pil pil komentáře u knih

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Když paní Rowling opravdu napsala tuto detektivku, kdo potom sepsal skvělého Harryho Pottera?
Mrzí mě slabá zápletka a rozuzlení…
Jsem magor?
Překlad mi drhnul mezi očima, musela jsem některé věty číst opakovaně, abych jim porozuměla. Např. „Sjížděla asfalt“, říká vivien Cranfieldová, která bydlela v bytě nad Higsovou v době, kdy otěhotněla s Landryovou. „
To už je dnes možné otěhotnět se ženou?

A ještě otázka : víte jak vypadají chryzoberylové oči?

19.05.2014 3 z 5

Suzanne Renaud Suzanne Renaud Lucie Tučková

Suzanne Renaud a Petrkov 13.
Mládí v Grenoblu, první básně, dopisy s překladatelem z Vysočiny panem Reynkem, které přerůstají do osobní roviny. Písemná žádost o ruku. Svatba a Suzanne se stěhuje na Vysočinu do Petrkova s tím, že půl rok budou trávit v Petrkově, druhý ve Francii. Složitosti soužití dvou básníků. Narození Jiřího a Daniela.
Petrkov se zahradou, barvami a vůněmi , ale také dlouhé a mrazivé zimy. Válka a po ní nemožnost navštívit své blízké ve Francii. Rok 1948 a zestátnění Zámečku. Básně a manželovy grafiky. Stáří a tesknota po domově v Grenoblu. Neustálá absence toho, co číst. V roce 1964 SR umírá. Ačkoli si přála být pohřbena ve Francii, (s hrůzou říkala, hlavně aby nebyla pohřbena ve vysočinské zemi) leží na hřbitově ve Svatém Kříži.
Paseka vydala překrásnou knihu.

06.05.2014 5 z 5

Muzikální Sherlock Muzikální Sherlock Ilja Hurník

estlipak nemá Ilja Hurník nějaké anglické kořeny, opakovala jsem si každou chvíli při četbě knihy Muzikální Sherlock.

Ten suchý humor a lehoučká ironie v jeho drobných příbězích o slavném detektivovi by tomu odpovídala. Nápady co nosí autor v hlavě, jsou chytré a krásně zajímavé.
Překvapil mě mnoha postřehy. Tak třeba jedinečná je Bajka o pořádání soutěže Mistra pěvce, kde SH sehrál roli soudce a díky rozhodnutí o vítězi, který právě seděl na keři, se zrodila slavná dýmka dunhillka.

Nemohu necitovat:
„Sherlocku, vezmi nůž, uřež jeden z mých kořenů a zrob z něho dýmku. To bude můj dar za to, že tvým moudrým rozhodnutím byl titul dán hýlku mému milovanému.“
„I zrobil Sherlock dýmku dunhillku a ona do smrti byla jeho potěšením. I když se občas zanesla, naslouchal jejímu pískotu a bylo mu sladce, jako by slyšel ptáčka na větvi vonného keře.“

Hurník si hraje s jazykem, je chytrý, zábavný, rozesměje i potěší. V knize narazíte na Legendu o tom, co se stane až přijde Sherlock Holmes k nebeské bráně, na novinové interview , na ukázku z Holmesova Slabikáře-projektovaného pedagogického díla, jehož myšlenkou mělo být přiblížení kriminalistické tematiky již dětem nejranějšího věku, jinde si zas užijete rozhovor Sherlocka se samotným Arthurem C. Doylem.

Ta kniha nezarmoutí. A ještě jedna věc...
Ta kniha má přepěkné grafické zpracování a též nádhernou obálku pana Jiřího Šalamouna.

08.04.2014 5 z 5

10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr Hallgrímur Helgason

Po dlouhé době jsem přečetla moc vtipnou knihu, plnou černého humoru, co potěšila mé cynické srdce. Musím zmínit ještě výborný překlad pana Martina Bráta. Neznáte ho někdo? Poděkovala bych mu.
O co jde?
Profesionální zabiják prchá před policií a nedopatřením místo v Záhřebu končí převlečen za pastora na studeném Islandu. V zemi, kde je člověk podezřelý i pokud jde sám po chodníku nebo jede autobusem městské hromadné dopravy, v zemi, kde téměř neexistuje zločin a není možné sehnat zbraň, a kde se navíc zoufale nedostává tmavých zákoutí, protože v létě slunce vůbec nezapadá.
A jedna ukázka pro silné povahy. Pejskaři, nebijte mě!:-)
„Vytahuju nůž a otevírám dveře. Ukazuje se, že pes štěkal uvnitř v domě. Za dveřma vklouznu do přezůvek a vydávám se na obhlídku svýho nového domova. Dvě stě metrů čtverečních pro paďoury na kvadrát. Nepoužívanej krb a opět další měsíční malby, těžkej nářez v těžkých zlatejch rámech. Pás otylých pohovek a běhací pás. Pes bude nejspíš ve sklepě. Najdu schody a po sluchu se nechávám vést do prádelny. Jakmile jsem uvnitř, malá štěkající mašinka začíná šílet, ale otočením krčku ji rychle vypínám. Jde to snadno, asi jako když si utrhnete kuřecí stehno z KFC. Je to jeden z těch malejch chlupatých čoklů, kterým jsme doma ve Splitu říkali „chodící paruky“.“

30.03.2014 5 z 5

Skios Skios Michael Frayn

Jej, pel-mel plný příhod přitažených za vlas. Mrzelo mě. Autora mám ráda, a čekala jsem lepší jízdu. Slabé.

26.03.2014 2 z 5

Mořský vlk Mořský vlk Jack London

"Mužná kniha". O síle a odvaze. Námět mi připadal vynikající, zvlášť setkání intelektuála "slečinky" s Vlkem Larsenem, škoda,že se to ke konci tak neuvěřitelně rozplizlo s love story.
Ale i tak. Londonův jazyk, popisy oceánu, dění na lodi...nádhera!

26.02.2014 4 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Už dlouho se mi do rukou nedostal tak poctivě napsaný román českého spisovatele. I když se vlastně autor jmenuje Jan Němec:)Dějiny světla je kniha o vynikajícím fotografovi Františku Drtikolovi. O jeho rodině, tvorbě, láskách, o životních peripetiích. Jan Němec zvolil nezvykle vypravování ve druhé osobě. Bude se vám líbit stejně jako košatý sloh a nádherný jazyk vyprávění. Asi ze mě v příštím životě bude fotograf. :-)

a ukázka:

„Ještě jako malý chlapce jsi jednou na zahradě našel spadlé ptačí hnízdo. Obracel jsi ho na všechny strany a nechápal, jak vůbec může držet pohromadě. Donesl jsi ho domů a tatínek ti vysvětlil, co všechno je na takové ptačí hnízdo potřeba. Tři věci, řekl. Za prvé, materiál- tráva, snítky, větvičky. Za druhé, pojivo-ptačí sliny. A za třetí, létání- hodiny a hodiny, které ptáci stráví zavěšeni v povětří. Schoval sis to hnízdo v dutině stromu a o mnoho roků později tě napadlo, že také v hlavě člověka se postupně tvoří takové hnízdo. Jako materiál poslouží všechny ty dojmy, myšlenky a zážitky, pojivem je mysl, co má slinu, onen niterný apetit a vášeň věnovaná světu. A létání, samozřejmě létání, na tom se nic nemění.“

14.02.2014 5 z 5

Falzifikátoři Falzifikátoři Antoine Bello

Už vím, čím chci být v příštím životě! Falzifikátorem Antoine Bella a stvořit významného renesančního básníka!:-) Nápad falzifikační společnosti je geniální! Zajímavé.Šílené.

Jen jedna drobnost, co mi kroutila ústa: Hlavní hrdina. Byl to vůbec člověk? Bez náznaků soukromého života, bez volného času, bez jídla, bez partnera/ky, bez sexu. Žijí takoví ještě dnes?:-)

03.02.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nekamenujte mě! Zlodějka knih je pro mě především banální a dosti plytké čtivo. Jistě, téma druhé světové války, problematika holocaustu, Židé versus Hitler je stále živé a dá se říct, že se z něj dá hodně „vydojit“. Znám ale spousty knih, které si s tématem poradily mnohem lépe, propracovaným silným neplochým příběhem. Ano, vyprávět příběh z pohledu smrti je dobrý nápad, ale tím to také končí. Navíc, nezdá se vám, že smrt mluví jako by jí bylo deset?:-) A to se už dostávám k jazyku: vždyť je to psáno v tak jednoduchých větách, slovní zásoba chuďoučká jak kostelní myška. Celou dobu jsem si říkala, že je to zřejmě kniha určená dětem na druhém stupni ZŠ, aby se lépe seznámily s pojmem druhá světová válka. Proč ne. Ale ouha! Knihu čtou dospělci a ještě si u ní rochní, co že je to za překrásný dojemný příběh. A jakápak zlodějka, když nakonec to žádná zlodějka vlastně není. Už končím.
Pro případné zájemce ty největší banality a kýčovité věty ráda vypíšu.

30.01.2014 2 z 5

Svět Jaroslava Šimsy Svět Jaroslava Šimsy Milena Šimsová

Dočteno. Pro mě osobně především kniha o člověku, který miloval knihy a literaturu. Skaut! Neskutečně nešťastný konec jeho života na konci války bolí ještě dnes. Ten pán měl elánu a sil, věčná škoda, že druhá světová válka tak zamávala s jeho osudem. Pro milovníky knih doporučuji hlavně Vánoční traktát o čtení knih. Nesmírně dojemná útlá knížečka věnovaná jeho třem dětem. Vznikla v koncentračním táboře Dachau a celá se věnuje literatuře a procesu čtení. Jak číst, co číst, tipy a doporučení konkrétních knih.

22.01.2014 5 z 5

V jaké jiné knize by byl při tajných vepřových hodech založen čtenářský spolek, zvlášť když většina jeho členů jakživ nedržela v ruce jinou knihu než bibli? Jedině ve Spolku přátel krásné literatury a koláčů z bramborových slupek:-) Okouzlující kniha v dopisech nejen o lásce k literatuře a Normanských ostrovech v poválečných letech.

15.12.2013 5 z 5

Stallo Stallo Stefan Spjut

Šílený příběh plný trollů, unesených dětí, orálního tabáku a podivně ochočených zajíců a veverek. :-) Temné, drsné. Jsou ti skandinávští autoři normální?:-)

08.12.2013 4 z 5

Zpověď mladého romanopisce Zpověď mladého romanopisce Umberto Eco

Umberto Eco je genius. :-) kniha pro každého, kdo má rád jeho knihy.

05.12.2013 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Ještě pořád utírám nos a zírám doblba. Já, cynik cynický vám bulím jako tele! John Green mě opět dostal. Dočetla jsem právě Hledání Aljašky, a jestli si myslíte, že je to zas nějaký další cestopis o poznávání země severozápadní části Kordiller, jste mimo. Je to příběh o současných teenagerech. Nesmějte se! Ano, slyšíte dobře. Hlavní hrdina Váleček Halter je pro mě Salingerův Holden Caufield dnešní doby. Žádná představa pětatřicátníka, jak asi mladí přemýšlí a hovoří , co tak nám asi dělají po večerech…..až vám z těch vycucaných představ je trapně po těle, ale opravdový silný příběh o lásce, přátelství , o boji s autoritami a závislostmi, o hledání sebe sama. Příběh o „ velkém Možná“.

04.12.2013 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Dočetla jsem Vermesovo Už je tady zas. A musím nesouhlasit se všemi, kteří křičí "skandál, nehoráznost, nestydatost!", takhle si dělat legraci z hrozivé bytosti pana H. Naopak. Je to brilantní satira! Vtipné a zároveň absurdní není-podle mě- to, že jen usnul a probudil se v dnešních časech, jezdí s myší po stole, má svůj vlastní televizní pořad, ale hlavně jeho způsob uvažování, názory na svobodnou společnost, na to, jak se vypořádat s nesoukmenovci. Ujetý vyšinutý jedinec, který ve své době zbláznil nejen paka, ale hlavně inteligenci. Absurdní, šílené, skvěle napsané. Dělat si legraci z věcí, kterých se bojíme? Proč ne. Raději než plakat.

02.12.2013 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Zklamání...Slibovali mi příběhy tří žen na pozadí českých dějin. A zatím jsem měla pocit, že si autorka vzala učebnici dějepisu, označila si roky 1918, 1948, 1968 a 1989 a na ně pak navěsila ploché, neživé postavy. Škoda. Rozjíždělo se to velmi slibně,ale přibližně ve třetině došla šťáva. Paradoxně, věrohodnějšími postavami se jeví v knize muži.

28.11.2013 3 z 5

Ještě jeden den s panem Julem Ještě jeden den s panem Julem Diane Broeckhoven

Neskutečná kniha! Kratičká tenoučká novelka, která má sílu románů....Zásah!

23.11.2013 5 z 5

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Začíná se to pěkně rozjíždět. Pinkertýnka si u mě vylepšila skore a že by Lucas nakonec nebyl takové neviňátko?:-) Těším se na příběhy Lodí, určitě se budou dít nevídané věci.

23.11.2013 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nejdřív jsem si říkala...hm dva mladí zamilovaní a rakovina, to bude tedy ulepené, pocukrované sentimentálními plky a patosem. Alo POZOR! Ani náhodou!
Je to vtipné, sarkastické. Hlavní hrdinka má fantastický smysl pro humor a tak tu těžkou přetěžkou káru vleče s nadhledem a optimismem. Silný příběh.

A je to také o tom, jak může jedna konkrétní kniha ovlivnit život!

18.11.2013 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Novelka o tom jak se stárnoucí spisovatel zamiluje do krásy mladíka....
Pavel Eisner knihu krásně přeložil. Čeština je opravdu úchvatná. A příběh? Nu asi nejsilněji na mě za působily myšlenky spisovatele....jeho představy o umění, o zamilovanosti, o kráse.....
Konec trošku náhlý....

11.11.2013 3 z 5