díl nebude.

05.12.2023 5 z 5

Úchvatné čtení. Dala bych 10*. Díky knize jsem si, kromě jiného, uvědomila, že podstata lidí se nezměnila.

14.11.2023 5 z 5

Knihu považuji za úžasnou. Škoda že má paměť není lepší, protože čtení děl Vlastimila Vondrušky je přebohatý zdroj informací o naší historii.

25.10.2023 5 z 5

Dívka, která utekla z Osvětimi Dívka, která utekla z Osvětimi Ellie Midwood

Na mě dílo působilo povrchně a neuvěřitelně. Osvětim v podání Ellie Midwood vypadá jako pionýrský tábor. A aby se neřeklo, protože to je přece koncentrák, je do děje našroubováno pár ošklivých scén. Také mě iritovaly chyby typu "Pavolovo zboží, za Pavolem" - asi to překladatelce znělo více slovensky než Pavlovo zboží, za Pavlem. A úplně něvěřícně jsem zírala na "zbytý a hladový".

05.05.2023 1 z 5

Jmenuji se Ašer Lev Jmenuji se Ašer Lev Chaim Potok

Kvalitní. Zajímavé. Moc hezky popsaný neřešitelný rozpor mezi tradiční chasidskou společností řídící se náboženskými zákony a umělcem, který z této společnosti vyšel, ale která ho nedokázala akceptovat. Poutavě popsané vnitřní puzení umělce, který má dar od .... toť otázka. Zbaběle ubírám jednu hvězdu za absenci happy endu.

02.05.2023 4 z 5

Jen jednou mladá Jen jednou mladá Ivanka Devátá

Je to hodně vtipné a je to česky, jako opravdu česky :-) Moje srdce plesá nad (gramatickými) tvary, které člověk jinde nepotká. Milé čtení. Můj pozdně-střední věk jásá i nad reáliemi té doby - smělo se flirtovat ;-) Dnes by záletný herec skončil ušlapán aktivistkami mí-tů :-))

19.04.2023 4 z 5