PFP PFP komentáře u knih

Rande na balkoně Rande na balkoně Felicia Kingsley

Oddechovka na zasmání.

Kolaps neznamená konec Kolaps neznamená konec Miroslav Bárta

Docela zajímavý koncept, který je pak předpokládám primárně rozvedený v objemnějších dílech Miroslava Bárty a v antologiích na kterých spolupracoval. Je to tak spíš ochutnávací jednohubka, aby si člověk otestoval jestli to chce zkusit. Vzhledem k velikosti a formátu knihy (dialog) je to vyvážené.

Sedmilháři Sedmilháři Zdeněk Jirotka

Skvělé povídky. Do MHD brát jen když vám nevadí, že se před ostatními smějete nahlas.

26.12.2021 5 z 5

Ustláno na růžích a pod nebesy Ustláno na růžích a pod nebesy Jindřiška Smetanová

Knížky Jindřišky Smetanové jsou pro mně vstupní bránou do mámina světa. Ale i bez tohoto emočního propojení jsou její povídky krásné a pohladí po duši.

Kočka myši nenechá Kočka myši nenechá Marie Rejfová

Skvěla odpočinková četba na večer. Nic jsem od této knížky nečekala a byla jsem mile překvapena. Postavy jsou luxusní.

Deník moderní jogínky Deník moderní jogínky Šárka Vojáčková Konečná

Zajímavá osobní zpověď. Trošku jsem bojovala s nastavením vypravěčky, ale o to víc pak takové čtení člověka někam posune. Jsem ráda, že jsem knížku neodložila a pro mně krizový moment překonala. Rozhodně to stálo za to.

Wabi sabi Wabi sabi Beth Kempton

Skvělá knížka. Kdo četl a snažil se aplikovat ve své domácnosti/životě rady Marie Kondo může touto cestou vykličkovat z perfekcionalismu, který nastavuje. Moc se mi líbí koncept prostoru k životu, místa, které žije, minimalismu, kde je i prostor pro vícero věcí a pro krásné zbytečnosti... propojený s jednoduchou filozofií a akceptací stárnutí. Vlastně akceptace je slabé slovo, radosti ze stárnutí a najití smyslu v tomto procesu. Knížka je navíc doplněna nádhernými ilustracemi. Původně jsem si knížku půjčila z MK, ale pak jsem neodolala a koupila si ji. Stojí za to se k ní vracet.

Saudade Saudade Helena Žáková

Knížku jsem si vybrala kvůli mým vzpomínkám na Portugalsko, kde jsou byla cca 15 měsíců. A musím říct, že to bylo úplně jiné Portugalsko, než jsem znala. O to víc mě knížka fascinovala a ráda jsem si ji přečetla. Příběh sám o sobě je hezký a oddechový a věřím, že se bude líbit i bez "zaháčkování" na Portugalsko:-)

Země skrytých úsměvů Země skrytých úsměvů Markéta Hejkalová

Některé povídky jsou opravdu emocionální nálož. Apriorně jsem nečetla o čem povídky budou, abych si uchovala moment překvapení a třeba Jiří Padevět mne dostal se svojí povídkou do kolen. Určitě ji budu chtít propašovat synovi do jeho seznamu četby, za pár let až do toho doroste. Za mně je to skvělé zrcadlo té doby.

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Moc příjemné čtení na oddechovku. Možná by bylo lepší nečíst vše na jednou. A rozhodně jsou skvělé seznamy.

26.12.2021 4 z 5

Tahle knížka byla moc milým překvapením. Lidské příběhy, podpora osobního rozvoje a hlavně úžasný seznam knížek na další čtení. Pravda vypravěčka občas působí trošku moc "učitelsky" - ale jako středoškolská učitelka na to má plné právo.

Drž hubu a pádluj! Drž hubu a pádluj! * antologie

Skvělé povídky pro zasmání. Dala jsem knížky i své 80 leté tetě a té se moc pobavila. Oddechovka co se vleze i do malého batůžku.

09.12.2021 5 z 5

Hraničářův učeň 1-12 Hraničářův učeň 1-12 John Flanagan

Skvělá série. Díky ní našel můj syn lásku ke knihám. K Vánocům si nepřeji nic jiného než další díly, které jsou umístěné před a po této sérii. Osobně oceňuji, že příběhy jsou moc krásně napsané, já i můj muž jsme je přečetli také s nadšením. Zároveň je super, že se Will spolu s ostatními postavami propracovává mnoha tématy, která jsou aktuální pro naší společnost. Ať už jde o šikanu, o drogovou závislost, zvládnutí emoce smutku a ztráty milované osoby, touha po pomstě, vztahy s lidmi, alkoholismus, respekt k tělesně i mentálně postiženým, náboženské sekty, unášení dětí a obchod s bílým masem.... V každém příběhu je něco takového schovaného a ukazuje se zároveň cesta jak se v těchto situacích zachovat. Když k tomu člověk přidá i smysl pro humor, tak z toho vnikl úžasný koktejl a skvělé čtení.

29.10.2021 5 z 5

Babiččina sladká terapie aneb jeden bláznivý rok Babiččina sladká terapie aneb jeden bláznivý rok Michala Jendruchová

Pokračování pečící pohádky. První díl jsem četla už před nějakou dobou, a když jsem v knihovně narazila na tohle, tak jsem si řekla proč ne. A zase jsem byla spokojená. Babky jsou úžasné, příběh sladký jak dobře našlehaný krém se skvělou třešničkou na konci. Recepty jsou boží. Je to růžovka jak s patří, takže když je člověk down, a chce něco s čím si může zalézt do peřin s kotlem čaje a vypnout, tak je to za mně dobrá volba.

Tlustá tak akorát Tlustá tak akorát Michala Jendruchová

Pokud někdo rád peče (já ano) a potřebuje opravdu vypnout a s nějakou knížkou zalézt do peřin, protože je utahaný jak kotě a má všeho plné zuby, a chce šťastný konec, žádné utrpení, atd. Tak je to ta správná knížka. Bonus je zasazení do našeho, českého prostředí + skvělé recepty pro domácí pečení - ty mají úspěch v širokém dalekém okolí - tedy to co jsem podle nich napekla. Takže za mně na růžovku plný počet.

A Bůh pravil: Musíš mi pomoci! A Bůh pravil: Musíš mi pomoci! Hans Rath

Četli jsme ji oba, můj muž i já. Můj muž z ní byl nadšený - akce, humor, zakončení. Mně se líbilo novodobé vypracování desatera. Ale celkově se u mně nesetkalo očekávání s tím, jak je příběh napsaný, což je tedy klasicky spíš zásek u mně. Určitě doporučuji k přečtení.

29.10.2021 4 z 5

Noc před oslavou Noc před oslavou Saša Stanišić

Skvělá knížka, chytla mně na začátku a nepustila až do konce. Mix východoněmeckého, skomírajícího venkova a magického realismu byla absolutně neodolatelná. Nádherná hra s jazykem (i díky skvělému překladu do češtiny). Byla to potěcha si tuto knížku přečíst.

29.10.2021 5 z 5

Grébovské motyky a další pražské legendy Grébovské motyky a další pražské legendy Pavel Houser

Vtipná, lehká knížečka založená na hře se slovy. Nové legendy k matičce stověžaté a přilehlým vesnicím/městečkům. Většinou jsem se opravdu pobavila. Za mně jednoznačným vítězem bylo Mamutí jezero. A hned za ním Rozvodna.

01.08.2021 5 z 5

Co padá z nebe Co padá z nebe Selja Ahava

(SPOILER) První polovina super, začátek druhé poloviny taky ještě dobré, ale konec mi už moc neseděl. "Náhoda" a "pravděpodobnost" jako hlavní protagonisté knížky. Skvělý byl moment s jabloní. A také se mi líbila boční větev s dopisy.

31.07.2021 4 z 5

Přináležení - Rozpomínání se na domov Přináležení - Rozpomínání se na domov Toko-pa Turner

Knížka není špatná, ale úplně mne nenadchla a s odstupem i docela "zapadla" za jiné, pro mne osobně "trefnější" knížky s podobnou tématikou. Ale oceňuji jak autorka s daným tématem pracuje a jak se primárně otáčí na své osobní zkušenosti. Nesnaží se jen "papouškovat" nějakou školu. Hledá svoji cestu.

31.07.2021 4 z 5