Politre Politre komentáře u knih

Růžový a černý Růžový a černý Tony Sandoval

Naprosto jedinečný komiks spojující surrealismus s dráždivou erotikou a všední realitou jednoho parného léta. Těžko říci o čem všem to vlastně bylo, asi každý si v tom najde to svoje i já mám vlastní výklad, ale není důležitý cíl, ale samotná cesta a ta je v případě kresby Tonyho Sandovala naprosto úchvatná, plná psychedelických fantazijních výjevů. Bylo by moc jednoduché po prvním prolistovaní knihu odsoudit jako pouhé zvrhlé porno, tady jde ale o mnohem více.

22.09.2022 5 z 5

Havran / The Raven (dvojjazyčná kniha) Havran / The Raven (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Klasika žánru, čteno už po několikáté a stále mrazivě smutná záležitost zrcadlící Poeho život. Naposledy právě vydání od Šimona Ryšavého s pochmurnými ilustracemi Stanislava Sedláčka. Pro dotvoření atmosféry doporučuji k poslechu toto https://youtu.be/qEzWqUhnbVA

24.08.2022 5 z 5

Sakra trek Sakra trek Geof Darrow

Parádní jízda mlčenlivého kung-fu mistra a užvaněného osla jak ze Shreka mě naprosto odrovnala. O příběh tady vlastně nejde, spíše jde o sled brutálních soubojů kovboje s bandity a poté s panem Parádou, natřískané slovním a obrazovým humorem. O co jde ale především je neskutečně promakaná a detailní Darrowova kresba, kterou jsem zatím v žádném jiném komiksu neviděl. Už první setkání s partou spolumstitelů je epické a brutální, co do míry krvavých detailů nemající obdoby.

31.07.2022 5 z 5

Písně mrtvého snivce Písně mrtvého snivce Thomas Ligotti

Naprosto skvělá záležitost a já děkuji nakladatelství Carcosa za vydání a Milanu Žáčkovi jmenovitě za bravurně přeložený text. Povídky v sobě mají kus z Lovecrafta a Poea, ale přesto je Ligottiho styl svojský a jedinečný. Kdo prahne po inteligentním nemaistreamovém hororovém počtení, plné šílenství a temnoty, pak jednoznačně doporučuji knihu zakoupit a podpořit nakladatelství, neboť takové skvosty u nás nevychází každý rok.

02.10.2021 5 z 5

Obraz Obraz Jean De Berg (p)

Tato formátem spíše kratší novela, která vznikla více jak před 60 léty, je společně s Příběhem O zatím ta nejlépe napsaná erotika, která se mi dostala pod ruce. Nejedná se vůbec o lascivní četbu, ale dílo je napsané až dalo by se říci s gracií, kdy je patrné, že je psané ženskou rukou. Proto uděluji plný počet, jelikož v rámci tohoto žánru se jedná o TOP počtení.

08.03.2021 5 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

Už první kniha od Iaina Reida, co u nás vyšla, mě velice zaujala a pobavila, ale tahle jeho debutova knížka je snad ještě lepší. Naprosto bravurně zvládnutý psychologický mindfuck thriller s místami opravdu creepy atmosférou, kdy vám autor v průběhu dává jisté náznaky o co by se mohlo jednat a kdy vám až na úplném konci do sebe vše zapadne a aspoň u mě se dostavila husí kůže a takový ten pocit, že si to okamžitě chcete zopakovat a hledat tam ty náznaky k rozklíčování příběhu. To jsem si zopakoval při sledování Kaufmanova filmu, který se také velice povedl a určitě doporučuji ke zhlédnutí. Nenechte se odradit zdejším hodnocením, mohli byste totiž přijít o vskutku nevšední "lynchovský" zážitek.

14.12.2020 5 z 5

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Vynikající knižní debut českého autora Jana Tománka, který baví a nenudí po celou dobu čtení a čtenář se dozví i pár zajímavých fakt a teorií. Stavbou a stylem připomíná toto dílo knihy Dana Browna, ale přece jenom Brown je Brown a na tu pátou to tentokrát ještě nebylo.

18.12.2018 4 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Už první polovina knihy, kdy nás autor seznamuje s postavami, je výborně napsaná a když dojde k prvnímu mordu, kniha se nezastaví a nepoleví až do úplného konce. Já jsem si ji jako milovník filmového či knižního hororu užil a mohu jen vřele doporučit.

19.07.2013 5 z 5

Intenzita Intenzita Dean Koontz

Kniha nezůstala nic dlužna svému názvu. Bylo to opravdu od začátku až do konce intenzivní :-)

10.05.2013 5 z 5

Go West Young Man Go West Young Man Tiburce Oger

Pokud si chcete přečíst kvalitní dospělý westernový komiks, pak když sáhnete po čemkoliv od vydavatele Josefa Vybírala, nemůžete se minout. Tentokrát je příběh rozdělen do 14 samostatných povídek jež propojí kapesní hodinky, které přecházejí od jednoho mrtvého ke druhému. Těžko vyzdvihnout jednu jedinou povídku, ale kdybych tak musel učinit, tak kvůli Bertailově kresbě by to byla ta s názvem Sestry Austinovy. A v květnu už se můžeme těšit i na volně navazující dílo Indiáni.

19.04.2024 5 z 5

Ztracený stín Ztracený stín Egon Hostovský

Perfektní forma, styl a nestárnoucí příběh o touze po bohatství a moci. Už to bude tak, třetí přečtená kniha od Egona a třetí literární zážitek, až mě udivuje jak málo lidí zde knihu hodnotilo. Něco z Kafky a hodně z Dostojevského psaní je obsaženo v útlém příběhu úředníčka, kterému se náhodou dostane do ruky dokument o daňových únicích firmy v níž pracuje a rozhodne se ji vydírat. Malý človíček jenž chce být velkými i za cenu nemorálního chování je věčné téma, které tu už bylo několikrát, ale asi nikdy mě nepřestane bavit, ještě když je k tomu propracovaná psychologie postav, tak neváhám hodnotit nejvýše. Neprávem zapomenutá perla, kterou mohu vřele doporučit každému čtenáři.

18.04.2024 5 z 5

Jáma: Příběh o třech dílech Jáma: Příběh o třech dílech Alexandr Ivanovič Kuprin

Kuprinův text mi evokuje díla Zolova, tím jak dokáže bez příkras a naturalisticky vylíčit život lidí na okraji společnosti, v tomto případě prostitutek, a jak nemilosrdný dokáže k osudům postav být. Pro své téma a historickou hodnověrnost dokáže dílo zaujmout i dnes a pro nás milovníky staré literatury se jedná o povinnou četbu. V době svého vydání jistě kontroverzní dílo asi jako Zolova Nana.

13.04.2024 5 z 5

Úkryt Úkryt Egon Hostovský

Mistrně vystavěná válečná psychologická novela o českém inženýru ukrývajícím se ve sklepě kdesi v Normandii za druhé světové války. Hostovský opravdu umí velmi dobře se ponořit do nejniternějších záhybů duše svých postav a popsat jejich pochyby, krise a přerod. Egon Hostovský se tímto dílem řadí k velikánům exilové československé prózy a už jenom ohlasy z Ameriky něco napovídají o jeho mistrovském psaní.

08.04.2024 5 z 5

Dobročinný večírek Dobročinný večírek Egon Hostovský

Moje seznámení s Egonem Hostovskym dopadlo na výbornou. Autor dokáže mistrně vykreslit jednotlivé charaktery s jejich nejniternějšími pohnutkami, že by i Dostojevskij koukal. Ironický a absurdní podtón děje s mrazivým tragickým závěrem a neustálém pocitu odzicení, nepochopení a osamocenosti postav vytváří až kafkovskou atmosféru. Špička v žánru psychologických románů.

20.02.2024 4 z 5

Octobriana Octobriana Ondřej Kavalír

Slušný tuzemský počin na poli superhrdinského komiksu. Octobrianu znám už z Talbotova Luthera Arkwrighta a jsem moc rád, že se k její postavě dvojice Kavalír - Berger vrátili a rozpracovali její příběh a oživili tím tak legendu, která snad touto knihou nabude větší známosti a třeba vyjde i další příběhy z touto bujné vyvinutou hrdinkou. Příběh je akční, scénář svižně odsýpá, díky parádní kresbě dojdete nakonec aniž by jste se měli čas nudit nebo byť by vám přišel i snad jeden komiksový panel navíc.

28.12.2023 4 z 5

Brodeckova zpráva (adaptace) Brodeckova zpráva (adaptace) Manu Larcenet

Jeden z těch komiksových příběhů na které se nezapomíná. Děj se odehrává před válkou a těsně po ní, a ukazuje jak jedno zlo plodí další zlo, pocit viny a ukázka nepěkné lidské povahy, na vše spáchané zlo zapomenout, ale ne všichni jsou takoví, záblesk lidství lze spatřovat v podobě vypravěče Brodecka. Scény z koncentračního tábora až hororově děsivé, vesnice na konci světa a mysteriózní příchod cizince Anderera, tíživá atmosféra dokonale vykreslena do nejmenších detailů. Larcenetova práce dokazuje, že i pomocí kresby a obrázků, lze zachytit i ty nejniternější myšlenky, pocity a nálady. To vše navíc v neobvyklém širokoúhlém formátu.

27.12.2023 5 z 5

Můj soukromý nepřítel Můj soukromý nepřítel Amélie Nothomb

Literární dokonalost! Inteligentní, sžíravě ironicko-černohumorně děsivý psycho příběh.

08.11.2023 5 z 5

Batman Mikea Mignoly Batman Mikea Mignoly Mike Mignola

Nemám zatím zkušenost s tvorbou Mikea Mignoly a jeho Hellboy universum asi zatím nehodlám navštívit, ale zajímalo mě jeho pojetí Batmana a propojení s mýtem Cthulhu. V prvním a nejdelším příběhu je nám předestřen alternativní předválečný Gotham a musím říct, že jak kresba tak příběh se povedl a Lovecraftovská atmosféra nečekané dobře funguje a podtrhuje temnost Gothamu. Druhý příběh o souboji Batmana s Jackem Rozparovačem je též na úrovni, atmosféra konce 80. let se na díle podepsala ve formě panelování i kresby, ale i tak je opět svět z doby konce 19. stol. zajímavý a originální. Poslední dva příběhy jsou kratičkými doplňky knihy, Svatyně i tak na ploše pár stránek dokáže vytvořit děsivou atmosféru.

11.09.2023 4 z 5

Legenda o Lutheru Arkwrightovi Legenda o Lutheru Arkwrightovi Bryan Talbot

Arkwright Integral mě kdysi naprosto uchvátil (dodnes ho vidím mezi top 10 komiksy, co jsem kdy přečetl) a proto když Comics Centrum oznámilo vydání pokračování má očekávání byla maximální. A Talbot je bezezbytku opět naplnil. Propracovaný příběh, kresba, panelování a v neposlední řadě Velký formát jakému se nám díky Comics Centru dostalo, řadí dílo mezi zatím to vůbec nejlepší, co u nás tenhle rok na poli komiksu vyšlo.

10.08.2023 5 z 5

Batman: Tři Jokeři Batman: Tři Jokeři Geoff Johns

Za mně parádní kousek z edice DC Black Label. Děj, kresba a panelování dává vzpomenout na legendární Kameňák dvojice Alan Moore/Brian Bolland. Přesně ten typ komiksu s netopýrem, jak ho mám rád, temný, detektivní a drsný. Pomalu se odhalující zápletka, jak je to vlastně možné, že tu máme tři Jokery, se dle mého vyvedla a Geoff Johns to zdárně dovedl do uspokojujícího konce.

09.08.2023 5 z 5