pista53 pista53 komentáře u knih

Smrkovec Smrkovec Klára Břicháčková

Poslední dobou je velmi těžké odolávat krásným knihám pro děti a stejně tak nešlo jen tak odložit tento krásný komiks, netradičně vyvedený v akvarelových obrázcích Kláry Břicháčkové. Velmi milý a krásně ilustrovaný příběh o malém obru Smrkovci, který se jednoho dne vyklube z vejce hluboko pod zemí a začne pátrat po tradičních otázkách smyslu bytí - odkud přicházím, kdo jsem a kam kráčím...Bavila mě mytologie kolem vzniku a života obrů....."Ty jsi obřinec, pocházíš z rodu, který vznikl díky velmi línému obrovi Slíďošovi...". Četla jsem se sedmiletou dcerkou a moc se jí to líbilo. Líbili se jí obři, seschlí jako rozinky a hlavně parťák na cesty, mravenec Miloš. Já jsem si zase užila nezištnou pomoc zvířátek, často přátel na život a na smrt i pro děti srozumitelně zpracovaný koloběh života.
Jen mě trochu mrzelo, že příběh není víc podrobný, spousta věcí je tam jen naťuklých, ráda bych se dozvěděla víc. Klidně bych si dala říct s pokračováním. Konec tomu přímo vybízí, tak třeba se dočkáme. Bylo by to fajn.
Vřele doporučuji!

26.08.2021 4 z 5

Čtyřlístek na nebezpečném ostrově Čtyřlístek na nebezpečném ostrově Jaroslav Němeček

Příběh se nám moc líbil. Bylo dobré členění na krátké kapitoly, s malou dcerkou to hezky ubíhalo. Byla tam akce i legrace.

10.08.2021 5 z 5

Truhla času Truhla času Andri Snær Magnason

Tato kniha islandského prozaika, básníka, ekologického aktivisty a dokonce i horkého kandidáta do prezidentských voleb v roce 2016 mě svou krásnou obálkou upoutala na první pohled. A byla to trefa do černého!
Je to příběh k zamyšlení, plný dobrodružství a otázek. Je vyprávěný ve dvou úrovních. V té první zůstala na světě hrstka dětí v čele se zvídavou Sigríd a stařenkou Lilian, která jako jediná zná legendu o princezně Havrantýnce a jejím otci, neohroženém králi. Chtěl dobýt svět a zvítězit nad časem. A v té druhé je chlapec Kári, jehož láska k princezně může zastavit Zlo, šířící se Pangeou. Ale je to vůbec legenda? Lze obelstít Čas? Je to kniha místy dost krutá, nabízející filosofické otázky nad plynutím času a nad silou přátelství a úcty k přírodě. A své si v ní najdou jak dětští čtenáři, tak dospělí.

27.06.2021 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Nejprve se musím zpětně omluvit a hluboce sklonit před touto knihou! Už v první třetině jsem si ji dovolila odsoudit a hodnotit, ale to jsem ji tedy velmi špatně odhadla!!
Před ní jsem totiž na jeden zátah přečetla oba díly Šikmého kostela a začátek této knihy na mě opět padl jako těžká duchna. Opět těžké osudy lidí, tentokrát žijících v někdy až nelítostných podmínkách odříznuti v bohem zapomenuté vesnici Maran, kdesi v Arménii....ale tentokrát to bylo jiné. Čím déle jsem četla a poznávala příběhy jednotlivých rodin, jejich nelehkých údělů i zkoušek nakládaných na jejich těžkou prací sehnutá záda, tím více z toho překvapivě čišel optimismus a jakási všudypřítomná naděje. Že zítra bude líp, že přece znovu přijde jaro, zase vzejde obilí....
A co pro mě bylo nejvíce občerstvující, byly vztahy na vesnici. Žádné záště, pomluvy a nevraživost, ba naopak. Pospolitost, vstřícně podaná ruka v nouzi a všudypřítomná laskavost. Nakonec došlo i na pár vyloženě úsměvných okamžiků, dojemných a tak lidských, že mé srdce se opravdu tetelilo blahem.
Doporučuji k přečtení i pohlazení na duši!

12.06.2021 5 z 5

Laura Deanová mě už zase nechala Laura Deanová mě už zase nechala Mariko Tamaki

Další z řady výtečných komiksů Nakladatelsví Paseka, na které jsem se těšila. Určeno sice pro čtenáře od 13 let, ale jakožto máma dvou puberťáků si občas velmi ráda udělám výlet do jejich světa, do jejich hlavy, pro představu, lepší pochopení i z čiré zvědavosti. A musím říct, že jednoduché to tyto „děti“ rozhodně nemají.

Frederice Rileyové je 17, má fajn kamarády a jednu velkou lásku – okouzlující Lauru Deanovou. Udělala by pro ni všechno a Laura to, bohužel, ví.

Co všechno jsme ochotni obětovat lásce? A stojí to nakonec za to?

Nádherně zpracované téma křehkých vztahů a citlivých duší, skvěle ilustrováno!

17.05.2021 5 z 5

Radost z obyčejnosti Radost z obyčejnosti Roland Merullo

Příběh vypráví o neplánované, neobyčejné a neoficiální společné dovolené Svatého otce a Jeho svatosti Dalajlámy. Jako komplice jejich útěku z pravidly sešněrovaného a ochrankou přísně hlídaného úřadu Svatého stolce si vyberou papežova osobního tajemníka, který je zároveň jeho bratrancem, a jeho ženu Rosu. Ta jim šikovně pomocí převleků zcela změní vizáž a tím začíná výlet plný dobrodružství, zvláštních setkání i nečekaných situací. Kniha přináší nejen veselé momenty pramenící ze snahy zůstat skryti před lidmi i stále sílícím policejním pronásledováním, ale hlavně velmi podnětné rozpravy obou Svatých mužů, které spolu na cestě vedou. Ať už na téma náboženství, nebo svobody a rozlišných názorů na život vůbec. A v tomto se tato kniha trochu lišila od těch běžných, odpočinkových limonád.

18.04.2021 3 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Po velkém zážitku, který mi přinesla sága Essex County, jsem se na nové dílo kanadského spisovatele a výtvarníka velmi těšila. I tentokrát nabízí hlubokou sondu, chcete-li ponor, do lidské duše, do mezilidských vztahů, do vnímání vlastní existence i úlohy na tomto světě.
Jmenuje se Jack Joseph, 33 let, profesí podmořský svářeč. Na první pohled má všechno - dobrou práci, starostlivou ženu a na cestě první dítě. Jenže to, co by pro jiné bylo středobodem a metou pro dosažení osobní spokojenosti, je pro Jacka koulí na noze. Trápí se minulostí, stále vzpomíná na otce, který zmizel za podivných okolností na rozbouřeném moři, když bylo Jackovi 10 let. A jemu je jasné, že dokud tuto záhadu nerozluští, nebude se moci odpíchnout a jít dál. Potřebuje se s minulostí vyrovnat, udělat za ní tlustou čáru. Jaký byl jeho otec? Byl to bláhový snílek nebo obyčejný násoska?
Kniha je výtvarně zpracována opravdu dokonale. Lemire buduje napětí každým jednotlivým políčkem, stačí mu k vyjádření dramatických pohnutí kapka vody na hladině či pohled na rozloženou dětskou postýlku....
Vlastní příběh je doplněn bonusovými materiály z výroční edice Potápěče, včetně prvních nápadů a skic a prvních návrhů postav. Je to opravdu výtvarný skvost, který by neměl žádný milovník komiksů a silných příběhů opomenout!

20.03.2021 5 z 5

Rváčov I Rváčov I Džian Baban

Tak tato kniha se opravdu povedla! Jak po grafické stránce, tak zpracovaným tématem! Stínadla, odkaz Jaroslava Foglara alias Jestřába, klučičí dobrodružství v uličkách Starého města. Ale nečekejte žádnou romantiku, kterou člověk občas pociťuje při čtení foglarovek. Ba naopak. Vyprávění je rozprostřeno do období mezi léty 1954-1989 a to, jak moc dobře víme, nebyla zrovna doba, kdy měla Foglarova poselství a skauting na růžích ustláno. Zachycuje zde zastrašování skautských vedoucí, perzekuci kněží, výslechy i všeobecný strach plížící se mezi lidmi.
A přesto se v této dusivé atmosféře objevily party dětí, které si našly odlehlá místa, neobydlené byty či půdní prostory, aby měly své klubovny, svoje touhy a malá dobrodružství. Dokud se ovšem neobjeví tajemný muž s maskou, který je pomocí indicií a mrtvých schránek přivede k tajnému deníku. Zprvu si myslely, že je to hra, ale brzy pochopily, že toto dobrodružství bude pěkně nebezpečné...
Knihu jsem přečetla dvakrát, hned po sobě. Tím, že je tam několik příběhů, které až na konci do sebe zaklapnou jako skládačka, musela jsem číst znovu, pozorně a soustředit se na jména, přezdívky a tváře. Zprvu jsem si myslela, že dám Rváčov synovi k 11. narozeninám. Asi ještě počkám...Ačkoliv je tam přiložen slovníček pojmů, hesel a jmen pečlivě osvětlující postavy a reálie dané doby pro neznalé či později narozené, spíš bych řekla, že to bude kniha pro nás, pro "starší ročníky" ???? Anebo pro rodiče, kteří si to přečtou společně s dětmi a budou vysvětlovat a povídat si nad knihou. A taková představa je mi ovšem také více než milá.....

15.02.2021 5 z 5

Bouřňákův ostrov Bouřňákův ostrov Catherine Doyle

Byl to celkem náhodný dárek pro syna k narozeninám. Nenápadná kniha, která v té záplavě jiných dětských může velmi snadno zapadnout. A věřte, byla by to velká škoda!! Kniha totiž oplývá zcela originálním a neotřelým příběhem. Vše se točí kolem jedenáctiletého kluka Fionna, který až dosud vyrůstal v Dublinu, ve velkoměstě, s mámou a starší sestrou Tarou. Tento jen zdánlivě poklidný život se však rychle změní, když oba sourozence máma odveze na ostrov Arranmore. Ostrov, odkud jeho rodina pochází, o kterém dosud neměl tušení a kde bydlí jeho dědeček. Je to velmi milý, zábavný pán a je to - Bouřňák!! A před Fionnem se rázem otevírá nový svět. Svět magie, divokých živlů a neobyčejných obyvatel ostrova, v čele s dávnými čaroději Dagdou a zlověstnou Morigan.
Je to příběh o odvaze, statečnosti, krásách i nástrahách moře a taky o odpouštění a opouštění. A nejlépe se čte při svíčkách....
Opravdu doporučuji pro malé čtenáře i jejich rodiče!

24.01.2021 4 z 5

Pan král Pan král Raija Siekkinen

Moc pěkný, jednoduchý příběh pro malé děti o tom, jak je důležité mít kolem sebe někoho, kdo Vás potřebuje, koho máte rádi a s kým si můžete povídat. Z počátku to byl kocour, který si říkal Tygr. A pan Král, který si myslel, že ke štěstí nutně potřebuje poddané....

Doplněno překrásnými ilustracemi.

10.01.2021 5 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Tato kniha byla jasnou volbou do Čtenářské výzvy jako "Kniha s květinou na obálce". Nejen obálka je povedená, ale i ilustrace u jednotlivých kapitol, vždy uvedených popisem, výskytem a významem v květomluvě. Květiny totiž hrají v příběhu opravdu důležitou úlohu. Dozvíme se zde nemálo informací též o přírodě a krajině Austrálie, což mě na knize bavilo nejvíc. Některé rostliny si svůj prostor pro život musí těžce vybojovat, potřebují k tomu silné kořeny a mnohdy i velký požár, aby mohly růst. A zde je krásná paralela se životem hlavní hrdinky.

Příběh je to silný a neveselý. Vypráví o dívce Alici, v dětství krutě týrané, následně osiřelé a marně pro sebe hledající nějaký pevný bod, místo, kořeny, domov....Osud ji zavede na květinovou farmu ve vnitrozemí, kam ji odveze babička, o které dosud neměla ani tušení. A jak se postupně dozvídá, v jejím životě, i v životě jejích předků, je až moc tajemství a věcí, "o kterých se raději nemluví". Její cesta vede i do pouště, kam, jak si naivně myslí, může uniknout před sebou sama. Historie se však opakuje a dokud si Alice neudělá jasno sama v sobě, těžko bude moci žít dál.

Je to příběh o vnitřní síle a touze někam patřit. Zapustit kořeny jako svensona úhledná.
Občas to na mě bylo moc sladkobolné, ale za ty úžasné popisy přírody a květin přidám jednu hvězdu.

25.11.2020 4 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

McEwan, jindy šokující a pobuřující, mě v této knize velmi překvapil. Žádné patologické, rozvrácené vztahy, nýbrž harmonické manželství a spokojený život respektovanéno neurochirurga Henryho Perowna. Příběh jediného dne, zdánlivě obyčejné soboty však není tak úplně běžný. Už od brzkého svítání vznikají situace, které na sebe řetězí další události, mající nedozírné následky a jakoby zkoušely , proklepávaly pevnost hlavního hrdiny. Forma knihy se mi líbila, četla jsem jedním dechem hemžící se myšlenky,rozbíhající se do všech stran. Dávaly nám nahlédnout do Perownova soukromí i do lékařského prostředí, což bylo fascinující! Vztahy se svými dospělými dětmi, které byly nádherné až záviděníhodné, k matce či k problematickému tchánovi, který se sice jevil jako neruda-alkoholik, ale nakonec, jak se ukázalo, měl zásadní vliv jak v rodině, tak i v tu osudnou sobotu. To vše rámováno velkými dějinami, neboť svět se nachází po útocích 11.září ve strachu a v nejistotě a válka v Íráku je na spadnutí.
Doporučuji!

18.11.2020 5 z 5

Olinka a kouzelná truhla Olinka a kouzelná truhla Petr Hugo Šlik

Až doposud jsem znala tohoto spisovatele spíše jako autora píšícího pro starší děti dobrodružné povahy. Když jsem tedy narazila na jeho čerstvou knihu určenou pro děti 6+, hned jsem po ní dychtivě sáhla a nebylo to jen tím, že knížka je opravdu na první pohled velmi zdařile vyvedená, s pěknými ilustracemi Petry Josefíny Stibitzové, kterou už známe z jejích předchozích knih Holub Kolumb a Pilot Pírko a nejnověji i z knihy Lesní soud, na který se, mimochodem, taky velmi těším. Zaujala mě i svým obsahem a tím, že je tu hlavní hrdinka šestiletá holka Olinka. Ta je o letních prázdninách poslána na venkov k dědovi, se kterým si moc nerozumí. Bručí, moc nemluví a Olinku vlastně ani moc nebere na vědomí. Ta se tedy utíká na půdu, kde najde něco, co jí doslova změní život.

Knížka se mi líbila svojí fantasií a tím, že zpracovává velmi pěknou a srozumitelnou formou počáteční odcizení a následné sblížení dvou lidí. A přitom je to pohádkový příběh, kdy zlé síly svedou napínavou bitvu a dobro nakonec přece jen zvítězí. Navíc se tu dává dětem krásný příklad, že na stránkách knih je možné přenést se až za hranice všedních dnů, ať už je to do tajemné džungle za Mauglím nebo za kluky do stínadelských uliček.

Takže hurá na ni! Zaklapněte víko a leťte!

31.10.2020 5 z 5

Velká dobrodružství medvěda Nedvěda a medvídka Mišky Velká dobrodružství medvěda Nedvěda a medvídka Mišky Zbyněk Černík

Kniha je sestavena z krátkých a velmi zábavných příběhů, ideálních jako pohádka před spaním. Ovšem s užitečným přesahem! Nejenže se tam ti medvědi k sobě moc hezky chovají, ikdyž u nich sem tam propukne nemoc brlohová (tedy obdoba té lidské, ponorkové), ale krásně se tam vysvětlují různá pořekadla a rčení, které nám, dospělákům, už přijdou normální, ale děti z toho bývají občas krapet zmatené. Skvěle se tu vysvětluje, co to znamená např. někomu vyluxovat lednici, přidat ruku k dílu, mít svou hlavu, či jít bručet….a je to tak vtipné, tak milé a ty obrázky k tomu!

Vřele doporučuji všem milovníkům medvědů, medvědářům a hravým rodičům se zvídavými dětmi! Budete se dobře bavit!

27.10.2020 5 z 5

Strašidelný krámek a ztracené zuby Strašidelný krámek a ztracené zuby Magdalena Hai

Ani druhý díl Strašidelného krámku nezklamal a dcerce se líbil. Možná byl o něco lépe rozvyprávěný, než díl první, který mi přišel tak nějak "na rozjezd". Jen je to taková jednohubka, velmi jednoduché čtení, škoda, že se spisovatelka víc nerozepíše. Potenciál by příběh určitě měl.

18.10.2020 2 z 5

Strašidelný krámek a příšerný lechtiprášek Strašidelný krámek a příšerný lechtiprášek Magdalena Hai

Blíží se Halloween, tak to chce navodit tu správnou, strašidláckou atmosféru. A k tomu jsme si s naší 6 letou dcerkou vzaly veselou a náležitě napínavou knížku o správné holce Nině, která se nechá zaměstnat jako výpomoc do Strašidelného krámku. Tomu vévodí děda Podiva a k ruce má ducha Petra a Slizíka Krakatidla, což je něco jako domácí mazlíček. Trochu neposedná a taky zlobivá chobotnice.

Knížka je určena pro děti 5+, ale myslím si, že by příběhy mohly být klidně víc rozvyprávěné, složitější a propracovanější. Jednotlivé kapitoly jsou velmi krátké a skončí tak nějak napůl cesty. Přitom mají velký potenciál rozvinout se do skvělé akce. Určitě bych nepodceňovala pětileté děti, že by u toho nevydržely či nezvládly delší čtení. Dcerka se u toho skvěle bavila a rozhodně bychom si přečetly další a další dobrodružství této zvláštní partičky. Příběh je doplněn velmi povedenými ilustracemi, které jsou vtipné a do detailu vykreslují všechny vychytávky, které se nalézají v této povedené domácnosti.

18.10.2020 2 z 5

Šalina do stanice touha Šalina do stanice touha Iva Hadj Moussa

Na tuto knihu jsem si brousila zuby od chvíle, kdy se objevila na pultech knihkupectví. Ráda objevuji nové české autory a zde mě zaujala velmi povedená obálka a samosebou mně milé prostředí Brna.

Anotace slibovala humor, (ikdyž jízlivý a nemilosrdný), takže jsem očekávala spíše oddychovku. No, zpočátku jsem se smála, především, když se nám představovala Sandra, hlavní hrdinka…..“Ona má přece všechno, co potřebuje. Vyšší odborné vzdělání, určitě i talent, píli...Všeobecný přehled: měla přečteného celého Viewegha, Paula Coelha a Hůlovou…..“ její životní láska Mirek už je na tom hůř, je to zoufalec s dluhy, kam se podívá, ale s velkou neochotou zapojit se do nějakého normálního pracovního poměru. A tady už ta legrace přestává. Autorka tu odkrývá jednu specifickou sociální skupinu lidí, s velmi radikálními názory na svět. Úspěšnost měří počtem lajků na sociálních sítích a tučností konta. A pro ještě větší a lepší LCD televizor jsou ochotni zadlužit se, aniž by mysleli na to, z čeho to budou splácet. A když vymyslí plán, který by jim mohl pomoci se z této šlamastyky dostat, je to opravdu tragikomické a nevěřila jsem vlastním očím. Ale přitom je to všechno uvěřitelné. Vůbec nepochybuji o tom, že takoví lidé tu mezi námi žijí, mají podobně blbé nápady i vymeteno v hlavě.

Moc se mi líbil styl psaní. Dialogy byly tak trefné, pravdivé, že jste měli pocit, že je slyšíte přes sololitovou stěnu někde v nonstopáči v Komíně.

15.10.2020 4 z 5

Pan Kdybych hledá kamaráda Pan Kdybych hledá kamaráda Pavel Šrut

Ač je kniha takové krátké čtení před spaním či při poobědové relaxaci, je tam obsaženo velké moudro a hlavně krásný, laskavý humor, který ocení děti i dospělí. Jde totiž o hledání kamaráda. A to už samo o sobě velké téma je. Protože nikdo přece nechce být sám, hrát lízaný mariáš sám se sebou a za společnost mít plyšového, ikdyž velmi milého, pejska, kterému navíc chybí jedno ucho. A tak pan Kdybych potkává pana Nebycha, Abycha, Cobycha a dokonce i paní Květu Ledabych, aby pak nakonec přece jen toho kamaráda, se kterým může jít do hospůdky, našel.

08.10.2020 5 z 5

Jmenuji se Figaro Jmenuji se Figaro Pavla Jazairiová

Jmenuje se Figaro a jeho matku Ferru si babička Pavla (tak ji pes oslovuje v příběhu) přivezla z poutě do Santiaga de Compostela. Je to tedy příběh vyprávěný z pohledu psa, který má věcné a zajímavé postřehy, jak to vlastně na tom světě chodí. Četly jsme to s mojí šestiletou dcerkou a myslím, že pro tento věk je ideální. Je psán velmi příjemným, srozumitelným jazykem a zabrousí do mnoha různých sfér. Pavla Jazairiová je cestovatelka a proto se podíváme do Španělska, Indie i na Sardinii a poznáme tak život psů a lidí i jinde než v české kotlině. Autorka se velmi nenápadně dotkne témat uprchlíků, chudoby ve světě, ale třeba i toho, jak se mají krávy u nás a v Indii, proč psům tolik voní srnky a jak je moře slané. A pokud máte doma zvídavé dítě, budete u čtení zavaleni spoustou doplňujících otázek, které je radost zodpovídat!

26.08.2020 4 z 5

Safíroví ledňáčci a Glutaman Safíroví ledňáčci a Glutaman Bogdan Trojak

Co se týká knih ( je jedno, zdali jsou určeny dospělým či dětským čtenářům), jsem jako lovecký pes. Jdu po stopě zajímavé obálce. A tento můj instinkt mě neomylně přivedl ke knize Bogdana Trojaka. Podle anotace jsem čekala příběh podobný např. Rychlým šípům či Prašině. Prostě parta dětí a jedno velké dobrodružství. Kniha samosebou nabízí i toto, ale také mnohem, mnohem víc! Zavádí nás do Prahy, kde proti sobě stojí nejen dvě party dětí – Safíroví ledňáčci na straně jedné a Drajerovic draci na straně druhé, ale také kapitán Paprskář a šílený vědec Glutaman, který chce svými vynálezy ovládnout svět. Hned po pár stránkách jsme se se synem řehtali jako koni. Dětské postavy jsou tam úžasně vykreslené, prostředí podzemní továrny je plné fantastických nápadů, včetně důmyslného propojení pěti pražských rotund, které se dávají do pohybu olíznutím nějakého specifického místa v interiéru. Čte se to nesmírně dobře, čeština je tam opravdu krásná a já si to nesmírně užívala!
Proto doporučuji všem dětským čtenářům a taky dospělým s hravou duší. A taky milovníkům P. Stančíka a Prahy a všem, kterým nevadí octomilky.

25.08.2020 5 z 5