pista53 pista53 komentáře u knih

Neviditelná republika Neviditelná republika Joan Peruga

Ze začátku plynula kniha velmi opatrně až plytce. Až po půli si mě dostala svým vyprávěním o "cestě" Marian Eyere, jejím intimním deníku. Kniha není ani tak o cestování, cestopisech či starých knihách, ale o hledání sebe sama a svých kořenů. (Ikdyž pasáže týkající se starých tisků, antikvariátů a knihoven takřka voní koženými vazbami a dřevy rytými napříč létům.....).

01.01.2019 3 z 5

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Ikdyž David Bowie nikdy nebyl můj největší "idol", vždy jsem ho svým způsobem obdivovala. Jeho chameleonství v tvorbě i v životě a jeho smysl pro experimentování. Kniha mě okouzlila už svojí obálkou a uvnitř moje nadšení pokračovalo. Velmi se mi líbilo použití ich formy - kniha se najednou stala velmi osobní a naléhavá a prožitek ze čtení tím intenzivnější. Je velmi krásně výtvarně zpracovaná, jen škoda množství chyb v textu a někdy dosti krkolomného překladu. Kniha poputuje dál jako opožděný dárek k Vánocům a jsem si jistá, že u obdarovaného způsobí stejný nevšední zážitek. Vřele doporučuji!

01.01.2019 5 z 5

Oddanost Oddanost Patti Smith

Velmi zvláštní kniha. Lyrická, jemná a intimní. Skoro deníkové záznamy střídají vzpomínky na rodinu a někdy až niterné střípky nálad. Poezie. Bohužel druhá část - příběh mladé dívky a staršího muže, se mi nelíbila.

11.12.2018 2 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Silný příběh mistra napětí tentokrát pro dospívající čtenáře. Zvědavost mi nedala a přečetla jsem si ji. Sledovat osobní příběh zprvu 13ti leté holčiny, která dostane od neznámého cizince takový dar-nedar bylo dechberoucí. Zpočátku zázrak, poté prokletí. Je to příběh o houževnatosti a zodpovědnosti. Myslím, že slušná výbava pro adolescentní čtenáře. Takže holkám, které nebaví "limonádové" čtení vřele doporučuji. A vlastně i těm ostatním....

11.12.2018 4 z 5

Emil a detektivové Emil a detektivové Erich Kästner

Četli jsme s osmiletým synkem a bylo to velmi hezké, vtipné i napínavé. Bylo skvělé číst synovi o tom, jak se parta kamarádů, zpočátku úplně cizích kluků, vydá pomoci Emilovi s polapením zloděje. Myslím, že vzájemná pomoc a účast jsou hodnoty, které by se měly dnešním dětem připomínat. A v této knize je to popsáno s humorem a krásným nadhledem. Dialogy jsou zde jako z Poláčkových Bylo nás pět a to mě moc bavilo.

27.10.2018 4 z 5

Dívka z inkoustu a hvězd Dívka z inkoustu a hvězd Kiran Millwood Hargrave

Dcerka (11 let) dostala knihu za vysvědčení a byla spokojená. A jelikož se u nás doma o knihách moc rádi bavíme, hned mě přemluvila, abych si ji přečetla taky.
Knížka se mi líbila, ikdyž je pravda, že by si autorka mohla dát víc práce s detailnějším rozpracováním charakterů hlavních postav. Vše je jen v náznacích a někdy mi úplně unikaly motivace postav - co a proč dělají nebo co je k jejich chování vede. Sice je to kniha pro malé čtenáře, ale tohle je i u této věkové hranice velmi důležité, aby si dokázali vytvořit k postavám nějaký vztah. Jinak měla kniha úžasný spád, plný legend a dobrodružství. Líbily se mi popisy týkající se kartografie - to bylo hodně zajímavé a neotřelé. A konec mě hodně překvapil. Žádný laciný happyend. Jsem ráda, že jsme knihu četly. Doporučuji.

30.07.2018 3 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Máme s dětmi přečtenou už spoustu knih, ale už dlouho mě žádná takto nepobavila svojí jedinečnou fantasií a originalitou. Při čtení jsem se opravdu smála nahlas a vždy jsem měla pocit, že mě čtení osvěžilo svým krásným, hravým jazykem. A jako bonus jsou tam velmi pěkné ilustrace, které výborně doplňují tento jedinečný svět skřítků entropíků. Moc doporučuji ke čtení s dětmi i bez nich!!

11.05.2018 5 z 5

Hořkej svět Hořkej svět Josef Škvorecký

Výborná kniha a můj první Škvorecký. Nalezla jsem ho v jedné pražské knihobudce, krásně voněla, byla ošahaná a skvělá. Zábavná, lehce mrazivá.....povídky, jejichž datace sahá od časů těsně před druhou světovou válkou až po léta 60. Postřehy z dob dětství i dospívání, lehce autobiografické a přesné. Byla jsem nadšená!

11.01.2018