pistikpistik pistikpistik komentáře u knih

Útek z Berlína Útek z Berlína Gerhard Seyfried

Príbeh nebol nejako extra silný, to som ani nečakal. Nebolo to ani nijako výnimočné a je to hlavne zachytený duch tej dobe v Berlíne. Čo by som vyzdvihol a čo ma pobavilo, tie niektoré neskutočne vypiplané a trefné detaily. Názorná ukážka na strane 14, kde je obchod a cestovná kancelária a hore sa šupe omietka a pod ňou nápis nsdap. To je tak totálne peklo, a celý ten komiks si robí srandu zo svojej minulosti a nie je preň nič tabu. Boli v Rusku, smer exotická destinácia Norilsk a po nejakých tých peripetiách stratili sa. Ako pôjdeme domov? Ako naši fotri, pešo a fotka vojaka wehrmachtu ako kráča v snehu. Ako celok to nejako nebolo oslnivé, ale tie pikantné narážky na minulosť sú silným korením tohto sympatického dielka.

06.04.2024 3 z 5

Jeden neví, kam dřív skočit Jeden neví, kam dřív skočit Bill Watterson

Osmička. „K čomu ten dáždnik a batôžtek? – Moje heslo je vždy pripravený. – Pripravený na čo? – Jeden nikdy nevie. Mám tu kušu, päť komiksov, žuvačky, kľúč na matice, knižku o hmyzu, mapu Montany, gumu a kameň. – Tyjo, podobnú súpravu by mali nosiť všetci. – Dáždik hrá zároveň úlohu padáku.“ Stále je to super, ale asi prvý raz chýbala Róza. Bez Rózy to nie je úplne ono. Tiež je to viac monotematické, teda menej Zuzky, vagabunda Moa, i dinosaurov. Zato dosť filozofie a múdrostí, ale tie najlepšie sú ako vždy od Majstra filozofie Hobbesa. No... ku konci sa to troška začína opakovať, ale stále je to úžasný komiks plný neuveriteľných príbehov. Calvin: „Nenávidím chodenie do školy. Radšej by som bol tiger. Tigre nemusia nič.“ Hobbes: „HEJ!“ K loveniu rýchlo bežiacej zveri potrebuješ hodne fyziky. Rýchlosť, príťažlivosť, zákony pohybu. A to množstvo biológie, čo musíme poznať... Navyše to všetko musí mať umeleckú hodnotu a tak ďalej!“ Calvin: „Páni. Ja som netušil, že vraždenie koristi sa tak moc upiera o humanitné vedy.“ Hobbes: „Moja dizertačná práca o etike bola veľmi vysoko hodnotená.“

27.03.2024 4 z 5

Oprásgy slovenckej historje – Nádorná enciglopédia Oprásgy slovenckej historje – Nádorná enciglopédia Jaz

Niečo som počul o tomto komikse, akosi som sa k nemu dostal a veľké prekvapenie. Čakal som všeličo, dostal som luxusné inferno. Alternatívne vyrozprávanie slovenských dejín a po prečítaní som pochopil, že pravda je tu. Kde sa hrabú oficiálni akademici a ich výklad dejín. „Rimaňja námtu robia grafiti!“ Totálne ma dostali príhody Cyrila a Metoda, ako sa im chcelo k nám, famózny líščí chvost, ale keď sme sa dostali k Jurajovi Thurzovi, ako vyriešil miznutie panien, to už bol solídny hardcore. Celé to bolo tak perfektne robené, tie šialené nápady, súvislosti, a to obrovské množstvo poloskrytých a vtipných detailov. No, autor vie a očividne má naštudované. A tiež očividne bol vo (Valaskej) Dubovej (sorry, ale ten plagát "poľské stravné lístky neberieme" či "Užej to dozť vižraté", to už bolo aj na mňa moc, fakt famózne). Zakončím jedným z jeho najväčších múdrostí, o Štefánikovi: „Bol tieš vážnivý hvezdár a porozovanie nedoziahnuteľnýhc svätov asi zpôsobilo, žemu neprižla ako úplná blbozť, žebi Češi a Slopáci mali vlaztný štád.“

22.03.2024 5 z 5

Útok vyšinutých zmutovaných zabijáckých obludných sněhuláků Útok vyšinutých zmutovaných zabijáckých obludných sněhuláků Bill Watterson

Sedmička. Calvin: "Čo myslíš, Hobbes? Vypovedajú o našej mravnej vyspelosti skôr naše skutky, alebo to, čo máme v srdci?" Hobbes: "Podľa mňa tie skutky vyjadrujú to, čo máme v srdci." Tentoraz veľmi vydarená kniha, ktorá troška presahuje predchádzajúce tým, že z Hobbesa sa stal filozof. Niežeby predtým nebol, ale tu je to častejšie, hlbšie a výraznejšie. A hlavne tým často vytáča Calvina do nepríčetnosti. Calvin: "Toto presne neznášam. Toľko roboty! Prečo by som sa mal s tým drieť." Hobbes (originálne): "Kde líný je běhat a plížit se tiše, ten nakonec nemá kořist v břiše". Síce sa tu neobjaví Róza, zato výrazný priestor dostáva Zuzka: "Neviem, čo je cáknutejšie, či to, že sa biješ s plyšákom, alebo to, že prehrávaš." Čo si budeme vravieť, Calvinove predstavy naberajú výrazne šialené kontúry, snehuliaci "sněhulumpuláci" sú solídny des, podobne ako tigrie oči v tme a tiež stretávame jeho dobré ja. A to je tak výrazný protipól, že tie kontrasty nám mnoho objasnia. Čo si budeme hovoriť, táto kniha je hlboká studňa fantázie, filozofie a drobných príhod zo života jedného nenápadného a skromného chalana. Obluda pod posteľou: "Heej! Heej! Tiger! Ak toho chlapca strčíš k nám pod posteľ, dáme ti lososa!" Hobbes: "A je ten losos čerstvý?" Obluda pod posteľou: "Moment, pozriem sa... Hej, je čerstvý." Calvin: "Hobbes, nepočúvaj ich! NIE!"

11.02.2024 5 z 5

Vědecký pokrok dělá „žbuch“ Vědecký pokrok dělá „žbuch“ Bill Watterson

Šestka. Calvin filozofuje: „Niekedy ma napadá, či najpresvedčivejším dôkazom toho, že inde vo vesmíre existujú inteligentné bytosti, nie je to, že nás zatiaľ žiadna nekontaktovala.“ Máme tu všetko. Megamana, dinosaury, cestovanie vesmírom, stroj času, ale hlavne Zuzku a Rosalyn. Niektoré Calvinove fantázie išli už pekne od absurdna, ale to je len dobre. Naopak, máme tu aj city a priateľstvo, a hlavne nehu s jeho nerozlučným tigrím parťákom. Táto časť dosť viac rozvíja a približuje čarovný a originálny svet Calvina a Hobbesa. A na záver opäť niečo zo svojských filozofických myšlienok: „Dom s tigrom je iba dom, nikdy domov.“

29.01.2024 4 z 5

Pomsta hlídaných Pomsta hlídaných Bill Watterson

Päťka. Calvin: "Zlá správa, mami. Dnes popoludní som predal dušu diablovi." Mama: "Hmm? Až dnes?" Táto séria pokračuje už v nastolenej línii a prináša skôr bežné starosti a vylomeniny Calvina a večného parťáka tigra Hobbesa. I keď môj najobľúbenejší stret medzi nimi dvoma a rovnako pekelnou Rosalyn je hlavnou témou knihy, je na škodu, že je v tejto knihe stretom iba jediným. Stojí však za to. Ale boli tu aj podobne uletené a šialené príhody, ako Calvin cestou do školy robil zbierku hmyzu, alebo ako Zuzka musela do riaditeľne. A samozrejme nemôžu chýbať nejaké životné múdra. Hobbes: "Môžeš dostať tigra z džungle, ale nie džungľu z tigra." Calvin: "Mňa by skôr zaujímalo, ako dostať tigra späť do džungle."

31.12.2023 4 z 5

To ráno, kdy si pro nás přišli... To ráno, kdy si pro nás přišli... Janine di Giovanni

Strana 76. „Na začiatku to bolo o slobode a o ľudských právach, zbrane prišli až neskôr.“ Veľmi zvláštna kniha. Ale perfektne napísaná a skvelá. Je zrejme, že novinárka viac stráni opozícii a vláda v Sýrii jej nie je až tak po chuti, ale tak tí západní novinári boli zo začiatku všetci takí. Noty nepustili. Assad musí odísť, iná možnosť neexistuje. On však podporu mal a tak to ustál. Sýrska občianska vojna je jeden z najzložitejších a najneprehľadnejších konfliktov vôbec a tak hneď robiť unáhlené súdy bolo kontraproduktívne a západ sa dostal niekam, kam pôvodne určite nechcel. Na pochopenie konfliktu je výborný rozhovor z roku 2012 pre ČT s Evou Filipi, sýrskou veľvyslankyňou ČR, ktorá detailne popísala situácia a hlavne jasne povedala, také jednoduché to, ako si západ myslí, nebude. Kniha má však obrovský prínos. Popisuje aktivitu demokratov spočiatku revolty, áno, určite to mnohí mysleli spočiatku dobre, demokracia, mier, práva, sloboda, avšak prevalcovali ich radikáli. Tiež si nerobím ilúzie o režime a nasadení tajných. Tie popisy zatýkania a mučenia boli dosť brutálne. Ale zasa robiť z každého vládneho vojaka zabijaka, tiež nie je namieste. Autorka, sa mi páči, dáva priestor obom stranám. Pri bojoch v Homse dokonca chodila s vládnymi vojskami. Tie pasáže boli najzaujímavejšie. Strana 112. „Vojáci v jednotke u Bab al-Seba boli veľmi mladí – bolo poznať, že sú to čerství rekrúti. Starších dôstojníkov medzi nimi bolo iba pár. Boli veľmi unavení, ale aj tak ku mne boli nezvyčajne zdvorilí. Neboli to žiadni macho chlapi, ktorých som si predstavovala. Boli to ešte deti.“ Taktiež na tej strane. „Ministerstvo informácií poslalo „dozorkyňu“, ktorá na mňa mala dávať pozor. Šaze bolo asi tridsať. Bola veľmi statočná, otvorená a zapálene podporovala Assada. Nemusela so mnou až do prednej línie, ale chcela vedieť, ako to je pre „ich chlapcov“ vyzerá. Mala zmysel pre humor. „Nabudúce si neberte ružový šátok,“ poradila mi, „ostreľovači vás môžu vidieť.““ Jednotlivé kapitoly sa venovali jednotlivým miestam. Spočiatku sa nihilisticky opisoval Damašk, lebo bolo ticho pred búrkou a atentát z júla 2012 na vládnych predstaviteľov dal všetko do pohybu. Famózna bola kapitola o Malúle. Je to kresťanské mesto, kde sa hovorí Ježišovým jazykom a ktoré bolo na strane Assada, ako vlastne väčšina kresťanov. Neskôr ho postihlo kruté dobytie rebelmi, vlastne už radikálmi, až nakoniec ho vláda oslobodila naspäť. Tiež boli zaujímavé jej postrehy, ako sa časom opozícia radikalizovala čím viac a ako sa konflikt zamotával. Dnes sa to všetko číta zvláštne, lebo medzi riadkami bolo cítiť obavy, že ako to dopadne, ale dobré to nebude. Vláda to nakoniec ustála, mier sa pomaly vracia a krajina sa postupne spamätáva a rastie. Nie som zástanca revolúcií, pretože aj keď tie myšlienky sú na papieri krásne, zväčša to končí množstvom mŕtvych. Každopádne mimoriadne zaujímavá kniha od niekoho, kto tam v tých ťažkých časoch skutočne bol.

19.11.2023 4 z 5

Poděsové z jiný planety Poděsové z jiný planety Bill Watterson

Štvorka. „Tatí! Tatí! Kde máš zbrane? Vytiahni magnum! – Ja žiadne zbrane nemám. Čo sa deje? – Prišla Rosalyn! A nechce ísť preč! Preboha, prečo nemáš pištoľ? – Ideme s mamou do reštaurácie. Rosalyn ťa prišla strážiť. – Čo si zabudol? Dopoludnia som ti to hovorila. Ty vôbec nedávaš pozor. Preto nikdy nevieš, čo sa deje. – A čo drevený kolík a palice? Máme aspoň to?“ Príbehy s Rosalyn sú tie najlepšie, škoda, že ich v tomto diely bolo pomenej. Tentoraz sa vydáme na Mars a skúmame, či je tam iná civilizácia. Videli by sme to aj my, keby si Hobbes nezabudol foťák. Priznám sa, že tieto výlety do vesmíru ma až tak neberú. Avšak viac sa dozvedáme o hlbinách duše Hobbesa a o tajomstvách života tigrov. No a návšteva ZOO bola totálny luxus. „Aha, pozrite čo robí tamten opičiak! A pokojne na verejnosti! Haha! To je humus! Ako to, že ja toto robiť nesmiem?!“

14.11.2023 4 z 5

Vzhůru na Yukon! Vzhůru na Yukon! Bill Watterson

Trojka. „Dočet jsem se, že holky jsou z cukru a koření a pláče a zlobení... Zatímco kluci jsou z prutú a provázkú a ze psích ocásku. – A z čeho jsou pak tygři? – Ze sarančat , vážek a hádkú a ze zakousnutých malejch spratkú.“ Tretia kniha zatiaľ top. Perfektne sa všetko vybrúsilo, začalo sa dbať aj na príbeh, tentoraz sa vypravíme na Yukon (ako sa to vezme) a nesmieme zabudnúť ani na pekelnú Rosalyn či peripetie so Zuzkou. Ono je to tak zvláštny komiks, až moc reálny, detskými očami vykreslený svet, ako vlastne fakt funguje a človek si často kladie otázky, čo vlastne sa pri komiksoch viac menej nestáva. Ono toto je komiks fakt na úrovni, priam umelecký, prepracovaný a hlavne nápaditý. Uznanie pred autorom a jeho zmyslom pre humor a cit pre nápad. „Ukáž, čo si nakreslila na výtvarku, Zuzka. Hmm, úhľadná domácka scéna. Domček so záhradkou, kvietky. Typické ženské. Dievčatá myslia mizerne a zaujímajú ich iba trápne detaily. To chalani majú iný rozmach! Myslia na veľké činy! Žiadny div, že muži menia svet! – Fakt? A čo ty si nakreslil? – Letku Bé jedničiek ako hádžu atómovky na New York.“

13.11.2023 5 z 5

Pod postelí něco slintá Pod postelí něco slintá Bill Watterson

Dvojka. Calvin: „Prečo by mala mať ďalšie dieťa? Má už MŇA?“ Hobbes: „Áno, človek by povedal, že už dostala za vyučenú.“ Pokračovanie príbehov dieťaťa s tigrom, obsahovo to je širšie, filozofia komiksu aj samotné príbehy a charaktery sa rozširujú. Strašne dobrý nápad urobiť komiks o pekelnom dieťati, s ktorým ako tak vychádza jediný kamarát tiger a baví to aj dospelých, lebo ono to je až moc o svete všeobecne. Oco číta Clavinovu rozprávku: „V chalúpke uvidela tri misky s ovsenou kašou. Veľkú misku, strednú misku a malú misku. Práve chcela kašu ochutnať, keď sa domov vrátili tri tigre. Tí hneď naporciovali zlatovlásku na veľké, stredné a malé kusy a tie si potom namáčali do kaše a... Calvin, toto nebudem čítať ďalej! Je to nechutnosť!!“ Calvin: „Ani sa nepozrel na naše ilustrácie.“ Hobbes: „Áno. A ja teraz mám hlad.“ Chvíľami riadny úlet.

10.11.2023 4 z 5

Calvin a Hobbes Calvin a Hobbes Bill Watterson

„Ahoj chrobáčik, to som ja. Áno, strážim. Jedného chalana u nás v ulici. Hej, jasne, tu malú obludu... Hmm? No, zatiaľ bez problémov.“ Prvá kniha nás zhruba zoznamuje s malou atómovou náložou energie a výmyslov a s jeho najlepším kamarátom tigrom Hobbesom. Asi najlepšie momenty sú s tou dievčinou, čo ho stráži a peklo bolo u riaditeľa. Fakt zábavný komiks. „Ahoj Calvin. Čo je, strčil si hlavu do mixéru? Ale každopádne je to zlepšenie.“ Zuzka rules.

09.11.2023 4 z 5

Démon chlast II. - Nalej, hrozí absťák...! Démon chlast II. - Nalej, hrozí absťák...! Johny Peťko (p)

Po prečítaní druhého dielu som si pozrel nejaké rozhovory s autorom a tam hovorí dobre. Možno až moc dobre. A pravé to je škoda, že to čo hovorí na prednáškach viac nepretavil do knihy. Mám pocit, že skoro vôbec. V knihe sa dočítam iba ako naháňal baby, ako baby pretiahoval a ako s babami pil. Pre človeka, čo sa snaží prestať piť to moc nedáva. Opakujem, ako pri prvom diely, píšem to ako niekto, kto si tým peklom prešiel, tak nemám pocit, že by sa človek dočítal, čo ho čaká, alebo čím si prechádza, ale iba to, že keď sa nalejete, tak skončíte v posteli s nejako cudzou babou. Aj to sa stáva, ale ja si pamätám skôr iné veci. Asi aj autor si ich prežil, ale nepíše o nich a práve možno tie by ľudí prinútili sa zamyslieť, či je to pitie fajn. Napríklad, že keď zvraciate krv, tak to ide ťažko umyť aj z kúpeľne, alebo ako ste si musel zahryznúť do duritky, aby ste sa napili, lebo ruky vypovedali poslušnosť. Tremor. Ťažký tremor. A to sú len také lightky na odľahčenie. Dvojka bola troška lepšie napísaná, ale skutočne ma zaujímali iba tie pasáže z psychiatrickej liečebne. Inak dosť som mal aj pocit z knihy, že akoby pomohli až hospitalizácie, blázninec a až vtedy človek sa rozhodne prestať. Ale to nemusí byť nutne pravda. Stačí povedať si dosť, je to zlé, návšteva lekára a ide to aj samo. Len človek musí chcieť. Dokonca sa to dá bez liečenia a chémie, sám so to tak mal. Kľúčové sú tri body. 1 . Uvedomiť si, pozor máme veľký problém. 2. Ako som sa tam dostal, tak aj sám sa z toho musím dostať. Čiže žiadne výhovorky na kamarátoch, krčmy, ťažký život. Môžem si za to iba sám. Lekári pomôžu, veľmi pomôžu, ale to rozhodnutie abstinovať je iba na mne a iba ja ho spravím a uskutočním. 3. Doživotná abstinencia. Žiadne ďalšie diskusie, žiadne možno raz jedno malé vychladené pivko. To je jed, hadí jed. Sám hovorím, že nie je ťažké nepiť, to dokáže kde kto, ale nepiť a zároveň zasa začať žiť, to je ťažké. Ale aj napriek výhradám k štýlu knihy, aspoň je dobré, že roznáša posolstvo, upozorňuje na obrovský problém v slovenskej spoločnosti a poukazuje, aký dokáže byť alkohol nebezpečný. V tomto mu fandím a je dobré, že sa na to dal.

09.11.2023 2 z 5

Démon chlast I. - Nalej, hrozí vytriezvenie...! Démon chlast I. - Nalej, hrozí vytriezvenie...! Johny Peťko (p)

Možno budem príliš nesúhlasný, polemický až kritický, ale mám ako trocha zainteresovaný v problematike na to iný názor, to treba na spresnenie povedať na úvod. Keďže mám už čo to napozerané a načítané o otázkach alkoholizmu, nemohol som vynechať ani túto knihu. Ono je to možno písané ako varovanie pre ľudí, čo sa rútia do pekla, čo tam možno čoskoro sú, alebo jednoducho chcú len vedieť, ako to v tom pekle vyzerá. U mňa je to tak, že som si už tým peklom prešiel, takže viem o čom je reč, a asi aj kvôli tomu bude aj kritický. Skončil som to pred troma rokmi a bolo to najlepšie rozhodnutie v mojom živote. Takže asi toto bude ten problém, že viem o čom je reč, že si hlavne duša prešla neskutočným peklom a zdravie si to odnieslo taktiež. To bude asi to styčné, ale fakt som k tomu nepotreboval pokusy o samovraždu, ani hospitalizáciu na zastavenie ťahu, ani klinickú liečbu. Ale musím povedať, že som navštívil lekárov, a tí mi pomohli. Lekári vás nasmerujú, poradia, pomôžu, za to im veľmi ďakujem, ostatné je však už na vás. Nikto za vás piť neprestane. Odtrpieť si to musíte sami. Ja som si to peklo odvykania musel vytrpieť nocami doma sám a tak možno preto to odhodlanie byť abstinentom je tak silné. Ja keď vidím pekne orosené pivko tak nevidím, že „mňam dal by som si“, ale vidím jed, hadí jed. Keď pijete, tak ste mŕtvi. Nie ako fyzicky, vy chodíte a dýchate, ale vaša duša je mŕtva. Vy nežijete, ale pomaly a isto umierate, duševne. A tá cesta k totálnemu pádu je často ešte dlhá, ale istá. Pri alkohole máte jednu istotu, lepšie už nebude, iba horšie. A toto mi v tej knihe chýbalo. Je tam zopár výborných postrehov o pití. Ale celé je to skôr, ako som dospieval, ako som chodil do školy a hlavne ako som naháňal baby, snažil sa naháňať baby a celé je to o babách a sem tam som si popri tom niečo vypil. Keď som knihu dočítal, tak mi to prišlo, že to vlastne bolo fajn a nikde som nezachytil varovanie pred takým nihilistickým spôsobom životom. Ono jeden môj obľúbený adiktológ krásne hovorieva, že iba keď prestanete piť, tak sa stanete iba abstinentom, ale tá mizéria pokračuje. Vy musíte zmeniť mnoho iných návykoch, celkový prístup k životu, až potom sa stanete šťastným. Nemám rád slovo závislý. Je to skôr o návyku a v našom prípade o strašne ťažkom návyku a riešenie je ten návyk odstrániť. Ale to nie je len o návyku samotnom piť ten alkohol, ale aj mnoho vecí okolo toho. To znamená opustiť bezducho a bezcieľne sa poflakovať, dohlupa hádzať vinu na celý okolitý svet, len ja som samozrejme bez viny. Pamätám moje prvé kroky a to som vedel, že za všetko si môžem sám a iba sám sa musím rozhodnúť prestať. I tak sa stalo. Tiež ma zarazilo to požičiavanie peňazí od rodičov, to ma nikdy ani nenapadlo. Keď mi došli, tak som mal otvorený účet v mojich dvoch obľúbených hospodách. A posledné dve výtky. Prvá je, že je cítiť to poňať ako beletriu, lebo nie je možné si po rokoch presne pamätať, čo som robil, kde som bol a hlavne nie, čo som komu povedal. Po prvé, je mi to jedno, po druhé pamätám si iba tmu, šero a duševnú bolesť a po tretie, niekedy bolo aj miernejšie pitie a to bolo celkom niekedy sranda, ale to je asi tak všetko. A druhá vec, nie som si istý, či je dobré podrobne opisovať zážitky so ženami, pretože tie ženy sa môžu v knihe poznať a nemusí to byť pre nich príjemné a nemajú sa možnosť brániť. Nerobím si o dievčatách a ženách žiadne ilúzie, ale netreba to neustále pripomínať, aké vedia byť zlé. Asi som mal divnú partiu, ale nikdy sme nepreberali intímne detaily dievčat medzi sebou, prišlo mi to zvrátené a hlavne preberať nejaké dievča aké je v posteli, to je asi aj na mňa nihilistického alkoholika moc. A to tiež pár blbostí človek spravil, ale iných. Knihu hodnotím tak, že čo mi v nej chýba, je viac poukázania na možnosť zničenia sa alkoholom, na momenty, ktoré nahovárajú, že je to dosť zlé a že treba s tým niečo robiť. Tie udalosti v živote, ktoré jasne dávajú vedieť, že nastáva veľký problém, ak už nie je. Možností je dnes mnoho. Aj vtedy boli, i keď ešte zastaralé, ale poznám ľudí, že aj vtedy im pomohli. Celé mi to v knihe prišlo, že vlastne ani nie tak to pitie samotné, ale ten spôsob života, dospievania, rebelovania bol vlastne fajn. Nie, dnes ste rebel, ak ste silná individualita, ktorá si zdravo pestuje ducha a odmieta ísť so stádom.

09.11.2023 2 z 5

Satan Satan Eugen Jonáš

Boh stvoril človeka, potom zistil, že sa mu vymkol spod kontroly a tak potopou zmietol z povrchu zemského celé ľudstvo. Nepáčilo sa mu, ako nažívajú v Sodome a Gomore a tak zničil obe mestá. Milióny mŕtvych žien a detí. ...ale zlý je Satan. Naproti tomu Dávid zatúžil po manželke blížneho svojho a kvôli tomu aj zabil, ale hlavne, že sa pomodlil, tak je odpustené. ...ale zlý je Satan. V stredoveku horeli hranice, život človeka neznamenal nič a križiacke výpravy skôr ako oslobodenie priniesli utrpenie. ...ale zlý je Satan. Samotné slovo v hebrejčine znamená "protivník", "odporca" a môže znamenať aj opozíciu. Kniha sa mu mohla venovať viac dostatočne, ale hlavne posledná tretina je solídny hardcore. Autor predpovedá koncom XX. storočia apokalypsu, no nenastala. Vlastne z toho, čo predpovedal, sa nestalo nič. Akurát na strane 98 "Boh si vyvolil ruský národ, pomocou ktorého potresce skazený svet, ak skôr nevyprosíme milosť od Boha." No tak si Boh vraj vybral Rusov. Na Ukrajine to vidno. Ja len na záver dodám, že najväčším previnením Lucifera bolo, že prejavil slobodnú vôľu. A to sa nesmie

Purgatorium Purgatorium Eugen Jonáš

V podstate ako to vyzerá v očistci. Ak budete nenávidieť, kradnúť, podvádzať, zahýbať (ale iba so ženou!), nevadí. Stačí spoveď a pôjdete tam. Ak ste homosexuál, nič vám nepomôže, pôjdete do pekla. Pasáž o anjelskej rebélii, kde sa ohradil voči božím plánom jeden múdry a pyšný anjel je super. Na záver náčrt ako bude vyzerať apokalypsa, kde živí budú závidieť mŕtvym. Keď si to všetko prečítate, tak začínate pochybovať o dobrote Boha a láskavosti viery, keď vás majú čakať takéto muky. Ako to je naozaj, netušíme, pretože náboženstvo nedovoľuje ani náznak pochybnosti. Prosto dogma a poslušnosť

Immaculata concepta Immaculata concepta Eugen Jonáš

Knihy Eugena Jonáša boli tuším vo výpredaji a keďže boli útle, prečítal sa pomerne rýchlo. Autor je astrológ, psychiater, veriaci a autor metódy prirodzenej regulácie počatia. Čo je vlastne nezmysel, lebo príroda je v tomto mocnejšia ako naše matematické poznatky. Ono aj kniha sa dosť triešti a vlastne nie je jasné, o čo sa ňou chcel autor podeliť. Je to kombinácie momentov zo Starého zákona, vidín Emmrichovej, náčrtov hypnotizéra Kafku a autorových úsudkov. Dogmatizmus. Homosexualita je choroba, ale vidiny v stredoveku sú ok. O tom nemožno pochybovať. Ak si však začneme podkladať otázku, čo keď to tak nakoniec nie je, ako nás neomylne presviedča autor, vtedy nás čakajú ohne pekelné

Červený koráb Červený koráb Tido J. Gašpar

Bohém, spisovateľ, minister propagandy. Jedna z najkontroverznejších postáv našej literatúry a možno aj histórie samotnej. Pokračujem v skúmaní medzivojnovej literatúry, ktorá má cveng i originalitu, a tak dostala sa ku mne táto kniha, je to taký skôr výber jeho próz. Ide o mimoriadne pedantné zostavenie, aby čitateľ mal čo najlepšiu predstavu a možnosť zmapovania jeho prozaického diela. Tido J. Gašpar bol medzi vojnami spoločensky i kultúrne aktívny, bohém a predstaviteľ bratislavského spoločenského života, a neskôr začal byť aktívny aj politicky, len nebol na správnej strane a to mu práve dožičilo prívlastok kontroverzný, zložitý, či rozporuplný. Toto politické pôsobenie však nechám bokom, ale spomenúť to treba, je to už akýsi slovenský folklór. Kniha próz Červený koráb je rozdelená do troch častí. Prvá Rozprávky o láske sú novely o ženách, vzťahu k nežnému pohlaviu, niektoré s pikantným nábojom. Druhá Námorníci je o dobrodružstvách na mori, živote námorníkov (mornárov) a má to skôr exotickú príchuť. Posledná časť sú prózy Dávne histórie, ktorá je asi najrealistickejšia a najviac príbehovo blízka Slovensku a živote tu. Autor je predstaviteľ ornamentálnej prózy, čiže jazyk je trocha zložitý, niekedy až doslova ornamentálny, veci opisuje farbisto až zložito s využívaním bohatého slovníka, plného cudzích slov, novotvarov, menej častých a zriedkavo používaných slov a často človek musel nazrieť na koniec knihy, kde sú jednotlivé cudzie slová vysvetlené. Pre mňa zaujímavou novelou je Lazárová neznáma o nešťastnej láske k neznámej, Červený koráb o revolúcii na lodi, ktorá skončila úplne inak ako sme čakali a veľmi smutno optimistická Slzy Záhorského o návrate strateného syna. Osobne mi toto dielo až tak neprirástlo k srdci, ide skutočne o zložitejšie čítanie z exotického prostredia a je to skôr opisovanie určitých momentov zo života konkrétnych ľudí. Ale že by som si z toho vybral niečo zaujímavé, čo by zanechalo vo mne silný dojem, nejakým spôsobom duševne poznamenalo či pookrialo, či ma nútilo premýšľať o nejakých aspektoch života, to sa povedať nedá. Ide skôr o dobové čítanie a skôr si to vychutnajú hľadači lahodného a svojského jazyka, respektíve čitatelia, čo milujú skúmať zloženie a formu svojského alebo špecifického textu, jeho formy a štýlu. Ako je daný jav opísaný a ako popísaný. Avšak z knihy cítiť určitú originalitu, na tú dobu muselo ísť o prekvapivo pestré čítanie a prišlo do sveta slovenskej literatúry niečo nové.

09.08.2023 3 z 5

Západ USA Západ USA Thomas Jeier

Je to označené podtitulom sprievodca prírodou, a vlastne to dosť vystihuje knihu. Je to rozdelené na dve časti. Prvá je vlastne putovanie, v podstate po mape, po jednotlivých štátoch západu a tak sú tu spomenuté zaujímavosti, čo navštíviť, parky, mestečká i mestá, plus nejaké info. Druhá časť je podrobnejšie rozpísaná fauna a flóra. Úplne na záver máme niekoľko praktických informácií. Čo asi bude potrebné spomenúť, keďže kniha je z roku 2004, tak niektoré informácie nemusia byť už presné. Ale v dnešnej elektronickej dobe, nebude problém vyhľadať si, či to platí. Je to skôr taký všeobecný prehľad, ako to tam vyzerá a kde všade môže byť zaujímavo. Čo ma prekvapilo, aké sú niektoré aglomerácie a mestá, napríklad v Kalifornii, obrovské a na druhej strane napríklad v Idaho sú pomerne v minulosti, či momentálne administratívne, niektoré mestá malé. Alebo ten pomer obyvateľstva v štátoch, neskutočne obrovské sústredenia ľudí v Kalifornii, či Arizone a oproti tomu veľké štáty s málo obyvateľstvom ako Montana.

09.08.2023 3 z 5

Namakaný od klikání myší Namakaný od klikání myší Scott Adams

Tajní z vlády: "Občania majú právo o šťastie usilovať - nie byť šťastní." Piata časť pokračovala v podobnom duchu ako štvrtá, mihli sa tu Elbónci, mohli však byť zastúpení viac, podobne ako smetiar.

09.08.2023 5 z 5

Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí Na to, abyste přežili, nemáte dost pod čepicí Scott Adams

Jeden múry Elbonijec povedal: "Keď závodí skala s prasaťom, nie je čas leštiť škeble." Štvrtý diel pokračuje v svete Dilberta, postavy sa už celkom rysujú Dogbert a Ratbert bez debaty, šéf ešte ale úplne nie. Wally ani Alica tu ešte tak často nie sú, naopak ma potešila síce sporadická, ale predsa len, účasť popelára. A samozrejme nechýbajú Elbónci. Tí sú top a konkrétne tu Dilbert ako diplomat šiel vyriešiť ich občiansku vojnu. Výborný komiks.

09.08.2023 5 z 5